A cél változatlan: mindenki, aki akar és tud az dolgozhasson – minden idők legalacsonyabb szintjére csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján 2025 júniusában 219.599 álláskeresőt regisztráltak, ami tavalyhoz, illetve az előző hónaphoz képest is több mint 3 ezer, 2010-hez képest pedig 326 ezer fős csökkenést jelent.
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár hangsúlyozta: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy mindenki, aki akar és tud az dolgozhasson. A kormányzati intézkedések eredményességét tükrözi, hogy a rendszerváltozás óta egyszer sem volt még ilyen alacsony a regisztrált álláskeresők száma, mint idén júniusban.
A magyar foglalkoztatottság Európa élmezőnyéhez tartozik, 2010 óta már 1 millióval többen – közel 4,7 millióan – dolgoznak Magyarországon, miközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt. A fizetések ráadásul egyre többet is érnek: több mint 1,5 éve folyamatosan nőnek a reálbérek, így a családok egyre több pénzből tudnak gazdálkodni.
Az álláskeresők minél gyorsabb elhelyezkedését célozza a 30 év alatti fiatalokat és inaktívakat támogató Ifjúsági Garancia Plusz program, valamint a hasonlóan uniós forrásból megvalósuló, 30 év felettieket segítő program. A kezdeményezések keretében az álláskeresők bértámogatást, valamint lakhatási és utazási térítést kapnak. Eddig több mint 44 ezer regisztrált álláskereső talált munkát a programok révén, több mint 50 milliárd forint uniós támogatásból.
A kormány márciusban ismét elindította a „Közfoglalkoztatásból versenyszférába 2025.” programot, amelynek célja, hogy a megfelelő motivációval és szakképzettséggel rendelkező közfoglalkoztatottak tartós álláshoz jussanak a versenyszférában. Emellett 1,5 milliárd forintos keretösszegű „Munkából munkába” programmal támogatja az elbocsátott munkavállalók mielőbbi újbóli elhelyezkedését is.
A nagy érdeklődésre való tekintettel az „Év Felelős Foglalkoztatója 2025” pályázat beadásának határidejét 2025. július 15. napjáig meghosszabbodik. Az idén 10. jubileumi alkalommal meghirdetett pályázat elősegíti a felelős foglalkoztatói szemléletmód hazai fejlődését, valamint támogatja a munkahelyek megőrzését, emellett pozitív hatása van a foglalkoztatottság további növelésére is.
A szervezetek pályázhatnak – többek között – a munka-magánélet közti egyensúly, közösségépítés, csapatépítés, képzés, kompetenciafejlesztés, egészségmegőrzés, tehetséggondozás, munkahelyi környezet, társadalmi szerepvállalás terén, továbbá minden olyan tevékenységgel, amelyek egyértelműen felelős foglalkoztatási célt valósítanak meg. A díjra idén is 5 kategóriában pályázhatnak a vállalkozások: elismerés jár a felelős foglalkoztatás terén legjobban teljesítő kisvállalkozásoknak, középvállalkozásoknak, nagyvállalatoknak és az egyéb gazdálkodó szervezeteknek is - áll az NGM friss közleményében.