A Balatonon is megtorpant az ingatlanpiac, de áresés azért nem várható

A Balatonnál is éreztették hatásukat az országos ingatlanpiacot lassító tényezők, ráadásul épp egy nagy áremelkedési hullámon van túl a déli part ingatlanpiaca, mely után menetrendszerűen megjelenik a kivárás. Ennek eredményeként nőhetnek az alkuk, ugyanakkor árcsökkenést nem tart valószínűnek a szakértő.

A Balatonon is megtorpant az ingatlanpiac, de áresés azért nem várható

Természetesen a balatoni ingatlanpiacot is érintik azok a változások, amelyek az országos ingatlanpiacon is éreztetik hatásukat - jelezte Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakmai vezetője. Ezek közé sorolható a háború okozta bizonytalanság, az infláció, a rezsiváltozások és a hitelek drágulása.

Emellett azonban egy másik jelenségre is felhívta a figyelmet a szakértő. Megfigyelései szerint a Balatonnál körülbelül három-négy évente az átlagosnál meredekebb áremelkedés alakul ki, melynek hatására a kereslet megtorpan. A vevők egy-egy nagyobb drágulási szakasz után kivárnak, vizsgálják a piacot, hogy buborék alakult-e ki vagy reálisnak tekinthető az árak növekedése. Az ezt követő évben aztán ismét elkezdenek vásárolni, már magasabb árakon.

Krausz Gábor szerint ez az év is olyan, amikor a jelentős mértékű áremelkedés miatt a vevők megtorpantak, amit csak fokoztak a már korábban említett országosan jelentkező tényezők. De mint mondta, érdemes a balatoni ingatlanpiacot kettéválasztani lakóingatlanokra és nyaraló-ingatlanokra.

A lakóingatlanok vásárlói esetében az a jellemző, hogy többnyire hitelre vásárolnak, az élethelyzetük változása miatt költöznek, alapvetően kisebb lakásból nagyobba, vagy lakásból házba. Rájuk most az jellemző, hogy kevésbé bátrak, így olyan ingatlanokat keresnek, melyeket hitel nélkül, vagy legalábbis a korábban tervezettnél jóval kisebb kölcsön segítségével is meg tudnak vásárolni. Ennek eredményeként a balatoni lakóingatlanok piacán visszaesett az adásvételek száma.

Ugyanakkor ezzel párhuzamosan szintén nekik köszönhetően lendületbe jött a vidéki ingatlanok piaca, ahol áremelkedés is megfigyelhető. Míg Siófoktól 10-15 kilométer távolságban pár éve még 20 millió forintért lehetett megvásárolni egy felújítandó, 100 négyzetméter körüli családi házat, ma ugyanezt 39 millió forintért kínálják.

A nyaralókat vásárló vevők csoportját is két részre lehet osztani: az egyikük saját részre vásárol, a másik befektetésként. A nyaraló-ingatlanok vásárlói is keresgélnek most, de magasnak tartják az árakat, illetve ők is óvatosak, így inkább nem vágnak bele hitelfelvételbe. A szakértő várakozásai szerint ugyanakkor a piac hamarosan visszatérhet a megszokott kerékvágásba, ha további negatív változás már nem következik be.

Úgy véli egyébként, hogy a balatoni ingatlanpiac miatt nem kell aggódni, hosszú távon mindenképpen jól teljesít, hiszen, ha a 2000-es évek elején indult nagyobb vízparti beruházások esetében még jellemzően 300 ezer forintos négyzetméterárakkal találkoztunk - melyet egyébként soknak tartottak a vevők -, melyek mostanra 2 millió forint környékére emelkedtek. Ez pedig azt jelenti, hogy minden évben több mint harmadával nőtt ezeknek a partmenti ingatlanoknak az értéke.

Krausz Gábor mindenesetre úgy látja, hogy arra nemigen lehet számítani, hogy a közeljövőben csökkenni kezdenének az árak a balatoni ingatlanpiacon, hiszen erre korábban sem volt példa. Ráadásul az 5 százalékos áfa meghosszabbítása is megnyugtatta a beruházókat, melyre egyébként nagy szükség volt - tette hozzá.

Összességében tehát úgy látja, hogy bár az elmúlt egy év során nagyot emelkedtek az árak a balatoni ingatlanpiacon, ezek alacsonyabbak már nem lesznek, legfeljebb stagnálás várható csak, illetve az alkuk nőhetnek 5-10 százalék körül szintre néhány ingatlantípus esetében. Ezt persze a befektetők még ki is használhatják, hiszen érezhető, hogy sokan vannak most, akik a jelentős mértékű infláció mellett ingatlanba menekítik a pénzüket. Ha megnyugszik a piac, akkor az árak emelkedése tovább fog folytatódni - tette hozzá Krausz Gábor.

Az SEC elnöke szerint heteken belül érkezik a kriptós innovációs mentesség

A kriptovalutákkal foglalkozó cégek évek óta küzdenek a szabályozási bizonytalanságokkal az Egyesült Államokban. Most azonban fordulópont következhet: Paul Atkins, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke bejelentette, hogy a hatóság heteken belül elindítja a régóta várt „innovációs mentességi” programját.
2026. 01. 07. 14:30
Megosztás:

Kínai külügyi szóvivő: Venezuela teljes körű szuverenitást élvez

Venezuela független állam, amely teljes körű szuverenitást élvez saját természeti erőforrásai és minden gazdasági tevékenysége felett - közölte Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán a tárca szokásos sajtótájékoztatóján Pekingben.
2026. 01. 07. 14:00
Megosztás:

Csaknem ezerötszáz család kap 120 ezer forintos fűtéstámogatást

Csaknem másfélezer kisgyermekes család kap háztartásonként 120 ezer forintos fűtéstámogatást idén télen az ország legszegényebb 130 kistelepülésén - közölte a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 13:30
Megosztás:

A Barclays beszállt a stabilcoin-versenybe – részesedést vásárolt az Ubyx digitális elszámolócégnél

A brit pénzügyi óriás, a Barclays, belépett a stabilcoin-infrastruktúra világába: részesedést vásárolt az amerikai Ubyx vállalatban, amely a szabályozott digitális pénzek elszámolását és kiegyenlítését kívánja forradalmasítani.
2026. 01. 07. 13:00
Megosztás:

Nagy fordulat az EURÓ és Dollár árfolyamában

Az EUR/USD árfolyamának mozgásában változás következett be: az emelkedő trend négy napja megtört, és a görbe eladási jelzést adott. Ugyanakkor érdemi lefelé mutató potenciál jelenleg nem látható - áll az OTP friss elemzői anyagában.
2026. 01. 07. 12:30
Megosztás:

MNB: tőzsdei befektetést ígért, veszteséges kereskedés lett a vége

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 160 millió forint bírságot szabott ki egy magánszemélyre jogosulatlanul pénzügyi szolgáltatás végzése miatt, mert közel százhatvan embertől gyűjtött pénzeszközöket, "szabad tőzsdei kereskedést" vagy "fix lekötést" ígérve nekik. A valóságban az átvett összeg töredékével végzett veszteségesen forex típusú, azaz devizapárokkal történő kereskedést - közölte a jegybank szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 07. 12:00
Megosztás:

Venezuelai érdekeltségek Magyarországon - mekkora a kitettségünk?

A nemzetközi politikai események nyomán felerősödött az érdeklődés a venezuelai gazdasági kapcsolatok iránt, az OPTEN cégadatai azonban azt mutatják: a venezuelai tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalkozások jelenléte és gazdasági súlya Magyarországon minimális.
2026. 01. 07. 11:30
Megosztás:

Budapest Airport: újra két futópályával üzemel a budapesti repülőtér

A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren és környezetében szerda reggelre megszűnt a havazás, a légikikötő hajnal óta újra két futópályával üzemel, de a nap folyamán továbbra is előfordulhatnak késések vagy járattörlések - tájékoztatta a repteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szerdán az MTI-t.
2026. 01. 07. 11:00
Megosztás:

Hamarosan indulnak a banki díjemelések a vállalkozóknak, de most még befagyaszthatók a díjak

A vállalkozók hamarosan szembe találhatják magukat az évi rendszeres banki díjemelésekkel, amelyek költségnövelő hatással járnak. Egyes vállalkozások ezeket a változásokat beépíthetik az áraikba, míg mások költségcsökkentéssel reagálhatnak rá. A banki díjak emelkedése ellen azonban most még lehet védekezni néhány napig.
2026. 01. 07. 10:30
Megosztás:

Miért esik ma a kriptopiac?

Az elmúlt 24 órában enyhe visszaesést mutatott a teljes kriptopiaci kapitalizáció, miközben a Bitcoin is megállt az elmúlt napok emelkedése után. A mozgás hátterében elsősorban profitrealizálás áll, ami egy közel egyhetes rali után teljesen természetes piaci reakciónak számít.
2026. 01. 07. 10:00
Megosztás:

Több mint 300 millió forintot kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból

Több mint 300 millió forint támogatást kapott Békéscsaba a Versenyképes járások programból; a fejlesztések célja, hogy emeljék a szolgáltatások színvonalát, biztonságosabbá és zöldebbé váljon a környezet, megújuljon a közösségi és a kulturális élet - közölte a város önkormányzata az MTI-vel.
2026. 01. 07. 09:30
Megosztás:

Víziturisztikai fejlesztések kezdődnek a Ráckevei-Soroksári Dunaágon

Víziturisztikai fejlesztések kezdődnek a Ráckevei-Soroksári Dunaágon 734,99 millió forint vissza nem térítendő támogatásból az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban - közölte az RS Ökorégió Nonprofit Kft. az MTI-vel.
2026. 01. 07. 09:00
Megosztás:

Ismét megjelent Csongrád-Csanád vármegyében a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Csongrád-Csanád vármegyében két hízó pulyka tartó gazdaságban igazolta a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét. Az érintett állományok felszámolása folyamatban van.
2026. 01. 07. 08:30
Megosztás:

Meteorológia: keleten várható jelentős havazás

Szerdán keleten várható jelentős havazás, csütörtök reggelig további 10-20 centiméter friss hó várható, ezért a HungaroMet Zrt. szerdára több keleti vármegyére másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki.
2026. 01. 07. 08:00
Megosztás:

A Demján Sándor Tőkeprogram iránti kiemelkedő érdeklődés átmenetileg szünetel az új jelentkezések befogadása

A források felelős és kiszámítható felhasználása, valamint a beérkezett pályázatok alapos, szakmailag megalapozott értékelése érdekében 2026. január 16-tól a Demján Sándor Tőkeprogram (DSTP) átmenetileg felfüggeszti az új jelentkezések befogadását - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 07. 07:00
Megosztás:

13 babatápszert hívnak vissza mikrobiológiai problémák miatt

Mikrobiológiai nem megfelelőség miatt a Nestlé Hungária Kft. tejalapú anyatej-helyettesítő tápszereket hívott vissza, miután az önellenőrzéskor végzett vizsgálat Bacillus cereus baktérium cereulide toxin jelenlétét mutatta ki - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.
2026. 01. 07. 06:30
Megosztás:

Kaszinó befizetési módok összehasonlítása: melyiket érdemes választani?

A legjobb befizetési mód kiválasztása az egyéni igényeidtől függ: a bankkártya a kényelmet, az e-pénztárca a gyorsaságot, a kriptovaluta az anonimitást, az előre fizetett kártya pedig a költségkontrollt szolgálja. Minden módszernek megvannak a maga erősségei és gyengeségei, ezért érdemes alaposan mérlegelni, mielőtt döntesz.
2026. 01. 07. 06:29
Megosztás:

Hiteligénylés 2026 – Jobb, vagy rosszabb a magyarok helyzete, mint egy évvel ezelőtt?

Így 2026-ból visszatekintve elmondhatjuk, hogy számos dolog változott a pénzügyek világában az elmúlt egy évben. Felmerülhet a kérdés, hogy jobb, vagy rosszabb helyzetben van-e egy lakáshitel igénylés előtt álló magyar, mint egy évvel korábban. Ezt az egyszerűnek tűnő kérdést azonban nem olyan könnyű megválaszolni. Van ugyanis, aki több millió forinttal magasabb kölcsönösszeget tud felvenni, mások azonban jóval rosszabb helyzetben vannak, mint 2025 év elején voltak.
2026. 01. 07. 05:30
Megosztás:

CES 2026: a Bosch a mobilitás, a gyártás és a technológia jövőjét formálja a mindennapi életben

Las Vegas (Nevada, Amerikai Egyesült Államok) – A digitalizáció előrehaladtával a szoftverek váltak a technológiai fejlődés mozgatórugójává. Formálják a mindennapi kommunikációt, a munkavégzést, az eszközhasználatot és a gyártási folyamatokat is. Azonban a szoftverek csak akkor képesek kibontakoztatni teljes potenciáljukat, ha gond nélkül kapcsolódnak a hardverek fizikai világával. A CES® 2026 elektronikai szakkiállításon a Bosch bemutatja, hogyan működhetnek együtt a szoftverek és a hardverek az intelligensebb jövő felé vezető úton. „A szoftver és a hardver terén szerzett sokéves tapasztalatunkkal lehetővé válik, hogy hidat teremtsünk a fizikai és a digitális világ között” – mondta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja a CES 2026 kiállításon Las Vegasban. „A hardver és a szoftver integrálásával emberközpontú, vagy más szóval Életre tervezett intelligens termékeket és megoldásokat hozhatunk létre.”
2026. 01. 07. 05:00
Megosztás:

Csökkentek a tejtermékek termelői és feldolgozói árai tavaly ősszel

Éves összevetésben nőtt, az előző hónaphoz képest viszont csökkent a nyerstej termelői átlagára, valamint a tejtermékek többségének feldolgozói értékesítési ára novemberben - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) honlapján közzétett összesítésben.
2026. 01. 07. 04:30
Megosztás: