A növekvő bérigények és az infláció törheti meg a magánegészségügy szárnyalását

A PwC Magyarország szakértő munkatársai felkeresték a magánegészségügy meghatározó szereplőinek vezetőit, hogy személyes interjúkon keresztül vizsgálják a szektort ért hatásokat és kihívásokat. Az ez alapján készült elemzésből kiderül: a pandémia a kezdeti megtorpanást követően nemhogy gátló tényezője, hanem a magánegészségügyi szektor katalizátora lett, a korábbi évek növekedési üteme tovább gyorsult. Az állami ellátástól elpártolva új társadalmi réteg jelent meg a magánszolgáltatók páciensi körében, ami a piaci szereplők szerint maradandónak bizonyul. Az infláció, valamint a szabályozási környezet korrekciója viszont előbb-utóbb megtörheti a meredek növekedési trendet.

A növekvő bérigények és az infláció törheti meg a magánegészségügy szárnyalását

A PwC Magyarország egészségügyi szakértői 2022 június-júliusában felkeresték a magánegészségügy meghatározó szereplőinek vezetőit, hogy személyes interjúkon keresztül vizsgálják a szektort ért hatásokat és kihívásokat. Az elemzés – amely a legfrissebb nyilvánosan elérhető adatokra is támaszkodik – a folyamatos növekedést és az áremelkedést is kontextusba helyezi.

A Covid-19-járvány hatalmasat lendített a szektoron

Bár a járvány miatti korlátozások és bizonytalanság átmenetileg a betegforgalom és így a bevételek jelentős csökkenését okozták, hosszabb távon a pandémia hatásai az amúgy is organikusan növekvő magánegészségügyi szektor további erősödéséhez vezettek. A korábbi évek növekedési üteme még tovább gyorsult: 2020-ról 2021-re a magánegészségügyi szolgáltatók átlagosan körülbelül 45%-kal növelték nettó árbevételüket. Az állami ellátástól elpártolva új társadalmi réteg jelent meg a magánellátók páciensi körében, a megkérdezett szolgáltatók pedig úgy látják, hogy ez az új ellátotti kör maradandónak bizonyul.

„Az új páciensek egy része a korábbi növekedési tendenciát is előidéző hozzáférhető, minőségi ellátást keresők újabb tömegei, másik része pedig a pandémia miatt időben elcsúszott vagy elmaradt ellátások pótlását kereső betegcsoport. Kérdés, hogy az állami ellátásból »kiszorult« betegek hosszabb távon is megmaradnak-e a magánszolgáltatóknál, mivel esetükben jellemzően kivételes, megtakarításokból finanszírozott vásárlásról beszélhetünk” – hangsúlyozza Remete Gergő, a PwC Magyarország egészségügyi tanácsadó csoportjának vezetője.

A telemedicina szolgáltatások nem robbantak be

Telemedicina alatt a megkérdezett szolgáltatók alapvetően a távkonzultáció alkalmazását értik. A krónikus betegségek ellátásában jelentőséggel bíró távmonitoringnak például nem látják nyomát a szakértők. A PwC egy korábbi, 2020-as kutatása szerint a magyar magánegészségügyi piacon a szolgáltatók csupán 55%-a nyújtott valamilyen típusú telemedicina szolgáltatást. Bár arra lehetett számítani, hogy a pandémia ugrásszerű fejlődést hoz a telemedicina alkalmazásában, ez nem igazolódott be a magánegészségügyben. A távkonzultációs formában nyújtott ellátások aránya még a növekedést követően is mindössze 10% közeli arányt képviselt a teljes ellátási volumenben. A korlátozások megszűnésével ez az arány visszaesett a korábbi működésben megszokott 0-2% közötti mértékre.

„A távkonzílium ellátások arányában történt visszarendeződés okaként azt látjuk, hogy a páciensek a távkonzultációs ellátást nem érzik teljes értékű ellátásnak a fizikális vizsgálat lehetőségének hiánya miatt – sok esetben joggal. Nem véletlen, hogy a szolgáltatók is csak bizonyos szakterületek esetében teszik elérhetővé ezt az ellátási formát, vagy korlátozzák a meglévő leletek alapján másodlagos szakorvosi vélemény alkotására” – mutat rá Remete Gergő.

A távkonzultáció árazása némileg kedvezőbb, mint a hagyományos, személyes konzultáció esetében, annak ellenére, hogy a tényleges költsége a gyakorlatban szinte ugyanaz. Ezt az alulárazást általában a szolgáltatás versenyképsségének megtartása indokolja. A vizsgált szolgáltatók körében átlagosan 63%-os távkonzultációs árakat – legalacsonyabb értékként 51%-os, legmagasabb értékként pedig 85%-os távkonzultációs árazást – azonosítottak a PwC szakemberei.

Remete Gergő szerint a vizsgált szolgáltatók szinte mindegyike esetében a telemedicina ismert és használt egészségügyi ellátási kategória, de legtöbb esetben csak távkonzultációra korlátozódik.
Pedig a telemedicina alkalmas eszköz lehet egy újabb páciensréteg felé való nyitásra abban az esetben, ha a fizikai távolság megszüntetésével a szolgáltatásokhoz való hozzáférhetőséget célozza. Vagy például krónikus betegségek esetében a folyamatos állapotkövetés és beavatkozási lehetőség segítségével a tünetmentes állapot fenntartását, egyúttal a beteg biztonságérzetének növelését támogatja. A hozzáférhetőség tekintetében a főváros-vidék egyensúly kiegyenlítése lenne nagy előrelépés, mely idehaza egyelőre nem megoldott. A krónikus betegek esetében a folyamatos felügyeletet biztosító otthoni monitorozás távoli, akár valós idejű kiértékelése is vonzhat fizetőképes réteget.

Fokozódó bérverseny az állami intézkedések hatására

Az új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény és az azzal együtt érkező béremelés következtében a korábbi magán- és közfinanszírozott szektor közötti bérszakadék, ha nem is tűnt el, de szűkült, így az orvosokért folyó verseny fokozódott. Ez azt eredményezte, hogy a magasabb bérezés mint versenyképességi tényező fenntartása érdekében a magánszektor újabb és újabb béremelésre kényszerült, melynek a vége még nem látható.

A magánszolgáltatók az állami béremelés hatására a tervezett bérfejlesztésen felül 15-30%-kal növelték az orvosi honoráriumokat, így összességében átlagosan a magánegészségügyi szektor körülbelül 20%-kal több bért fizet, mint az állami. Ezt várhatóan befolyásolja még a jövő januárban esedékes további béremelés az állami szektorban.

Mivel a jellemző foglalkoztatási forma továbbra is a vállalkozói jogviszony, a kata-szabályok változása az egyébként is napirenden lévő béremelés mellett várhatóan magasabb emeléseket indukál mind az orvosok, mind a szakdolgozók esetében. Fontos hozzátenni azonban, hogy a magas jövedelem esetében a többlépcsős adózás szinte változatlan nettó bevételt eredményez. Mivel az alacsonyabb keresetnél a fizetendő közteher mértéke valóban többszöröse a korábbiakhoz képest, így a szakdolgozói réteg lehet az igazi kárvallottja a változásoknak.

A rezsi elenyésző a bérköltségek mellett

Egy olyan humánerőforrás-központú iparágban, mint az egészségügy, a bérek az összköltség jelentős részét képezik, ez a magánegészségügyi szektorban körülbelül 60-65%-os arányt jelent. Ehhez viszonyítva a rezsiköltség aránylag alacsony.

Az energiaválsággal szemben a megkérdezett szolgáltatók sokkal erőteljesebben érzékelik az új egészségügyi szolgálati jogviszony és az infláció okozta bérigény-növekedés hatásait a költségeikben, valamint az árfolyamváltozásból adódó többletköltségeket a külföldi partnerek miatt.

A szolgáltatók energiafelhasználása a szolgáltatási profil és az ellátás során használt géppark függvényében eltér, így a rezsiköltségek emelkedésére is eltérő módon érzékenyek. A magánegészségügyi szolgáltatók elmondása alapján a növekvő energiaárakat kénytelenek lesznek – a növekvő bérköltségekkel, bérleti díjakkal, beszerzési költségekkel együtt – a szolgáltatás áraikba beépíteni. Ez a tendencia már meg is kezdődött.

A bérspirál feltolja az árakat is

A vizsgált szereplők az elmúlt három évben szolgáltatásaik árazásában átlagosan nagyjából 20%-os áremelést eszközöltek, amit az infláció, a bérköltségek és a rezsiárak árfelhajtó hatása tovább fog növelni. Az első szakorvosi konzultációk átlagos díja a húszezer forint közeli szintről a harmincezer forintos szint irányába tett nagy lépést, de a harmincezer forintot meghaladó átlagárak elérése nem látszik távolinak. Ezeknek a tendenciáknak a megmaradásával az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés egyre egyenlőtlenebbé válik a társadalomban.

Állami rendszer versus magánszektor: szimbiózis vagy kitettség?

Az elmúlt évek eseményeinek hatásaiból jól látszik, hogy a magánszolgáltatók működésére jelentős hatással vannak az állami szektorban bekövetkezett változások, mondhatni egyfajta szimbiózis, vagy inkább kitettség áll fenn.

A fokozódó gazdasági helyzet és az állami intézkedésektől való függelem adta bizonytalan környezetben sok szolgáltató legfőbb stratégiája az „előremenekülés”, vagyis a további növekedés, terjeszkedés – mivel a piac még nem telített. A magánegészségügyi szektor tehát erős növekedési pályán van, a beruházási, fejlesztési kedv a vizsgált intézmények esetében néhány kivételtől eltekintve töretlen. A magánszektor nagy kihívása a növekedési potenciál kiaknázása, amihez a Covid asszisztált. Az infláció, a szabályozási környezet korrekciója viszont előbb-utóbb megtörheti a meredek növekedési trendet. A kérdés, hogy mikor és mit tud tenni ellene a piac – erre vonatkozó javaslatokat is megfogalmaztak elemzésükban a PwC tanácsadói.

Hankó Balázs: a Semmelweis Egyetem a világ 100 legjobb egyetemének egyike lehet

A Semmelweis Egyetem (SE) a magyar felsőoktatás megújulásának eredményeképpen ma a világ egyetemeinek felső egy százalékában, a legjobb 100 között lehet - jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter szombaton Budapesten.
2025. 07. 05. 23:00
Megosztás:

Meteorológia: zivatarokra és magas középhőmérsékletre kell készülni vasárnap

Változás következik be az időjárásban: vasárnap zivatarokra kell készülni elsősorban a Dunántúlon és 27 Celsius-fok felett alakulhat a napi középhőmérséklet az ország déli részén, emellett nagyon erős lesz az UV-B-sugárzás - derül ki a HungarMet Zrt. szombati veszélyjelzéséből.
2025. 07. 05. 22:00
Megosztás:

A magyar üzemanyagárak a háborús feszültség ellenére továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest

Az izraeli-iráni konfliktus lezárultával, az átmeneti megugrást követően a hazai és szomszédos üzemanyagárak is csökkenni kezdtek; a kormány elvárása júniusban is teljesült, a magyar üzemanyagárak ismét kedvezőbben alakultak a szomszédos országokhoz képest - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium szombaton az MTI-vel.
2025. 07. 05. 21:00
Megosztás:

Megőrizte első helyét a BMW a prémium márkák mezőnyében a magyarországi újautó-piacon az első fél évben

A BMW márka 18,8 százalékkal növelte eladásait a magyarországi újautó-piacon az idei első fél évben a tavalyi év hasonló időszakához képest, az értékesített 3286 darab modellel a bajor márka továbbra is őrzi első helyét a prémium szegmensben - tájékoztatta a BMW Group Magyarország az MTI-t közleményben.
2025. 07. 05. 20:00
Megosztás:

Mi az a stabilcoin? A stabilcoin fogalom jelentésére kerestek a legtöbben

Mi a stabilcoin, mi a stabilcoin jelentése? Felrobbant a stabilcoin-keresések száma Kínában – már 250 milliárd dolláros piacról beszélünk.
2025. 07. 05. 19:00
Megosztás:

Drága vagy olcsó a magyar benzin literenkénti ára jelenleg?

A magyar üzemanyagárak a háborús feszültség ellenére továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest - olvashatjuk az NGM friss jelentésében.
2025. 07. 05. 18:00
Megosztás:

A fiatalok az agrár-élelmezési szektorban: a FAO legújabb jelentése górcső alá veszi milyen buktatók és lehetőségek várhatják a világ 1,3 milliárd fiatalját

„A fiatalok helyzete az agrár-élelmezési rendszerekben” címmel tette közzé ma az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) átfogó jelentését a globális szinten jelenleg 1,3 milliárd 15–24 év közötti fiatalról. A jelentés részletesen elemzi és hangsúlyozza meghatározó szerepüket a mezőgazdasági szektor átalakításában az élelmezésbiztonság, a táplálkozás és a gazdasági lehetőségek javítása érdekében.
2025. 07. 05. 17:00
Megosztás:

Brutális előny érhető el a CSOK Plusz és az Otthon Start összekombinálásával

A mai kormányinfón rengeteg új dolgot árultak el az új, 3 százalékos kamatozású támogatott hitelről, melyet az első ingatlanjukat vásárlók igényelhetnek. Többek között azt is, hogy összekombinálható lesz a kölcsön más lakástámogatási elemekkel is. A CSOK Plusszal együtt akár 72 millió forint támogatott kölcsönt vehetnek fel az igénylők első otthonjuk megvásárlására.
2025. 07. 05. 16:00
Megosztás:

Fejlesztői rekordot dönt a Sui, miközben a token árfolyama tovább szenved

Miközben a legtöbb blokklánc projekt fejlesztői aktivitása csökken, a Sui hálózat látványosan előretör: két év alatt 54%-kal nőtt a fejlesztői közösség. Ám az ökoszisztéma növekedése éles ellentétben áll a natív token, az SUI árfolyamának gyenge teljesítményével, ami még mindig 48%-kal van az eddigi csúcsa alatt.
2025. 07. 05. 14:00
Megosztás:

A cél változatlan: mindenki, aki akar és tud az dolgozhasson – minden idők legalacsonyabb szintjére csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon

A kormány mindent megtesz azért, hogy mindenki, aki akar és tud, az dolgozhasson, ennek érdekében célzott programokkal segíti az álláskeresők mielőbbi elhelyezkedését. A kormány a magyar munkavállalók, kiemelten a gyermekes családok támogatására fordítja Magyarország forrásait. A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően minden idők legalacsonyabb szintjére csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon, számuk tavalyhoz és az előző hónaphoz képest is több mint 3 ezerrel csökkent.
2025. 07. 05. 13:00
Megosztás:

Májusban valósággal felrobbant a hazai hitelpiac, és érkezik az újabb bomba

A Magyar Nemzeti Bank ma közzétett friss adatai szerint 2025 májusában ismét jelentős bővülést mutatott a hazai lakáshitelpiac, mind a piaci, mind a támogatott lakáscélú hitelek jól teljesítettek. Eközben a bankok arról számoltak be, hogy az év eleje óta nem tapasztaltak érdemi változást a jelzáloghitel-igénylések jóváhagyási arányában. A kormány ebben a hitelezési szempontból egyébként is kedvezőnek nevezhető helyzetben jelentette be az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási támogatást, ami várhatóan szeptembertől tovább élénkíti a hazai lakáshitelpiacot - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 05. 12:00
Megosztás:

Szavazással indulhat a WLFI token kereskedése – Trump kapcsolatai továbbra is kérdéseket vetnek fel

A függetlenség napján új fejezet kezdődhet a kriptopiacon: a World Liberty Financial (WLFI) bejelentette, hogy közösségi szavazást indít tokenje, a $WLFI szabad kereskedhetőségének engedélyezéséről. Miközben a decentralizált jövő felé nyitnak, politikai árnyékok is vetülnek a projektre – Donald Trump szerepe továbbra is vitatott.
2025. 07. 05. 11:00
Megosztás:

Zuhan a NEAR token árfolyama, hiába indult el az új Bitwise ETP

Hiába a nagy reményekkel kísért új tőzsdén kereskedett termék (ETP) indulása, a NEAR Protocol tokenje pénteken 5%-os eséssel válaszolt. A technikai elemzés szerint erős ellenállás alakult ki az árfolyamgrafikonon, miközben a teljes kriptopiac is gyengélkedik. Vajon ideje-e újraértékelni a NEAR szerepét az AI-vezérelt blokkláncprojektek között?
2025. 07. 05. 10:00
Megosztás:

Feladtad már az eheti lottódat? Akkor siess, mert...

Tovább nőtt a tét az Ötöslottón, miután közel 4 hónapja nem született telitalálatos szelvény. A múlt héten 24 játékos volt egészen közel a fődíjhoz, ugyanis csupán egy számot hibáztak el. Ezen a héten minden idők 9. legnagyobb nyereményét kínálja a játék a szerencsevadászoknak.
2025. 07. 05. 09:00
Megosztás:

A Kormány az uniós költségvetési szabályrendszer lehetőségét kihasználva megnyitja a Gazdaságfejlesztési Keretet

A Kormány a költségvetés stabilitásának megőrzése és a szigorú fiskális fegyelem fenntartása mellett a lehető legnagyobb gazdasági növekedés elérésére törekszik. Ennek érdekében a Kormány élni kíván az Európai Bizottság által elfogadott, Magyarország számára megnyíló országspecifikus mentesítési záradékkal.
2025. 07. 05. 08:00
Megosztás:

Mit okozhat a lakáspiacon a kormány legújabb bejelentése?

A kormány által bejelentett 3 százalékos kedvezményes hitellel kapcsolatban a zenga.hu hirdetési portál állománya alapján megnéztük, a lakásárakhoz képest hol, mekkora részét érintheti a kínálatnak a döntés, és az elmúlt időszak áremelkedésének ellenére, hol jelenthet érdemi segítséget a lakásvásárlásban a frissen bejelentett kedvezmény.
2025. 07. 05. 07:00
Megosztás:

Nyakunkon az év legfontosabb vitorlásversenye: a Kékszalag akár pénzt is hozhat a konyhára!

2025. július 10-én kezdődik az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj. A vitorlássport szerelemeseinek ünnepe idén nemcsak a versenyzőknek és a „magyar tenger” partján szurkoló közönségnek kínál felejthetetlen élményeket, de a sportfogadók számára is, akik a Vegas.hu-n tippelhetnek a verseny végeredményére.
2025. 07. 05. 06:00
Megosztás:

Új küldetés: itthon tartani és egyben tartani a mozduló magánvagyont

A komplex, partneri alapon működő családi vagyontervezési szolgáltatás nem csak a gazdagok kényelmét szolgálja – nemzetgazdasági jelentősége van.
2025. 07. 05. 05:00
Megosztás:

A TRON DAO és a MetaMask együttműködésével indult be a láncok közötti innováció az EthCC-n

A TRON DAO aktív jelenléttel és stratégiai partnerségekkel – köztük a MetaMaskkal és az Arkhammal – vett részt a 2025-ös EthCC konferencián, amelyet idén a franciaországi Cannes városában rendeztek meg. A fókuszban a láncok közötti együttműködés és a decentralizált ökoszisztéma jövője állt – piaci hatások nélkül, de komoly iparági figyelemmel.
2025. 07. 05. 04:00
Megosztás:

Beépített manipuláció a játékokban - az NKFH részt vett a videojátékokat vizsgáló nemzetközi fogyasztóvédelmi ellenőrzésben

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) 2025. március 31. és április 11. között részt vett a Nemzetközi Fogyasztóvédelmi Jogérvényesítési Hálózat (International Consumer Protection and Enforcement Network; ICPEN) által koordinált éves, mobil- és online játékokra fókuszáló nemzetközi ellenőrzési akcióban („sweep”). A kezdeményezéshez 21 másik ország fogyasztóvédelmi hatósága is csatlakozott. Az ellenőrzés során 439 mobil- és online játékot vizsgáltak, melyek szinte kivétel nélkül tartalmaztak pénzköltésre ösztönző, manipulációs elemeket.
2025. 07. 05. 03:00
Megosztás: