A GDP-arányos hiány 3,7 százalék volt a III. negyedévben

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 3,7 százalék volt tavaly a III. negyedévben és 5,4 százalékot ért el az első három negyedévben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán.

A GDP-arányos hiány 3,7 százalék volt a III. negyedévben

A közlemény szerint az előzetes adatok szerinti GDP arányos, 3,7 százalékos hiány a III. negyedévben 264 milliárd forinttal, 2 százalékponttal lett kedvezőbb az egy évvel korábbihoz viszonyítva, az első három negyedév 5,4 százalékos hiánya az előző év azonos időszakához képest 1363 milliárd forinttal, GDP-arányosan 2,1 százalékponttal lett kedvezőtlenebb.

2023. III. negyedévében a kormányzati szektor hiánya 701 milliárd forint, a GDP 3,7 százaléka volt. Az egyenleg 264 milliárd forinttal, 2 százalékponttal lett kedvezőbb az egy évvel korábbinál.

A múlt év azonos időszakához képest a bevételek 861 milliárd forinttal, 12,7 százalékkal nőttek, a kiadások 597 milliárd forinttal, 7,7 százalékkal emelkedtek.

Tavaly az I-III. negyedévben az előzetes adatok szerint 2997 milliárd forint, a GDP 5,4 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya. A kormányzati szektor bevétele 23 027 milliárd, kiadása 26 024 milliárd forint volt.

Az első három negyedévben az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1363 milliárd forinttal, GDP-arányosan 2,1 százalékponttal lett kedvezőtlenebb.

A bevételek 2467 milliárd forinttal, 12 százalékkal nőttek. A legnagyobb értékkel, 1107 milliárd forinttal, 12,8 százalékkal a termelésiadó-bevételek bővültek, ezen belül jelentős volt a különadókból és a helyi iparűzési adóból származó bevételek növekedése. A jövedelemadó-bevételek 647 milliárd forinttal, 19,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. A társadalombiztosítási hozzájárulások 697 milliárd forinttal, 14,8 százalékkal lettek magasabbak. Az egyéb bevételeknél minimális a változás, 18 milliárd forinttal, 0,5 százalékkal növekedtek.

A kiadások 3829 milliárd forinttal, 17,3 százalékkal emelkedtek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 231 milliárd forint (4,6 százalék) volt. A pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 1000 milliárd forint (19,9 százalék) volt a növekedés, ezen belül a nyugellátásra kifizetett összegek 784 milliárd forinttal, 22,3 százalékkal emelkedtek. A folyó termelőfelhasználás 516 milliárd forinttal, 13,7 százalékkal, a kamatkiadások pedig 2469 milliárd forintra, a kétszeresükre nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 190 milliárd forinttal, 8,4 százalékkal csökkent. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 1044 milliárd forinttal, 21,4 százalékkal lettek magasabbak.

A kormányzati szektor 2023. IV. negyedévi adatait 2024. április 3-án közli a KSH.

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is; Budapesten megindult a lakásárak csökkenése - közölte Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtöki Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 09. 01:30
Megosztás:

Kínai horoszkóp 2026: mit üzen a Ló éve a pénzügyek terén

A kínai horoszkóp 2026 pénzügyi nézőpontból egyértelműen aktív, kockázatokkal és lehetőségekkel teli időszakot vetít előre. A keleti asztrológia szerint a Ló éve következik, amely hagyományosan a gyors döntések, a mozgásban lévő tőke és az önálló pénzügyi stratégiák éveként ismert.
2026. 01. 09. 01:00
Megosztás:

NAK: nehéz feltételekkel kezdődik az év az agráriumban

Az előző év nehéz feltételeket hagyott az agráriumra, a gazdálkodóknak, a mezőgazdasági érdekképviseleteknek és a jogalkotóknak alkalmazkodniuk kell a gyorsan változó kihívásokhoz - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtöki sajtóeseményén Papp Zsolt elnök.
2026. 01. 09. 00:30
Megosztás:

A Binance bevezette az arany- és ezüstperpetual szerződéseket – új hidat épít a kripto és a hagyományos pénzügyek között

Új korszak kezdődhet a kriptokereskedésben: jönnek az örökös arany- és ezüstszerződések a Binance-től.
2026. 01. 08. 23:30
Megosztás:

BKK: forgalomba állt a 26. új CAF-villamos

A sikeres futáspróbákat és a hatósági vizsgát követően átvették és forgalomba állították a 26. új CAF-villamost a fővárosban - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 23:00
Megosztás:

Erős pénzügyi teljesítmény és felgyorsított stratégiai megvalósítás jellemezte a Pepco Group 2025-ös üzleti évét

A Pepco Group (Pepco Csoport), Európa egyik vezető diszkont kiskereskedelmi vállalata, sikeres üzleti évet zárt, amelyet erős pénzügyi teljesítmény és az új stratégiai keretrendszer gyors és következetes megvalósítása jellemzett. A 2025-ös üzleti évben a Csoport nettó 247 új üzletet nyitott, racionalizálta portfólióját és tovább erősítette a Pepco márkát, mint elsődleges növekedési motort, ezzel stabil alapot teremtve a hosszú távú, fenntartható értékteremtéshez.
2026. 01. 08. 22:30
Megosztás:

Túl a DOGE-on és a SHIB-en? A Digitap és globális pénzügyi alkalmazása lehet 2026 legnagyobb nyertese

A 2025. októberi piaci összeomlást követően mind a DOGE, mind a SHIB árfolyama emelkedésnek indult. Valójában ezek a mémcoin-óriások kétszámjegyű növekedést mutatnak a heti árfolyamgrafikonokon. Néhány ismert influenszer – például Trader Tardigrade és CryptoPulse – pedig merész árfolyam-előrejelzéseket tett.
2026. 01. 08. 22:00
Megosztás:

Összeomlott a Zcash: Lemondott a teljes fejlesztői csapat

2026 első hetében komoly megrázkódtatás érte a kriptovaluta piacot: a Zcash (ZEC) árfolyama brutálisan bezuhant, miután a teljes fejlesztői csapat lemondott. Egyetlen nap alatt 28%-os esés következett be, és ezzel a ZEC újra reflektorfénybe került – sajnos nem pozitív értelemben. De mi vezetett ehhez a fejleményhez, és mi várható a jövőben?
2026. 01. 08. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 08. 21:00
Megosztás:

Könnyebben bányászható a Bitcoin: 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség

Január 8-án egy kulcsfontosságú változás történt a Bitcoin hálózatában: automatikus mechanizmusának köszönhetően 1,2%-kal csökkent a bányászati nehézség. Ez az apró, de jelentős módosítás ideiglenes fellélegzést jelent a világ bányászainak, akik napi szinten gondoskodnak a hálózat biztonságáról és működéséről. A kriptovaluta ökoszisztéma egy újabb fontos lépéséhez érkezett – nézzük a részleteket!
2026. 01. 08. 20:30
Megosztás:

A Solana ára elérte a 140 dollárt – Következik a 200 dollár? A Digitap ($TAP) lett január legjobb kriptós előértékesítése

Az, hogy a Solana árfolyama újra elérte a 140 dollárt, annak a jele, hogy a piac szerint visszatért a kripto, és újra a kockázatvállalás van nyeregben. A nagy kapitalizációjú coinok is jól teljesítenek: a BTC meghaladta a 94 000 dollárt, míg az ETH áttörte a 3 200 dolláros szintet. A 2025-ös év gyenge zárása után az idei év máris sokkal kedvezőbben indul, és elindult a verseny, hogy megtaláljuk a legjobb kriptovalutákat a következő bikafutam során.
2026. 01. 08. 20:00
Megosztás:

Tavaly 7,4 százalékkal nőtt az új személyautók értékesítése Csehországban

Tavaly 248 719 új személyautót adtak el Csehországban, 7,4 százalékkal többet, mint 2024-ben - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában.
2026. 01. 08. 19:30
Megosztás:

Újra őrület a mémcoinok körül – 8 milliárd dolláros rali és növekvő ETF-láz mozgatja meg a piacot

Az év eleje ismét fellendítette a mémcoinokat: 2026 januárjában ismét a figyelem középpontjába kerültek a mémcoinok, miután a kiskereskedelmi kriptobefektetők visszatérésével látványos áremelkedést produkáltak a szektor legismertebb szereplői. Mindössze néhány nap leforgása alatt közel 8 milliárd dollárral nőtt a mémcoinok piaci értéke – ezzel a szektor komoly visszapattanást mutat a 2025-ös mélypontokról.
2026. 01. 08. 19:00
Megosztás:

A költségvetés 2025-ben minden szükséges forrást biztosított a családokat, nyugdíjasokat és hazai kkv-kat támogató kormányzati programokhoz

Magyarország pénzügyei rendezettek, így a Kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint például: a fix 3%-os Otthon Start Program, a fix 3%-os kkv hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program.
2026. 01. 08. 18:30
Megosztás:

Tavaly csökkenő átlagdíjon tudtak biztosítást kötni az autósok

Az Insura.hu adatai szerint a személyautókra tavaly megkötött kötelező biztosítások átlagdíja 62 ezer forint volt, miközben a casco átlagdíja 206 200 forint körül alakult. Előbbi esetében 11, míg utóbbinál 5,8 százalékos díjcsökkenést tapasztalt a 2024-i adatokhoz képest a biztosításközvetítő cég.
2026. 01. 08. 18:00
Megosztás:

Az Ökumenikus Segélyszervezet felkészült a rászorulók befogadására

Az Ökumenikus Segélyszervezet országos intézményhálózatának összes központja felkészült a rászorulók befogadására - tudatta a szervezet az MTI-vel közleményben csütörtökön.
2026. 01. 08. 16:30
Megosztás:

Trumphoz köthető kriptós cég banki engedélyt kér az USA-ban – saját hatáskörbe vonnák a USD1 stabilcoint

Kezd beindulni a politikailag is fűtött stabilcoin-verseny: a World Liberty Financial, amely közismerten kapcsolatban áll a Trump családdal, komoly lépésre szánta el magát: amerikai nemzeti banki engedélyért folyamodott annak érdekében, hogy saját USD1 nevű stabilcoinját teljes mértékben házon belül kezelhesse. Az engedély birtokában a cég maga bocsáthatná ki, őrizhetné és válthatná vissza az USD1-et, kizárva a külső szolgáltatókat, mint például a BitGo.
2026. 01. 08. 15:30
Megosztás:

Belgium megszünteti a házastársi adókedvezmény inflációkövető kiigazítását

A belga szövetségi kormány azt tervezi, hogy a 2026-os adóévtől véglegesen megszünteti a házastársi adókedvezmény indexálását - derül ki a reformtervezetből, amelyet a L’Echo című belga napilap ismertetett csütörtökön, és amelyet Jan Jambon pénzügyminiszter hivatala is megerősített.
2026. 01. 08. 15:00
Megosztás:

Tovább növekedett az online platformokon foglalt vendégéjszakák száma az EU-ban

2025 nyári hónapjaiban, az előző év azonos időszakához képest folytatódott az uniós tagországok rövid távra kiadott szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák számának növekedése - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön.
2026. 01. 08. 14:30
Megosztás:

A MoonPay is távozik a magyar piacról – újabb kriptós szereplő vonul vissza

Újabb szereplő hagyja el a magyarországi kriptovaluta piacot: a MoonPay bejelentette, hogy megszüntette szolgáltatásait hazánkban, így a magyar felhasználók számára már nem elérhetőek a korábban megszokott tranzakciós lehetőségek - számolt be a revb.hu portál.
2026. 01. 08. 14:00
Megosztás: