A tengerentúlinál jóval gyengébbek voltak 2024-ben az európai piacok, az új év első hetét viszont pozitívban zárták
A pán-európai Stoxx600 6,0%-kal növekedett, az év legkiemelkedőbb teljesítményét az európai bankszektor adta, 26%-os növekedéssel, ugyanakkor az AI boomból a kontinens technológiaszektora kevésbé tudott profitálni, mint az Egyesült Államokban volt látható. A december 18-án bekövetkezett, Powell amerikai jegybankelnök beszédét követő piaci korrekció az európai piacokat sem kímélte, az esést ugyanakkor az angol piac azóta már többnyire ledolgozta, a francia és német viszont azóta is a korábbi szintjük alatt van. Az elmúlt hetet tekintve a főbb európai piacok emelkedni tudtak, így a Stoxx600 0,9%-kal került magasabbra, annak ellenére, hogy a pénteki napon lefordult a legtöbb európai index.
Az angol piac 0,4%-kal, a német 0,6%-kal csökkent, míg a francia egy nagyobb, 1,5%-os esést mutatott. A legjobban teljesítő szektorok az olaj és gáz szektor volt (+1,2%), a szektorok többsége ugyanakkor csökkent, élükön a fogyasztási cikkek és szolgáltatások szektorával (-2,8%), de a járműgyártás is alulteljesített (-1,7%), melyet elsősorban a Stellanis esése fogott vissza. A cég által közölt számok alapján 37%-kal esett vissza a cég olaszországi gyártása 2024- ben. Mindemellett a héten életbe lépett szigorúbb szabályok értelmében egyes plug-in autóik elveszítették az amerikai adókedvezményhez való jogosultságukat, miután az „inflációcsökkentő törvénycsomag” szigorítja az akkumulátor-alkatrészek és az azok gyártásához használt nyersanyagok beszerzési forrásait. A Stellanison túl több jelentős európai autógyártó részvényei is estek.
A 2024-es évet tekintve régiónk felülteljesítő volt, a BUX 30,9%-kal, a PX50 24,5%-kal emelkedett, a WIG20 ugyanakkor 6,4%-kal esett. A december 18-ai esés kisebb hatással volt a kockázatosabb piacokra, így a magyar és cseh index pluszban zárt, míg a lengyel stagnált december egészében. Ami az elmúlt hetet illeti, mindhárom index emelkedett, legnagyobb mértékben a WIG20, 1,6%-kal, míg a BUX közel fél százalékkal került feljebb. A pénteki napon egyedül a MOL tudott kis mértékben emelkedni, az OTP stagnált, a Richter és az MTelekom pedig visszafogta a hazai indexet.
A pénteki napon több makroadat is megjelent hazánkra vonatkozóan: a novemberi külkereskedelmi adatok alapján az export euróban számított értéke 3,5%-kal elmaradt az előző év azonos időszakitól, míg az importé 2,3%-kal meghaladta azt. A termék-külkereskedelmi egyenleg 716 millió euróval romlott, így 742 millió euró volt. A szintén novemberi foglalkoztatottsági adatok szerint a foglalkoztatottak létszáma 33 ezer fővel csökkent tavalyhoz képest, míg a munkanélküliségi ráta 4,7% volt, szemben az előző periódus 4,6%-os értékével. A kormányzati szektor harmadik negyedéves hiánya 621 milliárd forint volt, a GDP 3,0%-a, az első három negyedévben pedig 3,5% volt a hiány.
Az európai földgáz határidős jegyzései megawattóránként 51 euróra, 2023 októbere óta a legmagasabb értékre emelkedtek, mivel a régiónak a kulcsfontosságú szállítási útvonal nélkül kell a fagyos téllel szembenéznie. A szállítási nehézségek hatására az év egészében a földgáz ára több mint 50%-kal növekedett. Az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállítás újév napján leállt, miután a tranzitmegállapodás lejárt, így nem maradt pótlás, és aggodalomra adott okot a tárolók gyors ürülése. Mivel a készletek 2021 óta a leggyorsabb ütemben fogynak, a fagypont alatti hőmérséklet Európa egyes részein növelheti a fűtési keresletet. Bár Európának elegendő gáz áll rendelkezésre erre a télre, a tartalékok feltöltése a következő szezonban költséges lehet.
(Forrás: OTP Ébresztő)