A kínai fizetőeszköz, a renminbi hamarosan letaszíthatja a dollárt?
A devizapiacokon nagy figyelmet követel a dollár éles lecsúszása.
A vártnál jobb amerikai inflációs adatok után a deviza szinte az összes többivel szemben nagyot esett, annak ellenére, hogy az előző tizenkét hónapban a dollár szinte megállíthatatlan volt. Az euróval szembeni árfolyamnyereség ebben az időszakban még több mint 20 százalékot tett ki, mellye különösen a feltörekvő országok küzdöttek nagyot, többek között Argentína, Etiópia, Ghána és Salvador is komoly problémákba ütközött emiatt.
Dollármentes import
Ez a küzdelem kiváló lehetőség Kína számára, hogy jelentősen növelje a renminbit befolyásoló övezetet, amely már néhány évvel ezelőtt is stratégiai cél volt a Kínai Kommunista Párton belül.
Bár az országnak már nem célja a dollár megbuktatása, elkerülhetetlen, hogy a renminbi nagyobb szerepet kapjon a devizapiacokon.
Az Enodo Economics brit kutatóközpont szerint Kína arra törekszik, hogy mindent saját pénznemében, saját fizetési rendszerein keresztül vásároljon meg. “Jelenleg ez még mindig a leggyakrabban dollárban történik meg, ami nem csoda, hiszen világszerte az összes devizatranzakció nem kevesebb, mint 85 százaléka történik az Egyesült Államok pénznemében.” - tette hozzá Henrik Gergely, az iBanFirst, nemzetközi tranzakciókra szakosodott fintech vállalat magyarországi értékesítési vezetője.
Inkább renminbiben üzletelnének
Az elmúlt év dollárfájdalma jelentősen egyszerűsítette a feltörekvő országok számára a helyzetet, bátrabban kötöttek renminbiben.
Ehhez még hozzátesz az, hogy Kína 2013 óta évente tízmilliárdokat fektet be infrastrukturális projektekbe, többek között Afrikában, Ázsiában és Kelet-Európában, az úgynevezett Új Selyemút részeként. Az utóbbi időben azonban ezek a beruházások háttérbe szorultak és saját belső ügyeikre koncentráltak.
A koronajárvány megfékezése különösen sok erőfeszítést igényelt, a Zero-Covid politika részeként pedig egyes városokban és területeken továbbra is zárlatok vannak érvényben. Ráadásul Jinping az októberben tartott pártkongresszuson fontosabb ügyre, az új elnöki ciklusára fókuszált.
Erő helyett mozgástér
Az a mód, ahogyan Jinping felhívta magára a figyelmet a G20-csúcstalálkozón, azt jelzi, hogy most a nemzetközi színtérre helyeződik a hangsúly.
Hosszan beszélt Joe Biden amerikai elnökkel, és megrótta Justin Trudeau-t, miután kanadai kollégája kiszivárogtatta a sajtónak egy közös beszélgetés tartalmát. Kína tehát komoly bástyákkal erősíti geopolitikai stratégiáját, ugyanakkor a renminbi hangsúlyosabb szerepét nem kell egy erősebb, drágább devizának formálnia.