A gazdaságot is felpörgethetik a nyári sportesemények?

Az idei nyár különösen sok izgalmat tartogat a sportkedvelőknek, hiszen nem csak a Németországban rendezett labdarúgó-Európa-bajnokságon, de a párizsi olimpián is szurkolhatnak a magyar sportolóknak. Bár hazánk nem szervezője egyik sporteseménynek sem, a rendezvények így is kimutatható hatást gyakorolnak a gazdaság különböző területeire. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, pontosan mely ágazatokban és milyen mértékű mozgásokra lehet számítani az Eb és az olimpia kapcsán.

A gazdaságot is felpörgethetik a nyári sportesemények?

Idén nyáron olimpia, valamint labdarúgó Eb is lesz, ilyen helyzet utoljára hagyományos körülmények között (amikor nem zavarta a rendezést például a koronavírus-helyzet) 2016-ban volt. Az idei sportesemények gazdasági hatásainak megbecslése nagyrészt a 2016-ban tapasztalt adatokra épül – ugyanakkor fontos hangsúlyoznunk, hogy az eredményeket számos tényező befolyásolja, és ezek miatt csak közelítő, hozzávetőleges trendeket tudunk fölvázolni.

Biztos, hogy a rendező lesz a nyertes?

Rendező ország esetében a gazdaságot már a rendezvényre való felkészüléssel kapcsolatos beruházások és infrastrukturális fejlesztések is mozgásba lendítik, a rendezvény idején pedig a vendéglátóhelyek, a kereskedelmi- és magánszálláshelyek forgalma is többszörösére emelkedik, emellett jelentősen megugranak az utazási igények – és persze a rendezvényre látogató turisták költenek más termékekre és szolgáltatásokra is.

Bizonyos kutatások alapján egy jó szereplés egy világeseményen – gazdasági szempontból – akár többet is érhet, mint a rendezés, mivel utóbbinál ott van az a kockázat, hogy a felépült létesítmények fenntartása végül túl költségesnek bizonyul. Egy 2022-es kutatás szerint például a futball világbajnokságot megnyert országoknak a vb-t követő két negyedévben kimutathatóan, akár 0,25 százalékkal ugorhat meg a gazdasági növekedése ahhoz képest, mintha nem nyert volna vb-t az ország – miközben a rendező országoknál általában nem mutatható hosszabb távon pozitív gazdasági hatás, sőt szerencsétlen esetekben a költségek miatt akár negatív is lehet a végső egyenleg.

Sport a nagyképernyő előtt

Egy sport világesemény alkalmával – még akkor is, ha az ország nem vesz részt az adott eseményen – a műszaki cikkek, különösen a televíziók forgalma nagyon fel szokott pörögni. Műszaki cikkeket forgalmazó boltok korábbi nyilatkozatai alapján akár a szokásos forgalom másfél-kétszeresére is emelkedhet ilyenkor az eladott, új készülékek száma.

Az elektronikai cikkek mellett a merchandise (sportöltözet, illetve a csapatokkal és a rendezvénnyel összefüggő egyéb „logózott” termékek) forgalma is megugrik, emellett természetesen a vendéglátóhelyek forgalma is megszalad a rendezvény idején; persze ez fokozottabban igaz olyan országokra, amelyek csapatai részt vesznek az adott sporteseményen.

Bár makrogazdasági szintű statisztikákból nehéz a hatás pontos mértékét kimutatni, de a korábbi világesemények idejéből származó, kereskedői információk alapján a magyar válogatott jó Eb-szereplése képes néhány százalékkal megdobni a söreladásokat. Ez a hatás nem meglepő módon összefügg az időjárással is, hiszen minél melegebb az idő, általában annál több sör fogy.

Dobbantón a hitelezés

A már említett 2016-os évben az MNB statisztikái szerint komolyan megugrott a személyi hitelek éves kihelyezése, 60%-kal növekedve a 2015-ös évhez képest. Ugyanakkor ez vélhetően jelentősen túlbecsüli a sportesemények pozitív hatását. Egyrészt 2016-ra a pozitív gazdasági klíma végre feledtethette a magyar lakossággal a 2000-es évek végén beütött pénzügyi válság hosszú évekig húzódó negatív hatásait, másrészt 2016-ban a legerősebb hiteldinamika nem a sportesemények idején, vagy azt közvetlenül megelőzve volt tapasztalható. A szokásos nyári szezonalitás miatt (amit a nyaralásokhoz és az iskolakezdéshez felvett kölcsönök okoznak) még nehezebb a hatások pontos számszerűsítése.

2020-ban a Covid miatt változott a személyi kölcsönök kihelyezésének szezonalitása, 2021-ben viszont valójában az erre az évre eltolt, eredetileg 2020-as labdarúgó Eb (amelyre a magyar válogatott ismét kvalifikálta magát) hónapjában, júniusban volt a legjelentősebb a személyi hitelek kihelyezése. Ugyanakkor ez azzal is összefügghet, hogy 2020-ban lényegében nem volt nemzetközi turizmus, így 2021-ben a „kiéhezett” turisták újra rávetették magukat a nemzetközi utazások lehetőségére, amit részben személyi kölcsön felvételével finanszíroztak. Így annyit jegyezhetünk meg, hogy bár a sportesemények hatása a hitelkihelyezésekre vélhetően érdemben pozitív, annak pontos megmérése nagyon nehéz.

Szóba jöhetnének még az áruvásárlási hitelek is, mert ha csak egy elektronikai eszköz (például televízió) beszerzéséről van szó, az nem feltétlenül igényli a személyi kölcsön nagyobb volumenét és hosszabb futamidejét. Az áruvásárlási hitelek új szerződéseiben azonban az utóbbi években teljesen egyértelműen minden évet ledominált november és december: ebben a két hónapban került kihelyezésre az áruvásárlási hitelek éves folyósított volumenének durván egynegyede. A jellemzően a nyári időszakban zajló sportesemények előtt nem látszik különösebb megugrás az áruhiteleknél. A folyószámla- és kártyahiteleknél pedig az utóbbi öt évben inkább az iskolakezdés időszakában volt jellemző a keretek kihasználtságának növekedése, nem pedig a nyári időszakban.

Összegezve, ahogy a fentiek alapján látható, a sportesemények sok területen eredményeznek pozitív gazdasági kilengéseket, ám ezek mértékét a rendelkezésre álló adatokból nehéz pontosan meghatározni. Az azonban biztosnak látszik, hogy még a nem rendező országokban is érzékelhetően megugrik a forgalom a vendéglátásban, nagymértékben felpörög a nagyképernyős tévék iránti kereslet, és valamelyest fokozódik az elektronikai cikkek megvásárlásához kapcsolódó áruhitelek kihelyezése is.  

Nem kérdés, hogy a négyévente megrendezésre kerülő játékok nagy hatással vannak a gazdaságra és annak szereplőre, akik mind igyekeznek kivenni a részüket a felhajtásból. A 2024-es olimpiai és paralimpiai játékok alkalmából az MBH Bank egyedi, a párizsi olimpiai játékok dizájn elemeit idéző Visa bankkártyákat bocsátott ki, hogy a Magyar Olimpiai Csapat stratégiai partnereként ilyen módon is közelebb hozza ügyfeleihez a világ egyik legrangosabb sporteseményének élményét.

Szintet lépett a GVH az RTL+-os BL-meccsek ügyében

Immár versenyfelügyeleti eljárásban vizsgálja a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az RTL+ Prémium csatorna Bajnokok Ligája közvetítései kapcsán tett reklámállításokat. A GVH azt vélelmezi, hogy a streaming szolgáltatás üzemeltetői megtéveszthették a fogyasztókat, ideértve saját előfizetőiket, amikor a reklámkommunikációjuk során azt a látszatot keltették, hogy a 2024/2025-ös UEFA Bajnokok Ligája szezon minden mérkőzését élőben közvetítik.
2025. 02. 07. 15:00
Megosztás:

Devizabetétekre ilyen kamatokkal versenyeznek a bankok

A Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) befektetők döntéshelyzet elé kerültek, illetve kerülnek ezekben a hónapokban, mivel a megtakarításaik kamatozása rekord magasságból rekord mélységbe vált. Azok számára, akik a devizaárfolyamok stagnálásában, netán emelkedésében bíznak, a devizabetét is előnyös lehet diverzifikálásra – írja a BiztosDöntés.hu.
2025. 02. 07. 14:30
Megosztás:

Mennyi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?

Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de diplomával több lehetőség várja a munkakeresőket.
2025. 02. 07. 14:00
Megosztás:

Kaspók és a növényápolás

Az otthonunkat díszítő szobanövények szépítő erővel hatnak, és frissességet, harmóniát is hoznak a mindennapokba. Azonban manapság már sokkal többet „tudhat” egy kaspó, minthogy egyszerű növénytartó edényként funkcionál. 
2025. 02. 07. 13:30
Megosztás:

Sok kisvállalkozás maradhat le az alanyi mentességről, ha nem lép időben

Az alanyi áfamentesség összeghatára január 1-jétől 18 millió forintra emelkedett, de a vállalkozóknak február 28-ig nyilatkozniuk kell, ha élni akarnak a lehetőséggel. Csongár Gábor adószakértő szerint sokan nem tudják, hogy a korábban kiállított áfás számlákat módosítani kell, és érdemes február 28-ig megtenni a bejelentést a NAV felé. A szakértő úgy véli, a következő években akár – 400 forintos euró árfolyammal számolva - 34 millió forintra is nőhet az értékhatár, ugyanis 85 ezer euró lett az Unió által megengedett alanyi adómentes értékhatár, eddig nyújtózkodhatnának a tagállamok.
2025. 02. 07. 13:00
Megosztás:

7-es számok hozhatnak szerencsét a kaparósok kedvelőinek

Az egyik legkedveltebb szerencseszám, a 7-es adta a tematikáját a stílusosan február 7-én megjelenő, 2025 elsőként kibocsátott sorsjegycsaládjának. A nemzeti lottótársaság prémium kivitelű sorsjegy triásza a 7-es, a 77-es, valamint a 777-es a főjátékok mellett extra lehetőségeket is kínál a nyerésre, amelyekkel a nyeremények akár megduplázhatóak vagy megtriplázhatóak.
2025. 02. 07. 12:30
Megosztás:

Nagyon gyúrnak a lakáskampányra a biztosítók: már most tucatnyi akció közül választhatunk

Jelentős díjkedvezményekkel, ajándék kiegészítőkkel és értékes nyereményekkel készülnek a lakásbiztosítási kampányra a biztosítók, derült ki a Grantis szakértői által készített körképből. A nyeremények között okostévé és 10 millió forint kisorsolása is szerepel.
2025. 02. 07. 12:00
Megosztás:

Utazáskutatás: a magyarok 60%-a tud utazni

Az ALDI Utazás megbízásából készült országos reprezentatív felmérés szerint a gazdaságilag aktív korú magyarok 60%-a tudott az elmúlt két évben legalább egyszer belföldre vagy külföldre utazni. A hazai utazásokra fejenként átlagosan 105 000, a külföldiekre 250 000 forintot szánnak a turisták. A belföldi desztinációk között tarol a Balaton, a Mátra-Bükk térség, Európában Olaszországba és Görögországba vágynak a magyarok, míg a kontinensen kívül a Maldív-szigetekre utaznának a legtöbben. A legnépszerűbb szállás továbbra is az apartman.
2025. 02. 07. 11:30
Megosztás:

NKFH Sajtóközlemény: fogyasztók egészségét veszélyeztető termékek visszahívása

2025. január 1-jétől a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) látja el az élelmiszer-kereskedelem tekintetében az élelmiszer-minőség és élelmiszer-biztonság felügyeletével kapcsolatos hatósági feladatokat, részt vesz a szakterületét érintő élelmiszerlánc-események felderítésében, kezelésében, esetleges megelőzésében. Ennek keretében közzéteszi az élelmiszer-biztonsági kockázatot jelentő termékek esetében a vállalkozások által kezdeményezett, fogyasztókat érintő termékvisszahívásokat. Az NKFH a magyar családok védelme érdekében határozottan fellép minden élelmiszer-biztonsági veszély esetén, és együttműködésre szólítja fel a vállalkozásokat.
2025. 02. 07. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak pénteken a befektetők?

Vegyesen álltak ma reggel az ázsiai indexek.
2025. 02. 07. 10:30
Megosztás:

A dollár kissé erősödött az euróval szemben

Nem volt nagy mozgás a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain.
2025. 02. 07. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a tengerentúli indexek; estek a Ford és az Amazon papírjai

Vegyesen zártak tegnap a tengerentúli indexek. 2024 negyedik negyedévében az amerikai nem mezőgazdasági üzleti szektor egységnyi munkaerőköltsége 3,0%-kal nőtt, ami elmaradt 3,4%-os piaci várakozásoktól.
2025. 02. 07. 09:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak tegnap a főbb nyugat-európai indexek

Emelkedéssel zártak tegnap a főbb európai indexek; a Stoxx 600 új történelmi csúcsot ért el, így gyakorlatilag túltette magát a Trump által bejelentett vámok által keltett negatív hangulaton.
2025. 02. 07. 09:05
Megosztás:

Elárasztja Olaszországot a mérgező ipari hulladék

A Nápoly és Caserta közötti térségben több mint ezer négyzetkilométer területet kell megtisztítania a földalatti elásott mérgező ipari hulladéktól az olasz államnak, a szennyezés az Emberi Jogok Európai Bírósága ítélete szerint több mint közel hárommillió lakos egészségét veszélyezti.
2025. 02. 07. 08:30
Megosztás:

Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 02. 07. 08:05
Megosztás:

Az EU válaszokat vár a Sheintől az illegális áruk forgalmazása miatt

Az Európai Bizottság csütörtökön felszólította a kínai Shein, divatcikkeket áruló online platformot, hogy nyújtson be belső dokumentumokat és adjon részletesebb tájékoztatást a piacterén található illegális tartalmak és áruk jelenlétével kapcsolatos kockázatokról.
2025. 02. 07. 07:00
Megosztás:

Tovább bővül az eÁfa-rendszer funkcionalitása

Folyamatosan növekszik az eÁfa rendszer felhasználóinak száma és egyre több funkcióval is bővül a rendszer annak érdekében, hogy az adózók minél szélesebb köre számára biztosítson hatékony alternatívát az ÁNYK kiváltására.
2025. 02. 07. 06:30
Megosztás:

A kereskedelem és az ipari fejlesztés mint a versenyképesség kulcsa

A versenyképességért felelős miniszterek informális találkozója zajlott tegnapelőtt, amit új formátumban szerveztek meg. Az eseményen a külkereskedelemért és az iparpolitikáért felelős miniszterek gyűltek össze tanácskozni – a lengyel elnökség szerint ugyanis a versenyképesség kérdése elválaszthatatlan ettől a két területtől.
2025. 02. 07. 06:00
Megosztás:

Háromra emelkedik az otthonfelújítási támogatott hitelt kínáló bankok száma

Február 10-től az Erste Banknál is elérhető lesz a legfeljebb 6 millió Ft összegű, kedvezményes kamatozású Otthonfelújítási támogatott kölcsön. Ezzel háromra emelkedik a kedvezményes kölcsönt kínáló bankok száma.
2025. 02. 07. 05:30
Megosztás:

Javuló tendencia a burgonya hazai mennyiségében: az ára kivételesen csökkent az elmúlt évben

A burgonya egy jól ismert és közkedvelt növény, nemcsak a mezőgazdaságban, de a hobbikertészek körében és a konyhában is népszerű. Magyarországon az ára 50 év alatt százszorosára nőtt, 2024-ben azonban csökkent. Emellett a termelés volumene pozitív irányba indult már több éve, de egy kihívás akár ennek gátat is szabhat.
2025. 02. 07. 05:00
Megosztás: