A globális kihívások ellenére 2025-ben is a kitörési pontokat keresik a kkv-k

A 2025-ös gazdasági előrejelzések szerint a vállalkozásoknak számos kihívással kell szembenézniük: magas kamatlábak, inflációs nyomás, geopolitikai bizonytalanság és az ellátási láncok akadozása mind nehezítik a stabil növekedést. Ebben a helyzetben az üzletszerzés és a megbízható partneri-beszállítói hálózat kialakítása kulcsfontosságú tényezővé és versenyelőnnyé válik – különösen a kis- és középvállalkozások számára. A cégek mintegy 82%-a ajánlások révén jut új ügyfelekhez és üzleti lehetőségekhez, ami rámutat, hogy a professzionális networking jóval többet kínál, mint új névjegykártyákat vagy közvetlen értékesítési csatornákat.

A globális kihívások ellenére 2025-ben is a kitörési pontokat keresik a kkv-k

A világ legnagyobb üzleti kapcsolatépítő szervezete, a BNI (Business Network International) éppen ebben támogatja több mint 335 000 tagját világszerte, akik csak az elmúlt évben 25,3 milliárd dolláros (nagyjából 9300 milliárd forint) forgalmat generáltak egymásnak közel 17 millió ajánláson keresztül. A sikerből kiveszi a részét a BNI Magyarország is, mely március 20-án, Budapesten tartja Nemzetközi Networking Konferenciáját.

Az előrejelzések a világgazdaság 3,3%-os növekedésére számítanak 2025-ben, ugyanakkor a vállalatoknak továbbra is alkalmazkodniuk kell a magas kamatkörnyezethez, az inflációs nyomáshoz, illetve a nyersanyagárak ingadozásához és a csökkenő vásárlói kereslethez. Emellett a geopolitikai feszültségek – például a legnagyobb piacok között kibontakozó kereskedelmi viszályok, valamint az európai energiaellátás bizonytalanságai – is nagy kihívást jelentenek a vállalkozások számára.

A változékony és bizonytalan piaci környezetnek különösen kitettek a kis- és középvállalkozások: miközben igyekeznek a stabilitásra és a kockázatkezelésre összpontosítani, keresik azokat a kitörési pontokat, melyek hosszabb távon fenntartható növekedést és versenyképességet biztosítanak számukra.

A piaci nehézségek leküzdéséhez egyre több cég a hosszú távú stratégiai együttműködésekre, partnerhálózatok kiépítésére és a kölcsönösen előnyös networking kapcsolatokra támaszkodik, és a BNI nemzetközi üzleti közösség adatai szerint a kivállalkozások mintegy 82%-a ajánlások révén jut az új üzleti lehetőségekhez.

Félmillió vállalkozót hoznak össze hetente

A BNI-t az Egyesült Államokban alapították 40 éve, éppen recesszió idején, hogy tudásmegosztással, képzésekkel és iparági találkozókkal támogassa a professzionális, üzleti célú networkinget, mára pedig a világ 76 országában van jelen. A BNI hetente nagyjából 500 000 vállalkozót hoz össze világszerte, ennek köszönhetően egy év alatt mintegy 17 millió ajánláson keresztül juthatnak üzleti lehetőségekhez a cégek. De hogyan működik ez valójában.

„A networkinget gyakran úgy képzelik el még maguk a vállalatok is, mint pusztán egy közvetlen értékesítési csatornát, holott ennél jóval többről van szó. Fontos a tudatosság és kölcsönösség: ha nem hosszabb távon fektetjük be az időnket és energiánkat, akkor a kialakult kapcsolatok gyorsan elkopnak, ha pedig egyoldalúan csak a saját érdekeinkre koncentrálunk, abból valóban csak egy-két eseti együttműködés születhet. Hazai tagságunkban egy-egy vállalkozó átlagosan 25-50 valóban releváns, iparági ajánlást is generálhat a közösségen belül, ha megfelelően használja a tagsággal járó előnyöket” – mondja Avidor András, a BNI Magyarország alapítója és vezetője.

Az üzleti kapcsolatépítés mára hazánkban is önálló, több milliárdos iparággá nőtte ki magát, a személyes találkozásokra, ajánlásokra és tudásmegosztásra épülő vállalkozói kultúra meghonosításában pedig kulcsszerepet játszott a piacvezető BNI Magyarország.

A szervezet 2008 óta van jelen hazánkban, és az elmúlt másfél évtizedben több mint 1200 vállalkozás számára biztosított üzleti lehetőségeket. Egy átlagos magyar BNI-tag évente mintegy 30 millió forintos forgalomnövekedést köszönhet a szervezetnek és 5-15% közötti árbevétel növekedést realizálhat, de nem ritka ennek a többszöröse sem.

A hazai tagok számára a BNI nemcsak új ügyfeleket és üzleti partnereket jelent, hanem egy olyan támogató közösséget is, amely segít a folyamatos fejlődésben: ma már elérhető egy online képzési platform és egy mobilapplikációs is, a vállalkozások személyre szabott mentorálást kaphatnak, a külföldi piacra lépésben pedig óriási segítség lehet a nemzetközi bekötöttség, a már itthon is működő nemzetközi angol nyelvű csoport.

Ez a konkrét üzleti lehetőségek mellett a tudásmegosztásra is vonatkozik, legutóbbi rendezvényükre online kapcsolódott be Mary Kennedy Thompson, a BNI Global CEO-ja, aki több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezik a networkingben és a franchise-iparban. A szakember, aki a Nemzetközi Franchise Szövetség elnöke is, információkat osztott meg a digitalizáció és AI szerepéről a kapcsolatépítés jövőjében, a BNI 5-10 éves távlatáról és a nemzetközi networking további lehetőségeiről, ezzel is segítve a tagokat a határokon átívelő üzletelésben.

Közösségben könnyebb – még válság idején is

„A jelenlegi gazdasági környezetben különösen fontos, hogy a vállalkozások ne elszigetelten, hanem egy erős, megbízható üzleti közösség tagjaként működjenek. A BNI olyan platformot nyújt, ahol a tagok tudatosan, szervezetten és eredményesen építhetik üzleti kapcsolataikat” – teszi hozzá Avidor András.

A BNI Magyarország legfőbb célja, hogy még több vállalkozás számára tegye elérhetővé a tudatos üzleti kapcsolatépítés előnyeit, és ezzel hozzájáruljon a hazai vállalkozások stabilitásához és növekedéséhez. Azok a cégek, amelyek kihasználják a professzionális networking nyújtotta lehetőségeket, nagyobb eséllyel vészelik át a gazdasági kihívásokat, és hosszú távon sikeresebbé válhatnak.

A BNI csak hazánkban közel 2400 üzleti eseményt szervez évente, ezek közül is kiemelkedik a Nemzetközi Networking Konferencia, melyet idén március 20-án rendeznek Budapesten. Az esemény témája ezúttal a generációk együttműködése lesz, hiszen a Z generáció éppencsak, hogy kilépett a munkaerőpiacra, ami új perspektívákat, értékeket, egyben kihívásokat hoz magával.

Ez a téma különösen aktuális a kkv-k és a nagyvállalatok számára egyaránt, mivel a sokszínűség lehetőséget teremt a tapasztalatok és az új ötletek kombinálására, hozzájárulva a versenyképesség növeléséhez a folyamatosan változó piaci környezetben.

A japán választás közeledtére emelkedtek a fejlett hozamok; 4,6% lett a júniusi hazai infláció

A fejlett piacokon a kötvényhozamok emelkedtek. Ebben fontos szerepet játszott, hogy az amúgy is rendkívül magas, a GDP 240%-ra rugó államadóssággal küzdő Japánban a közelgő felsőházi választás előtt nő a költségvetési élénkítéssel kampányoló pártok népszerűsége, ami ellensúlyozta például az amerikai inflációs várakozások enyhülését.
2025. 07. 09. 10:00
Megosztás:

Óvatosan kezelték a tengerentúli befektetők a vámbejelentések hatását

Keresték a tengerentúli befektetők az irányt a vámháború újbóli fellángolásának árnyékában: az S&P 0,1%-kal, a Dow 0,4%-kal csökkent, a Nasdaq pedig stagnált.
2025. 07. 09. 09:30
Megosztás:

A továbbra is fennálló vámháborús bizonytalanság ellenére emelkedtek az európai tőzsdék

Annak ellenére, hogy az Egyesült Államokkal folytatott vámtárgyalások kimenetele továbbra is bizonytalan, és a határidő közeledik, a vezető nyugat-európai indexek pluszban zártak: az FTSE100, a DAX és a CAC40 mind 0,5% feletti emelkedést mutatott.
2025. 07. 09. 09:00
Megosztás:

Megújult vámfenyegetésekkel gyorsítaná a tárgyalásokat Trump

A tegnapi nap folyamán 14 ország, többek között Japán és Dél-Korea is levelet kapott Donald Trump elnöktől, melyben kijelentette, hogy az érintett országok augusztus elsejétől 25-40% közötti vámokra számíthatnak exportáruikra; így a jelenlegi, 10%-os általános vámszint elvileg ma lejáró határideje kitolódott.
2025. 07. 09. 08:30
Megosztás:

Megduplázódott a lakásbiztosítások száma a viharok nyomán

Az elmúlt napok komoly viharai miatt több mint kétszeresére nőtt a lakásbiztosítások iránti kereslet. A Netrisk adatai szerint a vihart megelőző napon 109 százalékkal, a vihar napján pedig 131 százalékkal kötöttek több szerződést, mint egy átlagos nyári napon. A szélsőséges időjárás nemcsak az otthonokban és az autókban, hanem az utazási tervekben is jelentős károkat okozott, ami az utasbiztosítások iránti érdeklődést is látványosan megemelte. A Netrisk szerint a szélsőséges időjárás erősíti a lakosság biztosítási tudatosságát, azonban a biztosítások akkor nyújtanak valódi védelmet, ha nem utólag, hanem előre, tudatosan készülünk fel.
2025. 07. 09. 07:00
Megosztás:

Panel kontra tégla: ezek a lakások a legkeresettebbek Magyarországon

A legfrissebb adatok alapján a vásárlók minden településtípuson nagyobb érdeklődést mutatnak a téglaépítésű társasházi lakások, mint a panelek iránt. A markáns különbség nemcsak a kereslet alakulásában, de a négyzetméterárakban is egyértelműen megmutatkozik. Ez különösen aktuális lehet most azoknak, akik első lakás vásárlását vagy építését tervezik, kihasználva a napokban bejelentett kedvezményes állami hitelkonstrukciót. Az Ingatlan.com és a Wienerberger közös elemzése rámutat: az értéktartás szempontjából hosszú távon jobban jár, aki akár saját lakhatásra, akár befektetési céllal téglaépítésű ingatlant választ.
2025. 07. 09. 06:30
Megosztás:

A kriptovaluta a legjobb választás az olyan online játékokban, mint az Allyspin?

Az online szórakoztatóipar folyamatos fejlődésével egyre több platform kínál alternatív fizetési módszereket a hagyományos banki szolgáltatások mellett. A digitális pénznemek térnyerése különösen szembetűnő az online kaszinók világában, ahol a gyorsaság és az anonimitás iránti igény egyre nagyobb.
2025. 07. 09. 06:04
Megosztás:

A befektetés-ellenőrzés célja az állami érdekek és a lakosság ellátásbiztonságának védelme!

A sajtóban napokban megjelent, egyes esetekben pontatlan, hangulatkeltő cikkekkel szemben a Nemzetgazdasági Minisztérium az alábbi hét pontban tisztázza a befektetés-ellenőrzés kapcsán kialakult helyzetet. A kormány célja egyértelmű: az államérdek védelme és a lakosság ellátásbiztonságának megerősítése.
2025. 07. 09. 06:00
Megosztás:

Felemás a logisztikai ágazat első negyedéve

Továbbra is vegyes a kép a logisztika alágazatai között: a légi áruszállítás teljesítménye dinamikusan bővül, az első negyedévben rekordnak számító, 94,5 ezer tonna árut kezeltek a fővárosi repülőtéren. Viszont a nagyságrendekkel nagyobb volumenű közúti és vasúti áruforgalom tovább csökkent. A közúti áruszállítás ismét évtizedes mélypontra süllyedt, miközben a nemzetközi gazdasági környezet hatásai a vasúti teherszállításra nyomták rá a bélyeget.
2025. 07. 09. 05:30
Megosztás:

Teljes készpénzmentesség jön a Forma-1 magyar futamán

A magyar alapítású Festipay biztosítja a készpénzmentes fizetést a Hungaroringen megrendezendő 40. Formula–1-es Magyar Nagydíjon. A cég a vendéglátó egységek teljes területén több száz érintésmentes terminált üzemeltet, ahol bankkártyával, mobiltelefonnal vagy Festipay kártyával lehet fizetni. A rendszer már Bahreinben is sikerrel debütált. Solti Attila, a Festipay Zrt. igazgatósági tagja szerint céljuk a gyors és zökkenőmentes vásárlási élmény biztosítása. A készpénzzel érkező nézők feltöltőkártyát használhatnak, amelynek egyenlege a rendezvény végén költségmentesen visszaváltható.
2025. 07. 09. 05:00
Megosztás:

Miért van annyi műanyag a Földközi-tengerben?

A világ óceánjai és tengerei közül a Földközi-tengerben úszik arányosan a legtöbb műanyag és mikroplasztik. Mi lehet ennek az oka? Honnan jönnek? Miért süllyednek le a víz fajsúlyánál könnyebb plasztikok még a legmélyebb rétegekbe is? Milyen hatása van a szennyezésnek a tengeri élővilágra, és jelent-e veszélyt a strandolókra a nyaralások során? Mit tettünk eddig ellene, mi lehet a megoldás? A Körkörös.hu összefoglalásában igyekszik választ adni a legfontosabb kérdésekre.
2025. 07. 09. 04:00
Megosztás:

A keresőoptimalizálás összeomlását élőben nézzük

Az utóbbi hónapokban drámai átalakuláson megy keresztül az online tartalomfogyasztás és -terjesztés világa. A keresőoptimalizálás (SEO), ahogyan ismertük, szétesőben van. A mesterséges intelligencia (AI) térhódítása és a nagy tech cégek stratégiaváltásai alapjaiban rengetik meg az eddig jól működő online marketingmodelleket.
2025. 07. 09. 03:30
Megosztás:

Nem mindegy, milyen ATM kerül a faluba – akár kétszer többe is kerülhet a készpénzfelvétel

A kormány döntése alapján 2025 végéig minden 1000 fő feletti magyarországi településen elérhetővé válik a bankjegykiadó automata (ATM), ám nem mindegy, melyik bank automatája kerül a falvakba. A money.hu elemzése szerint az ATM-használat költsége bankonként jelentősen eltér: az ingyenes készpénzfelvételi keret felett a saját számlavezető bank automatájából történő felvétel legtöbbször lényegesen olcsóbb, mint más bank ATM-jének használata – van, ahol így több mint duplájába kerül a pénzfelvétel.
2025. 07. 09. 03:00
Megosztás:

A klímát a konyhába szerelték Nálad? Akkor nagy bajban vagy!

A konyhai pára alattomos ellensége a klímádnak, sokan túl későn veszik észre. Nem mindegy, hogyan használod a klímát a konyhában.
2025. 07. 09. 02:00
Megosztás:

Donald Trump levelét megírta, elküldte - baj lesz?

Trump levélben üzent: az amerikai elnök hétfőn 14 ország számára meghatározta az új vámtételeket.
2025. 07. 09. 01:00
Megosztás:

A francia elnök szerint Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát

Emmanuel Macron francia elnök szerint Európa soha nem hagyja magára Ukrajnát.
2025. 07. 08. 23:30
Megosztás:

Milliárdos kárbejelentésre számít a Groupama Biztosító a hét eleji viharok kapcsán

A biztosítótársaság arra kéri az otthonuktól távol tartózkodókat, illetve a balatoni nyaralótulajdonosokat, hogy lehetőség szerint mielőbb ellenőrizzék ingatlanjaikat – akár családtag vagy ismerős segítségével is.
2025. 07. 08. 23:00
Megosztás:

Több vármegyében visszavonják a tűzgyújtási tilalmat

Az elmúlt 24 óra csapadékos időjárása következtében egyes területeken mérséklődött a tűzveszély, ezért 2025. szerdai hatállyal Budapesten és további öt vármegyében a hatóság visszavonja a tűzgyújtási tilalmat - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-vel.
2025. 07. 08. 22:30
Megosztás:

Késve fizeti ki a számláit a magyar vállalatok több mint fele

BA magyar cégek 53 százaléka nem kapja meg határidőre a számlái ellenértékét, és ezt az ügyfelek likviditási problémái okozzák. Egyebek mellett ez áll az Atradius hitelbiztosító fizetési szokásokról szóló, éves elemzésében. A kifizetések általában több mint egy hónappal a lejárati határidő után történnek, ez pedig növeli a bedőlt kereskedelmi hitelek kockázatát, ami a felmérés szerint 6 százalék mértékű. A cégek 52 százaléka szerint több partnere megy csődbe az idén, mint tavaly. A felmérés 210 vállalat megkérdezésével készült.
2025. 07. 08. 22:00
Megosztás:

AI a befektetések szolgálatában: új dimenziók a vagyonkezelésben

A K&H Alapkezelő, a KBC Csoport tagjaként már nyolc éve alkalmaz mesterséges intelligencia alapú modelleket (AI) a befektetési döntéseinek támogatására, ezzel nemcsak Magyarországon, hanem európai szinten is úttörő szerepet tölt be.
2025. 07. 08. 21:30
Megosztás: