A Nemzetközi Energiaügynökség szerint lassul az olajfogyasztás növekedése, a piac már 60 dolláros Brent árra számít
Az elmúlt hetekben nagymértékű spekuláció alakult ki azzal kapcsolatban, hogy tovább csökkenhet a nyersolaj nemzetközi ára: John Kemp, a Reuters szenior elemzője szerint a spekulatív eladási pozíciók mennyisége soha nem volt ilyen magas a nemzetközi olajtőzsdéken. A piac egyértelműen esésre számít tehát, amit a szeptemberi IEA jelentés is megerősített a következő változások miatt:
A globális nyersolaj kereslet gyengül. Az IEA még tovább csökkentette idei olajkeresleti várakozását, a szervezet már csak napi 900 ezer hordó növekedésre számít 2024-re, ami 2020 óta a leggyengébb fogyasztásbővülés. Ez főleg Kínának tudható be – a korábbi 20 évben a fogyasztásnövekedés motorjaként számontartott országban idén csökkenhet az olajigény. Ez részben a gazdasági aktivitás lassulása, részben a könnyű- és nehézgépjárművek alternatív meghajtásra való átállítása miatt következett be.
Az IEA szerint 2025-ben is csak napi 950 ezer hordó keresletbővüléssel lehet számolni.
Az OPEC-en kívüli országok növelik termelésüket. Az OPEC-en kívüli termelők (pl. az Egyesült Államok, Guyana vagy Brazília) meglepetésre sokkal nagyobb mértékben növelték termelésüket, mint amire előzetesen számítani lehetett. A nem-OPEC kihozatal idén és jövőre is 1,5 millió hordó lehet naponta, ami bőven meghaladja a kereslet növekedését. Gyakorlatilag napi 5-600 ezer hordóval kisebb igény jelentkezik OPEC kőolajra, ami csökkenti a kartell befolyását a globális olajpiacon.
Az OPEC-en belül egyre nagyobb a feszültség, hogy növeljék a termelést. Bár a kartell legutóbb októberről jövő januárra halasztotta el a kínálat növelését, a nyomás fennáll, hogy egyes termelők, pl. az Egyesült Arab Emirátusok jobban ki szeretné nyitni a csapot. Ezt persze más tagok, mint Szaúd-Arábia vagy Oroszország ellensúlyozhatja önkéntes kínálati visszafogással, de a csökkenő árak minden országban nyomást helyeznek a szereplőkre. Így nő az esélye annak, hogy a kartell nem tud összehangoltan működni, ami adott esetben jelentős olajmennyiség piacra engedését is hozhatja. Az OPEC-nek jelenleg napi 5,5 millió hordó termelési tartaléka van.
Summa summarum, a piac lefelé tartó spirálban van, amit egy geopolitikai esemény lendíthet csak ki rövidtávon. Igaz, ez egy jelentős felugrást is okozhat a rekordmennyiségű lefelé mutató spekuláció miatt. Ha ez az esemény elmarad, akkor az olajárak lefelé történő mozgása lehet jellemző.
A fundamentumok, amit a Nemzetközi Energiaügynökség is megerősített, a csökkenő globális kőolajárak irányába mutatnak. Ben Luckock, a Trafigura nevű cég vezető kereskedője szerint a Brent ára hamarosan 60 dollár lehet, legalábbis a piaci szereplők fejében ez a szám van. Amit pedig a piac nagyon akar, az jó eséllyel idővel be is következik.