Vámosi-Nagy Szabolcs: nem kerülhető el az adóemelés

Vámosi-Nagy Szabolcs szerint nem kerülhető el az adóemelés, ha a kormány kitűzte, hogy a költségvetési hiányt nem engedi bizonyos szint fölé menni, hogy csökkentse az államadósságot. Az adószakértő szerint jövőre minden réteg - a lakosság és a vállalatok is - nagyobb adót fog fizetni.

Vámosi-Nagy Szabolcs szerdán, a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF) tartott előadásában kifejtette: az adóemelést azért kell elfogadni, mert az ország adóssága folyamatosan növekszik; a költségvetés éves kamatterhe nagyjából megegyezik a személyi jövedelemadóból (szja) származó éves bevétellel. A jövő évi adóváltozásokról szólva úgy vélekedett, hogy az áfa felső kulcsának 25-ről 27 százalékra való emelése nem elegáns, hiszen mindenhol legfeljebb 25 százalék, ám az adórendszerrel kapcsolatban nem szokták emlegetni az eleganciát és az igazságosságot.

 

Hozzátette, hogy az angolok is emelték az áfát, s más országok is tervezik ezt. A képviselői módosítók közül - ezek terjedelme a zárószavazás napján 110 oldalra rúgott - a parlament nem fogadta el például a "villamosadót", bevezetik ugyanakkor a baleseti adót, amely a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) 30 százaléka lesz. Bejön továbbá a 25 százalékos kulturális adó, amit a pornográf termékek árbevétele után kell fizetni. Januártól életbe lép az évente hatezer forintos ebadó, és lesz élelmiszerfelügyeleti díj is. Készül a katasztrófavédelmi hozzájárulás adónem is, a különlegesen veszélyes üzemet működtető vállalkozások számára - ismertette.

 

Az ebadóval kapcsolatban megjegyezte: ebből az adónemből várhatóan kevesebbet szednek be, mint amennyibe kerül. Úgy vélekedett, nem egyedi adóval kellene megoldani mindent. Jövőre érdemben emelkedik a cégautóadó, növekszik az autók átírási illetéke, a regisztrációs adó ugyanakkor 70 százalékkal csökken. A gépkocsiról utódaink azt hihetik majd, hogy valamiféle "totemállat", hiszen szinte minden adónemben külön szabály vonatkozik rá - mondta az adószakértő. A társasági adót érintő változások közül kiemelte a veszteségelhatárolás változását, amely korlátlan volt, ezután azonban csak a pozitív adóalap 50 százalékáig lehet beszámítani az előző évekből áthozott veszteséget, ami az idei évet is érinti.

 

A szja változásokról szólva elmondta: 2,424 millió forintos jövedelemig megszűnik a félszuperbruttó, az elvonás 16 százalék lesz, fölötte azonban 20,32 százalék marad az elvonás. A másik nagy változásról, az adójóváírás megszüntetéséről úgy vélekedett, hogy ez adószakmailag indokolt volt, de az azonnali megszüntetés sokakat nehéz helyzetbe hoz. Adójóváírást 2010-ben 3,4 millióan vettek igénybe. A kormány az adójóváírás kivezetése, illetve a minimálbér megemelése miatt járulékkedvezményt ad a cégeknek, hogy részben kompenzálják az adóváltozás hátrányait, kérdés azonban, hogy a magyar vállalkozások képesek lesznek-e a szükséges pénzt kitermelni - hívta fel a figyelmet.

 

A cafeteria rendszer is változik, a kedvezményezett kör nagyobb lesz, a béren kívüli juttatások után pedig 10 százalék egészségügyi hozzájárulást (eho) kell fizetni. Arról a rendelkezésről, amely szerint - amíg az államadósság a GDP felét meghaladja - extra hozzájárulást írhatna elő a kormány, ha egyes döntései miatt olyan kiadás keletkezik, amire a költségvetésben e célra tervezett összeg nem elegendő, Vámosi-Nagy Szabolcs úgy vélekedett: ezt teljesen fölösleges volt törvénybe foglalni, ugyanis eddig is minden kormány adót vetett ki, ha bevételekre volt szüksége.

 

Ennek a szabálynak szerinte inkább pszichológiai - megelőző - célja lehet arra az esetre, ha valaki az Európai Bizottságnál meg akarna támadni egy döntést. Az egyszerűsített vállalkozói adóról (eva) azt mondta, hogy "teljesen elvtelen, szakmailag indokolhatatlan tákolmány", amelyet a hangadó réteg (újságírók, ügyvédek, adószakértők stb.) alkalmaznak, a több mint 1 millió vállalkozóból 96 ezer tartozik a hatálya alá. Tízszázalékos költséghányadnál, 37 százalékos adó mellett nagyjából annyit kell fizetni evában, mint amennyit kellene az eva által kiváltott három adónemben - mondta.

 

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) Vámosi-Nagy Szabolcs szerint még az evánál is rosszabb, de valószínűleg nem szűnik meg, hiszen nemrég bővítették ki a sportolókkal, ahol tényleg tisztít ez a rendszer. Ha egy országnak a közös költségek fedezésére bizonyos összegre van szüksége, amit adókkal kell beszedni, akkor, ha a kék szeműek kevesebbet fizetnek, a zöld szeműeknek többet kell fizetniük - mutatott rá. Az adószakértő az MTI érdeklődésére az előadás után elmondta: jövőre a lakosságnak és a vállalatoknak is több adót kell fizetniük.

 

A vállalkozók esetében kérdéses, hogy a bérnövekedést hogyan fogják kigazdálkodni stagnáló gazdaság idején, példaként az építőipart és a gépkocsi kereskedelmet említette. A jogalkotási folyamatot elfogadhatatlannak nevezte, rámutatva: az szja-t tizenháromszor, az adózás rendjéről szóló törvényt tizennégyszer, míg az illetéktörvényt tizenötször módosították, a mostani változásokat nem számítva, s kitaláltak olyan adónemeket, amelyekre nincs szükség. Tavaly hét kisadót megszüntettek, de ugyanannyi új adót be is hoztak - mutatott rá. Arra a kérdésre, hogy a változások a gazdaság fehérítése irányába mutatnak-e, úgy vélekedett, egy-két kisebb lépésre sor került - az adóregisztrációs eljárást az új cégek esetében jónak nevezte -, azonban markánsabbakra volna szükség. Az szja-ban pedig azt az új szabályt, hogy nem kell adatot szolgáltatni személyre szólóan az adóhatóságnak a fémhulladék-értékesítésről, kifejezetten hibásnak tartja. (MTI)


A Magyar Közút is takarékossági intézkedéseket vezetett be

Energiatakarékossági intézkedéseket vezetett be a Magyar Közút Nonprofit Zrt., ügyelve arra, hogy a közlekedés biztonsága ne sérüljön - közölte a közlekedési és beruházási miniszter pénteken közösségi oldalán.
2026. 08. 01. 06:00
Megosztás:

Új negyed születhet a Hungária körútnál: a WING lezárta az Olympia projekt felvásárlását

Lezárta az Olympia projekt megvásárlását a WING: az Atenortól megvett, mintegy 74 ezer négyzetméteres területen egy működő irodaházból, egy szerkezetkész épületből és további fejlesztési telkekből álló, kiemelt közlekedési adottságú ingatlanegyüttes került a portfóliójába. A megváltozott piaci igényekhez igazodva a WING a terület vegyes funkciójú újrapozícionálását készíti elő: a jelenlegi koncepció szerint a meglévő iroda mellett több mint 500 lakás, valamint kiskereskedelmi és szolgáltató funkciók is helyet kaphatnak a fejlesztésben.
2026. 08. 01. 05:00
Megosztás:

Minden rekord megdőlt júniusban, soha ennyi hitelt nem vették még fel a magyarok

A lakáshiteleknél és a személyi kölcsönöknél is rekordot hozott a június, a magyarok annyi hitelt vettek fel, amennyit még soha. Az első féléves adatok is messze túlszárnyalják egy évvel korábbit – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A lakosság hiteleinek összege pedig már 14 000 milliárd forint közelébe ért.
2026. 08. 01. 04:00
Megosztás:

Beindult az újlakás-piac az idei második negyedévben

Az új építésű lakások piaca az idei év első felében az előzetes várakozásoknak megfelelően fordulóponthoz érkezett - derül ki az ingatlan.com elemzéséből, amely bemutatja a friss lakásépítési adatok mellett a kereslet és a kínálat alakulását, valamint az árakat is.
2026. 08. 01. 03:00
Megosztás:

Törvényt fogadtak el! A nyugdíjat csökkenti az alacsony járulékalap

Sokan csak közvetlenül a nyugdíjba vonulás előtt szembesülnek azzal, hogy a több évtizedes munkaviszonyuk ellenére a vártnál rövidebb szolgálati idő alapján számítják ki az ellátásukat. Ennek oka az úgynevezett arányos szolgálati idő, amely a minimálbérnél alacsonyabb járulékalap esetén csökkentheti az induló nyugdíj összegét.
2026. 08. 01. 02:00
Megosztás:

Ennyi lesz a tej, az ecet és a rizs ára augusztustól

Három hétköznapi élelmiszer, három eltérő árfolyamat: miközben a tej és a rizs ára 2026 első felében érzékelhetően csökkent, az ecet piacán inkább stabilitás és az egyes termékek közötti jelentős árkülönbség figyelhető meg.
2026. 08. 01. 01:00
Megosztás:

Nőtt a fontosabb nyári gyümölcsök termésmennyisége

Nőtt a meggy, a kajszi és az őszibarack termésmennyisége és termésátlaga az idei szezonban tavalyhoz képest - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján pénteken közzétett összesítésben.
2026. 08. 01. 00:05
Megosztás:

Szép lassan elindult a lakásárak csökkenése Magyarországon – Meddig eshetnek az árak?

Az első negyedévben még kitartott az áremelkedés a magyar lakáspiacon, hiszen éves összevetésben 17,8%-kal, egy negyedév alatt pedig 3 százalékkal emelkedtek az árak. A második negyedévben viszont megtorpant a piac, 1,1 százalékkal csökkentek az árak az előző három hónaphoz képest, ami éves alapon még mindig 12,3 százalékos drágulást jelentett – derül ki az MNB friss adataiból.
2026. 07. 31. 23:00
Megosztás:

Mi a helyzet most Magyarországon az üzemanyag-ellátással?

Magyarországon van elég üzemanyag, az ellátás biztosított, és az a cél, hogy holnap és holnapután is biztosított legyen - jelentette ki a Mol elnök-vezérigazgatója csütörtökön Százhalombattán, a Mol Dunai Finomítójában tartott sajtótájékoztatón.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Megújuló stratégiájához illeszkedően két ingatlanügyletet jelentett be az AKKO Invest

Megújuló stratégiájához illeszkedően alakítja ingatlanportfólióját a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett AKKO Invest. Ennek részeként egyik leányvállalata előszerződést kötött egy budapesti lakóingatlanhoz kapcsolódó tulajdoni hányad értékesítésére, francia leányvállalata pedig értékesítette az Antibes városában található egykori szállodaingatlanát. A két ügylet az integrált ingatlanszolgáltatási cégcsoport felépítését célzó növekedési stratégia megvalósítását támogatja.
2026. 07. 31. 22:00
Megosztás:

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése

Rekordot döntött a romániai napelemparkok termelése pénteken - írja az economedia.ro gazdasági hírportál az országos áramelosztó-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
2026. 07. 31. 21:00
Megosztás:

Vége a külön magyar kriptovalidációnak: augusztus 7-től megszűnik a büntetőjogi csapda, de a MiCA marad

Az Országgyűlés eltörölte a kriptoügyletekhez kapcsolódó magyar validátori rendszert és az annak megsértésére épülő két büntetőjogi tényállást. A változás jelentős könnyítés a hazai kereskedőknek és szolgáltatóknak, de nem jelenti a kriptopiac szabályozatlanná válását: az uniós MiCA-engedély, az ügyfél-átvilágítás, a pénzmosás elleni ellenőrzések és az adókötelezettségek továbbra is megmaradnak.
2026. 07. 31. 20:00
Megosztás:

Európai erdőtüzek: mit tegyen, aki az érintett térségekbe utazna?

A tavalyi rekordév után úgy tűnik, idén még az eddigieknél is súlyosabb lesz az erdőtüzek pusztítása Európában: Spanyolország, Franciaország, Görögország és Olaszország mellett Ukrajna, Montenegró és Bosznia-Hercegovina is súlyosan érintett. Mivel a tűzvész által sújtott területek egy része népszerű turisztikai desztináció, joggal merül fel a kérdés, hogy mit tegyen, aki pont ide szervezte a nyaralását - az Insura online biztosításközvetítő szakértője összefoglalta, mire kell figyelni.
2026. 07. 31. 19:00
Megosztás:

Két miniszternek is írtak a szakszervezetek - A tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kérik

A szakszervezeti tagdíjbeszedési rendszer visszaállítását kéri Kátai-Németh Vilmos, Szociális- és Családügyi miniszternek és Ruff Bálint, Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levélben több tucatnyi, a közszférában működő szakszervezet nevében a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és tagszervezetei, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) és tagszervezetei, a Liga Szakszervezet, valamint a Magyar Szakszervezeti Szövetség.
2026. 07. 31. 17:00
Megosztás:

Vasárnapra ismét rendelkezésre áll a Dunamenti Erőmű meghibásodott blokkja

Vasárnap befejeződik a Dunamenti Erőmű július 29-én meghibásodott G3 blokkjának javítása és valamennyi szükséges ellenőrzése. A szakemberek hétvégén is folyamatosan dolgoznak annak érdekében, hogy a blokk legkésőbb vasárnap ismét zavartalanul termelje az áramot az ország számára.
2026. 07. 31. 16:00
Megosztás:

Ezért éri meg kerékpárra ülni a városban

A reggeli dugók, a parkolóhely-vadászat és a tömött buszok láttán egyre többen gondolkodnak el azon, hogy nem lenne-e egyszerűbb két keréken vágni neki a napnak. A városi kerékpározás nem csak a közlekedési stresszt csökkentheti, ráadásul ha egyszer rákapunk, nehéz lesz visszaszokni az autóra vagy a tömegközlekedésre. Az Árukereső.hu adatai szerint sem véletlen az érdeklődés: a kerékpárkategória 11 százalékkal nő évről évre, és a magyarok egyre komolyabb összeget szánnak rá.
2026. 07. 31. 15:00
Megosztás:

A kiszámíthatatlan vasút gátolja a logisztikai szektor versenyképességét

A magyarországi tengeri rakott konténerforgalom 2026 második negyedévében több mint 10 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakát, a teljes piac forgalma elérte a 123 258 TEU-t. Az adatok bár erős piacot mutatnak, a háttérben egyre súlyosabb működési kockázat rajzolódik ki. Az EU-s vasúti rendszer megbízhatatlansága már közvetlenül veszélyezteti a további növekedést. A pályahibák miatt kiszámíthatatlanok a menetidők, amit súlyosbít, hogy gyakran egyszerre zárnak le olyan útvonalakat, amelyek egymás kerülőútjai lehetnének. Az MLSZKSZ szerint a mostani növekedés komoly lehetőséget jelent Magyarországnak, amelyet a vasúti infrastruktúra fejlesztésével és szorosabb európai együttműködéssel tartós versenyelőnnyé lehet alakítani.
2026. 07. 31. 14:00
Megosztás:

A Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollárért vásárolja fel a CBIZ-t

A Grant Thornton Advisors LLC, a New Mountain Capital és a CBIZ, Inc. (NYSE: CBZ) bejelentette, hogy végleges megállapodást kötöttek, amelynek értelmében a Grant Thornton Advisors 5 milliárd dollár vállalatértéken, teljes egészében készpénzes tranzakció keretében felvásárolja a CBIZ-t. Az ügylet az elmúlt több mint 25 év legnagyobb tranzakciója a professzionális szolgáltatások piacán, amelynek nyomán a Grant Thornton közvetlenül a Big Four mögé zárkózik fel az amerikai piacon. Az akvizícióval létrejövő szervezet nemcsak méretében, hanem technológiai felkészültségében is a világ egyik leginnovatívabb professzionális szolgáltatójává válhat. A magyar leányvállalat, a Grand Thornton Magyarország 1991 óta van jelen a hazánkban, ahol az első nyolc tanácsadó és könyvvizsgálócég közé tartozik.
2026. 07. 31. 13:00
Megosztás:

Megállapodott a Mol a Shell ciprusi leányvállalatának megvásárlásáról

A Mol-csoport megállapodást írt alá a Shell-lel a BG Cyprus Ltd. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról - közölte a társaság pénteken a BÉT honlapján.
2026. 07. 31. 12:00
Megosztás:

Emelkedő hozamok a nemzetközi kötvénypiacokon, tartott a Bank of England

A nemzetközi kötvénypiacokon a hozamok emelkedése jellemezte a csütörtöki kereskedést, miután az amerikai piacon tapasztalt hozamugrás átragadt az európai állampapírokra is. A mozgást az amerikai Fed szerdai kamattartása és Kevin Warsh jegybankelnök óvatos, a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban bizonytalanságot hagyó kommunikációja indította el, amelynek hatására a 30 éves amerikai állampapírhozam 5,21%-ra, 19 éves csúcsra emelkedett.
2026. 07. 31. 11:00
Megosztás: