A bürokrácia és a túlszabályozás megöli az európai versenyképességet
2024. július 23. és 28. között kerül megrendezésre a 33. „Tusványos” Bálványosi Szabadegyetem és Diáktábor. A szabadegyetem keretében július 25-én csütörtökön reggel került megrendezésre a „Versenyképesség és európai recesszió – EU elnökség” című kerekasztal-beszélgetés, melyen Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke is részt vett.
A panelbeszélgetés keretében részletesen megvizsgálták a gyengélkedő európai versenyképesség okait. A GVH elnöke kifejtette – „Az elmúlt években Európa lemaradt az olyan csúcstechnológiák fejlesztésében és implementálásában, mint a mesterséges intelligencia és az 5G, ez pedig jelentős versenyképességi problémát jelent.”
„A fogyasztói és adatvédelmi központú szabályozás, akárcsak a legújabb DMA és DSA, fontossága megkérdőjelezhetetlen.” – emelte ki Rigó Csaba Balázs. „A túlszabályozás és a bürokratikus akadályok azonban a versenyképességet, az innovációt és a nemzeti, illetve európai „bajnokok”, úgynevezett zászlóshajó vállalkozások kinevelését akadályozzák, így pedig egyértelműen a fogyasztói jólét útjában állnak.” – hangsúlyozta. A GVH-elnöke leszögezte: „Ha európai versenyképességről beszélünk akkor mindenekelőtt a fogyasztók érdekeit, jóllétét kell előtérbe helyezni, illetve aktívan kell kommunikálni az európai vállalatokkal, minden fontos stratégiai és szabályozási kérdésben ki kell kérni a véleményüket.”
A GVH elnöke kifejtette: „Az elkövetkező időszakban az Európai Uniónak az innovációra, az adminisztratív akadályok lebontására, a bővítéspolitika újraélesztésére, felgyorsítására és a demográfiai folyamatok megfordítására kell fókuszálnia.” A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt években kiemelten kezelte ezeket a témaköröket. Példának okáért a nemzeti versenyhatóság 2024 elején piacelemzést indított a mesterséges intelligencia hatásainak és kockázatainak feltárására, illetve a jelenleg is zajló magyar uniós elnökség fő célkitűzéseit is aktívan támogatja a GVH.
A GVH a bővítéspolitika elősegítése érdekében jelentősen hozzájárul a nyugat-balkáni régió versenyhatóságainak edukálásához és uniós felkészítéséhez. A nemzeti versenyhatóság évtizedek óta központi szerepet vállal ebben a kérdésben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) közösen működtetett Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központon (ROK) keresztül. Mint Rigó Csaba Balázs a panelbeszélgetésben hangsúlyozta: „az Európai Unió nyugat-balkáni bővítése fontos magyar nemzeti érdek és a EU versenyképessége szempontjából is lényeges kérdés.”
A kerekasztal-beszélgetésen Rigó Csaba Balázs mellett részt vett Bogdan Marius Chirițoiu, a Román Versenyhatóság elnöke, Winkler Gyula, Európai Parlamenti képviselő és Polacsek Csaba, PwC Hungary partnere. A panelt Mátis Jenő, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács országos alelnöke moderálta.