A kékgalléros munkáltatók negyede nem tervez évközi béremelést

A hétről hétre súlyosbodó infláció és az energiaválság árnyékában a kékgalléros munkavállalók megtartása folyamatosan új megoldásokat igényel. Ezért egyre többeknél merül fel az évközi béremelés és a négynapos munkahét gondolata, miközben a bumeránghatást is érdemes figyelembe venni. A kékgalléros álláshirdetésekben széles választékot felvonultató Jófogás szakterületi vezetője szeptember 28-án, a kékgalléros toborzási trendeket körüljáró recruiTECH BLUE konferencián ismertette a vállalat vonatkozó kutatásának eredményeit.

A kékgalléros munkáltatók negyede nem tervez évközi béremelést

A Jófogás nem reprezentatív munkaerőpiaci kutatásában több mint 500 kékgalléros munkavállaló és több mint 90 kékgalléros munkáltató vett részt. Az online mintavétel 2022. július és augusztus között zajlott. A kutatás eredményeiből tisztán látható, hogy a rendkívül kedvezőtlen, a munkavállalók életminőségét is negatívan érintő gazdasági tényezők felgyorsították az eddig egyáltalán nem, vagy kevésbé preferált évközi béremeléssel kapcsolatos párbeszédeket is.

„A munkaerő megtartásával kapcsolatban előremutató eredménynek tekinthető, hogy a kutatásunkban részt vevő munkáltatók 27%-ánál már életbe léptek évközi béremelések. Ezek mértéke az esetek felében 8-11%-os, megközelítőleg ötödében pedig 4-7% közötti, és jellemzően inkább a 200 főnél kisebb létszámú cégekre jellemző. A kékgalléros munkáltatók 24%-a azonban biztosan nem tervez béremelést, további 35% pedig még nem hozott döntést. Ez leginkább a banki/biztosítási, a nagykereskedelmi és a biztonságtechnikai/telekommunikációs szektorokra jellemző” – hangsúlyozta Draskovits Tímea, a Jófogás apróhirdetési és ügyfélkapcsolati vezetője.

A mindennapos megélhetési válság miatt értelemszerűen növekvő bérigények és a vállalatok számára is emelkedő rezsi- és üzemeltetési költségek miatt foglalkoztatotti és foglalkoztatói oldalon is alternatíva lehet a 4 napos munkahét bevezetése. A kutatásban részt vevő munkavállalók több mint kétharmada ezt jó megoldásnak tartja, amennyiben nem csökken a fizetésük (leginkább a szolgáltatási és az FMCG szektorokban). A kékgalléros munkáltatók oldalán a gyártási/termelési folyamatok átszervezésével és a technológiai rendszerek átalakításával kapcsolatos nehézségek miatt azonban sokkal nagyobb kihívást jelenthet a négynapos munkahét bevezetése: csupán a válaszadók 10%-a vette komolyan fontolóra, míg 25%-uk még alapvetően nem zárkózott el a gondolatkörtől.

„Kutatásunk eredményei alapján a munkáltatóknak a bumeránghatás kezelésére és ösztönzésére sincs kialakult stratégiájuk, pedig a munkavállalók egyharmada tért már vissza korábbi munkáltatójához. 53%-uk ráadásul fél-egy éven belül. Ebben komoly potenciál lehet, különös tekintettel arra, hogy a válaszadók túlnyomó része szakmán és megyén belül szokott munkahelyet váltani” – tette hozzá Draskovits Tímea.

Több mint 600 járatot töröl az amszterdami repülőtér szerdán

A folytatódó havazás miatt az amszterdami Schiphol nemzetközi repülőtér legkevesebb 600 járatot töröl szerdán - tájékoztatott az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál kedden.
2026. 01. 07. 01:30
Megosztás:

Mennyi időd van még hátra? Számold ki, meddig fogsz élni!

Mi lenne, ha egyetlen szám megmutatná, körülbelül meddig élhetsz? Nem jóslásról, nem horoszkópról és nem kattintásvadász trükkről van szó, hanem valós statisztikákon alapuló számításról, amely a születési dátumod, a nemed és néhány alapvető életmódbeli adat alapján becsli meg a várható élettartamodat.
2026. 01. 07. 01:00
Megosztás:

Lezárták a magyar-szlovén határátkelőket a kamionforgalom elől

A havazás miatt a szlovén hatóságok kedd este ideiglenesen lezárták a kamionforgalom elől a magyar-szlovén határátkelőket, ezért a rendőrök parkolókba terelik a teherjárműveket - közölte a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI-vel.
2026. 01. 07. 00:30
Megosztás:

Rekordösszeg áramlott a Bitcoin ETF-ekbe – Közel 700 millió dolláros egynapos csúcs januárban!

2026 erősen indult a kriptopiac számára: a spot Bitcoin ETF-ek január 6-án minden eddiginél nagyobb napi beáramlást könyvelhettek el. A BlackRock és a Fidelity vezette intézményi roham új lendületet adott a digitális eszközök iránti érdeklődésnek – ami a szabályozási környezettől a befektetői stratégiákig sok mindent megmozgathat a közeljövőben.
2026. 01. 06. 23:30
Megosztás:

A Grayscale először fizetett Ethereum staking hozamot amerikai ETF-en keresztül

Mérföldkőhöz érkezett az intézményi kriptobefektetések világa: a Grayscale először osztott ki Ethereum staking hozamot amerikai tőzsdén jegyzett ETF-jén keresztül. A lépés nemcsak a hagyományos és digitális piacok figyelmét keltette fel, hanem új korszakot is nyithat az Ethereum-alapú befektetési termékek előtt – immár nemcsak árfolyamkitettséget, hanem hozamot is kínálva.
2026. 01. 06. 23:00
Megosztás:

Az MVM senkinél nem kapcsolja ki az áram- és gázszolgáltatást

Az Energiaügyi Minisztérium (EM) felkérésére az MVM ebben a hónapban sehol nem kapcsolja ki a lakosági áram- és gázszolgáltatást - mondta a tárca parlamenti államtitkára kedden.
2026. 01. 06. 22:30
Megosztás:

Ma épp felfelé megy a piac? Fedezd fel, miért a Digitap ($TAP) a legjobb kriptovaluta-előértékesítés a banki nyereség eléréséhez idén

A kriptopiac 2026 első napjait határozott emelkedéssel nyitotta. A Bitcoin visszatért 92 000 dollár fölé, míg az Ethereum visszahódította a 3 100 dolláros szintet, így ezek a zónák rövid távon már nem ellenállásként, hanem támaszként funkcionálnak. Hónapokig tartó hezitálás után ez a mozgás magabiztosságot jelez, anélkül, hogy a korábbi ciklusokra jellemző túlzott eufória kísérné.
2026. 01. 06. 22:00
Megosztás:

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől

A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.
2026. 01. 06. 21:00
Megosztás:

Digitális aranyláz: A Tether apró aranyegységet vezet be a blokkláncra – itt a Scudo

A Bitcoin satoshijához hasonlóan most már az aranynak is megvan a maga digitális morzsája: a Tether új fejlesztése, a Scudo, lehetővé teszi az arany mikroszintű, blokkláncon történő birtoklását. A globális intézményi aranyvásárlási hullám közepette ez a lépés jelentős új fejezetet nyit az aranypiac és a kriptotechnológia találkozásában. Cikkünkben bemutatjuk, miért jelenthet ez paradigmaváltást a digitális eszközök világában.
2026. 01. 06. 20:30
Megosztás:

Digitap ($TAP) vs 0,38 USD-os ADA: Miért a $TAP a legjobb kriptó, amit 2026-ban érdemes megvenni?

A Cardano jelenleg 0,38 dollár körül kereskedik, miközben a befektetők újragondolják, hogy a nagykapitalizációjú blokklánc-hálózatok képesek-e még olyan hozamokat produkálni, mint korábban. A folyamatos fejlesztések ellenére a piaci hangulat érezhetően óvatosabbá vált, a kereskedők pedig azt kérdőjelezik meg, hogy vajon elegendő-e pusztán egy jó narratíva ahhoz, hogy 2026-ban érdemi árfolyam-emelkedés történjen.
2026. 01. 06. 20:00
Megosztás:

Gyengült kissé a forint kedden

Gyengült kissé a forint kedden az euró és a dollár ellenében a bankközi piacon, svájci frankban a jegyzése viszont alig változott a kora reggeli álláshoz képest.
2026. 01. 06. 19:30
Megosztás:

A GVH összesen 22 millió forint bírságot szabott ki a Rondogo honlapot működtető cseh cégre

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) összesen 22 millió forint bírságot szabott ki a Rondogo honlapot működtető cseh cégre - közölte a hatóság kedden az MTI-vel.
2026. 01. 06. 19:00
Megosztás:

Közel 33 ezer új ETH a semmiből? – Gyanú árnyékolja be a Bitmine bejelentését

Újabb nagyszabású bejelentés borzolta fel a kriptovaluta piacot: a Bitmine Immersion Technologies állítólag közel 33 ezer darab ETH-t (Ethereumot) szerzett be, ezzel állítólagos eszközállományát 14,2 milliárd dollárra növelve. A hír azonban nem megerősített forrásokon alapul, és az iparági szereplők joggal kezdtek aggódni: vajon mennyire megalapozott a bejelentés – és mit jelenthet ez az Ethereum piacára nézve?
2026. 01. 06. 18:30
Megosztás:

Teljes kapacitással dolgoznak a közútkezelők, a katasztrófavédelem, a mentők és a hatóságok a havazás miatt

Az áram-, a gáz-, a víz- és a szemétszállítási szolgáltatások megfelelően működnek, sehol sincs fennakadás, elzárt település nincs az országban és lezárt út sincs- jelentette ki az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján, amelyen arról is beszámolt, hogy reggel Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével az operatív törzs megtartotta első ülését.
2026. 01. 06. 18:00
Megosztás:

Hyperliquid berobbant: napi 32 milliárd dolláros forgalommal tarol a kriptotőzsde

2025-ben új sztár született a kriptovaluta tőzsdék világában: a Hyperliquid nevű platform lenyűgöző számokat produkált, amelyekkel már nemcsak az új szereplők között számít jelentősnek, hanem a legnagyobb kriptokereskedési felületek között is helyet követel magának. Az elmúlt 24 órában elért 32 milliárd dolláros forgalom, a 16 milliárd dolláros nyitott pozícióállomány és az immár 1,4 millió felhasználó egyértelműen azt mutatják: a Hyperliquid most már tényező a globális kriptopiacon.
2026. 01. 06. 17:30
Megosztás:

Novemberben is folytatódott a hitelpiac menetelése: újabb történelmi csúcs született

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján elmondható, hogy tavaly novemberben újabb történelmi csúcsot döntött a magyarországi lakáshitelpiac, ahol a háztartások által újonnan felvett lakáscélú hitelek szerződéseinek összege megközelítette a 274 milliárd forintot. Az ugyancsak kiemelkedő, októberi eredményhez képest megfigyelhető növekedés egyértelműen az Otthon Start Program lakáshitelének további térnyerésével magyarázható, ugyanis a piaci lakáshitelek új szerződéses összege még némileg csökkent is novemberben – írja közleményében a Bank360.
2026. 01. 06. 16:30
Megosztás:

Tíz éve még magányos mesterek, ma már tízezren alakítják együtt a szakma jövőjét

Az építőiparban sokáig az egyéni küzdelem volt az alapértelmezett működés: szakemberek, akik egyedül hajtották a munkát, tárgyaltak, tanultak, fejlődtek – ha tudtak. Mára azonban egy új működésmód rajzolódik ki. Egyre többen ismerik fel, hogy hasonló szakemberek egy közösségben lenni hatékonyabb. A Magyar Építőipari Szakemberek Közössége (Szakemberközösség) folyamatos, intenzív növekedése nemcsak sikeres szakmai program, hanem egy mélyebb szemléletváltás tünete.
2026. 01. 06. 16:00
Megosztás:

Mire költik a munkáshitelt a fiatalok és hol tartanak a személyi kölcsönök?

A K&H-nál felvett személyi kölcsönök átlagösszege 2025-re 2,4 millió forintra emelkedett a tavalyi 1,6 millió forintról, vagyis egy év alatt mintegy 50 százalékkal nőtt az átlagosan felvett hitelösszeg. Az idei év másik fontos újdonsága az idén januárban bevezetett, állami kamattámogatással, bizonyos életkor alatti fiatalok számára elérhető munkáshitel, amelynek átlagos összege a pénzintézetnél 3,94 millió forint, ami lényegében megegyezik a munkáshitel 4 millió forintos felső korlátjával. A munkáshitelek átlagos futamideje 9,7 év, jellemzően 10 éves konstrukciókkal, a leggyakoribb felhasználási célok pedig az ingatlancélú kiadások – például felújítás, korszerűsítés vagy önerő kiegészítése –, az autóvásárlás és a korábbi hitelek refinanszírozása.
2026. 01. 06. 15:30
Megosztás:

2025 decemberében újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac

Tavaly decemberben újra élénkülni kezdett az ingatlanpiac, így országosan 9646 lakóingatlan cserélt gazdát, ami az előző hónaphoz viszonyítva 1,5 százalékos növekedés, éves összevetésben viszont 5,7 százalékos csökkenés - közölte saját adatain alapuló becslése szerint a Duna House kedden az MTI-vel.
2026. 01. 06. 15:30
Megosztás:

A Bitget minden felhasználó számára megnyitja a TradFi kereskedést a rekordokat döntő béta iránti kereslet után

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), hivatalosan is megnyitotta TradFi kereskedési csomagját minden felhasználó előtt, miután a privát béta szakasz elsöprő érdeklődést váltott ki, és kiemelkedő kereskedési aktivitást hozott az arany, a devizapiac (forex) és a globális makrogazdasági eszközök terén.
2026. 01. 06. 14:30
Megosztás: