A bérek növekedése segítheti a gazdasági növekedés helyreállítását

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter részt vett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) csütörtöki ülésén - tudatta közleményében a minisztérium.

A bérek növekedése segítheti a gazdasági növekedés helyreállítását

A közlemény szerint bevezetőjében a miniszter bemutatta a magyar gazdaság életét befolyásoló és meghatározó legfontosabb makrogazdasági folyamatokat és gazdaságpolitikai célkitűzéseket. Mint ismertette, a kormány célja, hogy 2023-ban letörje és egy számjegyűre csökkentse a szankciós inflációt, 2024-ben pedig újra növekedési pályára állítsa a gazdaságot.

Kiemelte, hogy a kormány jó úton halad, hiszen az olyan hatékony és eredményes intézkedéseknek köszönhetően, mint például az online árfigyelő vagy a kötelező akciózás, az infláció már az év vége előtt egy számjegyűre fog csökkenni, jövőre pedig 5-6 százalékos szintet érhet el.

A tárcavezető rámutatott, hogy az infláció csökkenésével párhuzamosan egyre inkább a gazdaságot, a növekedést támogató intézkedések kerülhetnek előtérbe. Ezekre jó példa a kormány legutóbbi döntése, miszerint a kkv-k 2024-ben is rendkívül kedvező feltételek mellett, a futamidő végéig fix, 5 százalékos kamattal érhetik el a Széchenyi Kártya Program termékeit, de ezt segíti elő a bankok által alkalmazott önkéntes kamatplafon is, amely a bankszövetséggel kötött megállapodásnak köszönhetőn a korábbiaknál lényegesen kedvezőbb - jelenleg 11,5 százalékos - kamatozású hitelekkel segíti a vállalkozásokat.

Nagy Márton megjegyezte, hogy az idei 0 százalék körüli gazdasági növekedést követően a kormány intézkedéseinek eredményeképp 2024-ben újra dinamikus pályára állhat a gazdasági növekedés, így visszatérhet a korábbi években megszokott 4 százalékos, illetve afeletti növekedési ütem.

A miniszter a munkaerőpiac helyzetét szemlélve megállapította, hogy a magyar vállalkozások és a kormány sikerrel védték meg a munkahelyeket, így a családokat a járvány, a háború és szankciók okozta nehéz helyzetben is: 2010-hez képest 1 millióval dolgoznak többen az országban, így a foglalkoztatottak száma tartósan meghaladja a 4,7 milliót, miközben történelmi mélyponton van a regisztrált álláskeresők száma. Hozzátette, stabil gazdasági növekedés fenntartásához további munkahelyekre és az aktivitási arány növelésére van szükség.

A miniszter meglátása szerint a reálbérek alakulásában szeptemberben fordulat állhatott be, a fizetések vásárlóereje újra növekedésnek indulhatott a dinamikus bérnövekedésnek és az infláció elleni sikeres kormányzati harcnak köszönhetően. Ezzel a korábbi években megszokott trendhez térhet vissza a magyar gazdaság, a következő években a reálbéremelkedés mértéke ismételten 4-5 százalék lehet.

A jelen lévők egyetértettek abban, hogy a gazdasági növekedés helyreállítását tekintve a továbbra is magas jegybanki kamatláb, valamint az emiatt kialakuló pozitív reálkamat kockázatokat jelent, amelyek hátráltathatják a növekedés gyors és erőteljes visszapattanását, a vállalkozások teljesítményének javulását és így a foglalkoztatás további bővülését.

Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság továbbra is beruházás és export alapú, amelyben húzóágazat az elektromobilitáshoz kapcsolódó iparágak, valamint a hadi- és gyógyszeripar. A fenntartható növekedés érdekében egyszerre szükséges megerősíteni a külföldi és hazai tulajdonú vállalati szektort, a magyar vállalkozások beszállítói láncokban elfoglalt pozícióját. A hazai vállalkozások versenyképességét is érdemben kell növelni, ehhez kettős transzformáció szükséges: digitálissá és zölddé kell válniuk. Hozzátette, hogy "2030-ig meg kell duplázni a jelenlegi 100 milliárd eurót elérő FDI állományt, de emellett támogatni kell a magyar vállalkozások kifektetéseit, illetve a nemzetközi szinten is versenyképes nemzeti bajnokok megerősödését".

A miniszter megemlítette, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztérium egy 10 pontos tervet dolgozott ki az erős magyar gazdaság érdekében, amely tartalmazza: a demográfiai fordulat támogatását, másfélszer több és zöldebb energia biztosítását, további munkahelyek létrehozását, a szállítmányozás és raktározás fejlesztését, a digitális átállást, a high-tech gazdaság arányának emelését, az FDI horizontális és vertikális hasznosítását, a profitegyenleg javítását, a nemzeti bajnokok kinevelését valamint a csökkenő államadósság-pályát.

Nagy Márton üdvözölte, hogy a VKF tagjai egyetértenek és támogatják a kormány gazdaságpolitikai célkitűzéseit.

A miniszter tájékoztatta a VKF résztvevőit, hogy a kormány - tiszteletben tartva, hogy a minimálbérről a munkaadóknak és a munkavállalóknak kell megegyeznie - elviekben támogatja a VKF résztvevőinek többségi álláspontját, miszerint a legkisebb minimális keresetek emelésére már decemberben kerüljön sor, továbbá annak mértéke a minimálbér esetében 15 százalékot, a garantált bérminimum esetében 10 százalékot érjen el. Mindemellett a kormány arra is nyitott, hogy 2024 elején, szem előtt tartva a kiszámíthatóságot és a stabilitást, kidolgozásra kerüljön egy új, több éves bérmegállapodás - derül ki a GFM közleményéből.

A felek megállapodtak abban, hogy a tárgyalások egy hét múlva folytatódnak.

Szerbia ismét meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat

Szerbia május 2-ig meghosszabbította a kőolaj és az üzemanyagok exportjára vonatkozó tilalmat, hogy megvédje a hazai piacot, "mivel a globális események jelentős mértékben befolyásolják e termék ellátását és a kínálat csökkenését" - közölte a kormány.
2026. 04. 04. 00:05
Megosztás:

Megkezdődött a Vajda-Papír Csoport történetének legnagyobb, 40 milliárd forintos beruházási programja

A Vajda-Papír Csoport 3 éves 40 milliárd forintos stratégiai beruházási programot indít a hatékonyság, fenntarthatóság és kapacitás bővítése érdekében. Ennek része lesz a meglévő üzemek bővítése, modernizálása, a létszámbővítés és új piacok megszerzése is. A Vajda-Papír ezzel a beruházási programmal indítja el eddigi legnagyobb fejlesztési ciklusát, amely egyszerre bővíti gyártókapacitását, modernizálja technológiáit, fenntarthatóbbá teszi a működést és megerősíti régiós piaci pozícióját – új szintre emelve a vállalat versenyképességét és a magyar higiéniai papírgyártás ellátásbiztonságát.
2026. 04. 03. 23:00
Megosztás:

A magyar munkavállalók riasztó állapotára figyelmeztet a szakértő az Egészség Világnapján

Az Országos Mozgásszervi Állapotfelmérés adatai rávilágítanak arra, hogy a mozgásszervi panaszok ma már nem csupán egyéni egészségügyi problémát jelentenek, hanem súlyos teljesítménybeli és gazdasági kockázatot hordoznak a vállalatok számára. A 21. században a mozgásszervi megbetegedés a szív- és érrendszeri betegségek után a leggyakoribb orvoshoz fordulási ok. A jövő gerincbetegei pedig azok, akik a jelenben még a TikTokot pörgetik.
2026. 04. 03. 22:00
Megosztás:

Tűzszünetet sürgetett az orosz és a török elnök

Tűzszünet mielőbbi megteremtése és az összes fél érdekeit figyelembe vevő megállapodások kidolgozása mellett szállt síkra Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök a közel-keleti konfliktussal kapcsolatban - közölte a két vezető pénteki telefonbeszélgetéséről a Kreml sajtószolgálata.
2026. 04. 03. 21:00
Megosztás:

A távközlési kkv-k versenyképességét támogató fejlesztés indult

Csaknem 900 millió forint támogatással indított programot a távközlési szektorban működő kis- és középvállalkozások (kkv-k) digitális transzformációjának és versenyképességének növelésre a HTEnet Innovációs Nonprofit Kft. - közölte a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület az MTI-vel.
2026. 04. 03. 20:00
Megosztás:

Ukrán cég vásárolta fel az ArcelorMittal utolsó romániai üzemét

Ukrán cég vásárolta fel a csőtermékeket gyártó román ArcelorMittal Tubular Products Romant - írta vállalati közlemény alapján a profit.ro.
2026. 04. 03. 19:00
Megosztás:

Folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában

Februárban is folytatódott a turisták és a vendégéjszakák számának csökkenése Romániában - közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 03. 18:00
Megosztás:

A BMW eladásai 24,5 százalékkal nőttek Magyarországon az első negyedévben

A BMW Group Magyarország 24,5 százalékkal növelte a BMW márka eladásait 2026 első negyedévében a tavalyi év azonos időszakához képest; január és március között 1870 új BMW talált gazdára Magyarországon, amellyel a bajor márka őrzi vezető pozícióját a hazai prémium szegmensben - tájékoztatta a társaság az MTI-t közleményben.
2026. 04. 03. 17:00
Megosztás:

Az MBH Bank igazgatósága részvényenként 124 forint osztalék kifizetését javasolja

Az 1000 forint névértékű törzsrészvényekre bruttó 124 forint osztalék kifizetését javasolja az MBH Bank Nyrt. igazgatósága a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön közzétett, az április 27-i közgyűlésre készült előterjesztés szerint.
2026. 04. 03. 15:00
Megosztás:

Lakásvásárlás okosan: így válasszunk megfelelő méretet és elrendezést!

Lakásvásárlás során a szobaszám és az alapterület meghatározása fontos kérdés, és a szakértői tapasztalatok szerint a döntést gyakran nem a négyzetméterek, hanem az élhetőség és az elrendezés befolyásolja leginkább. De milyen szempontokra kell figyelni a szobaszám és alapterület meghatározásakor?
2026. 04. 03. 14:00
Megosztás:

A szőlőkabóca visszaszorításának egyik kulcsa lehet a helyes metszési gyakorlat

Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) munkatársai egri esettanulmányukban arra mutattak rá, hogy ültetvényekben alkalmazott metszési gyakorlat jelentősen befolyásolhatja az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egyedszámát. A kártevő 2006 óta van jelen Magyarországon, mára országszerte elterjedt, és a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma terjesztésével komoly veszélyt jelent a szőlőművelésre. Mivel a fitoplazma kórokozó ellen közvetlenül jelenleg nem lehetséges a védekezés, a kabóca állományának csökkentése kulcsfontosságú.
2026. 04. 03. 13:00
Megosztás:

Egyre jobban háttérbe szorítják a személyi kölcsönök a jelzáloghiteleket

Hároméves mélypontra süllyedt februárban a frissen megkötött jelzáloghitel-szerződések száma, és alig haladta meg a háromszázat – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A gyenge keresletben jelentős szerepe lehet annak is, hogy a személyi kölcsönöknél egyre kedvezőbbé – illetve rugalmasabbá – válnak az igénylési feltételek.
2026. 04. 03. 12:00
Megosztás:

A Cardano megelőzte az Ethereumot a Google kvantumbiztonsági rangsorában

Egy friss Google Quantum AI tanulmány alaposan felkavarta a kriptovilágot: a jelentés szerint a Cardano erősebb védelmet kínál a jövő kvantumszámítógépes fenyegetéseivel szemben, mint az Ethereum. A kutatás nemcsak új sorrendet állított fel a blokkláncok között, hanem komoly kockázatokra is rámutatott az ETH ökoszisztémában.
2026. 04. 03. 11:00
Megosztás:

Bitcoin felé fordul a tőke? Az ETF-adatok most kemény üzenetet küldtek az Ethereum piacának

Miközben a Bitcoin stabilan vonzza a befektetői pénzeket, az Ethereumhoz kapcsolódó spot ETF-ekből látványos tőkekiáramlás indult meg. Az április 2-i adatok alapján egyre élesebben látszik, hogy a piac most nem egyformán kezeli a két legnagyobb kriptoeszközt. A Bitcoin tartja magát, a kisebb altcoinok is kapnak némi figyelmet, az ETH viszont rövid távon szemmel láthatóan elvesztette lendületét.
2026. 04. 03. 10:00
Megosztás:

Együttműködési megállapodást kötött a Hungarian Procurement Community (HPC) és a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE)

Együttműködésről állapodott meg a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Hungarian Procurement Community (HPC), azaz a Magyar Beszerzők Közössége. A partnerség célja, hogy a két szakmai szervezet kölcsönösen támogassa egymás tevékenységét, valamint erősítse a logisztikai és beszerzési szakemberek közötti szakmai párbeszédet Magyarországon.
2026. 04. 03. 09:00
Megosztás:

Tényleg az Otthon Start hozta el az albérletárak esését?

Már az Otthon Start hitelprogram indulásakor arra számítottak a szakemberek, hogy a kedvezményes hitellehetőség megfékezheti az albérletárak emelkedését. A viszonylag alacsony önerő és fixen 3%-os hitelkamat ugyanis egyre több potenciális bérlőt terelhet a saját lakás vásárlása felé. Emellett még mindig sokan vásárolnak lakást befektetési céllal a csökkenő megtérülés ellenére is, ez pedig folyamatosan növeli a kínálatot az albérletpiacon.
2026. 04. 03. 08:00
Megosztás:

Személyi változások a magyarországi Bosch-csoportnál

Távozik Szászi István, a Bosch-csoport magyarországi és Adria régió vezetője, aki a Budapesti Fejlesztési Központ irányításáért is felelt, a szakember a vállalatcsoportnál eltöltött 22 éves pályafutását követően szakmai karrierjét 2026. június végétől másutt folytatja - közölte a Bosch csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 03. 07:00
Megosztás:

K&H: Fordulat a munkaerőpiacon: ez dönt ma a karrieredről, nem a végzettséged

A munkaerőpiac gyorsan átalakul, és ezzel együtt a cégek elvárásai is változnak. Bár a szakmai tudás továbbra sem tűnt el a listáról, ma már egyre több vállalat szerint nem ez a legfontosabb. Sokkal inkább az számít, hogyan kommunikálunk, mennyire tudunk alkalmazkodni, vagy éppen mennyire vagyunk empatikusak. Nemzetközi kutatások is azt mutatják: a siker kulcsa egyre inkább az emberi készségekben rejlik.
2026. 04. 03. 06:00
Megosztás:

Itt a Húsvét: meglepő fordulat látható az alapanyagoknál

A húsvéti időszak közeledtével ismét nagyobb figyelem irányul azokra az alapanyagokra, amelyek jelentős részét adják a bevásárlókosarunknak. A csokoládé, a mandula, a húsvéti sütemények és piskóták mellett ilyenkor különösen felértékelődnek az olyan alapvető hozzávalók, mint a kakaó, a cukor, a vaj, a búza és a tojás. Az alapanyagok piaci teljesítményét és kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértői vizsgálták meg.
2026. 04. 03. 05:00
Megosztás:

Melyik most a legnépszerűbb használt motorkerékpár?

A Használtautó.hu adatai alapján 2026 első negyedévében a hazai használtmotor-piac stabil, jól látható trendeket mutatott: a kereslet egyértelműen néhány jól ismert modellcsalád köré koncentrálódik és a BMW toronymagasan vezet a többi márka előtt. A kínálat jelentős része már nem számít fiatalnak, és a futásteljesítmények is kifejezetten magasak, még motorokhoz képest is.
2026. 04. 03. 04:00
Megosztás: