Várható-e további bővülés a boltok forgalmában?

Júliusban 0,4 százalékos növekedés volt a kiskereskedelemben. Az élelmiszerek forgalma 3,3 százalékkal, a nem élelmiszereké 0,4 százalékkal nőtt, miközben az üzemanyagoké forgalma pedig 7 százalékkal esett vissza éves szinten.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője azt mondta: „A nem élelmiszereken belül a járvány magyarországi megjelenése után, a kijárási korlátozások miatti boltbezárások eredményeként drasztikusan csökkenő textil-, ruha- és cipőforgalom júliusban pluszba került, a naptárhatással tisztított adatok szerint 2 százalékos volt a növekedés. Szintén emelkedést mutatott a gyógyszer- és az illatszerforgalom.” Hozzátette: “a tavaszi hónapokban a járványhatás miatt kiemelkedő növekedést elérő internetes kereskedelem kezd visszatérni a korábbi ütemhez, a júliusban ugyanis 20 százalékos növekedés következett be.”
Mire lehet számítani?
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a többi ágazathoz hasonlóan bizonytalan a helyzet a kiskereskedelemben is a járvány, ezen belül a második hullám egyelőre nehezen megjósolható hatásai miatt.
Mennyire vagy spórolós? ITT megnézheted!
„A makrogazdasági oldalról nézve fontos, hogy a bértömeg csökkent, a rövidített munkaidő, a növekvő munkanélküliség, valamint a fizetéscsökkentések miatt. Ez pedig gátolja a kiskereskedelem bővülését. Vannak további kérdéses tényezők. Egyrészt, nem lehet tudni, hogy a háztartások rövid távon pótolják-e az elhalasztott vásárlásaikat. Másrészt, hogy miként alakul a kiskereskedelem főszezonjának számító karácsonyi időszak” – tette hozzá szakember. Németh Dávid szerint a mostani kilátások szerint a legvalószínűbb, hogy az idei évet stagnálással zárja a kiskereskedelem.