A kriptoszabályozás az USA-ban olyan, mint a "padlón folyó láva"– figyelmeztet az SEC biztosa

Egy friss eseményen színes hasonlattal érzékeltette a szabályozási káoszt: szerinte a cégek úgy kénytelenek működni, mintha a gyerekek "Floor is Lava" játékát játszanák – ugrálva az ismeretlen és ellentmondásos jogi szigetek között, anélkül, hogy tudnák, melyik lépésük végződik kudarccal. Az esemény rámutatott arra, hogy a piac fejlődéséhez mielőbb tisztább és korszerűbb szabályokra van szükség.
Április 25-én, az SEC "Ismerd meg a letétkezelődet" (Know Your Custodian) című kerekasztal-beszélgetésén Hester Peirce, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet egyik biztosa, éles szavakkal bírálta a kriptopiac jelenlegi szabályozási környezetét.
Peirce egy gyermekkori játék, a "Floor is Lava" példáján keresztül szemléltette a helyzetet: a piaci szereplők úgy kénytelenek mozogni a különböző jogi előírások között, hogy közben nem érhetnek a "padlóhoz" – vagyis a kriptoeszközökhöz – anélkül, hogy ne sértenének meg valamilyen szabályt, amelyet gyakran még pontosan sem ismernek.
A biztos hangsúlyozta: a szabályozási térkép annyira homályos, hogy a cégek számára szinte lehetetlen megállapítani, mely kriptoeszközök minősülnek értékpapírnak, és hogy az olyan tevékenységek, mint például a staking (érmék zárolása jutalomért) vagy a szavazati jogok gyakorlása, milyen jogi következményekkel járhatnak. Ennek eredményeként a vállalkozások a sötétben tapogatóznak, ami visszaveti az iparág fejlődését.
Mark Uyeda, szintén az SEC egyik biztosa, Peirce megállapításait megerősítve arról beszélt, hogy bővíteni kellene a letétkezelési lehetőségeket. Uyeda szerint például az állami engedéllyel rendelkező, speciális célú bizalmi társaságok (state-chartered limited-purpose trust companies) is alkalmasak lennének kriptoeszközök letétkezelésére.
Hangsúlyozta, hogy megfelelő letétkezelő szolgáltatások hiányában a brókerek és alternatív kereskedési rendszerek (ATS) működése is veszélybe kerülhet, ami hosszú távon akadályozza az amerikai kriptopiac növekedését.
Peirce arra is felhívta a figyelmet, hogy a digitális eszközök nagyon sokfélék, ezért a szabályozásnak is tükröznie kellene ezeket a különbségeket. Szerinte nem minden kriptoeszköz igényel szigorú, harmadik fél által történő letétkezelést – bizonyos esetekben az önálló tárolás (self-custody) lehet a megfelelőbb megoldás. Ugyanakkor óva intett a túlszabályozástól is, amely szerinte gátolná a decentralizált pénzügyi rendszerek (DeFi) működését és fejlődését.
Az eseményen megszólalt Paul Atkins, korábbi SEC-elnök is, aki támogatásáról biztosította a világosabb szabályok kialakításának ügyét. Atkins kiemelte, hogy a blockchain technológia képes jelentős hatékonyságnövekedést, alacsonyabb kockázatot és nagyobb átláthatóságot hozni a pénzügyi rendszerekbe. Hangsúlyozta, hogy a szabályozás kialakításakor együtt kell működni az iparági szereplőkkel és a törvényhozókkal annak érdekében, hogy a jogi keretek valóban a piac igényeihez igazodjanak.
Mind Peirce, mind Atkins kritikával illette az SEC korábbi vezetését – különösen Gary Gensler elnökségét –, akinek idején a szabályozási bizonytalanság tovább nőtt. Peirce szerint, ahogy egyre több cég kapcsolódik be a kriptopiacba, elengedhetetlen, hogy világos irányelvek szülessenek a letétkezelési megoldásokról és az eszközök jogi besorolásáról. Ellenkező esetben az amerikai kriptoipar nem tud biztonságosan növekedni, és lemaradhat a globális versenyben.
Összességében az esemény egyértelmű üzenete az volt: a kriptoszektor fejlődéséhez kiszámítható, korszerű és differenciált szabályozásra van szükség, amely egyszerre védi a befektetőket és támogatja az innovációt.