A fiatalok az agrár-élelmezési szektorban: a FAO legújabb jelentése górcső alá veszi milyen buktatók és lehetőségek várhatják a világ 1,3 milliárd fiatalját

„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben” címmel tette közzé ma az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) átfogó jelentését a globális szinten jelenleg 1,3 milliárd 15–24 év közötti fiatalról. A jelentés részletesen elemzi és hangsúlyozza meghatározó szerepüket a mezőgazdasági szektor átalakításában az élelmezésbiztonság, a táplálkozás és a gazdasági lehetőségek javítása érdekében.

A fiatalok az agrár-élelmezési szektorban: a FAO legújabb jelentése górcső alá veszi milyen buktatók és lehetőségek várhatják a világ 1,3 milliárd fiatalját

A világ fiataljainak közel 85%-a alacsony vagy alacsony-közepes jövedelmű országban él, ahol az agrár-élelmezési rendszerek kulcsfontosságúak a megélhetés szempontjából. Ezen fiatalok mezőgazdasági szektorban való részvételének erősítése akár ezermilliárd dolláros hatással is lehet a világgazdaságra.

A jelentés technikai és szakpolitikai kezdeményezéseket vizsgál, amelyek célja megfelelő munkahelyek létrehozása, az élelmezésbiztonság és a táplálkozás javítása, valamint a fiatalok sokkhatásokkal szembeni ellenálló képességének növelése. A fiatalokat a mezőgazdasági szektor átalakításának központi szereplőiként mutatja be; ők jelentik a következő generáció termelőit, feldolgozóit, szolgáltatóit és fogyasztóit. Számos kihívással kell majd szembenézniük, beleértve a növekvő népesség élelmiszerigényének kielégítését, az öregedő munkaerő pótlását, valamint a klímaváltozás, vízhiány és a városiasodás hatásaihoz való alkalmazkodást.

Világszinten a fiatal korosztály dolgozóinak 44%-a a mezőgazdasági szektorból él, mely arány a felnőtt dolgozók esetében 38%. Ám ez a globális átlagon meglehetősen szélsőséges számokat takar: a tartósan válság sújtotta rendszerekben arányuk eléri a 82%-ot, míg az iparosodott területeken mindössze 23%-ot. Riasztó adat, hogy az éhezés a fiatalok körében 16,7%-ról 24,4%-ra nőtt a 2014–16 és 2021–23 időszakok között, különösen Afrikában.

„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben jelentés időszerű és bizonyított tényeken alapuló értékelést nyújt arról, hogyan lehet megfelelő munkahelyeket és élelmezésbiztonságot teremteni a fiatalok számára a mezőgazdaság átalakítása révén, és hogyan válhatnak a jogokkal és lehetőségekkel felruházott fiatalok a rendszerszintű változás katalizátoraivá” – írja a jelentés előszavában Csü Tung-jü, a FAO főigazgatója.

A fiatalok helyzetének javítása

A jelentés szerint a fiatalok több mint 20%-a nem dolgozik, tanul vagy vesz részt valamilyen képzésben és a fiatal nők kétszer nagyobb valószínűséggel tartoznak ebbe a kategóriába. A munkanélküliség visszaszorítása a fiatalok körében, valamint a 20–24 éves korosztályban a nem dolgozó, oktatásban vagy képzésben nem részesülő fiatalok munkába állítása a globális bruttó hazai terméket (GDP) 1,4%-kal (avagy 1,5 billió dollárral) növelhetné,  melynek körülbelül 45%-a a mezőgazdasági szektorból származna.

A fiatalok helyzetének javítása érdekében a jelentés olyan beavatkozásokat javasol, amelyek növelik a fiatalok önrendelkezését és önérvényesítését, elősegíti a képzésekhez és egyéb erőforrásokhoz való hozzáférésüket, és fokozzák a hatékonyságukat a mezőgazdaság területén és azon túl. A kiadvány emellett hangsúlyozza a szociális védőháló kibővítésének szükségességét, különösen a fiatalok korlátozott pénzügyi hozzáférése miatt.

A jelentés részletes adatokat tartalmaz a fiatalok demográfiájáról, mely szerint e csoport 54%-a városi területen él, a legnagyobb arányban Kelet-Ázsiában. Ezzel szemben a vidéki fiatalok az iparosodott agrár-élelmezési rendszerekben tevékenykedők mindössze 5%-át teszik ki, amely munkaerőhiányhoz vezethet, amennyiben a mezőgazdasági pályát nem teszik vonzóbbá. Számos vidéki fiatal olyan térségben él, amely nagy mezőgazdasági termelési potenciállal rendelkezik – ez jelentős beruházási lehetőséget kínál a piaci hozzáférés és az infrastruktúra terén. 

A szélsőséges éghajlati események és sokkhatások komoly fenyegetést jelentenek: becslések szerint 395 millió vidéki fiatal él olyan térségben, ahol a mezőgazdasági termelékenység várhatóan csökkenni fog, különösen a hagyományos agrár-élelmezési rendszerekben és a Szubszaharai Afrikában.

A jelentés legfontosabb adatai:

A Szubszaharai Afrikában élő fiatalok száma 2050-re várhatóan 65%-kal fog nőni;
A mezőgazdaságban dolgozó fiatalok aránya 2005-ben 54% volt, ez 2021-re 44%-ra csökkent;
A 15–24 év közötti fiatalok 16,2%-át nemzetközi bevándorlók teszik ki a Szubszaharai Afrika területéről, és 15,2%-át a latin-amerikai és karibi térségből.
A kihívások kezelésére és a lehetőségek kiaknázására a jelentés három átfogó stratégiát javasol:

Több tudás: csökkenteni a tudás- és információhiányt, és tényekkel alátámasztani a fiatalok agrár-élelmezési rendszerekbe való bevonásának szükségességét;

Több részvétel: erősíteni a fiatalok részvételét a szakpolitikai és döntéshozatali folyamatokban; és

Több befektetés: céltudatos befektetésekkel bővíteni a gazdasági lehetőségeket fiatalok számára, erősítve az önrendelkezésüket.

Ennek végrehajtásához szükséges lépések:

A gazdasági lehetőségek bővítése: célzott stratégiák révén biztosítani, hogy a fiatalok elsajátítsák a mezőgazdasági szektorhoz szükséges készségeket és hozzáférjenek a megfelelő erőforrásokhoz;

Befektetés a modernizációba: az infrastruktúra fejlesztésének előtérbe helyezése annak érdekében, hogy a mezőgazdasági életpálya vonzóbbá váljon;

Az erőforrásokhoz való hozzáférés megkönnyítése: a fiatalok számára célzott föld- és hitelprogramok kialakítása az agrár-élelmezési rendszerekben való részvétel népszerűsítése érdekében;

A rendezett migráció támogatása a fiatalok körében: biztonságos és ifjúságbarát migrációs útvonalak biztosítása a munkaerőhiány kezelése érdekében;

Digitális hozzáférés javítása: a digitális technológiák elérhetőségének javítása, hogy a fiatal gazdák korszerűsíthessék tevékenységüket és piaci hozzáférésüket.

Magyarország a GDP mintegy 5 százalékát fordítja a családok támogatására

A kormány számára a magyar családok támogatása az első, ennek érdekében Európa legbőkezűbb családtámogatási rendszerét hozta létre, amelyet 2025-ben és 2026-ban is tovább bővít. Az eddigi családpolitikai intézkedéseknek köszönhetően 200 ezerrel több magyar gyermek született ahhoz képest, mintha a 2010 előtti negatív trendek folytatódtak volna - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel pénteken.
2025. 07. 26. 00:05
Megosztás:

A koszovói alkotmánybíróság ideiglenesen betiltotta a parlamenti képviselők munkáját

Ideiglenesen minden tevékenységtől eltiltotta a parlamenti képviselőket a koszovói alkotmánybíróság, mert a pristinai képviselőháznak 51 próbálkozás után sem sikerült megalakulnia.
2025. 07. 25. 23:00
Megosztás:

Vidéken stagnált az első lakásukat vásárlók száma

A Duna House legfrissebb adatai szerint 2025 második negyedévében a vidéki ingatlanpiacon jelentős drágulás figyelhető meg: az értékesített ingatlanok 44%-a 600 ezer Ft/m² feletti árszinten kelt el, míg egy évvel korábban ez az arány még csupán 24% volt. Az 50 millió forint feletti ingatlantranzakciók aránya ezzel párhuzamosan csaknem megduplázódott (27%-ról 49%-ra). Az első lakásukat vásárlók aránya viszont stagnál az előző év azonos időszakához viszonyítva.
2025. 07. 25. 22:00
Megosztás:

A várakozási idő a legnagyobb különbség az állami és magánellátás között

Tovább nőtt az állami és a magán szakorvosi ellátások megítélése közötti különbség egy országos kutatás eredményei alapján. Bár mindkét szektorban tapasztalhatók kedvezőtlen folyamatok, a magyarok ötöde már magán szakorvoshoz fordul, elsősorban a rövidebb várakozási idő, valamint a jobb körülmények és felszereltség miatt.
2025. 07. 25. 21:00
Megosztás:

Czomba Sándor: a kormány célja, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a munkaerőpiac továbbra is stabil idehaza, a munkanélküliségi ráta egy év alatt 4,3 százalékra javult, így továbbra is az európai uniós átlag alatt van.
2025. 07. 25. 20:00
Megosztás:

Továbbra is 4,3%-on a munkanélküliségi ráta

Júniusban 4 millió 679 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 10 ezer fővel magasabb a májusi szintnél, de 45 ezerrel elmarad a tavaly júniusitól.
2025. 07. 25. 18:00
Megosztás:

Csökkent a Masterplast árbevétele az első fél évben

A Masterplast konszolidált árbevétele az első fél évben 65,8 millió euró volt, 2 százalékkal elmaradt az előző évi bázistól, a második negyedévben 32,4 millió eurót tett ki, 6 százalékkal alacsonyabbat az előző év azonos időszakához képest - közölte a cég csütörtökön a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett első féléves jelentésében.
2025. 07. 25. 17:00
Megosztás:

Rekordon az elektromos autók értékesítése Magyarországon

Júniusban 7,3%-kal csökkent az új autók értékesítése Európában, viszont az elektromos autóké 7,7%-kal, a hibrideké pedig 6,2%-kal növekedett. A tisztán elektromos autók piaci részesedés 16,7% volt a hónapban.
2025. 07. 25. 16:00
Megosztás:

Jó helyen van az EKB

Az EKB a várakozásoknak megfelelően 2,15%-on tartotta az alapkamatot és 2,0%-on a betéti rátát.
2025. 07. 25. 15:00
Megosztás:

Eldőlt, ki hol tanul ősztől, a bankok pedig egyre több pénzzel várják a diákokat

Tegnap este tették közzé a felsőoktatási felvételi ponthatárokat, diákok tízezrei tudták meg, hogyan alakul az életük szeptembertől. Azok számára, akik hamarosan megkezdhetik egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat, elengedhetetlen lesz egy saját bankszámla megnyitása. Ezt a bankok is tudják, ezért minden évben egyre vonzóbb akciókkal próbálják meg a fiatalokat rávenni a számlanyitásra. A jutalom a kedvező számlavezetési feltételek mellett akár több tízezer forint is lehet, érdemes élni a lehetőséggel - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 25. 14:00
Megosztás:

A Fed-elnök körmére nézett Trump

Donald Trump látogatást tett a jegybank székházában, és szemügyre vette az épületek túlárazottnak tartott felújítását. Az utóbbi hetekben többször felmerült az ügy, mint lehetséges indok Jerome Powell jegybankelnök menesztésére. Most azonban Trump óvatosabban fogalmazott a Fed-elnök elbocsátásával kapcsolatban: „Ezt megtenni nagy lépés lenne, és egyszerűen nem hiszem, hogy szükség lenne rá”.
2025. 07. 25. 13:00
Megosztás:

Erősödő kötvényhozamok Európában az EKB szigorú jelzései nyomán

Emelkedtek a kötvényhozamok tegnap a fejlett gazdaságok kötvénypiacain. Ehhez hozzájárult az, hogy az EKB szigorú hangvételben nyilatkozott azután, hogy hosszú kamatcsökkentési ciklusa után tegnap először hagyta változatlanul az alapkamatot.
2025. 07. 25. 12:00
Megosztás:

Fájdalommentes, altatásos fogászat: ezért jönnek a világ minden tájáról a páciensek Budapestre

Új lendületet kapott az elmúlt években a fogászati turizmus, a nyugati határvidék mellett Budapest egyre meghatározóbb úti céllá válik a külföldi páciensek körében. A kedvező árak mellett a magyar fogorvosok kiemelkedő szaktudása, a fájdalommentes és altatásos beavatkozások, valamint a modern technológiai háttér mind hozzájárulnak ahhoz, hogy már a világ távoli pontjairól – Skandináviától Brazíliáig – is érkeznek betegek a fővárosi rendelőkbe. Az Imperial Dental új fogászati központja a budapesti Liv Duna Medical Centerben új szintre emeli a hazai és nemzetközi fogászati ellátást.
2025. 07. 25. 11:00
Megosztás:

Szárnyalt az S&P 500 és a Nasdaq, a Dow esett

Míg az S&P500 (+0,1%), illetve a Nasdaq Composite (+0,2%) rekorddöntésekkel zárták a csütörtököt, melyet nagyban a Google-anyavállalat Alphabet (+1%) remekelése idézett elő, addig a Dow 0,7%-kal esett, amihez az IBM (-7,6%) csalódást keltő bevételi jelentése is hozzájárult. Jól szerepelt az Amazon, a Microsoft, valamint az NVIDIA is, melynek részvényei csakúgy 1%-kal drágultak.
2025. 07. 25. 10:00
Megosztás:

Óvatosan optimista hangulat a nyugat-európai részvénypiacokon az EU-USA vámegyezség vélelmezett közeledtével

Többnyire pozitívan zárták a csütörtököt a nyugat-európai részvényindexek; a pán-európai Stoxx600 második napja emelkedik, tegnap mérsékelten, 0,2%-kal került feljebb, hasonlóan a német DAX-hoz.
2025. 07. 25. 09:00
Megosztás:

Panelboomot hozhat alakáspiacon az Otthon Start Program

A panellakások és ezek eladói lehetnek az Otthon Start Program nyertesei, mivel a fiatal első lakásvásárlók körében már eddig is népszerű ingatlantípusnak számítottak. A panelek népszerűségének egyik oka, hogy 26 százalékkal olcsóbbak, mint egy hasonló helyen található hasonló állapotú téglaépítésű lakás. Az ingatlan.com megnézte, hogy a különböző fővárosi kerületekben és egyetemvárosokban a leggyakoribb 53 négyzetméteres panellakások esetében hogyan alakul az ingatlanok átlagára, a vásárláshoz szükséges önrész összege, valamint a kedvezményes hitel törlesztőrészlete és az átlagos bérleti díja. A kutatásból kiderült, hogy az esetek többségében egy Otthon Start hitelből finanszírozott 53 négyzetméteres panellakás havi törlesztőrészlete kevesebb, mint ugyanannak a lakásnak a bérleti díja.
2025. 07. 25. 08:00
Megosztás:

Egy kínai vállalat kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron

A kínai tulajdoni hátterű J-Star Motion Hungary Kft. zöldmezős beruházása kétszáz új munkahelyet hoz létre Kaposváron, ami ismét rávilágít, hogy Magyarország az utóbbi tizenöt évben milyen sokat profitált a keleti nyitás stratégiájából - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken a városban.
2025. 07. 25. 07:00
Megosztás:

Otthon Start: külföldi TB jogviszonnyal is elérhető a 3%-os lakáshitel, de van egy fontos kitétel

A szeptembertől induló Otthon Start hitelprogram rendelettervezete alapján a külföldi TB jogviszonnyal rendelkező magyar állampolgárok is jogosultak lehetnek az akár 50 millió forintig igényelhető, 3%-os kamatú lakáshitelre az első lakóingatlanjuk vásárlására vagy építésére. A szabályozás részletei azonban több ponton is szigorúbbak lehetnek, mint a CSOK Plusz esetében.
2025. 07. 25. 07:00
Megosztás:

Lassan senki nem épít üdülőt Magyarországon – Mi történt az üdülőpiaccal?

Tombol a nyár és a kánikula, azonban, ha így folytatódik, akkor szép lassan eltűnhetnek az üdülők Magyarországról. A KSH legfrissebb, 2024-es adatai alapján több évtizedes mélypontra esett vissza az üdülőépítések száma, és az idei év elején sem látszott élénkülés. Az OTP Ingatlanpont arra kereste a választ, miért tűnnek el lassan teljesen az üdülő célú ingatlanépítések, illetve a gyakorlatban is látszik-e, amit a statisztikák mutatnak.
2025. 07. 25. 06:00
Megosztás:

Ez a boldogság titka egy kutatás szerint

A hajósok az átlagnál boldogabb emberek? Ők hozzák a 9 milliós vendégéjszaka egy részét.
2025. 07. 25. 05:00
Megosztás: