Változatlan brit alapkamat, emelt mennyiségi enyhítési kerettel
Mindkét döntés megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak. A mennyiségi enyhítés keretének emelését a londoni elemzői közösség jó ideje valószínűsítette, tekintettel az ismét recessziós brit gazdasági környezetre. Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - technikai értelemben az idén visszasüllyedt a recesszióba, mivel a tavalyi utolsó negyedévben mért visszaesés után az idei első három hónapban is csökkent a brit hazai össztermék (GDP) értéke, ráadásul a brit statisztikai hivatal részletes adatokra alapozott, felülvizsgált kimutatása szerint nagyobb mértékben, mint ami az első, részleges becslésben szerepelt.
Csütörtöki kamatdöntő ülése utáni közleményében a Bank of England monetáris tanácsa úgy fogalmazott, hogy a brit gazdaság "alig növekedett az elmúlt másfél évben", és ebben része volt annak is, hogy az euróövezeti adósságválság Nagy-Britanniában is nyomást gyakorol az üzleti és a fogyasztói bizalomra. A bank szerint a mennyiségi enyhítés kiterjesztése nélkül annak a kockázata is fennállna, hogy az éves infláció a kormány által meghatározott 2 százalékos célszint alá lassul.
A Bank of England számára a mindenkori brit pénzügyminiszter jelöli ki a követendő inflációs célt, és ha a tényleges tizenkét havi fogyasztói árinfláció ettől akár felfelé, akár lefelé 1 százalékponttal vagy ennél nagyobb mértékben eltér, a jegybank kormányzója levélben köteles tájékoztatást adni az okokról a pénzügyminiszternek.
Londoni elemzők szerint a jelenlegi gazdasági környezetben a mennyiségi enyhítés csütörtökön bejelentett kiterjesztése aligha az utolsó ilyen döntés a Bank of England részéről. Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai a csütörtöki kamatdöntő ülés után összeállított gyorselemzésükben közölték: azzal számolnak, hogy a brit gazdaság az idei év egészét is recesszióban tölti. A ház jelenlegi előrejelzése az, hogy a brit GDP-érték 2012-ben 0,5 százalékkal csökken.
A Capital Economics elemzői szerint a mennyiségi enyhítés keretét várhatóan novemberben újból emeli a jegybank, és a cég azt sem zárja ki, hogy jövőre negyed százalékponttal tovább csökken a már most is történelmi mélységben lévő jegybanki alapkamat.
A mennyiségi enyhítés lényege az, hogy a jegybank "új pénzt" teremt - jóllehet ez elektronikus számlapénz, amely fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárol az esetek zömében olyan államkötvényeket, amelyeket intézményi magánbefektetők, általában nyugdíjalapok és biztosítótársaságok tartanak portfolióikban. A pénzt az intézményi befektetők elvileg továbbforgatják a reálgazdaságba, pótlólagos likviditást teremtve, ami a remények szerint végső soron élénkíti a gazdasági aktivitást. (MTI)