A lakossági számlákra is bőven jutott az állampapírok kamatesőjéből

Több mint 500 milliárd forinttal ugrott meg – és történelmi csúcsra emelkedett – februárban a lakossági betétek állománya, ami arra utal, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló pénz egy része még helyet keres magának. Bár a bankoknál most már lehet találni igen kedvező lekötött betéti ajánlatokat, a háztartások pénzének egyre nagyobb része hever kihasználatlanul a folyószámlákon – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A lakossági számlákra is bőven jutott az állampapírok kamatesőjéből

Hirtelen állománynövekedést hozott a lakossági betéteknél a február: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint egyetlen hónap alatt csaknem 540 milliárd forinttal emelkedett a banki folyószámlákon lévő pénz mennyisége. A lakossági betétek állománya így történelmi csúcsra, 13 365 milliárd forint fölé nőtt a második hónap végére, és éves összevetésben is több mint 13 százalékkal gyarapodott.

Három évvel ezelőtt már láthattunk ilyet a betéteknél

„A hirtelen állományi ugrás egyértelműen azzal lehet összefüggésben, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló – az első negyedévben nagyjából 1 100 milliárd forintot kitevő – kamatok egy része még keresi a helyet magának” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hozzátette: a mostani helyzet sokban hasonlít a 2022 februárjában látottakhoz, mikor a nagyobb összegű állami juttatások – szja-visszatérítés, fegyverpénz, 13. havi nyugdíj – kifizetései dobták meg hirtelen több százmilliárd forinttal a lakossági betétállományt. Az akkori, 12 900 milliárd forint feletti állományi csúcsot azóta sem sikerült megdönteni – egészen mostanáig.

Túl sok a pihenő pénz a folyószámlákon

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakossági betétekenbelül egyre nagyobb a lekötetlenül heverő, „pihenő” pénzek aránya: miközben a látra szóló és folyószámlabetétek aránya 2018. elején még alig haladta meg a 66 százalékot, most már a teljes portfólió 84 százaléka felett jár, vagyis a folyószámlákon lévő pénzük nem egészen 16 százalékát kötik le rövidebb-hosszabb időre a háztartások.

„A folyószámlabetétek több mint négyötödös súlya akkor is túl magasnak számít, ha figyelembe vesszük, hogy a bankszámlákon lévő pénz jelentős része napi kiadásokat szolgál, vagyis még rövid távra sem nélkülözhető” – mutatott rá Gergely Péter.

Már nem mindenhol nulla közeli a lekötött betéti kamat

A pénzügyi szakértő szerint a folyószámlabetétek arányának szinte folyamatos növekedéséhez hozzájárult, hogy hosszú éveken keresztül elvétve akadt csak érdemi lekötött betéti kamatot kínáló banki konstrukció a piacon. „Ez a helyzet ugyanakkor mára megváltozott, több pénzintézet is tart már a kínálatában versenyképes kamatokat nyújtó lekötött betéti konstrukciókat – sőt, a befektetésekkel párosított kombinált betétek is újra megjelentek a kínálatban” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter.

Utóbbiakra példa a CIB Bank Tandem névre keresztelt megtakarítási konstrukciója, amelynél az elhelyezett pénz egyharmada kerül 3 hónapos futamidejű lekötött betétbe, míg a kétharmadát az általa választott Eurizon befektetési alapba fektetheti be az ügyfél. A betéti résznél 100 ezer forint a leköthető minimum, vagyis a konstrukcióban legalább 300 ezer forintot kell elhelyezniük az ügyfeleknek. A betéti részre alapesetben évi 7 százalékos kamatot fizet a pénzintézet, ám a Magnifica nevű prémium szolgáltatásban részesülő ügyfeleknél 10 százalékos az éves kamat.

Kombinált betéti konstrukciót a Gránit Bank is tart a kínálatban, Gránit Hozampáros Betét néven: ennél fele-fele arányban oszlik meg a pénz a betéti és befektetési rész között, a betét futamideje pedig négy hónap, 8 százalékos, éves kamat mellett. A konstrukcióba legalább 200-200 ezer forintnyi, friss forrás helyezhető el.

A Gránit Bank most szintén igen kedvező, évi 6,50 százalékos kamatot kínál az eBank nevű lekötött betétnél is, amelynél a futamidő 3 hónap, a lekötendő összeg pedig minimum 50 ezer, legfeljebb 30 millió forint. Az eBank betétben szintén új pénz helyezhető el, illetve már aktivált mobilbanki szerződés, és a helyben vezetett számlára érkező, havi legalább 400 ezer forint jóváírás is szükséges az igényléséhez.

A MagNet Bank Prizma nevű lekötött betéti konstrukciója új és már meglévő pénzre is igénybe vehető, többféle futamidő mellett. A legmagasabb, évi 6,62 százalékos kamatot a 3 hónapos futamidejű változatnál fizeti a pénzintézet, de a hat hónapos és 12 havi futamidőre kínált kamat is igen vonzó: előbbinél évi 6,45 utóbbinál évi 4,61 százalék.


Munkavédelem kánikula idején: ezért ugrik meg a munkabalesetek száma nyáron

A nyári hónapokban nemcsak a hőmérő higanyszála, hanem a munkabalesetek kockázata is meredeken megugrik a munkahelyeken. A legtöbben kizárólag a kánikulát okolják, azonban WHC legfrissebb elemzése rávilágít: a szabadságolások, a tapasztalatlanabb helyettesítők belépése és a csúcsszezoni túlterheltség legalább ekkora veszélyforrást jelentenek. Éppen ezért a HR-szolgáltató a hazai és nemzetközi szakhatósági iránymutatásokra támaszkodva mutatja be, miért rejt halmozott kockázatokat a nyári időszak, és milyen tudatos HR- és szervezési lépésekkel garantálható a munkavállalók biztonsága a legforróbb hónapokban is.
2026. 08. 04. 04:00
Megosztás:

Hiába a beszakadás, duzzadó kínálattal és havi élénküléssel zárta a júliust a lakáspiac

Kettősség jellemezte a július a lakáspiacon. Az adatok első ránézésre visszaesést mutatnak, a háttérben azonban elsősorban bázishatás áll. Éves szinten ugyanis csökkent a kereslet, ám havi szintén pont fordított a helyzet. Egyebek mellett ez derül ki az ingatlan.com friss kereslet-kínálati összesítőjéből, amely a lakáspiac júliusi tendenciáit ismerteti.
2026. 08. 04. 03:00
Megosztás:

Vége a WC-papír gurigáknak! Új dolog jön helyette

Évtizedeken át természetesnek vettük, hogy amikor elfogy a WC-papír, egy üres kartonhenger marad utána.
2026. 08. 04. 02:00
Megosztás:

Kádár kockában laksz? Akkor van egy jó hírünk!

Az egyik legelterjedtebb itthoni épülettípus, a Kádár-kocka híresen rossz energiahatékonyságú, a VELUX Cégcsoport mintaprojektjei során átalakított épületek azonban maximálisan kielégítik a legmodernebb fenntarthatósági igényeket is.
2026. 08. 04. 01:00
Megosztás:

Nyitott piac, erős szabályok – Arie Yom-Tov szerint ez lehet Magyarország gazdasági fordulatának kulcsa

A külföldi befektetések ösztönzése és a gazdasági hatalom túlzott koncentrációjának megakadályozása nem egymást kizáró célok – véli Arie Yom-Tov izraeli üzletember és befektető. Sőt, a Kaboom Technologies alapítója szerint hosszú távon éppen az átlátható szabályozás, a tisztességes verseny és a stratégiai ágazatok megfelelő védelme teremti meg azt a kiszámítható környezetet, amelyet a felelős nemzetközi befektetők keresnek.
2026. 08. 04. 00:05
Megosztás:

Miért vált stratégiai kérdéssé a tanulók foglalkoztatása a hazai cégeknél?

A munkaerőpiac az elmúlt években jelentősen átalakult, és egyre több vállalat szembesül azzal, hogy a megfelelő szakember megtalálása napról napra nehezebb feladat. Ebben a helyzetben a fiatal, tanulmányai mellett dolgozni akaró munkaerő olyan tartalékot jelent, amelyet korábban sok cég alig vett figyelembe. Azonban a rugalmas, betanítható és motivált diákok bevonása mára komoly versenyelőnyt jelenthet azoknak a vállalatoknak, amelyek időben felismerik ebben a lehetőséget.
2026. 08. 03. 23:00
Megosztás:

Nőtt az Alteo Csoport árbevétele és EBITDA-ja az első fél évben

Mintegy harmadával növelte árbevételét az Alteo Csoport 2026 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A kedvezőtlen piaci körülmények ellenére nőtt a vállalat kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti korrigált eredménye (EBITDA) is, amit az átadott energiatároló rendszerek, a Mollal való szinergiák kihasználása, illetve a körforgásos gazdálkodás szegmens növekedése okozott - tájékoztatta a vállalat hétfőn az MTI-t.
2026. 08. 03. 22:00
Megosztás:

Kedvező nemzetközi hangulatban zárt történelmi csúcson a budapesti tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 676,55 pontos, 0,46 százalékos emelkedéssel, 147 365,12 ponton, történelmi csúcson zárt hétfőn.
2026. 08. 03. 21:00
Megosztás:

A vagyonadó nem válthatja ki a vagyon­vissza­szerzést!

A Magyar Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatal felállásával új korszak kezdődik, de a Blochamps Capital szerint egy alapelvet már most ki kell mondani: a vagyonadó nem jelenthet sem jogi, sem politikai felmentést a jogellenesen megszerzett vagyonok vizsgálata alól, és hangsúlyosan tisztázandó, hogy a vagyonadó és a vagyonvisszaszerzés alig bír közös metszettel.
2026. 08. 03. 20:00
Megosztás:

17 milliárd dollár tűnt el a stabilcoin-piacról, mégis rekordot döntött a forgalom

A stabilcoinok teljes piaci kapitalizációja a májusi történelmi csúcsról 304 milliárd dollár közelébe csökkent. A 17 milliárd dolláros visszaesés első pillantásra komoly figyelmeztetésnek tűnhet, a háttérben azonban nem egy újabb Terra-típusú összeomlás körvonalazódik. Miközben ugyanis kevesebb stabilcoin van forgalomban, a tranzakciós volumen rekordot dönt, vagyis a digitális dollárok minden korábbinál intenzívebben mozognak a blokkláncokon.
2026. 08. 03. 19:00
Megosztás:

10 nap, 140 ezer látogató, 40 helyszín, 4300 program – számokban így festett az idei Művészetek Völgye

Vasárnap véget ért az ország legnagyobb összművészeti fesztiváljának jubileumi kiadása. Kapolcs, Taliándörögd és Vigántpetend idén is rengeteg Völgylakót fogadott, a szervezők pedig már el is kezdtek a következő 35 éven dolgozni. A jövő évi fesztivál időpontját már be is jelentették, és elindult a kedvezményes bérlet értékesítés is. 2027-ben július 23. és augusztus 1. között válhat mindenki Völgylakóvá immáron 36. alkalommal.
2026. 08. 03. 18:30
Megosztás:

Mi történt a Pesti Tőzsdén júliusban?

Júliusban ismét erősödött a Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe: a BUX a hónap végén 146 688,57 ponton zárt, ami júniushoz képest közel 5 százalékos növekedést jelent.
2026. 08. 03. 18:00
Megosztás:

Öt új energiatárolót állított üzembe a Futureal Energy Partners

Maglódon, Fóton és Pátyon, a HelloParks logisztikai parkjainak öt helyszínén kezdték meg működésüket a Futureal Energy Partnershez tartozó FEH Solar One Kft. energiatároló rendszerei.
2026. 08. 03. 17:00
Megosztás:

Harmadik országban is elindult a magyar palackvisszaváltó szuperjármű

Elindult európai hódító útjára egy magyar innováció! A 2024-es hazai bevezetést követően külföldön is áttörést ért el a ReturMobil® visszaváltó rendszer. A megoldás kulcsszerepet játszhat az uniós palack-visszagyűjtési célok hatékony elérésében, segítve a helyi begyűjtési hálózatok optimalizálását.
2026. 08. 03. 16:00
Megosztás:

A Magyar Reklámszövetség csúcsidőben lekapcsolja digitális reklámfelületei világítását

Hétfőtől esti csúcsidőben lekapcsolja, napközben minimálisra veszi digitális reklámfelületei világítását a Magyar Reklámszövetség, amelynek közterületi reklám tagozata az MTI-hez eljuttatott közleményében csatlakozásra kér minden magyarországi szereplőt.
2026. 08. 03. 15:00
Megosztás:

Időskorú fogyasztókat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok vizsgálatát rendelte el az NKFH

Országos témavizsgálatot indít a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szépkorú fogyasztók fokozott védelme érdekében. A kormányhivatali ellenőrzések a szépkorúakat érintő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok feltárására irányulnak, különös tekintettel azokra az esetekre, amikor a vállalkozások megtévesztéssel, sürgetéssel vagy a kiszolgáltatott helyzet kihasználásával próbálnak szerződést kötni.
2026. 08. 03. 14:00
Megosztás:

Trump szerint újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között

Hétfőn újraindulhatnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Irán között a Hormuzi-szorosról és az iráni atomprogramról – közölte Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
2026. 08. 03. 12:00
Megosztás:

Az emelkedő olajárak feljebb húzták a hozamokat

Az amerikai állampapírpiacon pénteken jelentős hozamemelkedés bontakozott ki, miután az olajárak tovább emelkedtek a globális kínálatot fenyegető geopolitikai kockázatok erősödése miatt.
2026. 08. 03. 11:00
Megosztás:

Kedvező vállalati gyorsjelentések segítették az amerikai indexek emelkedését a hét utolsó két napján

Emelkedéssel zártak pénteken a főbb amerikai indexek a júliusi hónap utolsó kereskedési napján, miközben a befektetők nem törődtek államkötvények hozamának emelkedésével, ehelyett elsősorban a kedvező vállalati gyorsjelentésekre koncentráltak. A júliust azonban a technológiai szektor részvényeiből a hagyományos vállalatok felé irányuló tőkeáramlásnak köszönhetően az S&P 500 és a Nasdaq csökkenéssel zárta, miközben a Dow Jones enyhén emelkedni tudott.
2026. 08. 03. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek júliusban az európai indexek; a vártnak megfelelően gyorsult az euróövezet inflációja

Vegyesen zártak az európai részvénypiacok pénteken, ugyanakkor a pán-európai STOXX 600 index júliusban 1,2%-os, az elmúlt héten pedig 0,7%-os emelkedést könyvelhetett el, mivel az erős vállalati gyorsjelentések ellensúlyozták a közel-keleti feszültségek és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos bizonytalanságok negatív hatását.
2026. 08. 03. 09:00
Megosztás: