A fajtaoltalom befektetés a jövő mezőgazdaságába

Több mint egymilliárd forintos támogatást kaptak az elmúlt időszakban a hazai növénynemesítők a Fajtaoltalmi Nonprofit Kft-n keresztül. A forrás nagymértékben hozzájárul a nemesítéshez kapcsolódó kutatásfejlesztési tevékenységükhöz, amely kulcskérdés a mezőgazdaság jövője szempontjából.

A fajtaoltalom befektetés a jövő mezőgazdaságába

„A vetőmag nélkül nem létezhet élelmiszertermelés, ezért is rendkívül fontos a folyamatos fajtanemesítés, amely megalapozza a mezőgazdasági ágazat versenyképességét”, hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Takács Géza. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke kifejtette: a magyar kutatók innovatív munkája nyomán évről-évre számos olyan új nemesített növényfaj kerül köztermesztésbe, amelyek tulajdonságaikban megelőzik a korábbi fajtákat. Ugyanakkor a legfrissebb előrejelzések szerint az átlaghőmérséklet 2050-re 1,5-2 fokkal, 2100-ra akár 3,5-4 fokkal is emelkedhet, a térség vízszegénnyé válhat és az időjárási stresszhelyzetek száma is megnő a jövőben. Ezek a komoly kihívások még inkább felértékelik a növénynemesítést, hiszen még több olyan fajtákra van szükség, amelyek megváltozott időjárási körülmények közepette is nagy biztonsággal megfelelő mennyiséget és minőséget teremnek.

Takács Géza hozzátette: a fajtanemesítés 8-10 éves távlatokat felölelő stratégiai tevékenység, amely jelentős forrásokat is igényel. A kutatásfejlesztés finanszírozásához járulnak hozzá a fémzárolt vetőmagok forgalma után beérkező licencdíjak és az a fajtaoltalmi rendszer, amely visszavetett vetőmagok után keletkező jogdíjak kérdését rendezi korrekt módon.

Az új növényfajták oltalmára létrejött nemzetközi egyezmény (UPOV) 1961 óta minden oltalmazott növényfajtával kapcsolatos jogot a fajtatulajdonosnak tart fenn, aki jogdíj megfizetése fejében, meghatározott felhasználási ciklusig engedélyezi a fajta használatát. Magyarország 1983-ban csatlakozott az egyezményhez.

Hazánkban 2009-ben lépett életbe az a törvény, amely rendezi a növényfajta-oltalomból eredő díjigény kérdését a saját gazdaságban visszavetett vetőmag felhasználása tekintetében, ismertette Ari Zoltán. A Fajtaoltalmi Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: érvényesíthető méltányos díjigényt a forgalomban lévő legalacsonyabb szaporítási fokú vetőmag árába beépített licencdíj 50%-át alapul véve kell kiszámítani. Alanyi jogdíj mentesség illeti meg azt a termelőt, aki szántóföldi növénytermesztéssel 20 hektárnál, burgonya esetében 1 hektárnál kisebb területen foglalkozik. A szabadalmi törvény szerint a gazdálkodót adatszolgáltatási kötelezettség terheli és a fajta tulajdonosa, vagy képviselője számára nyilatkoznia kell.

Mint Ari Zoltán elmondta: a nonprofit társaság 23 megbízóval 381 őszi és 84 tavaszi vetésű fajtára - takarmánynövényekre, gabonafélékre, burgonyafélékre, olaj és rostnövényekre - vonatkozó licencdíj begyűjtésére kötött szerződést. A fajtaoltalmi rendszeren keresztül befolyt összeget teljes mértékben a nemesítők kapják, és azt új fajták fejlesztésére használhatják. Az elmúlt időszakban a lehetőség keretében több mint egymilliárd forinthoz jutottak hozzá.

A sajtótájékoztatón bemutatták Kókai-Kunné Dr. Szabó Ágnes fajtaoltalmi jogi kérdésekről írt „A növényfajta-oltalomtól az eredetvédelemig” című szakmai könyvét. A szerző a fajtaoltalom elméleti hátterét helyezi fókuszba és betekintést ad az élelmiszerlánc meghatározó elemeinek szellemi tulajdonvédelmi kérdéseiről a nemesítéstől a feldolgozásig. A hiánypótló szakmai kötet tudományos és jogi szempontok alapján is megvilágítja a fajtaoltalom fontosságát. A kötet szerzője elmondta: a biztonságos élelmiszer-előállítás alapja a megfelelő növényfajta kiválasztása. „A magas biológiai értékű növényfajták iránti igény feltételezi az innovációt, a szellemi tulajdon védelmét. Az agrártermékek uniós eredetvédelmi oltalma hozzájárulhat a hazai növénynemesítés fejlesztéséhez, a fajtafenntartás eredményességéhez. A növénynemesítés, a fajtafenntartás a minősített szaporítóanyag előállítása nélkülözhetetlen a fenntartható fejlődéshez, a biológiai sokféleség megőrzéséhez, az élelmiszerbiztonsághoz.”

Kókai-Kunné Dr. Szabó Ágnes PhD címzetes egyetemi docens 2013 februárja óta oktat a Károli Gáspár Református Egyetemen. Jelenleg a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának jogi tanácsadója. Több évtizeden keresztül dolgozott az Agrárminisztériumban. 2006-ban a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács Etikai Bizottságának tagjává választották és a küldöttgyűlés újra megválasztotta erre a tisztségre. A Magyar Védjegy Egyesület elnökségi tagjaként kiemelt figyelmet fordít az agrárágazatot érintő szellemi tulajdonvédelmi kérdések jelentőségének tudatosítására.

Magyarország gazdasága 2025-ben: kilábalás a lassulásból, gyengébb forint és a vállalati stratégiai döntések növekvő jelentősége 2026 az ellenálló képesség próbája lesz

A 2025-ös év megerősítette, hogy a magyar gazdaság fokozatosan kilábal a mély lassulás időszakából, amelyet rekordmagas infláció, szigorú monetáris politika és gyengébb európai gazdasági környezet okozott. A 2023-as stagnálást és a 2024-ben tapasztalt mérsékelt növekedést követően a GDP-dinamika 2025-ben körülbelül 2%-ra gyorsult, ami összhangban van a nemzetközi intézmények és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) aktuális előrejelzéseivel.
2025. 12. 29. 14:00
Megosztás:

Kézzelfogható segítség a kkv-knak: meghaladja az ezer milliárd forintot a Demján Sándor Program segítségével indított beruházások értéke

Több tízezer vállalkozás jutott forráshoz, az elindított beruházásaik összértéke meghaladja az ezer milliárd forintot, és érdemben erősödött a magyar kkv-k versenyképessége – 2025-ben ezek a legfontosabb eredményei a Demján Sándor Programnak.
2025. 12. 29. 12:00
Megosztás:

Streaming, net, appok – apró havidíjak, nagy végösszeg - digitális rezsi

A digitális rezsi egyre komolyabb tétel a családi kasszában: néhány kattintás, és máris több tízezer forintnál jár a havi számla. A videós tartalmak, zenék, játékok, mobilnet és egyéb digitális szolgáltatások összeadódó költségei ma már a családi költségvetés új, „alaprezsije” lett, különösen a fiataloknál.
2025. 12. 29. 11:00
Megosztás:

Hitelt vettél fel karácsony előtt? Ezekre figyelj, ha nem akarsz ráfizetni!

A december mindig erős hónap a fogyasztási hitelek piacán, ilyenkor az áruhitelek és a személyi kölcsönök iránt egyaránt jelentős a kereslet, de a hitelkártya és folyószámla hitelkeretek is nagyobb eséllyel mennek mínuszba. A BiztosDöntés.hu szakértői összegyűjtötték, hogy ez milyen veszélyeket jelenthet.
2025. 12. 29. 10:30
Megosztás:

Szilveszter éjfélig még több kedvező adózási mód is választható

Több, a kis- és középvállalkozásnak fontos adóügyi határidő jár le december 31-én; szilveszterig lehet választani 2026-ra a kisvállalati adót, a katát, illetve az alanyi mentességet az áfában - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
2025. 12. 29. 09:45
Megosztás:

Trump szerint az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások végső szakaszában járnak

Donald Trump szerint az ukrajnai háború lezárásáról szóló tárgyalások végső szakaszában járnak. Az amerikai elnök erről Volodimir Zelenszkij társaságában beszélt, amikor floridai rezindenciáján fogadta az ukrán államfőt vasárnap.
2025. 12. 29. 08:00
Megosztás:

Belpolitikai botrányt kavart egy brit-egyiptomi aktivista beutazása Nagy-Britanniába

Belpolitikai botránnyá fajult vasárnapra egy brit-egyiptomi állampolgárságú, Egyiptomban ellenzéki tevékenység miatt hosszú évekre bebörtönzött aktivista nagy-britanniai beutazása, miután kiderült, hogy az illető az elmúlt években szélsőségesen antiszemita, zsidók tömeges meggyilkolására uszító felhívásokat tett közzé.
2025. 12. 29. 06:00
Megosztás:

Operapremierek a Margitszigeti Színház 2026-os évadában

Új operabemutatókat, közte A trubadúrt és a Parasztbecsületet kínálja a Margitszigeti Színház 2026-os évada.
2025. 12. 29. 05:00
Megosztás:

Top 3 kriptovaluta, amelyet érdemes figyelni 2026-ban

A 2026-os év küszöbén a kriptopiac messze nem nyújt megnyugtató képet. A vezető digitális eszközök többsége 10–50% közötti mínuszban zárja az évet, ami sok befektetőt óvatosságra int. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének olyan kriptovaluták, amelyek kedvezőbb helyzetből vághatnak neki a következő évnek.
2025. 12. 29. 04:00
Megosztás:

A kormány kiemelten támogatja a nemzeti park igazgatóságokat

Hazánk nemzeti park igazgatóságainak munkája kiváló példa arra, hogy a teremtett világunk ösztönös szeretete és tudatos védelme hogyan kapcsolódik össze a fejlesztéseken, a programokon, látnivalókon, és az ökoturizmuson keresztül - közölte Nagy István agrárminiszter vasárnap a közösségi oldalán.
2025. 12. 29. 03:00
Megosztás:

Trump: Jó és produktív telefonbeszélgetést folytattam Putyin elnökkel

Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel vasárnap, közvetlenül az amerikai-ukrán csúcstalálkozót megelőzően - az amerikai elnök ezt közösségi oldalán közölte.
2025. 12. 29. 02:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint az 52. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 12. 29. 01:00
Megosztás:

OKX vezér figyelmeztet: Tőzsdei szintű védelem kell a DEX-tárcákban is

2025-ben eddig 3,4 milliárd dollárnyi kriptoeszközt loptak el hekkerek – és az év még nem ért véget. Az egyik legújabb incidens, a DeBot AI-tárca feltörése ismét rávilágított a decentralizált platformok sebezhetőségére. Az OKX vezérigazgatója, Star Xu szerint itt az ideje, hogy a decentralizált pénzügyi rendszerek is olyan biztonsági sztenderdeket alkalmazzanak, mint a központosított kriptotőzsdék. Nézzük, mi történt pontosan – és mit jelent mindez a jövőre nézve.
2025. 12. 29. 00:01
Megosztás:

Cikluselmélet: Miért teljesítenek túl a Digitap ($TAP)-hoz hasonló bankolási tokenek a 88 000 dolláros Bitcoinnal szemben?

A Bitcoin (BTC) az elmúlt négy év során jelentős növekedésen ment keresztül. Habár a Bitcoin új történelmi csúcsot (ATH) ért el 126 198 dolláron, ezt követően erős ellenszélbe került, és az árfolyam zuhanni kezdett. Ennek hatására a befektetők olyan magas potenciállal rendelkező altcoinokat kezdtek keresni, amelyekkel fedezhetik magukat a további veszteségekkel szemben.
2025. 12. 28. 22:00
Megosztás:

Layer-1 tokenek sötét éve: Miért fordulnak el a befektetők az egykor sztárolt kriptóktól?

2025 nem kedvezett a Layer-1 ökoszisztémáknak. Bár a fejlesztések nem álltak le, a piac teljesen más irányt vett: a befektetők egyre inkább a bevételtermelő protokollok és a „nagyágyúk” felé fordulnak. Egy friss elemzés alapján megnéztük, mely tokenek szenvedtek a legtöbbet – és kik azok, akik profitálni tudtak a változásokból.
2025. 12. 28. 21:00
Megosztás:

5 altcoin, amit érdemes megvenni a 123 dolláros Solana helyett: Vajon a Digitap ($TAP) a legjobb kriptoeszköz a piacon?

A piaci ciklusok figyelmeztetés nélkül képesek átrendezni a befektetői fókuszt. Egyik pillanatban még a nagy múltú szereplők uralják a kriptovaluta-híreket, a következőben pedig a befektetők már máshol keresnek lehetőségeket – olyan eszközökben, amelyek még képesek mozgásra anélkül, hogy több milliárd dollár friss tőkét igényelnének.
2025. 12. 28. 20:00
Megosztás:

Ilyen időjárással ér véget az év

Fagyos, szeles, télies idővel ér véget az év: szilveszter napján, szerdán napközben megnövekszik a felhőzet, és elszórtan kisebb havazás, hózápor lehet, valamint az erős, viharos szél mellett mindössze mínusz 1 és plusz 4 Celsius-fok körül alakul a csúcshőmérséklet. Az új év első napján, csütörtökön nagyobb területen csökkenhet a felhőzet, majd a hétvégére visszatér a felhős, borult idő, és a csúcsérték kicsit magasabban, 1 és 9 fok között alakul - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 12. 28. 19:00
Megosztás:

Az önkormányzati rendszer módosításáról kezd konzultációt januárban a kormány

Az önkormányzati rendszer módosításáról kezd konzultációt januárban a kormány - jelentette be a közigazgatási és területfejlesztési miniszter szombaton a Facebook-oldalán közzétett videóban.
2025. 12. 28. 17:00
Megosztás:

Kriptoforradalom Washingtonból – Az USA elkezdi beépíteni a digitális eszközöket a pénzügyi rendszerébe

Az Egyesült Államok kriptoval szembeni hozzáállása gyökeresen megváltozott. A Trump-adminisztráció visszatérésével már nem az a kérdés, hogy a digitális eszközöknek van-e helyük a pénzügyi rendszerben, hanem az: hogyan illeszkedhetnek bele szabályozott módon. Az amerikai szabályozók mostantól nem elfojtani, hanem integrálni akarják a kriptót – ami sorsfordító lehet az egész iparág számára.
2025. 12. 28. 16:00
Megosztás:

A Tether Bitcoin-bányász óriássá válna – Újabb 2 milliárd dolláros befektetés érkezik

A stabilcoinok piacán domináló Tether új szintre emeli elköteleződését a Bitcoin és az arany iránt. A vállalat vezérigazgatója, Paolo Ardoino szerint ezek az eszközök túl fogják élni az összes fiat valutát – és nem csupán szavakkal, hanem dollármilliárdokkal is alátámasztják ezt a hitet. A Tether friss stratégiája nemcsak a kriptopiacokra van hatással, hanem az arany digitalizációját is új megvilágításba helyezi.
2025. 12. 28. 15:00
Megosztás: