A kamat vagy a növekedés győz?
Aztán vannak olyanok is, akik szerint a helyzet nagyon hasonlít a 90-es évek közepére. A gyors kamatemeléseket követően nőtt a termelékenység, s az akkori kamatpolitika hagyta, hogy az nyomja le az inflációt, illetve, hogy a gazdaság inflációmentesen növekedjen. Igaz, így is volt három kamatcsökkentés 1995-ben, az 1994-es gyors és erőteljes kamatemelések után. Akkor 5 százalék felett maradt a kamat, s később még újra kamatot kellett emelni. Sokan most is úgy gondolják, hogy gyors termelékenység növekedés van a gazdaságban, amit a mesterséges intelligencia fejlődése és elterjedése is segít.
Mindezeknek volt köszönhető, hogy míg csütörtökön a munkaerőpiaci adat előtt inkább attól féltek, hogy az erős adat fékezni fogja a kamatcsökkentéseket s később ennek kihatása lesz a munkaerőpiacra, addig pénteken már azok kerekedtek felül, akik inkább a gyors inflációmentes gazdasági növekedés megvalósulásában hisznek.
Holnapután viszont újabb adatokat tudhatunk meg, mégpedig az inflációt. Míg a fő inflációs mutató várhatóan 3,4 százalékra emelkedik a februári 3,2 százalékról, a maginflációban további csökkenést várnak 3,8-ról 3,7 százalékra. Ebben nyilván jelentős szerepe lesz az újra emelkedő pályára álló üzemanyagáraknak is, amelyek az elmúlt 12 hónapban negatív hozzájárulást adtak az inflációs mutatóhoz. Most viszont fordulhat a kocka. Vagyis nem feltétlenül fog a piac vagy a Fed megijedni a magasabb inflációtól. Ugyanakkor, ha a maginfláció csökkenése nem folytatódik, akkor azért lehet egy kis riadalom.
Itthon is lesz inflációs adat, mégpedig csütörtök reggel. A piaci várakozások szerint az éves mutató 3,5 százalékra eshetett márciusban. Ugyanakkor, ha a havi árváltozásakat nézzük, akkor aggodalommal tekinthetünk a májusra. Ugyanis tavaly az év első négy hónapjában még viszonylag magasabb volt az áremelkedés, aztán az ötödikben már volt egy kis árcsökkenés. Vagyis ott nehezebb lesz überelni a tavalyi értéket. Valószínűleg nem is fog sikerülni. Így ott vélhetően fordulhat az a kedvező trend, amit eddig az elmúlt hónapokban láthattunk. Persze az még odébb van egy picit.
Mindenesetre a bikáknak öröm a pénteki visszapattanás az amerikai piacokon, de sajnos (vagy nem?), a dinamikus emelkedés nem tudta leküzdeni a csütörtöki esést. Ráadásul a forgalom is alacsonyabb volt, mint az előző napon. Ez pedig az álmoskönyvek szerint azt sugallja, hogy elkezdődhetett a korrekciós periódus. Vagyis, ha netán győzedelmeskedne is a növekedés – amire alapvetően mi is számítunk – annak a piacon is látható jeleire valószínűleg akkor is várnunk kell még egy darabig.