A Nestlé 140 milliárd forintos beruházással 250 új munkahelyet hoz létre Bükön

A Nestlé Hungária Kft. 140 milliárd forintos kapacitásbővítő beruházással 250 új munkahelyet hoz létre büki telephelyén - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken.

A Nestlé 140 milliárd forintos beruházással 250 új munkahelyet hoz létre Bükön

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy a svájci tulajdonosi hátterű vállalat állateledel-gyártásának kelet-közép-európai központja Magyarországon van, ahol a fejlesztés nyomán 30 százalékkal fog bővülni a termelés, a jelenlegi 90 százalékos exportarány pedig 95 százalék fölé nő a várakozások szerint.

Beszédében mindenekelőtt az elmúlt évek nehézségeit hangsúlyozta, mondván, hogy a világgazdaság rövid időn belül kétszer is a feje tetejére állt a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború miatt, hazánk azonban jól vizsgázott a válság közepette is, a gazdaság növekedési pályán tudott maradni. "Mindezen rendkívül nehéz körülmények dacára a tavalyi évben a magyar gazdaság mesterhármast ért el: megdőlt a beruházások, az export és a foglalkoztatás rekordja is" - mutatott rá. "A magyar gazdaság kellőképpen erős ahhoz, hogy a legnehezebb körülményeket is le tudja győzni, és még így is mesterhármast érjen el" - tette hozzá.

Szijjártó Péter leszögezte: a háború nem látszik a végéhez közeledni, s a szankciók továbbra is éreztetni fogják negatív hatásaikat, így 2023 sem lesz egyszerű, de a kormány nem adja fel alapvető társadalom- és gazdaságpolitikai célkitűzéseit, például a teljes foglalkoztatást és az alacsony adókat. Mint mondta, ezek tudják biztosítani a beruházási ütem fenntartását, ami pedig a garanciát jelenti arra, hogy Magyarország kimaradjon az európai recesszióból vagy legalábbis stagnálásból.

Történelmi sikernek nevezte, hogy már több mint fél éve 4,7 millió felett van a foglalkoztatottak száma hazánkban, és nem volt soha olyan kevés álláskereső, mint tavaly (238 ezer). Ez a szám 2010-ben még csaknem 600 ezer volt. Emlékeztetett, hogy a 2022-es "fekete évben" ismét megdőlt a beruházási rekord, 2600 milliárd forinttal, méghozzá úgy, hogy minden idők legnagyobb beruházása csak idén fog megkezdődni. Aláhúzta, hogy az exportteljesítmény a tavalyi év első tíz hónapjában elérte a 2021 egészére vonatkozó adatokat, így ezen a téren is csúcsdöntés történt. "Ráadásul ezt úgy tudtuk elérni, hogy mi nem nyersanyag-exportáló ország vagyunk" - emelte ki.

A miniszter a Nestlé friss beruházásával kapcsolatban arról számolt be, hogy Magyarország a kutyaeledel kivitelét illetően a 13. helyen áll a globális ranglistán. Közölte, hogy az élelmiszeripar, ahova az állateledel-gyártás is tartozik, tavaly októberig 46 százalékos növekedést mutatott fel. Hangsúlyozta, hogy nagyjából 900 svájci hátterű cég működik Magyarországon, több mint 31 ezer embernek adva munkát, a kétoldalú kereskedelmi forgalom pedig 2022-ben 15 százalékkal növekedett és ezzel rekordot ért el.

A Nestlé MTI-nek küldött közleményében kiemelte, hogy a Nestlé Hungária több mint 35 ezer négyzetméteres új gyártóterülettel és ultramodern, automata üzemű raktárral bővíti kapacitását a büki Purina gyárában. A nedves állateledelt előállító üzemegységre és a mellette épülő önműködő, számítógéppel vezérelt tároló- és visszakeresési rendszerű (ASRS) raktárépületre 140 milliárd forintnyi saját forrást fordítanak.

A jelenleg is mintegy 1400 főnek munkát adó állateledelgyár, a büki Nestlé Purina 2020-ban egy 50 milliárd, 2021-ben pedig egy másik 35 milliárd forintos beruházási csomaggal 250 új munkahelyet teremtett a térségben. Így a most bejelentett beruházással együtt 5 év alatt több mint 500 új munkahely létesül a gyárban - írják a közleményben. A most épülő új gyáregységekben kizárólag zöld árammal működő elektromos bojlerek fogják biztosítani az energiaellátást, ami tovább javítja majd a gyár szén-dioxid emissziós értékeit. Az anyavállalat globális célkitűzéseinek megfelelően a Nestlé Purina gyárban már hat éve megújuló forrásokból származó áramot használnak, az ipari hulladékot pedig vagy anyagában hasznosítják újra, vagy hőenergia formájában - tájékoztatott a Nestlé.

Magyarországon a Nestlé több mint 30 éve van jelen. A büki beruházásával együtt immár 325 milliárd forintot meghaladó értékben fektetett be Magyarországon, és továbbra is hosszú távú hazai jelenléttel tervez - írja a Nestlé. A svájci vállalat Magyarországon három gyárában - Szerencsen, Diósgyőrön és Bükön -, illetve budapesti központjában összesen több mint 2500 embert foglalkoztat.

A szerencsi gyár a Nestlé közép-európai regionális kávé és kakaóitalpor-gyártó és töltő üzeme, ahol évente közel 40 ezer tonna kávé és kakaópor készül, amelyet 30 országba szállítanak ki. A 60 éves diósgyőri gyár a Nestlé egyetlen, kizárólag üreges figurák gyártására specializálódott üzeme a világon, ahonnan a termékeket több mint 20 országba exportálja a vállalat. A cégcsoport állateledel-gyártásának kelet-közép-európai központja, a büki Purina gyár 2023-ban ünnepli fennállásának huszonötödik évfordulóját. Termékei a világ több mint 50 országába jutnak el Bükről.

A Nestlé Hungária beszállítóinak többsége magyar vállalkozás, amelyek évente összesen 54 milliárd forint értékben adnak el termékeket és szolgáltatásokat a Nestlé globális hálózatának is.

Tavasszal is tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen

Tavasszal is sokat tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen, a betegség terjedését megfékezhetik a körültekintő munkálatok - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján szerdán közzétett tájékoztatóban.
2026. 03. 11. 17:30
Megosztás:

Egyhangúlag szavazott az MNB Monetáris Tanácsa az alapkamatról februárban

Egyhangúlag szavazott Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat csökkentéséről februárban - olvasható a jegybank honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyben.
2026. 03. 11. 17:00
Megosztás:

Ethereum: rekordközeli hálózati aktivitás mellett oldalaz az árfolyam

Miközben az Ethereum hálózatán egyre intenzívebb az aktivitás, az ETH árfolyama továbbra is oldalazó mozgást mutat. A blokklánc használata rekordközeli szintre emelkedett az aktív címek számát tekintve, ami erősödő fundamentumokra utal. A piac rövid távon azonban még nem árazta be ezt a növekedést, így egy érdekes ellentmondás alakult ki a hálózat alapmutatói és az árfolyam teljesítménye között.
2026. 03. 11. 16:30
Megosztás:

Páncélautók és milliós bőröndök: mit enged a törvény a határokon átnyúló készpénzszállításnál?

Az Ausztriából Ukrajnába tartó, hatalmas készpénzt és aranyat szállító konvoj ügye újra ráirányította a figyelmet arra, milyen szigorú szabályok vonatkoznak a pénz határon átnyúló mozgatására. Az Európai Unióban 10 ezer euró felett kötelező bejelenteni a készpénzt az EU külső határán, és a hatóságoknak meg kell adni a pénz eredetét és a szállítás célját – mondta Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász, a pénzmosás elleni eljárások szakértője. A szabályok megszegése súlyos bírságot, a pénz lefoglalását, sőt büntetőeljárást is eredményezhet.
2026. 03. 11. 16:00
Megosztás:

26 millió dolláros likvidálási hullám az Aave-nél egy oracle-hiba miatt

Rövid ideig tartó konfigurációs hiba borzolta a kedélyeket a DeFi-piacon: az Aave egyik árfolyam-oracle moduljának hibája miatt alulértékelődött a wstETH, ami több tucat felhasználó pozíciójának kényszerlikvidálását váltotta ki. Bár az incidens mintegy 26 millió dollárnyi likvidálást eredményezett, a protokoll nem szenvedett el rossz adósságot (bad debt), és a károsult felhasználók teljes kártalanítását ígérik.
2026. 03. 11. 15:30
Megosztás:

Már több mint 112 ezren számolták át a lakásbiztosítási lehetőségeket az idei kampányidőszakban

Az idei kampányidőszakban eddig több mint 112 ezren számolták át a lakásbiztosítási lehetőségeket, a Netrisknél új szerződést kötők 70 százaléka egyúttal biztosítót is váltott - közölte a biztosításközvetítő szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 15:00
Megosztás:

A FIX 3 százalékos hitel befagyasztotta a bérleti díjakat

A FIX 3 százalékos hitel befagyasztotta a bérleti díjakat - éves szinten ez akár százezer forintos megtakarítást is jelenthet az albérletben élőknek - írta Panyi Miklós, a Miniszterelnökség (ME) parlamenti és stratégiai államtitkára szerdán a Facebook oldalán.
2026. 03. 11. 14:30
Megosztás:

Hat vármegyében, 93 útszakaszon kezdődnek felújítási munkák

Északkelet-Magyarország hat vármegyéjében, 93 útszakaszon kezdődnek felújítási munkák márciusban és áprilisban a Magyar Közút Nonprofit Zrt. megbízásából - jelentette be az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos a Hajdúsámsont és Hajdúhadházat összekötő úton elkezdett felújítás munkaterületén szerdán.
2026. 03. 11. 14:00
Megosztás:

A háború felrázta a kriptopiacot: a Bitcoin 13 ezer dollárt ingadozott 11 nap alatt

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni katonai műveletei alapjaiban rengették meg a globális pénzügyi piacokat – és ezzel együtt a kriptovaluták világát is. Miközben a hagyományos tőzsdék zárva tartottak, a kriptotőzsdék váltak az egyetlen folyamatosan működő kereskedési térséggé. A Bitcoin percek alatt több ezer dollárt mozdult, a piaci hangulat pedig extrém félelembe süllyedt.
2026. 03. 11. 13:30
Megosztás:

Pénzjutalmat kap, aki leszokik a dohányzásról

Bár a jövedékiadó-emelések miatt lassan realitássá válik a 3000 forintos cigarettaár, Magyarországon továbbra is jelentős problémát jelent a dohányzás, ami nemcsak az érintettek és környezetük egészségét veszélyezteti, hanem a társadalomra is jelentős anyagi terhet ró. Külföldi kutatási eredmények szerint pénzjutalommal hatékonyabban lehet ösztönözni a leszokást – egy most zajló, a maga nemében egyedülálló hazai program pedig éppen ezt az elvet alkalmazza.
2026. 03. 11. 13:00
Megosztás:

Óvatos optimizmus a magyar cégeknél: többen terveznek létszámbővítést, de nőtt a bizonytalanság

A magyarországi cégek 82%-a stabil vagy növekvő létszámmal számol 2026-ban, miközben a gazdasági kilátások megítélésében egyre nagyobb a bizonytalanság. Mindkét mutató esetében csökkent az elmúlt fél év során azok aránya, akik visszaesést várnak idén – derül ki a Profession.hufriss felméréséből.
2026. 03. 11. 12:30
Megosztás:

Nem drágult a tojás az előző évhez képest

Nem drágult a tojás az előző évhez képest, húsvétra körülbelül a tavalyi áron vásárolható meg - közölte az MTI-vel szerdán az Agroinform.
2026. 03. 11. 12:00
Megosztás:

Nyártól a mobilszámokat is nehezebb lesz hamisítani

A hazai szolgáltatók 2025-ben - a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósággal (NMHH) együttműködésben - jelentős lépéseket tettek a vezetékes hívószámok hamisítása ellen, idén nyártól pedig már a mobilszámokkal is nehezebb lesz visszaélni - közölte az NMHH kommunikációs igazgatósága szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 11:30
Megosztás:

Erősödött a dollár az euróval szemben, 1,4%-ig esett a hazai infláció februárban

A tegnapi napot leginkább a háborús félelmek enyhülése határozta meg.
2026. 03. 11. 11:00
Megosztás:

A NASDAQ kivételével kisebb mínuszokban zárták a keddi kereskedést a vezető Wall Street-i indexek

A kezdeti optimizmus után, többszöri irányváltást követően a Wall Street vezető indexei – a leheletnyivel feljebb kapaszkodó NASDAQ kivételével - kisebb mínuszokban zárták a keddi a kereskedést.
2026. 03. 11. 10:30
Megosztás:

Vaskos emelkedést hozott a keddi kereskedés a nyugat-európai tőzsdéken, a KKE-régió is jól teljesített

Lendületesen emelkedtek kedden a mértékadó nyugat-európai tőzsdék, a 1,5-3,0% közötti pluszokban záró indexek között az elmúlt hét egyik legnagyobb vesztesének számító, spanyol IBEX teljesített a legjobban, de az olasz és a német börze sem sokkal marad el mögötte, előbbi kettőt a pénzügyi szektor, utóbbit az ipari jó teljesítménye fűtötte.
2026. 03. 11. 10:00
Megosztás:

Nem enyhül a feszültség a Közel-Keleten, sajtóhírek szerint elkezdődött a Hormuzi-szoros elaknásítása

A keddi kereskedés nagy részében optimista hangulat uralkodott a fejlett világ piacain, miután Donald Trump hétfői nyilatkozatait úgy értékelték a befektetők, hogy nem lesz elhúzódó konfliktus a Közel-Keleten.
2026. 03. 11. 09:30
Megosztás:

Iráni helyzet: érdemes szárazon tartani a puskaport

Komoly piaci mozgásokkal indult a hét, az olajár rövid időre 110 dollár fölé szúrt, a részvénypiacokon további 1-2%-os esések indultak, a piaci feszültség tapintható. Az iráni háborús helyzet feloldására egyelőre nem látszik megoldás, sőt hétvégén még némiképp távolodtunk is attól, és az idő jelen esetben a befektetők ellen dolgozik. Minél tovább van lezárva a Hormuzi-szoros, annál tovább maradnak magasan az energiaárak, ami inflációs és növekedési kockázatokat erősít. A lehetséges kifutásokat számba véve a 2026-os Befektetési Kitekintőnkben a részvénykitettségekkel kapcsolatos javaslatunkra hívnánk fel a figyelmet, miszerint továbbra is érdemes szárazon tartani puskaport, vagyis likvid, készpénzjellegű kitettséget.
2026. 03. 11. 09:00
Megosztás:

Innováció a terepen: digitalizálta helyszíni ellenőrzéseit a NAV

A papíralapú jegyzőkönyvezés már a múlté, új korszak kezdődött a NAV helyszíni eljárásaiban: élesben működik a HEDI, a hivatal digitális eljárási alkalmazása. Az újítással a helyszíni adóellenőrzések és egyes vámeljárások papírmentesen, gyorsabban és kevesebb adminisztrációval zajlanak.
2026. 03. 11. 08:30
Megosztás:

A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Budapest-Belgrád vasútvonal biztonságát megkérdőjelező állításokat

A Budapest-Belgrád vonal biztonságát megkérdőjelező állításokat és sugalmazásokat határozottan cáfolom; a vasúti közlekedés csak és kizárólag a szabályok maradéktalan betartásával indul - írta Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon kedden.
2026. 03. 11. 08:00
Megosztás: