A vártnál jobb eurózónás GDP-adat ellenére csökkentek tegnap a főbb nyugat-európai indexek; elmaradt a várttól az euróövezet gazdasági hangulati mutatója
Az előzetes becslések szerint az eurózóna GDP-je 0,4%-kal nőtt negyedéves összevetésben a harmadik negyedévben, ami az elmúlt két év legerősebb növekedési üteme és meghaladja a 0,2%-os elemzői prognózist, valamint a szintén 0,2%-os második negyedéves növekedést.
A német gazdaság a várt 0,1%-os csökkenéssel szemben 0,2%-kal bővült, elkerülve a recessziót a lefelé módosított, 0,3%-os második negyedéves visszaesés után. Franciaországban 0,4%-ra gyorsult a GDP-növekedés a második negyedéves 0,2%-ról, és a spanyol gazdaság is erős maradt: a második negyedévivel megegyezően ismét 0,8%-kal bővült. Azonban az olasz gazdaság stagnált a második negyedévi 0,2%-os emelkedést követően. Éves összevetésben az eurózóna GDP- je 0,9%-kal nőtt, ami 2023 első negyedéve óta a legjobb teljesítmény, szemben az előző negyedévi 0,6%-os növekedéssel és a várt 0,8%-kal. Az EKB arra számít, hogy az eurózóna GDP-je idén 0,8 százalékkal nő.
Az euróövezet gazdasági hangulati mutatója (ESI) októberében 95,6 pontra süllyedt az előző havi 96,3 pontról, ami február óta a legalacsonyabb érték, és elmaradt a 96,3 pontos piaci várakozástól. A visszaesés nagyrészt az iparban tapasztalható megnövekedett pesszimizmusnak köszönhető (-13 a szeptember -11 után), ami több mint két éve a legkedvezőtlenebb. Mindeközben a fogyasztók inflációs várakozása február óta a legmagasabb szintre emelkedett. A szolgáltató szektor azonban a vártnál erősebb volt.
Októberben 2%-ra gyorsult az éves infláció Németországban, ami három hónapja a legmagasabb érték, és meghaladta az 1,8%-os piaci előrejelzést. Gyorsabban drágultak a szolgáltatások (4%-kal a szeptemberi 3,8% után), az áruk árai pedig ismét emelkedtek (0,4% vs -0,3%). Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árindex 0,4%-kal nőtt, miután szeptemberben nem mutatott változást.
A brit kormány bemutatta költségvetési tervezetét, amely 40 milliárd fontos adóemelést tartalmaz. A hírt követően emelkedett a brit banki részvények árfolyama, mivel úgy tűnik, hogy az ágazatot nem érinti az adóemelés. Az adóemelések célja a költségvetési lyukak betömése és a beruházások növelése.
A nemzetközi trendeket követve csökkentek tegnap a régiós indexek. A négy hazai blue chip közül csak az MTelekom zárta a pozitív tartományban a napot.
(Forrás: OTP Ébresztő)