A türelem lehet a sikeres öngondoskodás kulcsa
A hazai nyugdíjpénztári szektor tagjainak 97 míg egészségpénztári tagok 90 százalékát képviselő ÖPOSZ legfrissebb eredményei szerint taglétszámát tekintve 2022-ben is növekedni tudott a pénztári szektor. Ugyanakkor amíg az egészségpénztárak taglétszáma 3,73%-os bővüléssel elérte 982 000 főt, addig a nyugdíjpénztárak esetében 1,06 százalékkal csökkent a taglétszám, ami még így is meghaladja az 1 millió főt.
Nagy Csaba, az ÖPOSZ újonnan újraválasztott elnöke szerint hasonló környezetben várható volt, hogy a lakosság így reagál:
„A bizonytalan környezet hagyományosan azoknak a megtakarítási formáknak kedvez, amiket a tagok könnyebben, gyorsabban tudnak felhasználni egy előre nem látható, például egészségügyi helyzet következtében. Így nem véletlen, hogy idén elsősorban az egészségpénztárak tudtak növekedni mind taglétszám, mind befizetések tekintetében. Fontos pozitív tapasztalatunk volt tavaly, hogy a nyugdíjpénztári tagok, még a jelenlegi helyzetben sem mondtak le a boldog időskor anyagi feltételeinek megteremtéséről, hiszen a nyugdíjpénztári hozzájárulások összege 2,66 százalékkal tudott bővülni, elérve a 120 milliárd forintot éves szinten”
Kihívásokkal teli évet zártak a nyugdíjpénztárak
Az ÖPOSZ által képviselt nyugdíjpénztárakban 2022 végére 1,062 millió ember tartotta időskori megtakarításait. A korábbi évek trendjét követve a befizetések mintegy 68%- a tavalyi év folyamán is az egyéni pénztártagok hozzájárulásából származott, ugyanakkor emelkedett a munkáltatói hozzájárulások mértéke, elérve a 32%-ot. A bizonytalan gazdasági környezet hatására több év után először csökkent a pénztárak által kezelt vagyon, 1674 milliárd forintról 1567 milliárd forintra. Ugyanakkor Nagy Csaba felhívta a figyelmet, hogy a harmadik negyedév végéhez képest a kezelt vagyon nagysága közel 5 százalékkal emelkedett:
„2022 harmadik negyedévében a nyugdíjpénztári hozamok már dinamikus növekedésbe kezdtek. Negyedik negyedévben már sikerült pozitív hozamot elérni, ebben az időszakban nyugdíjpénztári hozam 4,18 százalékon állt. 2023-ban eddig azt látjuk, hogy ez a tendencia folytatódik, ami bizakodásra ad okot. Bízunk benne, hogy a pozitív változást a tagok is érzékelni fogják és kitartanak a hosszú távú nyugdíjcélú megtakarításaik mellett”
Egészségesebben élünk
A Pénztárszövetség tagpénztárai közé tartozó egészségpénztárak taglétszáma a tavalyi év végére 3,73%-ot bővülve meghaladta a 982 000 főt, akiknek átlagosan több mint 71 ezer forint volt a számláján. A 60,1 milliárd forintnyi befizetés 86%-a származott az egyéni pénztártagoktól. A közel egymillió pénztártag a tavalyi év folyamán több mint 59 milliárd forint értékben vett igénybe egészségpénztári szolgáltatásokat, ami 9,57%-os emelkedést jelent a tavalyi évhez képest. Vagyis egyre többen egyre többet tesznek félre az egészségükre, az esetleges egészségügyi költések fedezésére.
Az ÖPOSZ szakértői szerint a szektor hosszú távú jövőjének biztosításához elengedhetetlen a fiatalabb generáció megszólítása, tudatosságának erősítése, és bevonása az öngondoskodásba. Ebben a Pénztáraknak a munkáltatóknak egyaránt fontos szerepe lehet, legyen szó a digitális megoldások fejlesztéséről, az edukatív programokról, vagy éppen az első befizetés támogatásáról.
Újraválasztott elnökség
Az ÖPOSZ közgyűlése újraválasztotta Nagy Csabát, az ÖPOSZ elnökeként, dr. Váradi Pétert pedig az egészségpénztári tagozatért felelős alelnökként. A főtitkári feladatokat továbbra is dr. Kravalik Gábor látja el.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségéről
A több, mint 20 éve alapított Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége a magyarországi pénztárak szervezete, amely tagpénztárain keresztül, több mint 2 millió öngondoskodót képvisel. A Pénztárszövetség elkötelezett abban, hogy a politikától függetlenül, szakmai alapon segítse a hazai pénztári szektor fejlődését, és képviselje a pénztári öngondoskodás jelentőségét mind a döntéshozók, mind pedig a lakosság irányába. A Pénztárszövetség tagjai a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak vagyon és taglétszám szerint is a teljes pénztári szektor 97%-át teszik ki. Egészségpénztári területen ugyanez az arány 90%.