A második negyedévben nőttek a lakásárak az EU ingatlanpiacain

Idén a második negyedévben a lakásárak 0,3, a bérleti díjak 0,7 százalékkal emelkedtek az EU ingatlanpiacain az előző negyedévhez képest - közölte az Eurostat legfrissebb adatai alapján a Duna House kedden az MTI-vel.

A második negyedévben nőttek a lakásárak az EU ingatlanpiacain

Ezzel az Európai Unió tagállamainak ingatlanpiacán a 2022. negyedik negyedévben lezajlott trendforduló, amely véget vetett a 2015. óta tartó folyamatos áremelkedésnek, nem tartott sokáig.

Ugyanakkor jelezték, az elmúlt negyedévben érezhető, enyhe áremelkedés ellenére az ingatlanárak még nem érték el a trendforduló előtti szintet. Így 2022. második negyedévéhez mérten még mindig 1,7 százalékkal mérsékeltebbek az euró övezetben és 1,1 százalékkal alacsonyabbak az ingatlanárak az Európai Unió egészét tekintve 2023. második negyedévében az Eurostat adatai alapján.

A közlemény szerint az adatokat közlő tagállamok közül 2023. második negyedévében kilenc országban csökkentek, tizenhétben pedig emelkedtek a lakásárak egy év alatt. A legnagyobb csökkenést Németországban (9,9 százalék), Dániában (7,6 százalék) és Svédországban (6,8 százalék) regisztrálták. Miközben a legnagyobb mértékű, 13,7 százalékos növekedés Horvátországban következett be. Emellett jelentős 10,7, illetve 9,4 százalékos emelkedést regisztráltak még Bulgáriában, illetve Litvániában. A magyar ingatlanpiacon idén a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest 2,8 százalékos áremelkedés történt.

Az előző negyedévhez képest összességében továbbra is inkább az árak emelkedése jellemezte a piacot 2023 második negyedévében: tizenegy tagállamban csökkentek, míg tizenötben folytatódott az árak emelkedése. A legnagyobb áresést Szlovákiában (3,9 százalék), Luxemburgban (2,7 százalék) és Magyarországon (1,7 százalék), míg a legnagyobb, 5,1 százalékos növekedést Lettországban regisztrálták.

A közlemény idézte Benedikt Károlyt, a Duna House PR és elemzési vezetőjét, aki elmondta az európai trenddel megegyezően az elmúlt egy évben beköszöntött az árak csökkenése a magyar lakáspiacon is. A várva várt mérséklődés azonban enyhébb volt a korábbi elvárásoknál, ráadásul a gazdasági helyzet és a hitelezési nehézségek sem serkentették a vásárlási kedvet.

Az Eurostat elemzése alapján arra is kitértek, hogy 2010. és 2023. második negyedéve között a lakásárak 46, a bérleti díjak 21 százalékkal nőttek az EU-ban. A lakásárak több mint kétszeresére nőttek egyebek mellett Észtországban, Magyarországon és Csehországban is. Görögországban, Olaszországban és Cipruson figyeltek meg csökkenést, amelynek aránya 14 és 3 százalék között mozgott.

Hozzátették, hogy 2010. óta a bérleti díjak az EU-ban emelkedtek, a legnagyobb mértékben, 208 százalékkal Észtországban. Mindössze egy tagállamban, Görögországban tapasztaltak 21 százalékos csökkenést a bérleti díjakban.

Rekordszint felett a budapesti szállodapiac

Mérföldkőhöz érkezett tavaly a budapesti szállodapiac, miután a vendégéjszakák száma első alkalommal haladta meg a pandémia előtti szintet. A fővárosi szálláshelyek 2025-ben összesen 9,9 millió vendégéjszakát regisztráltak, ez 4 százalékkal több a 2019-es szintnél és 6,5 százalékos növekedést jelent 2024-hez képest. A rekordot jelentő értékből 8,5 milliót külföldi vendégek töltöttek el, amely 7 százalékos növekedést jelent az előző év számaihoz képest. A folyamatosan bővülő kereslet nyomán jelentős szállodafejlesztési hullám indult a városban, amelyek közül egyre több szálloda irodaépületek átalakításával valósul meg. A következő években új nemzetközi márkák jelenhetnek meg a piacon, és a kínálat bővülése mellett a befektetői aktivitás is erős maradhat.
2026. 03. 10. 01:00
Megosztás:

115 munkahelyet hoz létre a hazai tulajdonú Nívó Csoport új péceli gyára

A biztonsági bejárati ajtókat gyártó Nívó Csoport ötmilliárd forint értékben új üzemet épít Pécelen, ezzel újabb 115 munkahelyet hozva létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Nagytarcsán.
2026. 03. 10. 00:30
Megosztás:

14 székelyföldi településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot egy óriásprojekt keretében

Tizennégy településen fejlesztik a víz- és csatornahálózatot a székelyföldi Hargita megyében egy egymilliárd lejt (77 milliárd forint) meghaladó óriásprojekt keretében, a finanszírozási szerződést hétfőn írták alá Bukarestben - közölte hétfőn az MTI-vel az egyik haszonélvezőként a csíkszeredai önkormányzat.
2026. 03. 09. 23:30
Megosztás:

Megkezdődött a kötelező katonai alapkiképzés Horvátországban

Megkezdődött hétfőn Horvátországban a kötelező katonai alapkiképzés: az első turnusban mintegy 800 újonc vonult be a knini, a slunji és a pozsegai laktanyába - közölte a horvát védelmi minisztérium.
2026. 03. 09. 23:00
Megosztás:

„A Bitcoin meg fog halni” – Oscar-jelölt színész jósolta a kriptovaluta bukását

Újabb híresség állt be a Bitcoin kritikusai közé. Terrence Howard hollywoodi színész egy podcast-interjúban kijelentette, hogy szerinte a világ legismertebb kriptovalutája előbb-utóbb el fog tűnni. Bár a Bitcoin haláláról szóló jóslatok nem újkeletűek, a történelem eddig rendre rácáfolt az ilyen kijelentésekre.
2026. 03. 09. 22:30
Megosztás:

Többé nincs hova bújniuk a szennyeződéseknek – megérkezett a Dyson Spot+Scrub™ Ai

A Dyson bemutatja első nedves és száraz tisztításra képes robotját, amely fejlett mesterséges intelligencia segítségével felkutatja, azonosítja és eltávolítja a rejtett foltokat.
2026. 03. 09. 22:00
Megosztás:

Akciós termékként csak magyar tej kerüljön a polcokra

A Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács felhívást intézett a kiskereskedelmi szereplők felé, hogy a termelők fennmaradása érdekében április 1. és június 30. között az "elsőáras" vagy "akciós árú" termékként kizárólag magyar tejet értékesítsenek, egyben felszólították a hazai tejfeldolgozókat, hogy biztosítsák az ehhez szükséges árumennyiséget a megfelelő áron - közölte a szervezet az MTI-vel hétfőn.
2026. 03. 09. 21:30
Megosztás:

XRP: a nagy befektetők vásárolnak, miközben a kisbefektetők veszteségekben ülnek

Érdekes kettősség alakult ki az XRP piacán: miközben a tokenek jelentős része jelenleg veszteségben van, a nagy tőkével rendelkező befektetők láthatóan nem hátrálnak meg. Sőt, a friss on-chain adatok szerint a „bálnák” inkább felhalmozási stratégiát követnek, miközben a kisebb befektetők jelentős nem realizált veszteségekkel néznek szembe.
2026. 03. 09. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 09. 20:30
Megosztás:

Nem tervez konkrét intézkedéseket az üzemanyagárak miatt a cseh kormány

Nem tervez konkrét intézkedéseket a növekvő üzemanyagárak miatt a cseh kormány - hangzott el a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón, Prágában.
2026. 03. 09. 20:00
Megosztás:

Már a kriptovaluta szektorba is befektethetünk az MBH Befektetési Banknál

Az MBH Befektetési Banknál elérhető az MBH Alapkezelő által kezelt MBH Kriptoszektor Vállalatai Alap, amely a kriptodevizák ökoszisztémájában működő, tőzsdén jegyzett vállalatok részvényeibe kínál befektetési lehetőséget.
2026. 03. 09. 19:30
Megosztás:

Több mint hároméves csúcsra nőtt a japán gazdasági index

Januárban immár 9 hónapja emelkedett, és 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre nőtt a japán gazdaság összetett teljesítményindexe.
2026. 03. 09. 19:00
Megosztás:

Februárban mérsékelten nőtt a munkanélküliség Csehországban

Februárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal 5,2 százalékra nőtt a munkanélküliség Csehországban - közölte a cseh munkaügyi hivatal hétfőn Prágában.
2026. 03. 09. 18:30
Megosztás:

Ripple USD robbanásszerű növekedése: 1,5 milliárd dollár fölé ugrott a stabilcoin likviditása

Miközben az Egyesült Államokban egyre nagyobb politikai ellenállásba ütközik a központi banki digitális dollár (CBDC) bevezetése, a magáncégek által kibocsátott stabilcoinok látványos növekedést mutatnak. A Ripple által kibocsátott RLUSD likviditása egyetlen év alatt több mint hatszorosára nőtt, ami jól jelzi a blokklánc-alapú digitális dollárok iránti erősödő keresletet.
2026. 03. 09. 18:00
Megosztás:

Idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetni

A kormány döntése alapján idén sem kell mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat fizetniük a termelőknek - közölte a Nemzeti Agrárgazdassági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 09. 17:30
Megosztás:

A horvát kormány korlátozza az üzemanyagárakat a közel-keleti helyzet miatt

A horvát kormány hétfői rendkívüli ülésén döntött az üzemanyagok árának korlátozásáról a közel-keleti helyzet és az iráni háború következtében emelkedő olajárak miatt - közölte Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök hétfőn.
2026. 03. 09. 17:00
Megosztás:

„A bankok veszíthetnek a legtöbbet” – Giancarlo szerint kulcsfontosságú a CLARITY Act a kriptopiac számára

Egyre élesebb vita bontakozik ki az Egyesült Államokban a kriptoszektor jövőjét meghatározó szabályozás körül. A korábbi CFTC-elnök, Christopher Giancarlo – akit sokan csak „Crypto Dad” néven emlegetnek – szerint ha a CLARITY Act törvényjavaslat megbukik, az amerikai bankok kerülhetnek komoly versenyhátrányba a globális digitális pénzügyi piacon. A kérdés nemcsak a kriptoipar jövőjét, hanem a teljes pénzügyi rendszer átalakulását is érinti.
2026. 03. 09. 16:30
Megosztás:

A MNB megújította hitelintézeti zöld ajánlását

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megújította zöld banki ajánlását, amelynek célja, hogy a hazai hitelintézetek, az érintett befektetési szolgáltatók és harmadik országbeli fióktelepek következetesen és hitelesen kezeljék a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) kockázatokat döntéshozatali és működési folyamataikban.
2026. 03. 09. 16:00
Megosztás:

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás: