A nyugdíjprémiumot sajnos el lehet felejteni, nem lesz!

A kormány és a Kopint-Tárki egyformán csak 2,5 %-os gazdasági növekedést jósolnak idén Magyarországon. Emiatt nyugdíjprémiumra nincs lehetőség, és - ahogy a Pénzügyminisztérium külön kiemelte - már az is jelentős eredmény, hogy az állam biztosítja a nyugdíjak fenntartásához szükséges pénzügyi alapot. Lássuk a részleteket, hogy van-e bármilyen remény...

A nyugdíjprémiumot sajnos el lehet felejteni, nem lesz!

Hiába módosította tavaly többször is kormány a költségvetési hiánycélt, a valóságban így is sokkal magasabb lett. A kormányzati szektor 2023. évi hiánya 5 ezer milliárd forint fölé nőtt, ami a GDP 6,7 százaléka. Az idei hiány is – írtuk meg korábban – jóval több lesz a tervezettnél. A legutóbbi Kormányinfón kiderült: ahhoz, hogy az idénre kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt elérjék, 675 milliárd forintnyi állami beruházást állítanak le. 

Varga Mihály pénzügyminiszter hangsúlyozta, nem törlik, hanem átütemezik az érintett fejlesztéseket. Azt is közölte, hogy tárcánként meghatározott keretösszeg alapján döntik el, mely beruházások elhalasztására van lehetőség. Szavai szerint több mint 2000 milliárd forintnyi állami beruházás viszont megvalósulhat. 

Akárhogy is, a magyar gazdaságba ütnek egy közel 700 milliárd forintos lyukat. Oda, ami amúgy sem muzsikál éppen rózsásan. Meglepő módon jelenleg a kormány és a Kopint-Tárki egyaránt meglehetősen karcsú, mindössze 2,5 százalékos növekedést vár idén a magyar gazdaságtól. Ez azért érdekes, mert a konjunktúrakutató intézet már akkor csekély növekedést várt (azért nem annyira keveset, mint most), amikor a kormány még 4 százalék feletti bővülésről álmodozott. Az pedig nyugdíjprémium kifizetését is lehetővé tehette volna. 

Túl sok pénz ment az idősebbeknek?

nyugdíjas nyugdíjprémium 2024

A Kormányinfón a pénzügyminiszter újságírói kérdésre elmondta, hogy a kormány 20,5 milliárd forintot tett félre idén a nyugdíjprémiumra (ebből is látszik, hogy nagyobb növekedésre számítottak).  Az összegről Varga az őt kérdező újságírónak kijelentette: „ne aggódjon ezért a pénzért, van ennek a pénznek helye”. (Képünkön épp ezen mosolyodik el.) Ez amúgy elég cinikusan hangzott, de voltak persze itt cifrább dolgok is.

Tavaly például kiderült, hogy nyugdíjprémiumra a jogosnak a felét sem fizették ki. Az 1997. évi LXXXI. (Tny.) törvény alapján a nyugdíjprémium kalkulációjához a nyugdíj negyedét, de legfeljebb 20 ezer forintot kell alapul venni, amihez akkora szorzószámot társítanak, mint amennyivel meghaladja a növekedés a 3,5 százalékot. Ebből következően a 2022-es év után járó nyugdíjprémium a legalább 80 ezer forintos juttatás után 22 ezer forint lett volna. Valójában azonban maximum 10 ezer forintot fizetett ki ilyen címen az állam.

Az Azénpénzem.hu akkori számításai szerint így közel 30 milliárd forintot spóroltak meg a nyugdíjasokon. Pénz pedig lett volna a kifizetésre. A költségvetésben ugyanis 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel kalkuláltak, így a nyugdíjprémiumra mintegy 68,5 milliárd forintot különítettek el, amiből végül csak 23,5 milliárdot fizettek ki. Ez is mutatja, hogy mennyire lehet komolyan venni az ilyen ígéreteket. 

Az idősebbek számára aggasztó lehet, hogy közben a PM azon borong, hogy az idei első negyedévben a nyugellátásokra az egy évvel korábbinál többet fizettek ki. Az Azénpénzem.hu számításai szerint a nyugellátásokra az idén az első három hónapban összesen kiadott 1895,7 milliárd forint bő tíz százalékkal haladja meg a tavalyit. Időközben voltak olyan spekulációk (egyébként a nemzetgazdasági miniszter, Nagy Márton szavai alapján), amelyek szerint a 13. havi nyugdíj kifizetése „fektette meg” a költségvetést. Ezzel a tétellel azonban számolniuk kellett. Nem is tudjuk, mi a rosszabb, ha nem tették, vagy ha most tudatosan hergelnek a nyugdíjasok ellen.


Elfogadták a törvényt! A nyugdíjkorhatár így alakul és nyugdíjba vonulás

Sosem egyszerű eldönteni, hogy pontosan melyik időponttól érdemes kérni az öregségi nyugdíj megállapítását. Érdemes ezért áttekinteni, hogy az idei évben van-e mód visszamenőleges igénylésre, és ha igen, milyen határidőig.
2026. 06. 06. 01:00
Megosztás:

Kissé nőtt a hazai biztosítók díjbevétele és szerződésállománya az idei első negyedévben

A biztosítási szektor idei első negyedéves halmozott díjbevétele 571,9 milliárd forint volt, 0,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának értékét, a negyedév végére a biztosítók teljes szerződésállománya 0,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - tette közzé a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a honlapján pénteken.
2026. 06. 06. 00:05
Megosztás:

Alekszej Lihacsov: a Roszatom levélben jelezte készségét Budapestnek a Paks II-ről való egyeztetésre

A Roszatom diplomáciai csatornákon keresztül levelet küldött Magyarországra, amelyben kifejezte hajlandóságát a Paks II atomerőművel kapcsolatos munkák auditálására, és várja a döntést - jelentette ki Alekszej Lihacsov, az orosz állami nukleáris energetikai vállalat vezérigazgatója újságíróknak pénteken Szentpéterváron.
2026. 06. 05. 23:00
Megosztás:

Felülvizsgálják a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerét

Mind a közoktatásban, mind a szakképzésben megkezdték a pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének (TéR) átfogó felülvizsgálatát - írta a gyermek- és oktatásügyi miniszter pénteken Facebook-odalán.
2026. 06. 05. 22:00
Megosztás:

Figyelmeztető sztrájkot tartottak a Hanon pécsi telephelyén

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak csütörtök délután a Hanon Systems Hungary Kft. pécsi telephelyének dolgozói - tájékoztatta a Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke a munkabeszüntetést követően az MTI-t.
2026. 06. 05. 21:00
Megosztás:

Egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia a kínai felvételi vizsgák körül

Egyre nagyobb szerepet játszik a mesterséges intelligencia (MI) a kínai egyetemi felvételi vizsgákra való felkészülésben, ugyanakkor a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy a technológia nem helyettesítheti a tanulást és az önálló gondolkodást - közölte a kínai oktatási tárca.
2026. 06. 05. 20:00
Megosztás:

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete

Megnyílt a Magyar Nemzeti Parkok Hete, a 20. alkalommal megrendezett országos programsorozat az év legnagyobb ökoturisztikai eseménye, amelyen mind a 10 magyarországi nemzeti park igazgatóság bemutatkozik a nagyközönség előtt Budapesten. A nyitó hétvégén a Vajdahunyad vár udvarán interaktív programok, játékok várják a látogatókat.
2026. 06. 05. 19:00
Megosztás:

A Travel Teachers utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását

A Travel Teachers Kft. utazási iroda biztosítója megkezdheti az utasok kártalanítását, akik a kárigényüket az Európai Utazási Biztosító (EUB) Zrt. felé nyújthatják be a biztosítótársaság által meghatározott módon - közölte Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 18:30
Megosztás:

MNB: májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok

Májusban 507 millió euróval nőttek a nemzetközi tartalékok és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján pénteken megjelent előzetes adatok szerint 61,137 milliárd eurót tettek ki.
2026. 06. 05. 18:00
Megosztás:

Csak a kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be a jégkármérséklő rendszert

Június 3-tól az Országos Jégkármérséklő Rendszert (Jéger) kizárólag a legmagasabb, 60 százalék feletti jégvalószínűséggel járó, kiemelten veszélyes helyzetekben indítják be - közölte pénteken az MTI-vel a rendszert működtető Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
2026. 06. 05. 17:30
Megosztás:

Kivonul Magyarországról a Sameday

Kivonul Magyarországról a Sameday futárszolgálat, miután meghiúsult az Osztrák Posta leányvállalatával, az Express One-nal tervezett összeolvadása - közölte a román anyacég PR osztálya az MTI-vel pénteken.
2026. 06. 05. 17:00
Megosztás:

Hévíztől a János Kórházig: hogyan lesz a parkolóból adatvezérelt, bevételtermelő rendszer?

Van egy dolog, amitől szinte minden autós rosszkedvre derül: a parkolás. Körözés a tömb körül, aprópénz keresése a kesztyűtartóban, parkolóautomata keresése esőben, majd a bizonytalanság, hogy vajon időben visszaérünk-e az autóhoz. És persze ott van a bírság lehetősége is, ami akkor érkezik, amikor azt hittük, mindent jól csináltunk. De ritkábban beszélünk arról, mi történik a másik oldalon. Egy önkormányzat, egy kórház, egy bevásárlóközpont vagy egy intézmény számára a parkolás szintén komoly feladat. Üzemeltetni kell, ellenőrizni kell, bevételt kell kezelni, panaszokat kell megoldani, adatokat kell értelmezni. Ha a rendszer elavult, a parkoló könnyen költséghellyé válik. Pedig jól felépítve éppen az ellenkezője lehet: átlátható, adatvezérelt és bevételtermelő rendszer.
2026. 06. 05. 16:30
Megosztás:

Ripple: elindult az XRPL EVM Sidechain, az RLUSD több mint 40 blokkláncon terjeszkedik

Új lendületet kapott a Ripple ökoszisztémája: élesedett az XRPL EVM Sidechain, miközben az RLUSD stabilcoin egyre több okosszerződéses hálózaton válik elérhetővé. A fejlesztés egyszerre erősítheti az XRP Ledger használhatóságát, a Ripple multichain stratégiáját és az intézményi DeFi-fizetések jövőjét.
2026. 06. 05. 16:00
Megosztás:

A dráguló gabonák ellenére nagyjából stabil maradt a FAO élelmiszerár-indexe májusban

Nagyjából változatlan maradt a világ élelmiszer-alapanyagárainakreferenciamutatója májusban, mivel a növényi olajok árának csökkenése ellensúlyozta a gabonafélék és a cukor drágulását – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
2026. 06. 05. 15:30
Megosztás:

Ismét az RTL vezére, Vidus Gabriella a legbefolyásosabb médiavezető

A hazai médiaipar legbefolyásosabb szereplőjének ismét Vidus Gabriellát, az RTL Magyarország vezérigazgatóját választotta a Marketing&Média kommunikációs szaklap szakmai zsűrije. A médiaipari toplista második helyén Varga Zoltán, a Central Médiacsoport tulajdonos-vezérigazgatója, míg a harmadikon Vaszily Miklós, a TV2 Csoport elnök-vezérigazgatója végzett. A szaklap idén egy időben mutatta be a legbefolyásosabb médiavezetők, marketingvezetők és PR-vezetők TOP 50-es rangsorát. A marketinges lista élén Szabó Béla Attila (Magyar Telekom), a PR-rangsor első helyén pedig Beke Zsuzsa (Richter Gedeon) végzett. A rangsorokból és a szakmai párbeszédekből egyaránt az rajzolódik ki, hogy a kommunikációs iparág egyszerre reagál a választásokat követő piaci átrendeződésekre és a technológiai változások által teremtett új helyzetre.
2026. 06. 05. 15:00
Megosztás:

Visa és Brale: stabilcoin-elszámolást tesztelnek a Canton Networkön

A Visa újabb lépést tesz a stabilcoin-alapú intézményi fizetések irányába. A vállalat a Brale-lel közösen indított proof-of-concept programot, amelyben az SBC nevű, amerikai dollárhoz kötött stabilcoin elszámolási felhasználását tesztelik a Canton Network blokklánc-infrastruktúráján. A fókuszban a privát, programozható és szabályozott intézményi tranzakciók állnak.
2026. 06. 05. 14:30
Megosztás:

Az OPUS részvényenként 20,11 forint osztalékot fizet

Az OPUS GLOBAL Nyrt. 20,11 forint osztalékot fizet részvényenként - közölte a társaság a tőzsde honlapján pénteken.
2026. 06. 05. 14:00
Megosztás:

Lemondott a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke

Lemondott tisztségéről Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke - közölte a szervezet pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 05. 13:30
Megosztás:

Hamis adatokkal szerzett 300 milliós támogatást egy tatai vállalkozás

A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség vádat emelt egy áruszállítással foglalkozó cég ügyvezetője és társai ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy valótlan adatokkal szereztek 300 millió forint támogatást egy versenyképesség növelését célzó pályázaton - közölte a főügyészség pénteken az MTI-vel.
2026. 06. 05. 13:00
Megosztás:

Az amerikai pénzügyminiszter szerint a Clarity Act új korszakot nyithat a Bitcoin számára

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint a stablecoin-szabályozás és az Egyesült Államok stratégiai Bitcoin-tartaléka együtt alapjaiban formálhatja át az intézményi kriptoelfogadás jövőjét. A készülő Clarity for Payment Stablecoins Act nemcsak a dollárhoz kötött digitális eszközök piacát rendezheti át, hanem közvetve a Bitcoin tartalékeszközként betöltött szerepét is erősítheti.
2026. 06. 05. 12:30
Megosztás: