A Bank of England szerint a pénzügyi stabilitást veszélyezteti a gazdaságok nyitottságának feladása
Andrew Bailey, aki egy dublini pénzügyi konferencián mondott beszédet szerdán, a brit jegybank beszámolója szerint elmondta: a világ eltávolodott "attól az ortodoxiától", amelynek fő eleme a globális gazdaság megnyitása, a kereskedelmi forgalom növelése, valamint a kereskedelem finanszírozását célzó tőkeáramlások bővítése volt.
A világgazdaság megnyitásával természetszerűleg erősödtek az összekapcsolódások és a kölcsönös függések a világgazdaságban, és e kapcsolódási rendszerek némelyike a vártnál kevésbé bizonyult ellenállónak az elmúlt évek sokkjaival, például a koronavírus-járvánnyal, illetve az ukrajnai háborúval szemben.
Bailey szerint ezt "a szabadkereskedelmi idealizmus kedvéért" sem szabad figyelmen kívül hagyni.
Hozzátette ugyanakkor, hogy a nyitottság elvét sem szabad feladni, és a beszállítói láncolatok szélesítése sem jelent szükségszerűen protekcionizmust.
A Bank of England kormányzója a beszállítói hálózatok töredezetté válását a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) friss statisztikájával illusztrálta, amely szerint a világkereskedelem egészén belül a köztes termékek aránya az idei év első felében 48,5 százalékra csökkent a megelőző három év 51 százalékos átlagáról.
Andrew Bailey hangsúlyozta: ez a folyamat jelzi, hogy milyen nyomás nehezedik a globális kiterjedésű beszállítói hálózatokra.
Hozzátette: jóllehet köztisztviselőként nem feladata a brit EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő hatások kommentálása, azt azonban meg kell állapítania, hogy a Brexit szűkítette a brit gazdaság nyitottságát.
A jegybanki kormányzó szerint a nyitottság szűkülése a reálgazdaság mellett a piacokat is károsítja, nem csupán azzal, hogy csökkenti a piacok méreteit, de azzal is, hogy törvényszerűen gyengíti stabilitásukat.