A brit választókerületek többsége az ellenzéki Munkáspárt vezetőjét szeretné miniszterelnöknek
A vizsgálat, amelyet a Focaldata közvéleménykutató végzett a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi lap és a Best for Britain nevű EU-párti kampánycsoport megbízásából 10 006 választó bevonásával, kimutatta azt is, hogy a britek nagy többsége egyértelműen negatívnak tartja az EU-tagság megszűnéséből (Brexit) eredő hatásokat.
A politikusok támogatottságát vizsgáló körkérdésből kiderült, hogy a 632 nagy-britanniai választókörzet közül 390-ben többségben vannak azok, akik szerint Sir Keir Starmer lenne a legalkalmasabb jelölt a miniszterelnöki tisztségre.
Rishi Sunak kormányfő mindössze 29 választókerületben népszerűbb, mint a Munkáspárt vezetője.
A Focaldata felmérése szerint Starmer támogatottsága még Sunak választókörzetében, az észak-angliai Richmondban is meghaladja néhány százalékponttal a miniszterelnökét.
A kutatás szerint a Munkáspárt egészének támogatottsága is messze megelőzi a Konzervatív Pártét: a választók 35 százaléka szavazna a jelenlegi legnagyobb ellenzéki erőre, a 2010 óta kormányzó konzervatívok a voksok 19 százalékát szereznék meg, ha most tartanák a 2024-ben esedékes nagy-britanniai parlamenti választásokat.
Az Electoral Calculus online választási előrejelző platform számításai szerint ebből a brit választási rendszerben az következik, hogy ha a választásokon ezek az arányok érvényesülnek, a Munkáspárt földcsuszamlásszerű győzelmet aratna.
A prognózisait matematikai modellezéssel készítő szakértői fórum szerint a mostani támogatottsági adatok alapján a Labour a 650 fős alsóházban 415 tagú frakciót alakíthatna, a konzervatívok képviselőcsoportjának létszáma a jelenlegi 350-ről 151-re apadna.
A Munkáspárt ezzel megközelítené azt a rekordarányú győzelmet, amelyet 1997-ben aratott Tony Blair vezetésével. A Labour abban az évben 418 mandátumot szerzett.
A Focaldata vasárnap ismertetett felmérése szerint a britek a Brexit eredményeivel is elégedetlenek.
A válaszadók 76 százaléka mondta azt, hogy az uniós tagság megszűnése óta emelkedtek heti bevásárlásának költségei, 60 százalék szerint a Brexit szűkítette a megvásárolható áruk és szolgáltatások választékát, 58 százalék úgy gondolja, hogy a kilépés óta növekedett a Nagy-Britanniába irányuló illegális bevándorlás.
Egy napon belül ez a második olyan felmérés, amely komoly választói elégedetlenséget tükröz a Brexittel szemben.
Az Opinium közvéleménykutató által a The Observer című vasárnapi baloldali brit lap megbízásából elvégzett felmérés szerint a britek alig tíz százaléka érzi úgy, hogy pénzügyi helyzete javult a brit EU-tagság megszűnése óta, 35 százalék szerint a Brexit kifejezetten rontotta személyes anyagi helyzetét.
A vizsgálatba bevont 2132 választó 63 százaléka a Brexitet okolja az infláció meglódulásáért és az ennek nyomán kialakult megélhetési válságért.
A válaszadók fele általánosságban is egyértelmű kudarcnak minősítette a Brexitet, és csak 22 százalék gondolja úgy, hogy a kilépés az EU-ból az ország hasznára vált.