A bankok fele már áthárítja az új állami terhet a vállalkozókra

2024. október 1-től folytatódik a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos változások sora. Ezúttal a devizaváltásokat terheli egy új, 0,45 százalékos, de legfeljebb 20 000 forint értékű állami elvonás, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték címén. A változásokat a bankok eltérő időpontokban vezetik be és egyelőre csak a vállalkozói ügyfeleik számláit terhelik meg. Jövőre azonban a lakosság is fizetni fogja ezt az új illetéket.

A bankok fele már áthárítja az új állami terhet a vállalkozókra

A pénzügyi tranzakciós illetéket 2024. augusztus 1-től emelte meg a kormányzat, a korábbi 0,3 százalékos, tranzakciónként legfeljebb 10 000 forint mértékről 0,45 százalék, tranzakciónként legfeljebb 20 000 forint mértékre. A plusz terhet a lakosság felé idén még nem háríthatják át a bankok.

Már júliusban ismert volt, hogy az illetékemelést egy új illetékfajta is kíséri majd 2024. október 1-től, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték címén - mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezt a devizaváltás, devizakonverzióval vásárolt egyes értékpapírok vétele és a konverzióval járó swap (csereügylet) megbízás esetén kell megfizetni. A lakosság az év végéig mentesül ennek megfizetése alól, de a vállalkozások nem.

A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték mértéke a tranzakció értékének 0,45 százaléka, de legfeljebb 20 000 forint.

Ha a tranzakciót tranzakciós illeték is terheli – ilyen például egy devizaátutalás, vagy konverzióval járó készpénzfelvétel bankszámláról –, akkor mindkét illetéket meg kell fizetni.

Ez alapján akár 1,35 százalékos is lehet az állami elvonás mértéke a két illeték összeadódásakor.

A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékre nem vonatkozik a tranzakció első 50 000 forintjára érvényes pénzügyi tranzakciós illetékmentességi határ, így azt már az első forinttól fizetni kell minden egyes devizaváltás (konverzió) esetén.

Az illetéket azonban nem az ügyfélnek, hanem a banknak, pénzügyi szolgáltatónak, valutaváltónak kell bevallania és megfizetnie az állam felé. Viszont nincs megtiltva, hogy ezt áthárítsák a pénzügyi szolgáltatók az ügyfeleikre, ezért – ahogy az eddigi példák is mutatják a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatban - arra lehet számítani, hogy végső soron ezt az új terhet is az ügyfelek fizetik majd meg.

Az év végéig érvényes, lakossági áthárítási tiltás miatt a bankok elkezdték áthárítani a devizaváltást terhelő kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket a vállalkozói ügyfeleikre, de ebben nem egységesek jelenleg.

Egyes bankok átterhelnek, míg mások kivárnak

A BiztosDöntés.hu gyűjtése alapján jelenleg az alábbi bankok hárítják át ezt az új állami elvonást az ügyfeleikre:
 
    • Erste Bank: 2024. október 1-től
    • K&H Bank: 2024. október 30-tól
    • MagNet Bank: 2024. október 1-től
    • OTP Bank: 2024. október 1-től
    • UniCredit Bank: 2024. október 1-től
 
Nem tett közzé még ilyen változtatást a nagy bankok közül a CIB Bank, a Gránit Bank, az MBH Bank és a Raiffeisen Bank.

A lakossági ügyfelek az év végéig biztosan mentesülnek az új díj megfizetése alól, de utána – bankonként valószínűleg eltérő dátumtól – nekik is meg kell majd fizetniük ezt az új illetéket.

A tranzakciók fajtájától függ az együttes állami elvonás

Az alábbi tranzakciók esetén kell megfizetni az új, kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket, továbbá az eddig is meglévő pénzügyi tranzakciós illetéket együttesen, a banki díjon felül, amely a következő mértékű lesz:
 
    • devizaátutalás forintszámláról vagy más devizanemű számláról belföldre vagy külföldre: 0,9 százalék, maximum 40 000 forint
    • készpénzfelvétel belföldön vagy külföldön, a számla devizanemétől eltérő valutában: 1,35 százalék, amiből a 0,45 százalékos díjrész 20 000 forintban maximalizált
    • valutaváltás: 0,9 százalék, legfeljebb 40 000 forint
    • külföldi devizanemben végzett bankkártyás vásárlás boltban vagy webáruházban: továbbra is ingyenes, de legfeljebb évente egyszeri 500 forint lehet, korlátlan számú tranzakció után (a legtöbb bank elengedi ennek áthárítását)
    • deviza alapú magyar állampapírok államkincstári vásárlása: továbbra is ingyenes
    • Revolut, Wise és más külföldi, határon átnyúló fizetési szolgáltatók díjai: az eddigi gyakorlat szerint ezek a szolgáltatók nem hárították át a pénzügyi tranzakciós illetéket az ügyfeleikre, így elképzelhető, hogy a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékkel sem teszik majd ezt

Devizaváltás kedvező árfolyamon: megy vagy marad? 

A Revolut és Wise a magyar bankokénál kedvezőbb devizaárfolyamai miatt számos magyar ügyfél ezeknél a szolgáltatóknál váltotta a pénzt konverziót igénylő művelet esetén. Ennek megakadályozására az utóbbi két évben egyre több bank, az Erste, a Gránit Bank és az OTP Bank vezetett be meghatározott havi keretig nagyon kedvező árfolyamot a lakossági ügyfelei számára.

Kedvezőbb átváltást biztosít a Raiffeisen Bank is a mobilalkalmazás vagy az internetbank szolgáltatáson keresztül.

Ha az ügyfél ezekkel a szolgáltatásokkal vált devizát két alszámlája között, akkor ugyancsak meg kell fizetni a 0,45 százalékos, 20 000 forintban maximált kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket. Ezzel azonban még mindig kedvezőbb marad az árfolyam, tehát még az új állami elvonással együtt is megéri a pénzt átváltani ezekkel a szolgáltatásokkal.

Az OTP Banknál a kedvező devizaárfolyamos szolgáltatás a forintszámláról történt külföldi bankkártyás költésekre is vonatkozik, ez esetben nem kell megfizetni ezt az új, kiegészítő illetéket.

Gergely Péter szerint valószínű, hogy ezek a kedvezményes árfolyamok továbbra is megmaradnak, főleg, ha a Revolut és a Wise nem vezeti be a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket. Ebben az esetben ugyanis a magyar bankok eleve hátrányosabb helyzetbe kerülnek az új elvonás áthárítása miatt.

A BiztosDöntés.hu szakértője arra is felhívja a figyelmet, hogy erre vonatkozóan legkorábban november elejétől lehet majd pontosabb információkhoz jutni, hiszen a bankok ekkor kezdik majd közölni a januártól érvényes lakossági hirdetményeiket, melyek az áthárítást tartalmazhatják majd.

Emelkedtek a papírok a Wall Street-en, enyhültek az inflációs félelmek

A Wall Street-i indexek kedden folytatták az emelkedést, a Nasdaq 2,0%-kal, az S&P 500 1,2%-kal, a Dow pedig 0,7%-kal növekedett. Az S&P 500 11 fő iparági szektorából csupán három zárt veszteséggel, az energiaszektor (-2,2%) vezette az eséseket. A technológiai szektorban a szoftverrészvények második egymást követő napjukon is erősödtek, és 1,6%-os pluszban zártak, míg a Philadelphia Semiconductor index 2%-kal emelkedett, sorozatban az ötödik rekordzárását érve el.
2026. 04. 15. 09:30
Megosztás:

A tárgyalások újra indulásának esélyére növekedtek az európai tőzsdék, tegnapi emelkedése után korrigált a Bux

A befektetőket világszerte megnyugtatták a közel-keleti de-eszkalációra utaló jelek, a keddi hírek szerint ugyanis az Egyesült Államok és Irán újraindíthatja a tárgyalásokat, miután Washington lépéseket tett a Hormuzi-szoros tengeri blokádjának bevezetésére. Jelenleg egyeztetések folynak egy újabb tárgyalási forduló megtartásáról a két hetes tűzszünet lejárta előtt, és beszámolók szerint a megbeszélésekre Pakisztánban kerülhet sor. Mindeközben az immáron amerikai fél által is blokkolt szoroson több Iránhoz köthető tankerhajó is áthaladt, ugyanakkor ezek nem Iránban kötöttek ki, így feltehetően nem vonatkozott rájuk az Irán külkereskedelme ellen irányuló blokád.
2026. 04. 15. 09:00
Megosztás:

Mit tegyünk ingatlaneladás előtt? Ezek a legfontosabb lépések

Egy ingatlan sikeres eladásához nem elég meghirdetni a lakást. A megfelelő időzítés, a reális árképzés és a tudatos előkészítés legalább ennyire fontos. Mire érdemes figyelni, mielőtt piacra visszük az otthonunkat?
2026. 04. 15. 08:30
Megosztás:

A Tisza a városokban, a Fidesz a kisebb településeken erősebb

Markáns különbség figyelhető meg a Tisza Párt és a Fidesz támogatottsága között a településszerkezetet tekintve - állapította meg a vasárnapi parlamenti választás eredményei alapján készített kutatásában a Republikon Intézet.
2026. 04. 15. 08:00
Megosztás:

António Costa: a ciprusi EU-csúcs a geopolitikai helyzetre adni szükséges válaszokkal foglalkozik majd

A tagállami vezetők a jelenlegi, kihívásokkal teli geopolitikai környezettel és Európa erre adandó válaszával foglalkoznak majd, valamint politikai iránymutatást adnak a 2028-2034 közötti többéves pénzügyi kerettel (MFF) kapcsolatos munkához az április 23-24-re tervezett informális uniós csúcstalálkozón - tájékoztatott António Costa, az Európai Tanács elnöke, az uniós csúcsértekezletre szóló, a tagállami vezetőknek küldött meghívólevelében kedden.
2026. 04. 15. 07:30
Megosztás:

Politikai elemző: Túl szép, hogy igaz legyen...

"Túl szép, hogy igaz legyen", hogy az új kormányzati többség egyszerre képes lesz a családi adókedvezmények megtartására, a családi pótlék növelésére, az anyáknak járó adómentesség fenntartására, az áfa csökkentésére, a nyugdíjasoknak SZÉP-kártya osztogatására – jelentette ki Nagy Attila Tibor politikai elemző az M1 aktuális csatorna 48 perc című műsorának keddi adásában.
2026. 04. 15. 07:00
Megosztás:

Közvéleménykutatók: a választási eredmény egyik oka a Fidesz politikai vaksága volt

A Tisza Párt kétharmados győzelmét hozó választási eredmény egyik oka a Fidesz politikai vaksága volt, az, hogy elhitték a párthoz közel álló kutatóintézetek által közölt adatokat - hangzott el Republikon Intézet keddi konferenciáján, amelyen közvélemény- és társadalomkutatók értékelték a választások eredményét.
2026. 04. 15. 06:00
Megosztás:

Donald Trump: újabb tárgyalások lehetnek Iránnal

Donald Trump szerint újabb tárgyalások lehetnek Iránnal a "következő két nap folyamán" - az amerikai elnök kedden egy amerikai újságnak adott interjúban beszélt az iráni konfliktus fejleményeiről.
2026. 04. 15. 05:30
Megosztás:

Márciusban rákapcsoltak a lakbérek, de záródik az „árolló”

Élénküléssel zárta a márciust a magyarországi albérletpiac. A KSH–ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adatai szerint országosan 1,6 százalékkal nőttek a lakbérek februárhoz képest, Budapesten pedig ugyancsak 1,6 százalékos a havi szintű növekmény. Éves összevetésben országosan 7,3 százalékos drágulás következett be, ami 6,4 százalékos emelkedés kísért a fővárosban.
2026. 04. 15. 05:00
Megosztás:

Magyarország első Miyawaki-minierdő konferenciáját rendezi meg a 10 millió Fa

Április 21-én a 10 millió Fa Alapítvány az ELTE EKSZ-szel együttműködésben megrendezi Magyarország első Miyawaki-minierdő konferenciáját. Az egész napos szakmai esemény célja, hogy közös gondolkodásra és párbeszédre hívja mindazokat, akik a városi zöldfelületek jövőjét nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is formálni akarják.
2026. 04. 15. 04:00
Megosztás:

Erős március, megújuló ingatlanpiac: 11 500 feletti tranzakció és 74%-os hitelezési növekedés

Kettős kép rajzolódik ki a hazai ingatlanpiacon a 2026 első negyedévére vonatkozó tranzakciós adatok alapján. A Duna House friss elemzése szerint bár a kereslet visszafogott maradt, a tranzakciószámok és az árak újbóli emelkedése már élénkülést jelez. A piac ezzel maga mögött hagyta a 2025 végén látott korrekciót, ugyanakkor az új egyensúly még nem alakult ki teljesen.
2026. 04. 15. 03:30
Megosztás:

Tavaszi hagyomány zaja szólt a legelőkért és a pásztorokért

A pásztorok állatokat tartanak és terelnek; sokszínű kulturális örökség, helyi és őshonos tudás őrzői, világszerte hozzájárulnak az ökoszisztémák fenntartásához, és kulcsszerepet játszanak abban, hogy emberek millióit lássák el élelemmel. De vajon a tavaszt is ők hozzák el? Egy tradicionális magyar esemény, a Böszörményi csergetés szerint igen.
2026. 04. 15. 03:00
Megosztás:

A Roszatom kész alátámasztani Paks-2 beruházás hatékonyságát

A Roszatom kész alátámasztani a Paks-2 projekt hatékonyságát, az ár és egyéb paraméterek indokoltságát - jelentette ki Alekszandr Lihacsov, az orosz nukleáris energetikai állami vállalat vezérigazgatója keddi kairói sajtótájékoztatóján.
2026. 04. 15. 02:30
Megosztás:

NAV közleménye - Ingatlan után fizetendő adó 2026, a bútor is adózik!

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatójában egy olyan, lakásértékesítéshez kapcsolódó szabályra hívta fel a figyelmet, amely sok esetben elkerüli az érintettek figyelmét. Ingatlan eladásakor ugyanis nem csupán a lakás értékesítéséből keletkezhet adófizetési kötelezettség, hanem akkor is, ha a tulajdonos külön megállapodás keretében adja el a bútorokat vagy egyéb berendezési tárgyakat. A hivatal szerint sokan nincsenek tisztában ezzel, így könnyen hibázhatnak az adóbevallás elkészítésekor.
2026. 04. 15. 02:00
Megosztás:

9 órás iskolakezdés Magyarországon - erre senki sem számított!

Az utóbbi években újra és újra felbukkan egy kérdés, ami heves vitákat vált ki szülők, pedagógusok és szakértők között: mi lenne, ha nem reggel 8-kor, hanem csak 9 órakor kezdődne a tanítás? A téma különösen 2025–2026 körül került ismét reflektorfénybe – de vajon van-e esély valódi változásra?
2026. 04. 15. 01:30
Megosztás:

Így lehet biztosan 3 találatod az ötöslottón

Az ötöslottó kapcsán nagyon sokan keresnek rá arra, hogy létezik-e olyan lottó kalkulátor, nyerő lottó számok kalkulátor vagy ötöslottó szám kalkulátor, amely megmutatja, hány szelvényt kell feladni ahhoz, hogy biztosan legyen legalább egy 3 találatos mező.
2026. 04. 15. 01:00
Megosztás:

Rendkívüli közgyűlést kell összehívnia a Magyar Nemzeti Autósport Szövetségnek

Gyulay Zsolt kedden lemondott elnökségi posztjáról, a testületben így hárman maradtak, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetségnek (MNASZ) az alapszabály szerint ezért rendkívüli közgyűlést kell összehívnia.
2026. 04. 15. 00:30
Megosztás:

MagyarBrands 2025: az Absolute Live sportital három kategóriában is nyert

Újabb rangos elismeréseket gyűjtött be a magyar sportital, az Absolute Live: a MagyarBrands 2025-ös programjában a márka egyszerre három kategóriában is díjat nyert, megerősítve pozícióját a hazai innovatív és egészségtudatos italpiacon.
2026. 04. 14. 23:30
Megosztás:

Több mint 1700 gyorshajtót mértek be egy hónap alatt Budapesten

Több mint 1700 gyorshajtót mértek be egy hónap alatt a fővárosban - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság kedden a police.hu oldalon.
2026. 04. 14. 23:00
Megosztás:

Moszkva kész a párbeszédre Budapesttel

Oroszország kölcsönösen hajlandó a Magyarországgal folytatandó párbeszédre - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára kedden Moszkvában.
2026. 04. 14. 22:30
Megosztás: