A szerb elnök egekig magasztalta Magyarországot

Az eredmények többet mondanak minden szónál - hangsúlyozta Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök szombaton Újvidéken arra utalva, milyen mértékben javult Magyarország és Szerbia kapcsolata az utóbbi években.

A szerb elnök egekig magasztalta Magyarországot

A szerb elnök Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen nyitotta meg a Nemzetközi Mezőgazdasági Vásárt.

Közölte: amennyiben az ukrajnai háború miatt kialakult válság során Magyarországnak bármire szüksége lenne, Szerbia készen áll arra, hogy segítsen szomszédjának, és ez fordítva is így van.

Mint mondta, Magyarország hét évvel ezelőtt még csak a hetedik helyen állt a kereskedelmi árucsere mértékét tekintve, mára azonban Szerbia második legfontosabb partnerévé vált, ami a kapcsolatok jelentős javulását mutatja. Ez azt bizonyítja, hogy megvan a kölcsönös bizalom és tisztelet, valamint a kölcsönös érdek is - húzta alá.

Aleksandar Vucic rámutatott, hogy nagyon nehéz tél vár az egész világra. Kiemelte, hogy a Szerbiában élők ezt még nem tapasztalják, nem látják, mert Szerbiában minden van, de fel kell készülni minden eshetőségre. Hozzátette, hogy Orbán Viktorral arról tárgyalt a vásár megnyitója előtt, hogyan lehetne túlélni ezt a válságot, és hogyan lehetne egymás segítségére a két ország.

Mivel Szerbia és Magyarország is jelentős mezőgazdasággal rendelkezik, ezen a területen valószínűleg nem lesz szükség egymás megsegítésére, de ha bármiben is hiányt szenvedne egyik vagy másik ország, a szomszédja kész segíteni rajta - húzta alá a szerb elnök.

Közölte, ha nem ér véget az ukrajnai háború, a világ egynegyede komoly élelmezési gondokkal fog küzdeni. "Ezért fontos, hogy az energiahordozókat és az élelmiszereket is bebiztosítsuk saját magunk számára" - szögezte le, majd úgy folytatta: "ha együttműködünk, akkor mindannyiunk számára könnyebb lesz".

Hozzátette, hogy Szerbia jelentős mennyiségű energiahordozót is be kíván szerezni, ám az országnak nincsenek tárolókapacitásai, a magyar miniszterelnök pedig ígéretet tett arra, hogy Szerbia használhatja a magyar tározókat is.

Aleksandar Vucic arra is rámutatott, hogy olyan jó kapcsolatot, mint Magyarországgal, csak kevés állammal ápol Szerbia, talán csak azokkal, akik a Nyitott Balkán kezdeményezésben részt vesznek, vagyis néhány szomszédos országgal. Kiemelte, néhány nappal ezelőtt Brüsszelben is Szerbia érdekeit képviselte a magyar külgazdasági és külügyminiszter, ami arról tanúskodik, hogy Magyarország mindig és mindenhol Szerbia mellett áll.

Az újvidéki Mezőgazdasági Vásár partnere ezúttal Magyarország, amire a legutóbb 12 évvel ezelőtt volt példa.

A vásáron az idén 21 ország 1100 kiállítója vesz részt, ami 80 százaléka a koronavírus-járvány előtti, 2019-es vásáron résztvevők számának - közölték a szervezők. Magyarországról 53 érkezett az egy hétig tartó agrárszemlére. A magyar vendégek több mint 1200 négyzetméteres területen tudnak bemutatkozni május 21. és 27. között.

A CED Közép-európai Gazdaságfejlesztési Hálózat Nonprofit Kft. tájékoztatása szerint a magyar megjelenés három helyszínen valósul meg. Az érdeklődők a fő nemzeti standon megismerhetik "Magyarország páratlan gazdasági, szellemi, kulturális, valamint turisztikai és gasztronómiai értékeit", további másik két helyszínen pedig 35 exportképes magyar vállalat mutatkozik be.


Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni - mondta Linczmayer Szilvia, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szóvivője az MTI érdeklődésére.
2026. 06. 28. 07:00
Megosztás:

Több mint négyezren teljesítették a MOL Balaton-átevezést

A hatalmas hőség ellenére több mint négyezren teljesítették a Zamárdi–Tihany–Zamárdi útvonal nyolc kilométeres távját a kilencedik alkalommal megrendezett a Balaton-átevezésen.
2026. 06. 28. 06:00
Megosztás:

Munkába állt Máté, a BME humanoid robotja

A hallgatók hamarosan az órákon is találkozhatnak majd vele. A mozgása már most lenyűgöző, mutatunk róla videót.
2026. 06. 28. 05:00
Megosztás:

Napraforgóolajból orvosi műanyag – zöld polimereket fejlesztenek Debrecenben

Végleg szakíthat a kőolajjal a hazai műanyagipar? A Debreceni Egyetem kutatói olyan úttörő zöldkémiai eljáráson dolgoznak, amely a megújuló növényi forrásokat – például a közönséges napraforgóolajat – alakítja át csúcstechnológiás polimerekké. Ezek az anyagok ráadásul nemcsak környezetbarátak, de az orvostudományban is új távlatokat nyithatnak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.
2026. 06. 28. 04:00
Megosztás:

27 Olaszrizling bizonyított a Szupermenta tesztjén

A Szupermenta nyári terméktesztjén Olaszrizlingeket vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Összesen 27 bor került „nagyító alá”, melyek az élelmiszerbiztonsági és -minőségi vizsgálatok, valamint a jelölés-ellenőrzés szempontjából is megfeleltek. A kedveltségi vizsgálaton az is kiderült, melyek a kóstolók által legkedveltebbnek ítélt Olaszrizlingek.
2026. 06. 28. 03:00
Megosztás:

Mehet az összes sárga csekk a kukába! Új dolog van helyettük!

A sárga csekk évtizedeken át a magyar háztartások egyik legfontosabb fizetési eszköze volt. Ma azonban már inkább a megszokás tartja életben: miközben sokan még mindig a postán várakoznak, a számlák többsége néhány érintéssel, akár otthonról is rendezhető.
2026. 06. 28. 02:00
Megosztás:

Élettársad van nem házastársad? Akkor most kapaszkodhatsz!

Még napjainkban is rengetegen nincsenek tisztában az élettársi kapcsolat vagyonjogi következményeivel, holott a becslések alapján jelenleg közel egymillió magyar él ilyen együttélési formában. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara friss kutatása szerint az élettársaknak csupán kis része ismeri pontosan a rájuk vonatkozó jogszabályokat. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat, ugyanis továbbra is számos tévhit és hiányos információ él a köztudatban.
2026. 06. 28. 01:00
Megosztás:

Gajdos László: rendkívüli, hosszan tartó hőhullámokra kell felkészülnünk idén nyáron

A Meteorológiai Világszervezet előrejelzései szerint a globális El Nino jelenség hatására idén nyáron rendkívüli, hosszan tartó hőhullámokra és szélsőséges időjárási jelenségekre kell felkészülnünk - írta szombaton Facebook-oldalán az élő környezetért felelős miniszter.
2026. 06. 28. 00:05
Megosztás:

20 ezer dollárig zuhanhat a Bitcoin? A ChatGPT és a Claude szerint csak egy rendkívüli összeomlás vezethet idáig

A Bitcoin árfolyamának közelmúltbeli visszaesése ismét előhozta a kriptopiac egyik legnagyobb kérdését: vajon elképzelhető, hogy a világ legismertebb kriptovalutája ismét 20 000 dollárra zuhan?
2026. 06. 27. 23:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél az ötös lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 26. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 06. 27. 22:00
Megosztás:

Kriptovaluta adózási szigor Hongkongban: 8000 pénzügyi intézményt érinthet az új rendszer

Hongkong újabb nagy lépésre készül a kriptopiac szabályozásában. A tervezett adóügyi jelentési rendszer kötelezővé tenné a felhasználók adóügyi illetőségének ellenőrzését a licencelt kriptoplatformok számára, miközben a város a szabályozott stabilcoinok bevezetését és a virtuáliseszköz-tanácsadók külön engedélyezését is előkészíti.
2026. 06. 27. 21:00
Megosztás:

Díszkertészek: a természetes légkondicionáló az egyetlen tartós fegyver a sorozatos hőhullámok ellen

A hőség elleni küzdelemben a professzionálisan tervezett, kivitelezett és fenntartott zöldfelületek, valamint a hazai nevelésű, klímarezisztens növényanyag jelentik az egyetlen valódi, hosszú távú és fenntartható megoldást - közölte a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete (MDSZSZ) szombaton az MTI-vel.
2026. 06. 27. 20:00
Megosztás:

Átadták az MVM új energiatároló rendszerét Tiszaújvárosban

Átadták az MVM Tisza Erőmű Kft. 31 megawatt névleges teljesítményű és 62 megawattóra kapacitású akkumulátoros energiatároló rendszerét a vállalat tiszaújvárosi telephelyén pénteken.
2026. 06. 27. 19:00
Megosztás:

Országszerte megkezdődött az amerikai szőlőkabóca elleni védekezés

A hőség miatt egyre több turista választja a déli napozás helyett a kora reggeli és késő esti programokat a Balatonnál - közölte a Balatoni Turizmus Szövetség szombaton az MTI-vel.
2026. 06. 27. 18:00
Megosztás:

A meleg miatt kialakulóban van a "szieszta-kultúra" a Balatonnál

A hőség miatt egyre több turista választja a déli napozás helyett a kora reggeli és késő esti programokat a Balatonnál - közölte a Balatoni Turizmus Szövetség szombaton az MTI-vel.
2026. 06. 27. 17:00
Megosztás:

Több vasútvonalon korlátozták a vonatok megengedett maximális sebességét

Az utasok biztonsága érdekében szombat déltől tizenhárom vasútvonalon korlátozták a vonatok megengedett maximális sebességét, ami miatt 5-15 perces alapkésések alakulhatnak ki az érintett vonalakon - közölte a MÁV-csoport az MTI-vel.
2026. 06. 27. 15:00
Megosztás:

A stabilcoinok kiléptek a kriptovilágból – a Zerohash építi a pénzügyi hátteret

A stabcoinok (angolul: stablecoin) már nem csupán arra szolgálnak, hogy a kriptokereskedők dollárhoz kötött tokenekben parkoltassák a tőkéjüket. Nemzetközi bérfizetések, vállalati átutalások, pénzküldések és kereskedési számlák feltöltése is egyre gyakrabban történik velük. A látványos növekedés mögött azonban kevésbé ismert infrastruktúra-szolgáltatók dolgoznak – közéjük tartozik a technológiai és szabályozási hátteret egyaránt biztosító Zerohash.
2026. 06. 27. 14:00
Megosztás:

Átléphette az 1 milliárd dollárt a Polymarket évesített bevétele

A Polymarket évesített bevétele egy friss értesülés szerint már meghaladja az 1 milliárd dollárt. Amennyiben az adat később független megerősítést is nyer, a blokkláncalapú predikciós piac a kriptoipar egyik leggyorsabban növekvő platformjává válhat. Fontos azonban, hogy nem tényleges éves árbevételről, hanem az aktuális teljesítményből kiszámított bevételi ütemről van szó.
2026. 06. 27. 13:00
Megosztás:

Magyar Péter: Magyarországon kiemelkedően magas az eurózónához való csatlakozás támogatottsága

Magyarországon kiemelkedően magas, 70-75 százalék körüli az eurózónához való csatlakozás támogatottsága - mondta a miniszterelnök a Kiriákosz Pierakákisszal, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökével folytatott pénteki egyeztetés után sajtótájékoztatón, Budapesten. Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a maastrichti kritériumok teljesítése már magában hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez.
2026. 06. 27. 12:00
Megosztás:

Augusztus végén több mint 3 milliárd forintos fejlesztés indul a Széchenyi Fürdőben

A Fővárosi Közgyűlés pénteken jóváhagyta a Széchenyi Fürdő felújítási programját, megadta a felhatalmazást a nyílt közbeszerzési eljárás kiírására, így várhatóan augusztus végén elkezdődhetnek a nettó 3 milliárd forintot meghaladó felújítási munkálatok - ismertette Szűts Ildikó, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója sajtóbejáráson, pénteken Budapesten.
2026. 06. 27. 11:00
Megosztás: