A Dogecoin nem csak játék és mese!
Vannak azonban olyan esetek, amikor már elsőre egyértelmű az, hogy valami különlegeset látunk. Ezek közé tartozik a Dogecoin története is, aminek az árát maga Elon Musk is manipulálja és az egyik legnagyobb talány a piacon.
Mi is ez és miért ennyire népszerű?
A történet kezdetéhez majd egy évtizedet kell visszautaznunk az időben, egyenesen 2010-be, amikor még mind a kereskedést segítő oldalak, mint a Tradensea kereskedő robotjai, mind a kriptovaluták is bőven gyerekcipőben jártak vagy meg sem születtek. Egy japán óvodai dolgozó feltöltött egy ártalmatlan képet házikedvencéről az internetre, ami hamar a világháló favoritja lett. Shiba inu nevű kutyája ártalmatlan arckifejezésével gyorsan mémmé változott, ez volt a Doge.
Magát a Dogecoint Jackson Palmer hozta létre, a megalkotás során a többi kriptovaluta forráskódját vette alapul. Ugyanúgy nyílt forráskódú valuta, mint a többség, ami 2013 decemberében jelent meg. A cél nem volt nemes, csak egy egyszerű tréfának indult, ugyanis már maga az embléma is Shiba inu ikonikus arckifejezését tartalmazza.
Az őrület akkor indult be igazán, amikor a felhasználók elkezdték “lájkolás” céljából használni, az érdekes tartalmakért Dogecoinnal fizettek. Ahogy a szekér elindult, nem volt megállás, és egy hónap alatt a kapitalizáció elérte a 60 millió dollárt, így beléphetett az ismert digitális fizetőeszközök csoportjába. A Dogecoin ugyanúgy decentralizált, mint társainak többsége, így mind az üzemelése, mind az alkalmazása független a banki szektortól.
Hogyan kerülhet nekünk is Dogecoin a birtokunkba?
Fontos különbség például a bitcoinhoz képest, hogy a Dogecoin egy inflációs valuta. Ez annyit jelent, hogy míg a BTC (a bitcoin rövidítése) esetében van egy fix mennyiség, amit ki lehet bányászni, addig a Dogecoinból évente több, mint 5 milliárd bányászható ki. Ez azért nagyon előnyös, mert aki “később kapcsol”, az is ugyanúgy kedvező feltételek mellett tud beszállni ebbe a kriptovalutába. Élénkíti a piacot, támogatja a virtuális pénzzel történő kereskedést, így a többség nem arra játszik, hogy minél tovább tartson magánál minél nagyobb mennyiséget.
A bányászata teljesen szabadon történik. Nem a bitcoinhoz hasonló proof-of-work protokollt használja, hanem a Scrypt technológiát. Dogecoint bármilyen rendszeren keresztül lehet bányászni, mint például Windows, Mac vagy Linux.
Elon Musk és a Dogecoin
Elon Muskot szerintünk nem kell bemutatni, hisz a világ egyik, ha nem éppen a leggazdagabb emberéről beszélünk. Twitter üzeneteivel gyakran szereti megbotránkoztatni mind az embereket, mind a piacokat is. Nem történt ez másképp a Dogecoin esetében sem, amikor egy tweetben leírta: “a Dogecoin az emberek kriptovalutája”. Természetesen a coin értéke azonnal hatalmasat ugrott.