A felsősök több mint harmada soha nem vesz könyvet a kezébe, több mint negyedük pedig funkcionális analfabéta

Az Epson Magyarország a digitális, modern tanulás és tanítás mellett elkötelezett vállalatként szeretné felhívni a tanulók és tanárok figyelmet a papíralapú olvasás fontosságára is, melyben a United Way értő olvasás területén szerzett tapasztalatait, kutatásait és szakértelmét is segítségül hívják.

A felsősök több mint harmada soha nem vesz könyvet a kezébe, több mint negyedük pedig funkcionális analfabéta

Az utóbbi években drasztikusan csökkent a rendszeresen olvasó gyerek aránya, aminek az oka többek között a digitális eszközök és a közösségi média térnyerésében keresendő. A magyarországi 10-14 éves gyerekek 35%-a soha, vagy csak nagyon ritkán olvas könyveket, ami jelentős visszaesés a korábbi évekhez képest. Egyre nagyobb probléma a funkcionális analfabetizmus[1] is a gyerekek körében: a 15 éves diákok több mint negyede számára jelent problémát az olvasásértés[2]. Az olvasás azonban kulcsfontosságú a nyelvi készségek fejlesztésében, a kreativitás kibontakoztatásában, és elengedhetetlen a sikeres tanulmányokhoz is. Ennek ellenére sok gyerek nem találja meg a kapcsolatot a könyvek világával, és már kis korban elveszti érdeklődését az olvasás iránt. 

Az Epson Magyarország felismerve ezt a problémát, Olvasni jó! címmel iskolai versenyt szervez általános- és középiskolások részére, amelynek célja, hogy olvasásra és az olvasmányélmények kreatív feldolgozására ösztönözze a diákokat. A versenyre a gyerekek jelentkezhetnek kedvenc olvasásélményeikkel, bemutathatják, milyen könyveket olvastak, és miért szerették azokat. A verseny zsűrizését a United Way alapítvány segíti, akik a Könyvforgatók program keretében[3] a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek értőolvasáshoz szükséges képességeinek fejlesztését tűzték ki célul és hiszik, hogy a folyamatos motiváció fenntartása, illetve a kreatív módszertan kiemelt szerepet játszik az olvasási képességek fejlesztésében.

A kezdeményezéssel az Epson Magyarország és a United Way nemcsak a fiatalok olvasási kedvét szeretné visszahozni, hanem azt is ösztönözni szeretné, hogy az olvasás közösségi élménnyé váljon. A verseny egy kiváló lehetőség arra, hogy a gyerekek megosszák egymással kedvenc történeteiket, miközben fejlesztik prezentációs és szövegértési készségeiket is. A pályázatra rajzzal, képregénnyel, vagy akár mobiltelefonnal készített kisfilmmel is lehet nevezni.

Fontos, hogy a pályázaton osztályok indulhatnak, mert szeretnék, ha a pályaművek kitalálása és megalkotása csapatmunka és közösségi élmény lenne a gyerekek számára. 

A pályázatok elkészítéséhez a tanulók bármilyen offline vagy digitális technikát szabadon használhatnak (ceruzát, festéket, zsírkrétát, szenet, pasztellkrétát, vegyes technikát, fotót, videót, digitális illusztrációt). A pályaművek lehetnek viccesek vagy emocionálisak, a zsűri a kreativitást fogja értékelni a döntésekor, és azt, hogy annak elkészítésében az osztályközösség vett-e részt.

Három korosztályban versenyezhetnek a diákok:
a legjobb alsó tagozatos pályamű (1-4. osztály)
a legjobb felső tagozatos pályamű (5-8. osztály)
a legjobb középiskolás pályamű (9-13. osztály)

Mindhárom kategória győztes csapata Epson projektort vagy nyomtatót nyer. 

A pályaművek beküldési határideje: 2024 november 19.

A pályázatról minden további információ elérhető az Epson oldalán:
https://www.epson.hu/epsonolvasnijo

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 03:30
Megosztás:

Orbán Viktor Amerikába megy hosszabb időre - De miért?

Új fejezet kezdődhet Orbán Viktor életében: a leköszönő miniszterelnök a hírek szerint hosszabb időre az Egyesült Államokba készül.
2026. 04. 23. 03:00
Megosztás:

Szijjártó Péter: a választási eredmény egyértelmű

Végső soron mindent a választási eredmény minősít, az pedig egyértelmű, azt tiszteletben kell tartani - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Telex YouTube-csatornáján szerda este élőben közzétett interjúban.
2026. 04. 23. 02:30
Megosztás:

Magasabb nyugdíj? Igen, ezzel a trükkel több ledolgozott éved lesz

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy szolgálati idő nemcsak munkaviszony révén, hanem megállapodás útján is szerezhető. Nézzük meg ennek részleteit, hogyan is működik ez a gyakorlatban.
2026. 04. 23. 02:00
Megosztás:

Személyi kölcsönt vettél fel korábban? Akkor van egy rossz hírünk!

A személyi kölcsönök piaca az elmúlt években jelentős átalakuláson ment keresztül, és sok hitelfelvevő most szembesül azzal, hogy a korábbi döntése pénzügyi szempontból már nem feltétlenül előnyös. A látszólag kedvező feltételek mellett felvett hitelek ma egészen más megvilágításba kerülhetnek – különösen a kamatkörnyezet várható változásai miatt.
2026. 04. 23. 01:00
Megosztás:

Hatósági vizsgálatot kezdeményez a Szerencsejáték Zrt.

A játékosok és a szélesebb közvélemény megnyugtatására rendkívüli ellenőrzést kér a Szerencsejáték Zrt. a szerencsejáték-felügyeleti hatóságtól a Skandináv lottó, a hatos lottó, a Joker és az ötös lottó - múlt heti sorsolásain elért telitalálatok ügyében - közölte a Szerencsejáték Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 22. 23:30
Megosztás:

A felszíni hűtés hiánya felerősíti az időjárási szélsőségeket Közép-Európában

A vízháztartási szélsőségek, így az aszályok, a hőhullámok és a hirtelen árvizek közös gyökere a párolgási deficit növekedése, vagyis a felszín hűtésére rendelkezésre álló víz csökkenése - állapították meg a REKK.aqua és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatói a Föld napja alkalmából közzétett elemzésükben.
2026. 04. 22. 23:00
Megosztás:

Szeged szívesen fogadja a kínai beruházásokat

Szeged nyitott a kínai beruházásokra és széles körű együttműködési lehetőségeket lát Kínával - mondta Botka László polgármester a Hszinhua hírügynökségnek adott interjújában.
2026. 04. 22. 22:30
Megosztás:

Az EU-nagykövetek jóváhagyták a 90 milliárd eurós hitelt Ukrajnának

A tagállamok Európai Unió mellé rendelt nagykövetei (Coreper) jóváhagytak a 90 milliárd eurós hitel felvételt és folyósítását Ukrajnának, valamint megállapodtak az Oroszország elleni új, immár 20. szankciós csomagról - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának soros ciprusi elnöksége szerdán.
2026. 04. 22. 22:00
Megosztás:

MemeCore: hogyan lett egy mémközpontú blokklánc a kriptovaluta-piac élmezőnyének szereplője?

A kriptovilágban sokáig úgy gondolták, hogy a mémcoinok leginkább internetes poénok, rövid életű spekulációk és közösségi felhajtásból táplálkozó tokenek. A MemeCore ezt a képet próbálja meg átírni. A projekt saját meghatározása szerint nem egyszerűen egy újabb mémcoin, hanem egy kifejezetten a mémalapú digitális gazdaságra épített Layer 1 blokklánc, amelynek natív tokenje az M.
2026. 04. 22. 21:30
Megosztás:

Justin Sun pert indított tokenbefagyasztás miatt a Trump-hoz köthető WLFI ellen

Jogvita rázza meg a kriptopiacot: a TRON alapítója súlyos vádakat fogalmazott meg egy DeFi-projekttel szemben: befagyasztott tokenek, megvont szavazati jogok és akár teljes vagyonvesztéssel fenyegető mechanizmusok kerültek a középpontba.
2026. 04. 22. 21:00
Megosztás:

Szakmai egyeztetést javasol az ásványolaj szövetség az üzemanyagellátás és az árak kezelése érdekében

Az üzemanyagellátás biztosításának és az árak hirtelen elszabadulásának kezelésére egységes szabályozásra és folyamatos szakmai párbeszédre van szükség - hangsúlyozta a Magyar Ásványolaj Szövetség (MÁSZ) az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében.
2026. 04. 22. 20:30
Megosztás:

Gyengült kissé szerdán a forint

Gyengült kissé a forint a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon szerdán a kora reggeli jegyzéséhez képest.
2026. 04. 22. 20:00
Megosztás:

Milliárdos Ethereum-tét: a Bitmine brutális $ETH stakinggel erősíti piaci dominanciáját

Az intézményi kriptobefektetések új szintre léptek: a Bitmine több mint 7,8 milliárd dollár értékű Ethereumot kötött le stakingben, ami egyértelmű bizalmi szavazat a hálózat jövője mellett.
2026. 04. 22. 19:30
Megosztás:

Baj van a szlovén vasúti közlekedéssel

Nőtt a szlovén lakosság elégedettsége a közösségi közlekedés elérhetőségével, de a vasúti hozzáféréssel továbbra is elégedetlenek - derült ki a szlovén közösségi közlekedési irányító vállalat (DUJPP) szerdán közzétett felméréséből.
2026. 04. 22. 18:30
Megosztás:

Üzbegisztán kriptobányászati központot indít: adókedvezményekkel csábítják a befektetőket

Az állami támogatással létrehozott új kriptobányászati zóna nemcsak a szabályozási kereteket alakítja át, hanem jelentős adóelőnyökkel és rugalmasabb energiafelhasználással is vonzóbbá teszi az országot a globális kriptoipar számára.
2026. 04. 22. 18:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint a magyar turizmus profitálhat a közel-keleti helyzetből

A közel-keleti feszültségek és a légi közlekedést érintő korlátozások miatt átrendeződő utazási szokások következtében Magyarország turizmusa is jelentős élénkülésre számíthat 2026-ban a Global Payments pénzügyi szolgáltató előrejelzése szerint.
2026. 04. 22. 17:00
Megosztás:

DoorDash és a stabilcoinok: új korszak kezdődhet a kriptós fizetésekben

A kriptovaluták tömeges elterjedése régóta az egyik legfontosabb kérdés a piacon. Bár a technológia már évek óta rendelkezésre áll, a valódi áttörést mindig az hozza el, amikor egy globális vállalat beépíti azt a mindennapi működésébe. A DoorDash legfrissebb bejelentése pontosan ezt vetíti előre: a stabilcoin alapú fizetések integrációja nemcsak egy új fizetési opciót jelent, hanem alapjaiban alakíthatja át a digitális pénzforgalmat.
2026. 04. 22. 16:30
Megosztás:

62 milliárd dollárnyi Bitcoin egy cégnél – a Strategy brutális BTC-vásárlásai átírják a piacot

Az elmúlt években a Bitcoin nemcsak a befektetők, hanem a tőzsdén jegyzett vállalatok figyelmét is egyre inkább felkeltette. Ennek a trendnek az egyik legmarkánsabb képviselője a Strategy, amely mára elképesztő, több mint 62 milliárd dollár értékű Bitcoin-állományt halmozott fel. A vállalat agresszív vásárlási stratégiája nemcsak saját mérlegét alakította át, hanem a teljes kriptopiac működésére is hatással volt.
2026. 04. 22. 15:30
Megosztás:

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo

Bővítette villamosenergia-tároló kapacitását Győrben az Alteo Nyrt., a cég szerdán üzembe helyezte a hatodik, 20 megawattóra kapacitású villamosenergia-tárolóját.
2026. 04. 22. 15:00
Megosztás: