A gyenge munkapiac okozta a dollár vesztét
Ebben egyrészt a Fed döntés és kommunikáció utóhatása, másrészt a pénteken közzétett, a várakozásokat jelentősen alulmúló munkapiaci adatok játszották a legnagyobb szerepet.
Így ma reggel 1,075 körül járt az EURUSD jegyzése. A héten kevés és nem kifejezetten fontos adat lát napvilágot. Csütörtökön Powell jegybankelnök megnyilatkozásaira lesz érdemes figyelni, ahol először kommentálhatja a múlt heti munkapiaci adatokat.
Enyhén emelkedett a nyersolaj ára a szaúdi és orosz döntés után
A nyersolaj ára enyhén emelkedett, miután Szaúd-Arábia és Oroszország is meghosszabbította a korábbi, napi 1 millió hordó feletti termelésvágást az év végéig. A két ország a globális kereslet elégtelenségére hivatkozott, miközben a geopolitikai helyzet miatt pár dolláros felár alakult ki az árakban.
Az izraeli-palesztin konfliktus nem változott érdemben. Anthony Blinken amerikai külügyminiszter Bagdadban tárgyalt iraki vezetőkkel a kérdésről. Egyelőre nem látszik, hogy az erőszak tovább terjedne, de a helyzet bizonytalan, és a mélyben láthatóan erős az érzelmi felindulás a Közel-Keleten és világszerte is.
Szaúd-Arábia közzétette eladási prémiumait, ezek szerint az ázsiai és az észak-amerikai felár nem változott, míg a gyenge keresleti adatok miatt Európának olcsóbban adja a nyersolajat az irányadó olajárakhoz képest.
Az arany csökkent, az inflációs nyomás mérséklődik az USA-ban
Az arany árfolyama esett, miután a pénteki amerikai munkaerőpiaci adat kisebb növekedést hozott az új munkahelyek számában, mint amire korábban számítani lehetett, míg a munkanélküliségi ráta 2 éves csúcsra nőtt.
Ez azt jelenti, hogy a Fed kamatemelései elérik hatásukat, az USA gazdasága elkezdett hűlni. A jegybank a múlt héten nem változtatott irányadó rátáján, a betéti kamat továbbra is 5,25%. A geopolitikai feszültség némileg enyhült a hétvégén, az izraeli-palesztin konfliktus egyelőre láthatóan nem terjed tovább.