A tejtermelő gazdaságok munkáját segítő rendszert fejlesztenek
Mikó Edit, a projektet bemutató sajtótájékoztatón elmondta, a 2026 tavaszáig tartó, a Debreceni Egyetem közreműködésével megvalósuló, csaknem 600 millió forintos projekt költségeiből 429 millió forintot fedez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatása.
A hazai tejtermelő tehenészetekben leggyakrabban tenyésztett szarvasmarha a holstein-fríz, amely a világon legelterjedtebb, rendkívüli termelési paraméterekkel rendelkező fajta. Azonban ez a kiemelkedő genetikai potenciál nagyfokú érzékenységgel, környezeti igényekkel társul. Az állományszintű betegségek megelőzése, a termelési potenciált kielégítő takarmányok biztosítása és a megfelelő környezet a gazdaságos termelés alapja.
Demeter Krisztián, a Ceres Holding Zrt. termelési igazgatója a Milkmen Kft. képviseletében kifejtette, a jelenlegi munkaerőpiaci körülmények között nehéz feladatot jelent megtalálni a nagy állattartó telepeken az állományból az eltérően viselkedő vagy az esetleg beteg egyedeket kiszűrni képes gondozókat, és ha még a megfelelő szakemberek rendelkezésre is állnának, ennek költségeit nehéz kitermelni.
A tejelő szarvasmarha ágazatban egyre inkább elterjed a robottechnológia, az automatizálás. A piacon elérhető megoldások gyűjtik és elemzik a tehenek egyedi termelési, aktivitási és élettani paramétereit, a takarmány-fogyasztással és a kérődzéssel eltöltött időtartamot. Az adatok értékelése azonban külön-külön történik, nincs lehetőség az egyes paraméterek összefüggéseinek feltárására. Hátrányuk, hogy általában egyedi szenzorokat igényelnek, melyeknek felhelyezése sok esetben stresszfaktort jelent az állatoknak. Gyakoriak a meghibásodások, és a jelentős eszközszükséglet miatt költségük is magas.
A Milkmen Kft. és az SZTE célja a tehenészetek munkáját segítő összetett döntéstámogató rendszer kifejlesztése.
Az egyetem már bevált gépi látás platformjára építve hoznak létre multimodális - kép-, hang- és hőképalapú – érzékelőrendszert, amely segítségével folyamatosan lehet információkat gyűjteni az egyes tehenek és állatcsoportok vitális és életviteli jellemzőiről.
Az így gyűjtött adatok, a már meglévő rendszerek információi, valamint a környezetgenomikai jellemzők kellő alapot nyújtanak a megfelelő mesterséges intelligenciával segített elemzésekhez, melyekkel javítható a tejtermelő tehenészetek hatékonysága az állategészségügy, a takarmányozás, az egyedi azonosítás, az állatjólét és a gazdaságosság területén.
A projekt célja egy olyan, piacon értékesíthető termék és szolgáltatás létrehozása, amely később akár más állatfajokra is adaptálható.
A Ceres csoporthoz tartozó Milkmen Földesi Tejtermelő Kft. több mint húsz éve üzemelteti szarvasmarha tenyésztő telepét Paks mellett, Földespusztán. A cég a telep melletti földeken, mintegy 800 hektáron szántóföldi növények termesztését végzi, elsődlegesen az állatállomány takarmányozásához, másodsorban értékesítésre.
A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint az 1991-ben alapított, 53 alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 1,506 milliárd forint volt, ami mintegy 10 százalékkal maradt el az előző évitől. A cég adózott eredménye 2022-ben 4,6 millió forint, tavaly az adózást követő vesztesége 156 millió forint volt.