A kormány felmentést kért a Paks 2. beruházás számára az amerikai szankciók alól

A kormány felmentést kért a Paks 2. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által politikai bosszúból meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

A kormány felmentést kért a Paks 2. beruházás számára az amerikai szankciók alól

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával, Rafael Grossival folytatott egyeztetését követően arról számolt be, hogy Magyarország a nukleáris kapacitásai bővítésén dolgozik, a jelenleg üzemelő paksi erőmű üzemidejét húsz évvel meg akarják hosszabbítani, ennek előkészítése már zajlik, és folyamatos a szakmai egyeztetés a NAÜ-vel.

Tájékoztatása szerint emellett folyik az új reaktorblokkok építése is, és az ügynökség folyamatos figyeli ezt a folyamatot.

"Mindkét nukleáris sziget alatti talajszilárdítási munkát elvégeztük. Összesen 43 ezer cölöp már a földben van, ami 57 százalékos készültséget jelent az előkészítő munkában, s folyamatosan haladunk az első beton öntésének pillanata felé"

- sorolta.

"Azt viszont el kell mondanom, hogy a hivatalából távozó Biden-adminisztráció néhány nappal azelőtt, hogy végleg elhagyta a Fehér Házat, politikai bosszúból több olyan szankciós intézkedést is meghozott, amely nehezíti a paksi beruházás előrehaladását" - hangsúlyozta.

"Éppen ezért az előző héten Washingtonban egyeztettem arról, hogy a Paks 2. beruházásnak a magyar energiaellátás jövőbeli biztonsága érdekében adjanak felmentést, minthogy a munkák már zajlanak és túljutottak azon a ponton, hogy vissza lehetne fordulni" - folytatta.

"És nemcsak ellátásbiztonsági, de nukleáris biztonsági szempontból is kifejezetten szükséges a mentesítés megadása, és ebben az ügyben is egy szoros szakmai koordináció zajlik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel"

- tette hozzá.

Majd kifejtette, hogy az energiabiztonság ráadásul szuverenitási kérdés is, mivel nincs Magyarországon energiabiztonság nukleáris energia nélkül.

"Ezért ha a jövőben is lesznek szankciós csomagok az Európai Unióban, akkor a jövőben is meg fogjuk akadályozni, hogy ezek a nukleáris ipart érintő rendelkezéseket tartalmazzanak. Van néhány fanatikus tagország az Európai Unióban, amely minden szankciós csomag vitájában megpróbálja beleerőltetni a csomagba a nukleáris energiát. Eddig ennek ellenálltunk, és nem fogjuk engedni a nukleáris iparral szembeni szankciókat a jövőben sem Európában" - szögezte le.


Szijjártó Péter időszerűnek nevezte a látogatást, tekintettel arra, hogy a nukleáris energia jelentősége talán soha nem látott mértékben nő a világban, mivel ez az egyetlen módja az egyre bővülő áramigény biztonságos, fenntartható és olcsó kiszolgálásának.

Sérelmezte, hogy az atomenergia használatáról az utóbbi időszakban ideológiai viták törtek ki, amelyek teljesen nélkülözték a józan észt és a tényeket. Példaként említette, hogy a zöldek erőműveket zárattak be Németországban.

"Magyarország nem hajlandó ideológiai alapon közelíteni az energiakérdésekhez. Mi mindig gyakorlati, fizikai kérdésként közelítettünk az energiaellátás ügyéhez, s ezért is vagyunk tagjai az európai nukleáris szövetségnek, amelynek erejét nagymértékben segíti az, hogy Franciaország vezeti" - emlékeztetett.

"Abszolút az európai érdekekkel ellentétesnek tartjuk azokat az ideológiai támadásokat, amelyeket az elmúlt időszakban a nukleáris energiával szemben folytattak" - tette hozzá.

Majd leszögezte, hogy Európa kizárólag az atomenergia révén tudja visszanyerni a versenyképességét, ugyanis jelenleg a kontinensen kell fizetni a világ legmagasabb energiaárait.

A miniszter végül arra is figyelmeztetett, hogy Európa fizikai biztonsága szorosan összefügg a nukleáris biztonsággal, ezért szavai szerint Magyarország igen nagyra becsüli a NAÜ és személyesen a főigazgató munkáját is, aki továbbra is egyszerre tud beszélni az ukránokkal és az oroszokkal is.

"Látjuk, hogy a háború miatt a nukleáris biztonság pengeélen táncol. Láttuk a csernobili esetet, tudjuk, hogy Európa legnagyobb atomerőműve, a zaporizzsjai atomerőmű milyen érzékeny helyzetben van. És ezért nagyon fontos, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek ott van egy megfigyelő missziója" - mondta.

Továbbá arra szólította fel az ukrán hatóságokat, hogy ne akadályozzák a misszió munkáját és rotációját a zaporizzsjai atomerőműben, illetve közölte, hogy az orosz féltől is együttműködést várnak el.

"És a nukleáris balesetek kockázata még egy érvet szolgáltat arra, hogy ennek a háborúnak minél előbb véget kell érnie. Ugyanis minél előbb véget ér ez a háború, annál inkább ki tudjuk küszöbölni a nukleáris baleseteket és az abból fakadó esetleges tragédiákat" - összegzett.

Okoshűtők és adatvezérelt háztartások: így alakítják át az energiamenedzsmentet

Az okoshűtőszekrény nem futurisztikus luxuscikk – már a háztartások intelligens központjainak egyik sarokkövét képezi. A hagyományos hűtők folyamatos energiafogyasztása mellett az új generációs berendezések adatvezérelt döntésekkel minimalizálják a költségeket, és optimalizálják az ellátás folyamatát. Az adatgyűjtés és a mesterséges intelligencia segítségével ezek az eszközök folyamatosan tanulnak a felhasználói szokásokról, és ezek alapján reagálnak a változó körülményekre.
2025. 10. 30. 18:00
Megosztás:

Trump: több témában megállapodtunk Hszi Csin-pinggel

A kiemelten fontos ásványkincsek kínai szállításáról és amerikai mezőgazdasági termékek nagy mennyiségű kínai vásárlásáról is megállapodott Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök Dél-Koreában tartott találkozóján - erősítette meg az amerikai elnök a közösségi oldalán csütörtökön.
2025. 10. 30. 17:30
Megosztás:

A Wizz Air minden eddiginél több járatot indít Budapestről a télen

A Wizz Air minden eddiginél nagyobb kapacitást biztosít a téli menetrendi időszakban Budapestről induló járatain: az egy évvel ezelőttihez képest 8 százalékkal több, 3,2 millió ülőhelyet kínál az utasoknak, és 59 célállomásra indít járatokat - közölte a légitársaság az MTI-vel csütörtökön.
2025. 10. 30. 17:00
Megosztás:

Az OKSZ szerint az árrésstopot kivezetni kellett volna, nem kiterjeszteni

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) értetlenül áll azelőtt, hogy a kormány minden egyeztetés nélkül meghosszabbította az árrésstopot, sőt kiterjesztette azt új termékekre is - így reagált a szövetség Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek csütörtökön a Kormányinfón elhangzott bejelentésére, amely szerint 2026 február 28-ig meghosszabbították az árréscsökkentést.
2025. 10. 30. 16:30
Megosztás:

Iránytű Intézet kutatás: új ipari beruházást várnak a dunaújvárosiak

Dunaújváros iparváros, és az is szeretne maradni – ez derül ki a helyi lakosság körében végzett reprezentatív kutatásból*. A dunaújvárosiak döntő többsége úgy látja: új ipari beruházás segítene a helyi kohászat összeomlása nyomán nehéz helyzetbe került településen; ez szerintük kormányzati vagy nagyvállalati feladat lenne.
2025. 10. 30. 16:00
Megosztás:

Negyedéves alapon stagnált a GDP a harmadik negyedévben

A KSH ma reggel tette közzé a harmadik negyedéves GDP-re vonatkozó első gyorsbecslését. A tényadat negyedéves összehasonlításban megfelelt az általunk várt stagnálásnak. Éves összehasonlításban a nyers adatok szerint 0,6 százalékkal bővült a gazdaság teljesítménye az adatrevízió után.
2025. 10. 30. 15:30
Megosztás:

Októberben javult a gazdasági hangulat az euróövezetben

Két és fél éves csúcsra javult októberben az euróövezet gazdasági hangulatindexe az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) felmérésének csütörtökön publikált eredménye alapján.
2025. 10. 30. 15:00
Megosztás:

Beigazolódtak a várakozások: már Budapesten is korlátozzák a beköltözéseket

Beigazolódtak az ingatlan.com áprilisban és májusban megfogalmazott várakozásai az önazonossági törvény kapcsán: a budapesti kerületeket is elérte szabályozási hullám, mivel 2026 januárjától XVI. kerület is feltételekhez köti a beköltözéseket.
2025. 10. 30. 14:30
Megosztás:

Ősszel is magas fordulatszámon teljesít a turizmus – szeptemberben 8%-kal pihentek többen

Magyarország a hazai és a nemzetközi utazók számára is egyre vonzóbb turisztikai desztinációvá válik. 2025 szeptemberében több mint 1,6 millió vendég érkezett a hazai szálláshelykere, ami 8,3%-kal több, mint 2024 azonos időszakában. A szálláshelyek 3,8 millió vendégéjszakát regisztráltak, 5,6%-kal többet, mint tavaly szeptemberben.
2025. 10. 30. 14:00
Megosztás:

Növekszik a gyertyák exportja Magyarországról 2020 és 2024 között. A fő célpiacok: Németország, Dánia és Csehország

November 1-jén, mindenszentek napján Magyarországon is milliók gyújtanak gyertyát a temetőkben, hogy megemlékezzenek elhunyt szeretteikről. Bár az ünnep elsősorban lelki jelentőséggel bír, a külkereskedelmi adatok azt mutatják, hogy a gyertyaipar gazdasági szempontból is fontos szerepet tölt be. Az Akcenta, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ (ITC) adatai alapján készült elemzése szerint Magyarország gyertyaexportja 2020 és 2024 között 34,8 millió euróról 54,2 millió euróra nőtt. Bár 2023-hoz képest 9,3%-os visszaesés figyelhető meg, az ágazat továbbra is pozitív külkereskedelmi egyenleget mutat – 2024-ben ez 4,06 millió eurót tett ki.
2025. 10. 30. 13:30
Megosztás:

A Bitget és a Nansen közös jelentése 23,1 milliárd dolláros intézményi likviditási növekedést mutat, miközben a Bitget UEX újradefiniálja a piaci hozzáférést

A világ legnagyobb univerzális tőzsdéjeként (Universal Exchange – UEX) ismert Bitget a Nansennel közösen készített új likviditási elemzésben kapott kiemelt szerepet, amely a kriptovaluták intézményi elfogadásában betöltött gyorsuló szerepét vizsgálja.
2025. 10. 30. 13:00
Megosztás:

Továbbra sem tudott igazán megindulni a magyar gazdaság

2025 harmadik negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 0,6%-kal haladta meg az előző év azonos negyedévét. A második negyedévhez képest stagnált a GDP.
2025. 10. 30. 12:30
Megosztás:

Megegyezett a közös programban az új kormánykoalícióról tárgyaló három cseh párt

Megegyezett a közös programban - amely a jövőbeni kormányprogram alapját, lényegét fogja képezni - szerdán Prágában az új kormánykoalíció létrehozásáról tárgyaló három cseh párt.
2025. 10. 30. 12:00
Megosztás:

Az XRP túlteljesítette a Bitcoin, Ethereum és Solana együttes piaci kapitalizációját a harmadik negyedévben

A vezető elemzőcég, a Messari kedden tette közzé a „State of the XRP Ledger” című jelentését, amely az XRP Ledger növekvő erejét emeli ki az idei év harmadik negyedévében.
2025. 10. 30. 11:30
Megosztás:

Mire számíthatnak ma a befektetők?

Többnyire a negatív tartományban álltak ma reggel az ázsiai-csendes-óceáni térség tőzsdéi.
2025. 10. 30. 11:00
Megosztás:

A Fed döntését követően emelkedett az amerikai 10 éves hozam, miközben az európai hosszú hozamokban nem volt érdemi mozgás

A Fed tegnap a vártnak megfelelően 25 bázisponttal, 3,75-4%-ra csökkentette az irányadó kamat célsávját, egy döntéshozó 50 bázispontos vágásra szavazott, egy pedig tartásra.
2025. 10. 30. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a Wall Street vezető indexei

A szerdai kereskedés során vegyesen zártak az amerikai részvénypiacok.
2025. 10. 30. 10:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai részvénypiacok. Az első becslés szerint a spanyol gazdaság 0,6%-kal nőtt az előző negyedévhez képest a harmadik negyedévben, ami elmarad a második negyedévi 0,8%-tól, de összhangban van a várakozásokkal.
2025. 10. 30. 09:30
Megosztás:

A magyar közbeszerzési rendszer még Brüsszel szerint is a harmadik legjobb Európában

„A GVH erős támasz a közbeszerzési kartellek feltárásában” – hívta fel a figyelmet Rigó Csaba Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) „Tízéves a közbeszerzési törvény” című konferenciáján, Budapesten. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke aláhúzta: a nemzeti versenyhatóság figyel és határozottan fellép a kartell megállapodásokkal szemben. A GVH évente több mint 1500 tendert vizsgál, amely nemzetközi összevetésben is figyelemre méltó.
2025. 10. 30. 09:00
Megosztás:

Gyengült csütörtök reggelre a forint

Gyengült a forint árfolyama csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 10. 30. 08:30
Megosztás: