A Veolia indítja újra az oroszlányi erőművet

A magyarországi Veolia csoport megvásárolta az MVM Zrt-től az oroszlányi erőművet, melyet 2024 elején újraindít - közölte a társaság az MTI-vel.

A Veolia indítja újra az oroszlányi erőművet

Tájékoztatásuk szerint a két, egyenként 50 megawatt (MW) teljesítményű blokkban biomassza és kisebb részben előkészített szelektált hulladék (SRF) elégetésével termelnének áramot a berendezések felújítása után.

Az üzemben 200, a beszállítóknál 250-300 munkahely jönne létre, a beruházás hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése terén Magyarország nemzetközi kötelezettségeinek teljesítéséhez - írták. A Vértesi Erőmű Zrt. Oroszlányi Erőmű telephelye Magyarország ötödik legnagyobb szén- és biomasszatüzelésű erőműve, amelyben 2015. december 31. óta üzemszünet van.

A létesítmény a környezetvédelmi normák szigorodása miatt december 31. után nem működhetett. Az MVM korábban azt tervezte, hogy a környezetvédelmi normák szigorodása miatt a hulladékból származó tüzelőanyagra állítják át a Vértesi Erőművet, de ez technológiai és jogszabályi feltételek miatt nem valósult meg. A mostani adás-vétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra, de az MVM korábban az erőműben 2016 után használható blokkok értékét tízmilliárd forintot meghaladó összegre becsülte.

A társaság 2016-ban arról tájékoztatta az oroszlányi képviselőket, hogy a fűtőanyag átállításával az éves működéshez 400 ezer tonna válogatott és feldolgozott hulladékra van szükség. A tüzelőanyagban papír, növényi származékok és különféle műanyagok lehetnek, de nem tartalmazhat fémet és PVC-t. Az oroszlányi erőmű 2015-ös bezárásával egyidőben szűnt meg Magyarország utolsó mélyművelésű szénbányája, a közeli Márkushegy. A két létesítményben csaknem ezer ember dolgozott.

Oroszlány és Bokod ötezer lakásának és közületeinek távhő- és melegvíz-ellátására egy gázmotoros erőművet építettek és egymilliárd forintért új távvezetéket fektettek le.

A NKM Nemzeti Közművek Zrt. 2018-ban félmilliárd forintért megvásárolta az önkormányzat távhőcégét, így a várost ellátó hőtermelés minden része állami tulajdonba került.

A Veolia több mint 30 éves szakmai tapasztalattal a magyar energetikai piac meghatározó szereplője. A cégcsoport energetikai üzletága több mint 60 állami és önkormányzati intézményt, 66 egészségügyi és szociális intézményt és 57 ipari telepet lát el energiával, távhőszolgáltatóként 14 városban több mint 270 000 távfűtött lakás és közintézmény fűtéséről gondoskodik - áll a cég honlapján.  A cégcsoport tíz erőművében - Pécsett, Dorogon, Kőbányán, Debrecenben, Nyíregyházán, Szakolyban, Ajkán, valamint a Budapesti Erőmű Zrt., kispesti, újpalotai, és kelenföldi erőműveiben - magas hatásfokú földgáztüzelésű és megújuló energiát - biomasszát - felhasználó blokkok működnek, virtuális erőművének köszönhetően pedig a szabályozói piacon is jelentős részesedéssel bír. A cégcsoport által évente értékesített villamosenergia közel 623 ezer lakos éves fogyasztását képes biztosítani. Az üzletág tavalyi árbevétele 226 milliárd forint volt.

Negyedik hete áramlik ki a tőke a kriptoalapokból – az XRP és a Solana mégis erőt mutat

Miközben a digitális eszközökhöz kötött befektetési alapokból immár negyedik hete vonják ki a tőkét, bizonyos altcoinok látványos felülteljesítést mutatnak. A CoinShares friss jelentése szerint az amerikai befektetők visszavonulót fújtak, Európa azonban beszállt a vételbe.
2026. 02. 17. 12:30
Megosztás:

Kiemelkedő eredményeket ért el az SZTE a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén

Kiemelkedő eredményeket értek el a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) munkatársai a gyógyszerkutatás és -fejlesztés területén, egy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból megvalósult négyéves program során - tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.
2026. 02. 17. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni piacok közül kedden sem nyitott ki a kínai, a hongkongi, a szingapúri, a tajvani és a dél-koreai a holdújévhez kapcsolódó ünnepek miatt. A legnagyobb elmozdulást ma reggel a japán Nikkei225 mutatta, amely közel 1%-os mínuszban állt a zárás előtti órában. A nyersolaj ára az ázsiai kereskedés alatt emelkedett az Egyesült Államok és Irán közötti közvetett tárgyalás előtt, ahol a nukleáris vitájuk rendezése lenne a cél. A tárgyalás ma kezdődik Genfben Omán közvetítésével.
2026. 02. 17. 10:30
Megosztás:

Alig mozdultak tegnap a fejlett piacokon a kötvényhozamok; a hazai hozamok tovább estek

Az amerikai szünnap miatt viszonylag érdektelen kereskedés zajlott tegnap a fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacain. A vártnál gyengébb japán GDP és a vártnak megfelelően csökkenő európai ipari termelési adat nem hozott érdemi változást: a japán 10 éves hozamszint 2,2, a német 2,75% környékén maradt, de nem változtak érdemben a francia és az olasz hozamok sem. A dollár minimálisan erősödött, az EUR/USD 1,185 felé közelít.
2026. 02. 17. 10:00
Megosztás:

A tengerentúli tőzsdék ünnepnap miatt zárva tartottak

A Wall Streeten tegnap a Presidents’ Day alkalmából nem nyitottak ki a tőzsdék.
2026. 02. 17. 09:30
Megosztás:

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

Stoxx600 szektorindexei is, amely így végül 0,1%-os pluszban búcsúzott. A piacokat elsősorban a vállalati gyorsjelentések mozgatták, az eddig közzétett eredmények 60%-a felülmúlta a várakozásokat, ami a szokásosnál jobb arány. A technológia, a luxus és a média szektor gyengélkedését ellensúlyozni tudta a bank- és biztosítási szektor jó teljesítménye. A pénzügyi szektorban hétfőn korrekciót láthattunk a pénteki mínuszok után, amiből leginkább az 1%-os pluszba kapaszkodó spanyol IBEX tudott profitálni. A vezető európai indexek közül a leggyengébben a 0,5%-kal eső DAX teljesített.
2026. 02. 17. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 17. 08:30
Megosztás:

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegyében

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegye 3. számú választókerületében - tájékoztatta az MTI-t a vármegyei önkormányzat térségi tanácsnoka.
2026. 02. 17. 08:00
Megosztás:

Továbbra is bíznak a vezérigazgatók cégük idei növekedésében

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében; a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket - derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből.
2026. 02. 17. 07:30
Megosztás:

Helyreállt a rend az ingatlanpiacon: erős hitelezéssel indult az év

A szezonalitásnak megfelelő adásvételi számmal indult a 2026-os év a hazai ingatlanpiacon. Bár a volumen elmarad a tavaly januári magasabb bázisadattól, a visszaesés inkább látszólagos: a 2025-ös év eleji forgalmat egy tőkeinjekció (Magyar Állampapír Plusz kifizetések) fűtötte, a mostani számok a stabilizációt jelzik. A Duna House becslése alapján 7 662 tranzakciót hozott az év első hónapja. A várakozások szerint az idei év egésze a tavalyihoz hasonlóan alakulhat, 110–130 ezer közötti adásvétellel. A vevői keresletindex januárban 79 pontot mutatott, ami egyelőre mérsékelt aktivitást jelez. Miközben az adásvételek száma óvatosabb dinamikát mutat, a Credipass számításai alapján a jelzáloghitel-piac idén januárban is nagyon erősen, 235 milliárd forintos szerződéses összeggel zárhatott. Ez a teljesítmény a 2025-ös év azonos időszakához képest 88,2%-os bővülést jelent.
2026. 02. 17. 06:30
Megosztás:

Horvátország az uniós szabályok betartásával segítene a kőolajszállításban

Horvátország kész segíteni Magyarország és Szlovákia kőolajellátását az ukrajnai tranzit leállását követően, az uniós jog és az amerikai szankciókat felügyelő OFAC előírásainak betartásával - közölte hétfőn az X-en Ante Susnjar horvát gazdasági miniszter.
2026. 02. 17. 06:00
Megosztás:

A hazai építkezések 98 százaléka túllépi a keretet

Szinte borítékolható a csúszás és a költségtúllépés a magyarországi építkezéseknél, ennek egyik oka, hogy az ügyfél, a tervező és a kivitelező nem egy nyelvet beszél. Emellett a kivitelezéseknél továbbra is hódít a „majd a helyszínen megoldjuk” attitűd, ami valódi pénznyelő. Míg egy fal eltolása virtuálisan mindössze egy óra munkát, a helyszínen viszont már milliós bontási költséget jelent. Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője szerint a megoldás a gyártmánytervezésben és a korszerű digitális technológiákban rejlik.
2026. 02. 17. 05:30
Megosztás:

Romániában az álhírek veszélyére figyelmeztető társadalmi célú hirdetéseket vezetnek be a médiában

Az álhírek veszélyére figyelmeztető, a kritikus gondolkodást népszerűsítő társadalmi célú hirdetések bevezetéséről döntött a román parlament, az erről szóló, a képviselőház által korábban már megszavazott törvénymódosítást hétfőn fogadta el a szenátus.
2026. 02. 17. 05:00
Megosztás:

A legfejlettebb földmegfigyelési technológia kerül a Husat program műholdjaiba

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalata, a REMRED Zrt. (REMRED) megállapodást írt alá a földmegfigyelő kamerarendszerek egyik vezető fejlesztőjével, a TelePIX vállalattal. Az együttműködés értelmében a TelePIX Co. (TelePIX) gyárthatja a HULEO elektrooptikai műholdakra, földmegfigyelési feladatokhoz és adatok gyűjtéséhez szükséges, a legmagasabb technológiai színvonalat képviselő VHR (Very High Resolution, azaz Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készítő kamera- és szenzorkészleteket. A HUSAT műholdkonstelláció így biztosítja majd a nemzetközi szinten is versenyképes, legmagasabb szintű földmegfigyelési képalkotási képességet. A hosszútávú partnerség érdekében a felek vizsgálják egy elektrooptikai műholdkamerák fejlesztésére és gyártására specializálódott közös vállalat létrehozásának lehetőségét is Magyarországon.
2026. 02. 17. 04:30
Megosztás:

Töretlenül bővülő árbevétel és stratégiai építkezés jellemezte az ALTEO 2025-ös üzleti évét

Meghaladta a 125 milliárd forintot az ALTEO Nyrt. árbevétele 2025-ben, így 19 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi szintet. Az árbevétel növekedésben jelentős szerepe volt a körforgásos gazdálkodási szegmenst érintő tavaly lezárt akvizíciónak, de a Társaság más üzleti területeken is fontos stratégiai eredményeket könyvelhetett el. Az EBITDA 16,4 milliárd forintot ért el.
2026. 02. 17. 04:00
Megosztás:

A vállalati növekedés kulcsa 2026-ban: MI, akvizíciók és gyors átalakulás

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében – derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből. A kiszámíthatatlan geopolitikai környezetben a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket.
2026. 02. 17. 03:30
Megosztás:

2025-ben is dinamikusan nőtt az idén 20 éves Start Garancia portfóliója

2025-ben a kedvezőtlen finanszírozási környezet ellenére is jelentősen nőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlásával működő Start Garancia Zrt. kezességvállalási állománya. Az alapításának 20. évfordulóját ünneplő társaság portfóliója 2025 végéig mintegy 500 milliárd forintra gyarapodott, ezáltal összesen több mint 700 milliárd forintnyi finanszírozás, illetve közel 1200 milliárd forint értékű beruházás megvalósulását tette lehetővé.
2026. 02. 17. 03:00
Megosztás:

Itt a Tisza Párt nyugdíj programja - szakértői szemmel vizsgáljuk meg

Az Egyenes Beszéd február 10-i adásában a Tisza Párt választási programjának nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait elemezte Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru.
2026. 02. 17. 02:00
Megosztás:

Fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Terméktanács és a Magyar Termék Nonprofit Kft.

Az egyre súlyosabb tejpiaci válság miatt fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Termék Nonprofit Kft. - közölték az együttműködés résztvevői hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 17. 01:30
Megosztás:

Így tűnik el a makacs barna folt a WC-ből – vegyszer nélkül, percek alatt

Elsárgult, barnás csíkok, rozsdás elszíneződés a WC alján? Sokan ilyenkor erős vegyszerekhez nyúlnak, pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás gyakran ott van a konyhában. A képen látható „előtte–utána” hatás otthon is elérhető, különösebb erőfeszítés nélkül.
2026. 02. 17. 01:00
Megosztás: