Viharos kereskedés után emelkedéssel zártak a tőzsdék
London volt az egyetlen kivétel, az FTSE 100 index 0,63 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A frankfurti DAX-index 0,33 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,93 százalékos, a milánói FTSE MIB 1,06 százalékos, a madridi IBEX pedig 1,10 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,10 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,03 százalékkal csökkent, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,60 százalékkal emelkedett.
A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index délelőtt napi minimumán több mint 2 százalékos mínuszban is járt, a biztosítási és egészségügyi szektor alindexe 1,2 százalékkal, míg az utazással és szabadidős tevékenységgel kapcsolatos vállalatok árfolyama 1,6 százalékkal került lejjebb.
A nyugat-európai tőzsdék nyitáskor a Wall Street előző nap elszenvedett veszteségeit tükrözték. A Dow Jones ipari átlag és az S&P 500-as index szerdán október óta a legrosszabb napját élte át hatalmas, 2007 óta nem tapasztalt forgalom mellett, mivel az intézményi befektetőket megijesztette, hogy kisbefektetők hada spekulatív céllal őrült mennyiséget vásárolt fel olyan erősen shortolt részvényekből, mint a GameStop és az AMC Entertainment papírjai.
A két vállalat árfolyama napok óta meredeken, háromszámjegyű mértékben emelkedik, ami pozícióik zárására kényszeríti a shortolókat. Egyesek már attól tartanak, hogy a short pozícióik zárására kényszerülő fedezeti alapok kénytelenek lesznek csökkenteni részvényállományukat, hogy készpénzhez jussanak.
Európában aztán a nap folyamán megnyugodtak a kedélyek. Az európai légitársaságok közül a British Airways anyavállalata, az IAG 8,4 százalékkal, a német Lufthansa pedig 7,7 százalékkal drágult, miután az American Airlines a vártnál kisebb veszteségről számolt be.
Az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 1,85 százalékos, az S&P 500-as index 1,63 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,91 százalékos pluszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken.
Az áprilisi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,59 százalékos mínuszban, 55,20 dolláron, a márciusi szállítású WTI pedig 0,79 százalékos veszteségben, 52,43 dolláron forgott fél hat után.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,55 százalékkal, 1854,16 dollárra, a februári szállítású aranyé pedig 0,46 százalékkal, 1853,40 dollárra nőtt a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,2122 dollárt adtak, 0,12 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.