A 2700 milliárd forintos többlet ellenére lejtőn van a magyar kiskereskedelem
Mínuszban maradtak a magyar kiskereskedők, áprilisban a forgalom volumene ugyanis a nyers adat szerint 13,6 százalékkal, a naptárhatással korrigált számok szerint pedig 12,6 százalékkal csökkent. Az év első négy hónapjában - szintén a naptárhatással tisztított adatok szerint - 10,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
15 040 milliárdról 17 731 milliárdra
“Az áprilisi részletes adatok szerint az élelmiszerek forgalma 4, a nem élelmiszerek 4,2, az üzemanyagok 4,4 százalékponttal részesedtek a 12,6 százalékos csökkenésből. Gyakorlatilag a kiskereskedelem minden nagyobb csoportjában jelentős csökkenés ment végbe” - értékelte a friss számokat Németh Dávid, a K&H vezető elemzője. Hozzátette: “A hosszú távú tendenciákat nézve az látszik, hogy elmúlt hónapokban látott eséssel együtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a 2020 közepétől 2022 tavaszáig elért, illetve nagyjából a járvány előtti, 2019 közepére jellemző szinten van jelenleg. Tehát a volumennél látszik a visszaesés, a drágulás miatt a forintosított forgalom jelentős emelkedést mutat. A görgetett adatok szerint az idei áprilist megelőző tizenkét hónapban 17 731 milliárd forintra rúgott a forgalom, míg az azt megelőző egy évben ez 15 040 milliárd forint volt, azaz a kiskereskedelmi forgalom majdnem 18 százalékkal nőtt.”
Kulcskérdés a nettó reálbér
Amellett, hogy a magas infláció miatt a nettó reálkeresetek csökkentek, ezen keresztül visszaesett a vásárlőerő, a kimagasló egyszeri kormányzati juttatások megdobták a tavaly tavaszi forgalmat. 2022 márciusában 17,1, áprilisában 15,3, májusában pedig 11,1 százalékkal nőtt éves összevetésben a forgalom volumene. Ez a bázishatás pedig szerepet játszik a mostani két számjegyű hanyatlásban.
A szakember közölte: “Az infláció lassulásának köszönhetően a nettó reálbérek várhatóan idén szeptemberben visszatérnek a negatívból a pozitív tartományba. Ez pedig fokozatosan hozzájárulhat a forgalom javulásához. Az üzemanyagok tavaly december elejéig ársapkás termékek voltak, ezért az indokoltnál jóval nagyobb forgalom jellemezte azokat. Így az idén egészen decemberig - éves összevetésben - az üzemanyag-eladások mínuszban maradhatnak.”
Németh Dávid a mostani kilátások alapján úgy látja, hogy a kiskereskedelmi forgalom volumene éves átlagban 4-5 százalékkal csökkenhet. Egyelőre jó esély van arra, hogy 2024-ben már bővülést érjen el a szektor. Hosszabb távon a szektor teljesítményét elsősorban a foglalkoztatottak száma és a nettó reálbérek alakulása határozza meg” - fogalmazott a szakember.