A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

Repülőrajtot vett a digitalizáció a koronavírus-járvány éveiben: a mobiltelefon vált az internetezés elsőszámú eszközévé, tovább erősödött a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban, és tömegek szoktak rá az online vásárlásra. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss kutatása a Kantar-Hoffman piackutató intézet felméréseit elemezve mutatja be tíz év legfontosabb tendenciáit a hazai digitális és kulturális térben – rámutatva a koronavírus-járvány tartósan velünk élő hatásaira is.

A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

Gyökeresen átalakultak a magyarok internetezési szokásai az elmúlt egy évtizedben: míg 2014-ben a többség még csak asztali számítógépről szörfölt a világhálón, 2024-ben már tízből nyolcan a telefonjukat is használták internetezésre. Az okostelefonok népszerűségével együtt nőtt a mobilinternet jelentősége is: tavaly a megkérdezettek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy annak hiánya számára elviselhetetlen lenne – mintegy 6 százalékkal többen, mint 2020-ban.

A tavalyi évben egy átlagos magyar naponta mintegy három órát internetezett, az emberek harmada pedig egyenesen ezt tartotta a kedvenc időtöltésének. A digitális tér az elmúlt évtizedben tendenciózusan meghódította a szabadidőnket is: már minden második magyar úgy érzi, hogy túl sok időt tölt az online térben. Az időpazarlás érzete elsősorban a 16-39 éves fiatalokat sújtja, míg a céltudatosabban böngésző 55 éven felüliek körében ritkább.

A közösségi média mindeközben egyre nagyobb szerepet tölt be a baráti kapcsolataink fenntartásában: tíz éve még csak másfélszer annyian tartották meghatározónak az online platformokat ebben, mint akik nem, míg tavaly már négyszer annyian. Az is egyre fontosabb a felhasználóknak, hogy miképp jelennek meg ezeken a felületeken: 2014-ben még a válaszadók csupán harmada szánt külön figyelmet a közösségi profiljára, míg tavaly már a felük.

Az internet az informálódásban is megkerülhetetlenné vált: egy évtizede tízből még mindössze öten nevezték elsődleges információforrásuknak az online teret, 2024-ben azonban már nyolcan. Érdekes tendencia, hogy az online felületek jelentősége a pandémia előtti időszakban egyre növekedett, a járvány éveiben azonban a hagyományos médiumok szerepe vált jelentősebbé.  Ennek oka az lehet, hogy a rádiók és televíziók hiteles és könnyen érthető információkat nyújtottak a krízishelyzetben, a lakosság pedig egyfajta hivatalos hírforrásként tekintett ezekre. Az online felületek ezzel szemben átmenetileg veszítettek a presztízsükből, mert sokszor álhírekkel vagy szenzációhajhász, félrevezető információkkal vadászták az olvasóik kattintásait, így csökkentve az emberek beléjük vetett bizalmát.

Az elmúlt évtizedben az internetes vásárlások is meghódították a hazai piacot: a pandémia alatt minden korosztályból tömegek tettek szert az online vásárláshoz szükséges tapasztalatokra, ami nagyban növelte a webáruházak népszerűségét. 

A lakosság sportolásra és kulturális programokra fordított ideje a pandémia alatt erősen visszaesett, de 2024-ben már csaknem visszaállt a lezárások előtti szintre: az emberek több mint negyede ismét rendszeresen jár színházba vagy kiállításokra, de a koncertek látogatottsága is javult. A tavalyi évre a legalább heti rendszerességgel sportolók aránya is csaknem teljesen visszaállt a pandémia előtti szintre.

Bár az élet a lezárások óta visszatért a normális kerékvágásba, egyre többen panaszkodnak stresszre és kimerültségre. Az elmúlt tíz évben több mint 10 százalékkal nőtt azok aránya, akik rendszeresen kimerültnek érzik magukat. Ezzel párhuzamosan tavaly háromból egy megkérdezett nyilatkozott úgy, hogy stresszes az élete, illetve, hogy sokat aggódik maga miatt, pedig 2014-ben még többségben voltak azok, akik ennek ellenkezőjéről nyilatkoztak. A stressz és az aggodalom leginkább a huszonévesekre jellemző, körükben tavaly szinte minden második megkérdezett küzdött ezzel, míg a 60-75 év közöttiekre a stresszmentes, nyugodtabb élet jellemző.

Az NMHH tanulmánya arra figyelmeztet, hogy a digitalizáció felpörgésével egyre fontosabb odafigyelnünk a tudatos és kiegyensúlyozott internethasználatra, hogy a folyamatos online jelenlét ne menjen személyes kapcsolataink, mentális jóllétünk és az egészséges életmód rovására. 

Egyhangúlag döntött a monetáris tanács a kamatcsökkentésről januárban

Egyhangúlag döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa januári ülésén az alapkamat szinten tartása mellett a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
2025. 02. 12. 19:00
Megosztás:

Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO

A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közel húszéves, eredményes közös munkájának új alapokra helyezéséről és további erősítéséről tárgyalt a FAO főigazgató-helyettese, Maurizio Martina és Ökrös Oszkár helyettes államtitkár - közölte az Agrárminisztérium szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 18:30
Megosztás:

A vízkészletek védelmére koncentrál a vízügy

A vízkészletek védelmére, a felelős vízkészlet-gazdálkodásra helyezi a hangsúlyt a vízügy "Vizet a tájba" elnevezésű programja, amellyel a korábbi időszak szemléletét nem megtagadni, hanem meghaladni szeretnék - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Szolnokon.
2025. 02. 12. 18:00
Megosztás:

Nálunk is népszerűek a kínai autómárkák – itt a 2024-es rangsor

A Használtautó.hu adatai alapján összességében az itthon is kapható kínai autómárkák közül az MG a magyarok kedvence. Ám a BYD hatalmasat ugrott tavaly 2023 óta, ha csak az elektromos modelleket nézzük, magabiztosan áll a dobogó tetején. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, 2023. és 2024. között hogyan alakult a kínai autómárkák közötti verseny.
2025. 02. 12. 17:30
Megosztás:

A szerelőnél, fodrásznál is készpénzmentesen fizetne a többség, ha lehetne

Az emberek többsége ma már alapvetőnek tartja, hogy egy üzletben lehessen bankkártyával fizetni. A vásárlók az elektronikus és digitális fizetési lehetőség megjelenését pedig leginkább a piacokon, a szépségszalonokban és a házhoz jövő szerelőknél fogadnák szívesen – derül ki a SimplePay fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil felméréséből. Az alternatív fizetési megoldás megléte azonban nem elég, a technikai megbízhatóság, a gyorsaság és az innovatív megoldás is számít a fogyasztóknak.
2025. 02. 12. 17:00
Megosztás:

Ismét lehet fogadni a legrangosabb filmművészeti díjakra

Az év eleji időszak hagyományosan a díjátadók szezonja a tengerentúlon, főleg, ami a filmes és a zenei produkciókat illeti. A legnagyobb érdeklődés várhatóan mégis a márciusi filmes díjakat övezi majd, amire nemcsak Hollywood és Amerika, hanem az egész világ figyel. A magyar fogadók – hasonlóan tavalyihoz – idén is mind a 23 kategória jelöltjeire tippelhetnek, ráadásul magyar érintettség is van, ami tovább fokozhatja az izgalmakat a játékosok körében.
2025. 02. 12. 16:30
Megosztás:

250 ezer forintos fizetés alatt ne számítson senki az otthonfelújítási támogatott hitelre

Legalábbis a maximális 6 millió Ft-os kölcsönösszeg felvételéhez legalább ekkora jövedelemre lehet szükség. A kérdéses kölcsön ugyanis változó kamatozású konstrukciónak minősül, emiatt a legszigorúbb adósságfék szabályok érvényesek rá.
2025. 02. 12. 15:30
Megosztás:

Egyre több helyen van igény bankkártyás fizetésre

A többség szerint ma már alapvető, hogy az üzletekben, piacon és az olyan szolgáltatóknál, mint például a házhoz járó szerelők vagy a fodrászok, lehessen bankkártyával fizetni - közölte az OTP Mobil kedden az MTI-vel reprezentatív felmérése alapján.
2025. 02. 12. 15:00
Megosztás:

Intenzív béremelés helyett intenzív verseny lesz a jellemző a munkaerőpiacon

A globális bizonytalanság és a fokozódó geopolitikai feszültségek mellett az infláció és az elhúzódó válság réme kísért továbbra is a magyar munkaerőpiacon – derül ki a Hays friss Salary Guide kiadványából. Ebben a helyzetben komoly kihívás hosszú távra tervezni, ezért 2024-ben is inkább a befelé fordulás, a stabilizálási szándék jellemezte a munkáltatókat. A megfelelően képzett munkaerő hiánya mellett ma már az a cégvezetők egyik legnagyobb problémája, hogy munkavállalói oldalon néha már túl magasak lettek a fizetési elvárások.
2025. 02. 12. 14:30
Megosztás:

Egymillió felett a panelek négyzetméterára Budapesten

Tavalyhoz képest országszerte 2,4 százalékot drágultak a panellakások, míg a fővárosban a 20 százalékot is elérte az áremelkedés – derül ki a zenga.hu ingatlankereső portál adataiból. Így Budapesten egy átlagos 50 négyzetméteres lakótelepi lakásért 51,3 millió forintot kérnek el.
2025. 02. 12. 14:00
Megosztás:

Újabb AI-alapú fejlesztésekkel rukkolt elő az SAP 2024 végén és idénre is tartogat bejelentéseket

Az SAP legújabb fejlesztései tovább bővítik az ügyfelek számára az SAP generatív mesterséges intelligencia-megoldását, a Joule-t, amely mostantól az SAP portfólió funkcióinak több mint 80 százalékába beépült. Ennek révén a felhasználók gyorsan és egyszerűen, természetes nyelven végezhetik el a legfontosabb feladataikat. A Joule több mint 1300 új funkciója többek közt azt is lehetővé teszi, hogy mobiltelefonos csevegést indítva kapjon egy felhasználó betekintést a legfrissebb üzleti adatokba vagy hagyjon jóvá egy folyamatot.
2025. 02. 12. 13:00
Megosztás:

Együttműködést kötött a Béres Gyógyszergyár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A Béres Gyógyszergyár és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megerősítette több mint három évtized óta tartó stratégiai partnerségét, és új stratégiai megállapodás révén a 2025 őszi tanévtől a gödöllői székhelyű felsőoktatási intézmény hallgatói is pályázhatnak a Béres Kiválósági Ösztöndíjra - tájékoztatta Béres Marcell, a Béres Gyógyszergyár elnöke az MTI-t telefonon.
2025. 02. 12. 12:30
Megosztás:

Visszaesett a francia bor- és szeszexport

Tavaly 15,56 milliárd euró értékben exportált Franciaország bort és szeszesitalokat, ami 4 százalékkal elmaradt a 2023. évitől - áll a francia bor- és szeszesital-exportőrök szövetségének (FEVS) a honlapján.
2025. 02. 12. 12:00
Megosztás:

Az online Árfigyelővel sokat spórolhatnak a családok

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nyomon követi az élelmiszerek piacán zajló folyamatokat és szükség esetén beavatkozik. A GVH működteti az ingyenes online Árfigyelő rendszert, amelyben napi szinten mintegy 2000 különböző élelmiszertermék ára követhető nyomon, országszerte több mint 1200 boltban. Az Árfigyelő használatával a magyar családok pénzt és időt spórolhatnak. Hamarosan újabb termékkategóriákkal bővül az árak összehasonlíthatóságát biztosító rendszer.
2025. 02. 12. 11:30
Megosztás:

Az Erasmus-diákok elmaradása odacsapott a budapesti albérletpiacnak

Nagy forgalommal, de továbbra is stagnáló bérleti díjakkal indult az év a budapesti albérletpiacon: amíg a bérlők egyre kevesebbet hajlandók fizetni, a bérbeadók alig engednek áraikból. Januárban a keresleti átlagár 212 ezer, míg a kínálati 248 ezer forint volt, így immár 17 százalékosra nyílt közöttük az árolló – állapítja meg legfrissebb albérletpiaci elemzésében a Rentingo. A keresletben mutatkozó csökkenésnek fontos oka a külföldről érkező Erasmus-ösztöndíjasok elmaradása, ami már 2024 szeptemberétől érezhető.
2025. 02. 12. 11:00
Megosztás:

A vártnál jobban gyorsult a hazai infláció januárban

Tegnap az európai kötvényhozamok 5-10, az amerikaiak 3-5 bázisponttal emelkedtek, miután Jerome Powell, a Fed elnöke elmondta, hogy nincs ok a sietségre a kamatcsökkentéssel.
2025. 02. 12. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető indexek a Wall Streeten; a Fed nem fog sietni a kamatcsökkentéssel

Jerome Powell kongresszusi meghallgatására figyeltek a piacok a tengerentúlon. A Fed elnöke elmondta: továbbra is elkötelezettek az infláció csökkentése mellett, és jelezte, hogy a döntéshozók nem sietnek a kamatcsökkentéssel.
2025. 02. 12. 10:00
Megosztás:

Új csúcsra futottak a mértékadó nyugat-európai részvényindexek

Tegnap tovább meneteltek felfelé, így újabb csúcsokat döntöttek meg a vezető nyugat-európai tőzsdék, miután a piac megemésztette a Trump- adminisztráció által bevezetett új vámokat.
2025. 02. 12. 09:30
Megosztás:

A top elemző vételi jelet azonosított a Solana napi grafikonján, miközben az FXGuys ($FXG) hatalmas rali előtt áll

Ahogy a Solana (SOL) – az egyik top 10 altcoin – 19%-kal, 215 dollárra emelkedik egy bikás vételi jel hatására, az FXGuys ($FXG) egy hatalmas rali előkészítésén dolgozik.
2025. 02. 12. 09:00
Megosztás:

Minden jel arra mutat, hogy emelkedniük kellene a lakáshitel kamatoknak, de…

Bár számos érv szól amellett, hogy a bankok emeljék lakáshitel-kamataikat, Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a verseny egyelőre gátat szab még az átmeneti emeléseknek is.
2025. 02. 12. 08:30
Megosztás: