A közel-keleti konfliktus 4%-kal emelte a kőolaj árát
A szakértők szerint visszatérhet a geopolitikai prémium az energiahordozó árába a konfliktus kirobbanása miatt. A fő kérdés Irán sorsa, mivel idén jelentős közeledés indult a perzsa állam és az USA között.
Az iráni olajtermelés napi 700 ezer hordóval nőtt, mivel az Egyesült Államok enyhített az ország elleni szankciók végrehajtásán. Amennyiben Irán áll a hétvégi események mögött, az ismét a kapcsolatok romlását és a kőolajtermelés visszaesését jelentheti. Kérdéses még Szaúd-Arábia helyzete is.
Amerikai lapértesülések szerint közel áll egy szaúdi-amerikai megegyezés: a jövő év elejétől az arab ország napi 1 millió hordóval növelné ismét a nyersolaj termelését, és elismerné Izraelt. Cserébe az USA komoly fegyverzettel látná el az országot. Ez most veszélybe került, különösen, ha Izrael véres bosszút áll a hétvégi incidens miatt.A geopolitika és az enyhülő amerikai monetáris szigor miatt drágult az arany
Az arany árfolyama ismét nőtt, mivel a befektetők magasabb geopolitikai prémiumot és lazább amerikai monetáris kondíciókat áraznak, mint korábban. A hétvégi izraeli terrortámadás emelte a geopolitikai feszültség szintjét világszerte, ami kedvez az arany megítélésének.
A Fed részéről pedig olyan kommunikáció érkezett, hogy a magasabb hosszú lejáratú dollár hozamok és a lassuló gazdasági aktivitás miatt a jegybank átgondolja a monetáris politika további szigorítását. Ez azt jelenti, hogy a novemberi dollár kamatemelés egyáltalán nem biztos, hogy bekövetkezik. Könnyen lehet, hogy a Fed nem változtat az alapkamat mostani szintjén, ami kedvező változás az arany árára nézve.