A rezsicsökkentés, mint szent tehén feláldozása
Nem véletlen, hogy az EURHUF és az energiaárak, főként a gázár közti együtt mozgás felerősödött az elmúlt időszakban, és a gázárak megugrását egyre gyakrabban megéreztük a forint árfolyamában is. Közgazdaságilag igencsak szűkségszerű volt a változtatás, amit tegnap meg is lépett a kormány.
Augusztustól csak az átlagos áram és gázfelhasználásig jár a rezsicsökkentett energiaár, az e fölötti felhasználást piaci áron kell a lakossági fogyasztóknak megfizetni. A tegnapi bejelentés szerint a háztartások háromnegyede átlag alatt fogyaszt, ami alátámasztja, amit amúgy is sejteni lehetett, hogy rendkívül egyenlőtlen, statisztikailag nézve ferde a lakosság felhasználása.
Az ERSTE elemzői becslése szerint a változtatással a jelenlegi energiaárak mellett több száz milliárd forintos költségvetési megtakarítást hajtott végre a kormány, és egyúttal a további árváltozásokból eredő kockázatok egy részétől is megszabadult. Jelen gazdasági környezetben ez szükségszerű lépés, és önmagában is segíthet a gazdasági bizalom megerősítésében illetve az EURHUF árfolyam magára találásában.
Az igazán örvendetes viszont az lenne, ha azok a fogyasztók, akik mostantól a piaci árral szembesülnek elkezdenék csökkenteni fogyasztásukat, mert akkor nem csak a költségvetés helyzete, de az alacsonyabb energiaimport igényen keresztül a külkereskedelmi mérlegünk is javulna, ami legalább olyan fontos lenne, mint a költségvetés rendbetétele.
Erre pedig minden esély megvan, mert a piaci ár az áram esetében 6-7-szerese, gáz esetében pedig 8-9-szerese a rezsicsökkentett hatósági árnak, bár az energiaárra rárakodó egyéb, fix tételek miatt a tényleges áremelés azért ennél kisebb lesz. Ekkora árváltozáshoz pedig már szokott alkalmazkodni a kereslet is.
A héten valójában óriási kiigazításokat jelentett be a kormány. Kezdve a minisztériumi zárolásokkal, a beruházások visszafogásával, a KATA adóforma megváltoztatásával járó effektív adóemeléssel, és most a rezsicsökkentés megváltoztatásával. Ezeket összeadva sok százmilliárdos, talán már ezer milliárd fölötti kiigazítás látható, amire egyelőre, némileg méltánytalanul, de nem reagáltak még a pénzpiacok, élükön a forint árfolyamával. (forrás: ERSTE Investment)