A védővámokkal kapcsolatos bizonytalanságok hatására emelkedtek az európai luxuscikkek, estek az autógyártók
Míg Trump elnöksége a várakozásoknak megfelelően Kanada és Mexikó vámokkal való megfenyegetésével indult, Kínát és az EU-t az első bejelentései során megkímélte, bár kiemelte a külkereskedelmi deficit javítását, mely további energiaimport által valósulhat meg az EU részéről. Az európai piaczárást követően ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy vámokkal sújtja az Európai Uniót, és közölte, hogy kormánya a kínai importra kivetett 10%-os büntetővámról tárgyal, de ennek már nem volt hatása az európai piacokra kedden. A francia CAC40 fél százalékkal, az angol FTSE100 0,3%-kal, a német DAX pedig 0,2%-kal került feljebb, így a pán-európai Stoxx 600 index 0,4%-kal növekedett, ami három hónapja a legmagasabb érték. Ez az ötödik egymást követő nap nyereségét jelenti, ami több mint egy hónapja a leghosszabb emelkedő sorozat. A legnagyobb lendületet az egészségügyi ágazat érte el 1,5%-os emelkedéssel – ezt a dán gyógyszergyártó Novo Nordisk 4%-os emelkedése is segítette, amely a Bank of America vételi ajánlására következett be.
Emellett a luxusrészvények 1,5%-kal lódultak meg, amit a Burberry 5,3%-os, illetve a Louis Vuitton 2,7%-os ugrása segített elő több francia luxusvállalat emelkedése mellett. Az európai autógyártók többsége ugyanakkor rosszul viselte a bizonytalan vámhelyzetet, ezt pedig kiegészítette a kedvezőtlen kép a német gazdaságról, melyek együtt csökkenést eredményeztek papírjaikban.
A német ZEW gazdasági hangulatindex 2025 januárjában 10,3-ra esett a decemberi 15,7-ről, jóval elmaradva az elemzők által várt értéktől; ez azt mutatja, hogy a háztartások kiadásainak elmaradása és az építőipar visszafogott kereslete továbbra is fékezi a német gazdaságot. Mindeközben az Egyesült Királyság munkanélküliségi rátája a 2024 szeptemberétől novemberéig tartó periódusban 4,4%-ra emelkedett, ami megegyezik az elemzői várakozásokkal és a legmagasabb szint május óta.
Eközben a foglalkoztatottak száma 35 ezerrel nőtt, elérve a 33,78 milliót, miközben a másodállással rendelkezők aránya 3,7%-ra csökkent.
A KKE-régió egy fokkal gyengébben szerepelt: bár a lengyel és cseh index kismértékben nőni tudott, a hazai piac egy százalékos csökkenést mutatott. Az esésből mind a négy blue chip kivette a részét, legnagyobb mértékben a Richter esett, 1,9%-kal.
(Forrás: OTP Ébresztő)