A polikrízis kezelése
A tavalyi év végén a Fidelity szakértői még arról beszéltek, hogy hogyan lenne érdemes kezelni a polikrízist, vagyis ezeknek a különböző nyomásoknak az együttállását, mely meglátásuk szerint túlzott szigorra kényszerítheti a jegybankokat, így hirtelen és súlyos recessziót idézhet elő.
Nos, a polikrízis azóta új szakaszába lépett. Bár a nemzetgazdaságok teljesítménye az év elején még kellő ellenálló képességről tanúskodott, mostanra kezdenek megmutatkozni a soha nem látott sebességgel lezajlott kamatemelési periódus hátrányos következményei. A legvalószínűbb kimenetelnek jelenleg a fejlett piacokat érintő recesszió tűnik. Kína kiutat kínálhat ezeknek az országoknak, a közelmúltban megindult újranyitás ugyanis enyhítheti a kelettől nyugatig kialakuló gazdasági feszültséget.
Szakértők szerint a következők lesznek a második negyedév témái:
1. Kemény vagy lágy landolás
Az elmúlt hetekben a befektetők egyre inkább a még idén bekövetkező, hirtelen és jelentős mértékű kamatcsökkentéseket árazták be, de az amerikai jegybank eddig kitartott a saját álláspontja mellett, mivel attól tart, hogy a tartósan ragadós infláció és a felpörgött munkaerőpiac miatt továbbra is magasabb szinten kell tartania a kamatlábakat („higher for longer”).
A tartósan magas kamatlábak növelik a pénzügyi rendszerekre nehezedő nyomást, és az első repedések már kezdenek is megmutatkozni. Bár a Fidelity azt nem gondolja, hogy a Silicon Valley Bank, majd a Credit Suisse összeomlása az egész bankrendszerben rejlő rendszerszintű kockázatra utalna, de további, közelgő zavarok jele lehet. A monetáris politika enyhítése nélkül újabb feszültségek fognak megjelenni, ami álláspontjának felülvizsgálatára késztetheti a Fed-et.
A legvalószínűbb kimenetel továbbra is egy 12 hónapos időtávlatban jelentkező, ciklikus recesszió, amelyben a munkanélküliség 1-3 százalékkal emelkedik, de ha a Fed 2023-ban végig restriktív marad, akkor ennél súlyosabb visszaesésre is számítani kell.
2. A vállalatokhoz kapcsolódó kockázatok és lehetőségek
Ebben a „tovább, magasabban” környezetben a Fidelity az alulról felfelé irányuló kutatási módszerek alkalmazásával az ellenálló profillal rendelkező papírok megtalálására összpontosít. Olyan szektorokat és régiókat keres, amelyek strukturális hátszéllel, defenzív jellemzőkkel és vonzó értékelésekkel rendelkeznek, így a legjobb hozam/kockázat egyensúlyt tudják felmutatni.
Hosszabb távon a fenntarthatóság, a demográfia és a re-shoring/near-shoring (vagyis a termelési kapacitás haza/közelebb telepítésének) témaköre kínál továbbra is erős felülteljesítési lehetőségeket.
3. A kínai újranyitás
Bár a nyugati gazdaságok irányítói kemény landolásra készülnek, a Kínában zajló fejlemények enyhíthetik a földet érés által okozott megrázkódtatást. „A közfelfogással ellentétben mi pozitív fordulatként értékeltük a Kínai Kommunista Párt október kongresszusát. Az ország vezetői azóta a minőségi növekedés fontosságát hangsúlyozzák, és a gazdaságot a befektetők és az export által mozgatott modellről a belföldi fogyasztásra és gyártásra igyekeznek átállítani. A szakmapolitikai vezetők vélhetően továbbra is célzott könnyítésekkel igyekeznek egy-egy konkrét ágazatot támogatni, anélkül, hogy ezzel átfogó gazdaságélénkítésbe kezdenének. A folyamat eredménye egy a korábbitól eltérő kínai gazdaság lesz. A szerkezetátalakítás az előttünk álló években lassabb, de fenntarthatóbb növekedéshez vezethet” – teszi hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.