A P2P hitelezés, mint alternatív forrásszerzési lehetőség
A kölcsön arra adott lehetőséget, hogy ezt a pénzügyi problémát úgy oldják meg, hogy egy pénzintézet eszközeit használják, amelyeket egy adott időszak során a megfelelő kamatlábbal együtt törlesztenek.
A jól bevált hitelezési konstrukciók működésének a lényege minden esetben egy közvetítő, lebonyolító intézmény jelenléte volt, ami általában egy bankot jelentett. A bankok működésük folytán letéteket fogadtak olyan ügyfelektől, akiknek felesleges pénzeszközeik voltak, abból pedig kölcsönt folyósítottak azoknak, akiknek pedig pénzre volt szükségük.
A peer-to-peer, azaz P2P hitelezés a 2008-as pénzügyi válság után jelent meg a piacon. A működés lényege, hogy ezek a modellek kiiktatják a tranzakcióból a bankokat, mint közvetítőket. Ha szeretnél közelebbről is megismerkedni a modell működésével, ezt megteheted a p2pplatforms.com címen, de ebből az összefoglalóból is megtudhatod a legfontosabb dolgokat.
Hogy működik ez a modell?
A P2P hitelezés működésének a lényege, ahogy már említettük, hogy nincs egy közvetítő intézmény, amely jutalékot és egyéb költségeket fizettetne meg. Ezáltal pedig maga az ügylet olcsóbbá is válik. Az ilyen típusú hitelezést kínáló platformok ugyan szintén közvetítőnek számítanak, de csak olyan formában, hogy piacteret biztosítanak.
Itt a hitelt felvenni és felkínálni kívánó magánszemélyek és vállalkozások találkozhatnak egymással és meg tudnak állapodni a kölcsön részleteivel kapcsolatban. Az ügyletek megvalósulását az említett platformok által működtetett technológia és a különböző algoritmusok biztosítják. Ezek segítségével történik a hitelt igénylők hitelképességi kockázatelemzése.
Ehhez az adott alanynak olyan adatokat kell megadnia, mint a munkahelye, bevételei, meglévő és korábbi hitelei, azok törlesztése. Mindezekből a rendszer kiszámítja, milyen feltételekkel, milyen értékhatárig lehet az adott személy vagy vállalkozás hitelképes.
A platformon jelenlévő hitelt felkínáló befektetők ennek alapján tudnak döntést hozni, hogy egy adott hitel finanszírozásába beszállnak-e. Ennek a modellnek van egy közösségi oldala is, ugyanis nem ritkán történik úgy, hogy a teljes hitelösszeget több befektető biztosítja, amivel azok befektetési portfóliójukat diverzifikálják, egyben a kockázatot is csökkentik.
A P2P kölcsönök legismertebb fajtái
A peer-to-peer kölcsönöknek többféle fajtáját találhatod meg, ha böngészel kicsit az ilyen típusú platformokon. Összességében azonban megállapítható, hogy három fő típus létezik, hasonlóan a hagyományos, banki hitelekhez. A folytatásban ezeket mutatjuk be.
A magánszemélyek részére rendelkezésre állnak a különböző személyi kölcsönök, amelyek felhasználhatók gépkocsi vásárlására, lakásfelújításra és egyéb dolgokra egyaránt. Mivel a P2P platformokon ezeket a hiteleket nem kötik olyan szigorú jóváhagyási feltételekhez, mint a bankokban, ezért sokan választják ezt a módszert.
A gazdasági szférában elsősorban az induló vállalkozások azok, amelyek ilyen modellhez fordulnak. A közösségi vállalkozói kölcsönök felhasználhatók a vállalat indulásának megtámogatására, vagyis irodabérletre, cégbejegyzésre, a kezdeti marketing költségek fedezésére, esetleg szolgálati gépkocsik beszerzésére.
Kevésbé elterjedt forma, de ezeken a platformokon a különböző oktatási és diákhitelek is elérhetőek. Ez elsősorban akkor lehet hasznos, ha az állami intézményeknél az érintett személy nem tud ilyen hitelhez jutni.
A P2P hitelezés előnyei és hátrányai
Ami az ilyen típusú konstrukció előnyeit illeti, azok közül első helyen érdemes megemlíteni, hogy mivel ezeken a platformokon a hiteligénylő adatai nem nyilvánosak, ezért a hitelfolyósító befektetők nem tudják őt azonosítani.
A másik előnyös dolog a gyorsaság. Míg egy hagyományos banki hiteligénylés hosszadalmas folyamat, rengeteg papírmunkával, kockázatfelméréssel, miegymással, addig egy P2P jellegű ügylet általában 2-3 munkanap alatt lezajlik.
Amit pedig még érdemes kiemelni a pozitív jellemzők közül, az a költséghatékonyság. Ezek a hitelek rendszerint kedvezőbb feltételekkel szerezhetők meg, mint a banki kölcsönök, vagyis alacsonyabb kamatláb mellett.
Értelemszerűen a hátrányok a befektetők oldalán jelentkeznek, elsősorban abban a kockázatban, hogy a kölcsönfelvevő nem fog törleszteni. Ilyen szempontból egy jó tanács, hogy egy nagyobb összegű kölcsön helyett inkább folyósítsunk több kisebbet.
Amire pedig még hasznos és fontos kitérni, az az, hogy nem minden országban érhetők el egyforma feltételek mellett. Így például Magyarországon jelenleg a jogszabályok nem teszik lehetővé ezt a típusú hitelezést. Ha mégis ebben vagy érdekelt, ahhoz külföldi számlára lesz szükséged, illetve választhatsz a számos befektetési alap közül, ahová beteheted a tőkédet.
Összegezve, megállapíthatjuk, hogy egy olyan konstrukcióról van szó, amely még keresi az útját a világban, de várhatóan az előttünk álló időszakban megnyugtató jogi hátteret kap és senkinek sem kell aggódnia a pénze miatt egy ilyen ügylet során.
-------------------------
A fenti írás egy vendégtartalom így annak tartalmáért a ProfitLine szerkesztősége semminemű felelősséget nem vállal. A megjelenített információk nem minősíthetők pénzügyi tanácsadásnak, hitelel ajánlatnak, kizárólag a tájékoztatást szolgálják. A hitelfelvétel felelősségteljes döntés így minden hitelkonstrukció esetében kiemelten fontos az azt megalapozó információk és lehetőségek széleskörű megismerése. Magyarországon a hitelezési tevékenységet a "2013. évi CCXXXVII. törvény a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról" szabályozza részletesen.