A rendeletet elfogadták! 64-83 éves nyugdíjasok készüljetek!

2024-től a nyugdíjelőlegről szóló döntést már nem határozat, hanem végzés formájában hozzák meg. De vajon milyen következményekkel jár ez a módosítás a nyugdíjakra és magukra a nyugdíjasokra nézve? Érdemes alaposabban utánajárni a témának, hiszen ez sok érintett számára lényeges változást jelenthet.

A rendeletet elfogadták! 64-83 éves nyugdíjasok készüljetek!

Mikor kerül sor a nyugdíjelőleg megállapítására?

Nyugdíjelőleget általában akkor állapítanak meg, ha a nyugdíjkérelmet az év elején, január 1-je és az adott év márciusában közzétett valorizációs szorzószámok megjelenése közötti időszakban nyújtják be.

Ebben az időszakban az előleg biztosítja az igénylőnek a nyugdíjszerű juttatást egészen addig, amíg a végleges összeg kiszámításához szükséges valorizációs adatok nyilvánosságra nem kerülnek.

Az előleg megállapítására azonban ettől függetlenül is sor kerülhet, különösen akkor, ha a nyugdíjmegállapítási eljárás elhúzódik.

Ez rendszerint akkor fordul elő, ha nehézségek adódnak a múltbeli kereseti adatok beszerzésében – például mert a volt munkáltató már nem működik. A nyugdíj összegének megállapításakor a kereseteket 1988. január 1-jétől a nyugdíjmegállapítás napjáig veszik figyelembe.

Mindkét esetben – amennyiben a nyugdíjjogosultság igazolható – megkezdődik az előleg folyósítása.

További részletek az özvegyi nyugdíjról a következő videóban:

Mi változott 2024-ben?

2024 januárjától kezdve a nyugdíjelőlegről szóló döntést már nem határozattal, hanem végzés formájában hozzák meg. Ez a változás nem érinti az előleg funkcióját vagy célját, csupán az ügyintézés jogi formáját módosítja.

A végzés igazolja, hogy az igénylő jogosult az ellátásra, és előleget kell részére folyósítani. Emellett alkalmas más fontos ügyek rendezésére is, például az egészségbiztosítási jogosultság nyugdíjasként való nyilvántartására, vagy az Ellátottak utazási utalványának kiküldésére.

Az utazási utalvány jogosultságot biztosít a közösségi közlekedés kedvezményeinek igénybevételére: évente 16 alkalommal 50%-os, és 2 alkalommal 90%-os kedvezményre, amelyek akár össze is vonhatók. Az utalvány kézhezvétele után lehetőség van helyi kedvezményes bérlet kiváltására is.

Nyugdíjelőleg 2025 – Újdonság a rendszerben

A 2024-től életbe lépett szabályozás szerint, ha a nyugdíjigényt négy hónapon belül nem bírálják el, az igénylő kérheti az előleg újraszámítását a rendelkezésre álló adatok alapján.

Ez a lehetőség jellemzően magasabb összegű előleg megállapítását célozza, de ritkán előfordulhat, hogy az előleg összege csökken. Mivel a végleges nyugdíj meghatározásakor az előleg beszámításra kerül, a részleges adatok alapján meghatározott összeg a későbbiekben módosulhat.

A végleges nyugdíj összegének megállapítása

Amint minden szükséges adat rendelkezésre áll, azonnal sor kerül a nyugdíj végleges összegének kiszámítására, és erről határozatot adnak ki. Azokban az esetekben, amelyek a tárgyévre érvényes valorizációs szorzószámok közzétételére várnak, a döntéshozatal legkésőbb április 15-ig lezárul, eddigre a végleges összeg is megállapításra kerül.

A Bitcoin beköltözött a nyugdíjasok és nyugdíjak világába is

A kriptopiac újabb mérföldkőhöz érkezett: a Delaware Life biztosítótársaság bejelentette, hogy Bitcoin-kitettséget kínál fix indexált nyugdíjbiztosítási termékeiben. A lépés mögött a BlackRock által menedzselt, szabályozott index áll, amely újabb jele annak, hogy a hagyományos pénzügyi szektor fokozatosan integrálja a digitális eszközöket. De mit jelent mindez a befektetők és a piac jövője szempontjából?
2026. 01. 21. 14:00
Megosztás:

Európa válaszút előtt: radikális vállalati lépések nélkül elmaradhat a gazdasági fordulat

Európa gazdasági jövője kritikus ponthoz érkezett. Bár az uniós intézmények és a tagállamok az elmúlt években példátlan reform- és beruházási programokat indítottak el, a kontinens versenyképességi lemaradása továbbra is jelentős az Egyesült Államokhoz és Kínához képest. Egy friss, nemzetközi figyelmet kapó tanulmány szerint a fordulat kulcsa nem kizárólag az állami intézkedésekben, hanem mindenekelőtt a nagy európai vállalatok bátor, stratégiai beruházási döntéseiben rejlik - vélekednek a McKinsey elemzői friss tanulmányukban.
2026. 01. 21. 13:30
Megosztás:

Megnőtt az érdeklődés az új építésű lakások iránt januárban

Az új építésű lakások iránti érdeklődés többéves csúcsra emelkedett 2026 elején, míg a használt lakások kereslete jelentősen visszaesett az előző év azonos időszakához képest - közölte az ingatlan.com az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 21. 13:00
Megosztás:

Lengyelország 700 tonnára növeli aranytartalékát

A lengyel jegybanki tanács úgy döntött, hogy 700 tonnára növeli az ország aranytartalékát, aminek révén Lengyelország a legnagyobb aranykészlettel rendelkező tíz állam közé kerül - írta szerdán a Rzeczpospolita napilap.
2026. 01. 21. 12:30
Megosztás:

Az átlagnál jóval kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területén tavaly

A sokévi átlagnál 23 százalékkal kevesebb csapadék hullott a Balaton vízgyűjtő területére tavaly - derül ki a tó vízháztartásáról készített előzetes értékelésben.
2026. 01. 21. 12:00
Megosztás:

Folytatódott a hozamemelkedés a fejlett piacokon

Hétfőt követően kedden ismét érdemben emelkedtek a hozamok a fejlett piacokon. Ehhez a Grönland körüli geopolitikai feszültség és az újabb vámfenyegetések mellett hozzájárult a japán állampapírpiacon folytatódó eladási hullám is, aminek az élelmiszerekre kivetett forgalmi adó eltörlése és a kiírt időközi választás adott újabb löketet.
2026. 01. 21. 11:30
Megosztás:

Vaskos mínuszokkal indult a hét a hosszú hétvége után a Wall Streeten

A hétfői szünnap után a Wall Streetre is elért a Grönland miatti feszültség szele, így 2% körüli mínuszokkal indították a hetet a mértékadó indexek. Az S&P szektorindexei között az alapvető fogyasztási cikkeké kivételével minden pirosba fordult; a legnagyobb, közel 3%-os esés a technológia és a ciklikus fogyasztási cikkek könyvelhették el. A technológiai szektor nagyágyúi, mint a Microsoft, az Nvidia, vagy az Apple is vaskos mínuszokkal zártak, de nagyot esett a Meta, a Google, a Tesla és az Amazon is. A félelemindexként is ismert VIX, amely a várható piaci volatilitást méri, tavaly november óta nem látott szintre, 20 pont fölé emelkedett.
2026. 01. 21. 11:00
Megosztás:

Fokozódik a feszültség az Egyesült Államok Grönland megvásárlásával kapcsolatos tervei miatt

2026 eddig a geopolitikai feszültségek felerősödésének árnyékában telik és jelenleg éppen Grönland felett csapnak össze a hullámok. Ez a téma az uralkodó az idei Davosi Világgazdasági Találkozón, ahol több vezető európai és azon kívüli NATO-tagország politikusa szólalt fel az amerikai ambíciók ellen.
2026. 01. 21. 10:30
Megosztás:

Kedden folytatódott az esés a vezető nyugat-európai tőzsdéken

A mértékadó nyugat-európai tőzsdék hétfőt követően kedden tovább estek a vámfenyegetések miatt. Trump már szombaton kilátásba helyezte, hogy február 1-től nyolc európai ország esetében (Dánia, Norvégia, Svédország, Franciaország, Németország, Hollandia, Finnország, Egyesült Királyság) további 10%-os importvámok lépnek hatályba a már meglévők mellé, amely vámok június 1-jén 25%-ra emelkednek és addig maradnak érvényben, amíg nem engednek Grönland kérdésében. Trump tegnap újabb, ezúttal a francia borokra és pezsgőkre kivetett 200%-os vám bevezetésével fenyegetett azt követően, hogy Emmanuel Macron francia elnök állítólag nem volt hajlandó csatlakozni a Gázával foglalkozó „Béketanácsához”.
2026. 01. 21. 10:00
Megosztás:

Hiába a történelmi csúcsok, csökkent a Bitcoin iránti érdeklődés 2025-ben – Mi állhat a háttérben?

Miközben a Bitcoin 2025-ben új történelmi magasságokat ért el, az online keresések és a közösségi médiás aktivitás meglepő módon visszaesett. A közösségi hangulat továbbra is nyomott 2026-ban, hiába a növekvő árfolyam. Vajon mi magyarázza ezt a különös ellentmondást, és mit jelezhet ez a piac jövőjére nézve?
2026. 01. 21. 09:30
Megosztás:

A NAV nevében adathalászok küldenek csaló e-maileket

A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. 01. 21. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 21. 08:30
Megosztás:

Nagyszabású beruházást indít a Vajda-Papír Csoport Dunaföldváron - Új üzem, automatizált magasraktár és kapacitásbővítés 70,8 milliárd forint értékben

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelenlétében 2026. január 20-án helyezték el a Vajda-Papír Csoport harmadik fejlesztési ütemében megvalósuló új üzem és automata raktár alapkövét Dunaföldváron. Az eseményen a magyar tulajdonú Vajda-Papír Csoport négy fejlesztési projektet magában foglaló, nagyszabású bővítési programját jelentették be, amely kiterjed a vállalat kapacitásbővítő beruházására, a hozzá kapcsolódó képzési projektre, a megújuló energiatermelést célzó fejlesztésre, valamint a profitrepatriálás keretében megvalósuló kapacitás bővítő beruházásra.
2026. 01. 21. 08:00
Megosztás:

A SEC biztosának őszinte szavai a kriptopiac jövőjéről

A kriptopiac továbbra is szabályozási útkeresésben van, de az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) egyik legismertebb arca, Hester Peirce biztató, mégis kritikus képet festett a jelenlegi helyzetről. Peirce részletesen beszélt a tokenizált értékpapírokról, a SEC és a CFTC közötti hatáskörharcról, valamint a szabályozás jövőjéről — és nem félt kimondani azt sem, ha valami nem működik jól.
2026. 01. 21. 07:30
Megosztás:

Mire elég 40 millió forint a magyar lakáspiacon?

Budapesten átlagosan egy 26 négyzetméteres ingatlanra elég 40 millió forint, a valóságban azonban ennél kisebb lakást lehet vásárolni ennyiből, mivel a minigarzonok többnyire a drága belvárosban találhatók. A zenga.hu ingatlankereső adatai szerint Nógrádban és Békésben ez a keretösszeg egy jó állapotú családi házra is elegendő, míg Szegeden, Győrben, Veszprémben és Székesfehérváron, egy jó minőségű, 45-50 négyzetméteres lakást lehet vásárolni 40 millió forintból.
2026. 01. 21. 07:00
Megosztás:

Az ABB „A” minősítést ért el a CDP rangsorában a víz- és klímavédelem területén

Az ABB kiváló, „A” minősítést ért el a klímavédelem és a vízgazdálkodás területén a CDP nonprofit szervezet 2025-ös rangsorában. Ennek eredményeként a vállalat az éves „A-listán” idén már nemcsak a klímavédelem, hanem – története során először – a felelős vízgazdálkodás terén is helyet kapott. Ezzel az ABB csatlakozott a minősített 22 100 vállalat azon felső 1 százalékához, amelyek „dupla A” értékelést szereztek.
2026. 01. 21. 06:30
Megosztás:

Összeállt a Fishing on Orfű teljes zenei programja

Összeállt az idei Fishing on Orfű (FOO) részletes programja. A 18. fesztiválon az Analog Balaton, az aurevoir., a Bëlga, a Bohemian Betyars, a Carson Coma, a Hiperkarma is színpadra lép június 24. és 27. között - közölte a fesztivál sajtófőnöke hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 21. 05:30
Megosztás:

Stabil pénzügyi pálya és dinamikus növekedés: A Scope Ratings megerősítette a 4IG minősítését

A Scope Ratings hitelminősítő intézet stabil kilátások mellett megerősítette a 4iG Nyrt. adósbesorolását.
2026. 01. 21. 05:00
Megosztás:

Megújulnak a Gondoskodás Pénztárak

Működésében és arculatában is átalakulva megújul a Gondoskodás Egészségpénztár és a Gondoskodás Nyugdíjpénztár, stratégiai szövetségekkel kiegészülve, önálló márkaként jelennek meg az öngondoskodási piacon - közölték a pénztárak kedden az MTI-vel.
2026. 01. 21. 04:30
Megosztás:

2025 tanulságai az építőiparban – a cégtrend tükrében

A 2025-ös év legfontosabb tanulsága az építőiparban, hogy a volumenemelkedés nem jelentett trendfordulót. Bár a piaci teljesítmény javult, a cégszám tovább csökkent, az új alapítások visszafogottak maradtak, miközben a megszűnések tartósan magas szinten alakultak. Az ágazat a 2025. évi szinten maradhat, annak ellenére, hogy a kapacitásai alapján akár 20 %-kal nagyobb teljesítményre is képes lenne.
2026. 01. 21. 04:00
Megosztás: