Tényleg csak a jutalék érdekli az ingatlan ügynököket?

Az ingatlanközvetítés egy szakma, és mint minden szakmában, ebben is dolgoznak megbízható szakemberek, de olyanok is, akik csak rontják a szakma megítélését. Az utóbbiakkal kapcsolatba kerülő ügyfelek gyakran csalódottan vonják le a következtetést: „minden közvetítő egyforma, csak a jutalék érdekli őket”. De valóban így van?

Tényleg csak a jutalék érdekli az ingatlan ügynököket?

Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiójának vezetője szerint az ügyfelek elégedetlensége sok esetben teljesen jogos. Úgy véli ugyanis, hogy az ingatlanközvetítők jelentős része nem megfelelő színvonalon végzi munkáját, szerinte akár a szakmabeliek 90 százaléka is ebbe a kategóriába sorolható.

Miért alakult ki a szakmáról negatív kép?

A leggyakoribb panaszok közé tartozik, hogy a közvetítő „aláíratta a szerződést, majd eltűnt”, nem hozott érdeklődőt, vagy ha mégis, az is komolytalan volt. Nagy Csaba szerint ennek hátterében sok esetben a közvetítői hálózatok belső elvárásai állnak: az ügynököknek mindenáron „be kell hozniuk” minél több ingatlant, vagyis a lehető legtöbb szerződést kell aláíratniuk az eladókkal, akár irreális ígéretek árán is.

Ez a gyakorlat oda vezet, hogy sok közvetítő belemegy egy túlzottan magas értékesítési árba, csak hogy megszerezze a megbízást, holott nincs szándékában és nem is tudná ezen az áron eladni az ingatlant. Mindez persze nem tesz jót a szakma hitelességének.

Emellett sok ügyfél számol be arról is, hogy a közvetítő nem igazán érti, mit akar az eladó, csak arra törekszik, hogy az ingatlan árát lenyomja. Pedig – ahogy Nagy Csaba is hangsúlyozza – sokszor valóban indokolt lehet egy árkorrekció, de ennek hátterét a tulajdonos számára el kell magyarázni.

Egy jó közvetítő nemcsak közli a szerinte indokolt árat, hanem érthetően és őszintén elmondja, hogy a hasonló adottságú ingatlanok milyen áron kelnek el az adott időszakban, és miként áll éppen a piaci helyzet.

Mitől lesz valaki jó ingatlanközvetítő?

Nagy Csaba szerint ehhez a szakmai tudás alapfeltétel: a helyi piaci viszonyok ismerete szükséges a megfelelő árképzéshez, és ehhez kapcsolódóan egy őszinte, de mégis vonzó hirdetés összeállítása is hozzátartozik a profizmushoz.

A piac ismerete mellett azonban fontos, hogy a közvetítő jártas legyen a jogi és adminisztratív folyamatokban is, mivel így végig tudja kísérni tanácsokkal, iránymutatással az ügyfeleket a tranzakció lezárulásáig, sőt sok esetben még tovább is.

A szakmában emellett szintén elengedhetetlen a precizitás és pontosság. Egy profi közvetítő nem keres kifogásokat, ha nem jelenik meg időben egy megbeszélt bemutatáson, egyszerűen nem engedhet meg magának ilyesmit - derült ki Nagy Csaba szavaiból.

Ráadásul egy ingatlan eladása során gyakran felmerülnek olyan helyzetek – például egy ártárgyalás –, melyekben a tulajdonos tapasztalat híján nehezebben boldogul. Egy gyakorlott közvetítő viszont rutinosan, higgadtan képes kezelni ezeket a szituációkat, miközben támogatja és képviseli ügyfele érdekeit.

A szakember szerint azonban az empátia az egyik legfontosabb tulajdonság: a jó közvetítő megérti mind az eladó, mind a vevő szempontjait, és képes hidat képezni kettejük között, összehangolni a különböző élethelyzeteket.

Hogyan ismerhető fel egy profi?

Nagy Csaba úgy látja, hogy már a szerződéskötés során is sok minden kiderül: ha a közvetítő világosan el tudja magyarázni a szerződés tartalmát, képes válaszolni a kérdésekre, az már jó jel. Ha viszont bizonytalankodik, és csak annyit közöl az ügyféllel, hogy olvassa át a szerződést, akkor érdemes elgondolkodni a folytatásról.

Emellett apró részletekből is sok mindenre következtethetünk. Milyen a közvetítő megjelenése, mennyire pontos, precíz, mennyire felkészült?

De lényeges szempont az is, hogy foglalkozik-e az ingatlan és az eladó felkészítésével, vannak-e javaslatai a sikeres eladás érdekében, akár csak annyi, hogy tisztább, rendezettebb legyen a lakás a bemutató idejére. Ha ez a felkészítés teljesen hiányzik, az nem igazán utal profi ingatlanközvetítőre.

Végül Nagy Csaba megjegyezte, hogy szerinte csak az az ingatlanos lehet hosszú távon sikeres, akinek visszatérő ügyfelei vannak. Ehhez pedig szükség van őszinteségre, becsületességre és jó kommunikációra. Egy valóban jó közvetítő már az első alkalommal képes bizalmat építeni, és ezzel megalapozni a jövőbeni együttműködéseket is. Aki ezt a bizalmat nem tudja kialakítani, az hosszú távon nem tud életben maradni az ingatlanpiacon.


Ondo, Jupiter és Filecoin vezette a kriptópiac hirtelen ébredését

A kriptópiacnak vannak reggelei, amikor a kereskedők nem a kávéért nyúlnak először, hanem a telefonért. A képernyőn zöld számok futnak, a Telegram-csoportokban újra megjelenik a régen hallott mondat: „ez most végre kitörés?” Az elmúlt 24 óra top10-es nyertesei pontosan ezt a hangulatot idézik. Az Ondo 19,07%-os, a Jupiter 18,93%-os, a Filecoin 15,35%-os emelkedése nem puszta statisztika: egy olyan piaci pillanat lenyomata, amikor a befektetők újra vadászni kezdik, mi lehet a legjobb kriptovaluta befektetés a következő hullámban.
2026. 05. 09. 14:00
Megosztás:

Csapj le Szoboszlai mezére és segíts!

Licitre került Szoboszlai Dominik aláírt meze és kapitányi karszalagja, valamint a Liverpool kiválósága, Kerkez Milos dedikált meze. A jótékonysági kezdeményezés a közelmúltban egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerülő, egykori kiválóság, Sándor Attila és családja számára nyújt segítséget. A focitársadalom összetartását mutatja az is, hogy jótékonysági mérkőzést is szerveznek, melyen a Magyar Öregfiúk Válogatott lép pályára Karancslapujtőn.
2026. 05. 09. 13:00
Megosztás:

Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj titkok: 15 nap, 159 980 forintos határ és az 50 ezres minimum

Egy hozzátartozó elvesztése önmagában is megrázó esemény. Ilyenkor az ember nem jogszabályokat akar olvasni, nem paragrafusokat böngészni, és főleg nem hivatalos mondatok között keresgélni, hogy mire jogosult. Mégis pontosan ezek a mondatok dönthetik el, hogy egy özvegy, egy árva gyermek, egy elvált házastárs vagy akár egy idős szülő kap-e ellátást, mennyit kap, és milyen papírokat kell időben benyújtania.
2026. 05. 09. 01:00
Megosztás:

Az európaiak döntő többsége előnyösnek tartja az EU-tagságot

Az európaiak nagy többsége előnyöket lát országa európai uniós tagságában, és a közösséget a stabilitás és a biztonság pillérének tekinti - derült ki az Európai Bizottság megbízásából készített, és pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
2026. 05. 09. 00:05
Megosztás:

Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás:

Fontos üzenet érkezett Brüsszelből: kitart az EU és az USA a kereskedelmi egyezség mellett

Mindkét fél továbbra is teljes mértékben elkötelezett az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett kereskedelmi megállapodás végrehajtása mellett - közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt követően, hogy telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnökkel péntek hajnalban.
2026. 05. 08. 21:00
Megosztás:

Aláírták a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd euróra szóló SAFE hitelprogramról szóló szerződést

Andrius Kubilius védelemért felelős és Piotr Serafin költségvetésért felelős uniós biztos, valamint Donald Tusk lengyel kormányfő jelenlétében aláírták pénteken a varsói kormányfői hivatalban a Lengyelországnak szánt, 43,7 milliárd eurós SAFE hitelprogramról szóló szerződést.
2026. 05. 08. 20:00
Megosztás:

Csökkent a Mol-csoport eredménye az első negyedévben

A Mol-csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 205,1 milliárd forint (626 millió dollár) volt az idei első negyedévben, az előző év azonos időszakában elért 318,8 milliárd forint (833 millió dollár) után - derül ki a társaság Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken közzétett jelentéséből.
2026. 05. 08. 19:00
Megosztás: