A világ legnagyobb rakétakilövő bázisai és űrközpontjai

Hol tahálhatók a világ legnagyobb rakéta kilövő bázisai és űrkozpontjai? Cikkünkben bemutatunk néhányat a világ legnagyobb rakétakilövő bázisaiból és elmeséljük azt is, hogy mit érdemes tudni a róluk: Kennedy Űrközpont, Baikonur Űrközpont, Pleszeck Űrközpont, Jiuquan Űrközpont, Satish Dhawan Űrközpont, Tanegashima Űrközpont)

A világ legnagyobb rakétakilövő bázisai és űrközpontjai

Kennedy Űrközpont, Florida, USA:

Ez az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA) fő bázisa, ahol a híres Apollo-missziók, valamint a Space Shuttle űrsikló-küldetések indultak. A Kennedy Űrközpont az USA legnagyobb rakétakilövő bázisa.

A Kennedy Űrközpontot 1962-ben alapították, és eredetileg a Cape Canaveral Légierő Bázis volt.

Az Apollo-program keretében, 1969-ben a Kennedy Űrközpontból startolt az a Saturn V rakéta, amely az első embert, Neil Armstrongot és Edwin Aldrint a Holdra szállította.

A Kennedy Űrközpont a világ egyik legnagyobb építése, amely a Space Launch System rakétáknak otthont ad. Ezen rakéták tervezésénél a NASA célja a Mars és más mélyűri célokra történő utazás elősegítése.

A Kennedy Űrközpont területe nagyjából 55 négyzetkilométer, amelynek nagy része természetvédelmi területként van bejegyezve.

A Kennedy Űrközponton belül van a világ egyik legnagyobb épülete is, a Vehicle Assembly Building (VAB), amely a Saturn V rakéták és az űrsiklók összeszerelésére szolgált. Az épület magassága 160 méter, és belső területe közel 129 000 négyzetméter.

A Kennedy Űrközponton belül található az International Space Station (ISS) küldetéseit irányító Mission Control Center. Itt a NASA munkatársai nyomon követik az ISS űrállomás működését, kommunikálnak az asztronautákkal és irányítják a küldetéseket.

Baikonur Űrközpont, Kazahsztán:

Az első űrhajós, Jurij Gagarin itt indult a világűrbe 1961-ben. Ez a bázis volt az első, amelyből a Szojuz űrhajók és az elődjük, a Vosztok kilőttek, valamint a Proton rakéták nagy része is innen startol.

A Baikonur Űrközpont, hivatalosan a Baikonuri Űrközpont Repülőtere, a világ első űrhajózására indított műholdak és űrhajók egyik legfontosabb kilövő helyszíne. Itt startolt a világ első mesterséges holdja, és itt kezdődött a történelem első űrhajósainak, Jurij Gagarinnek és Valentina Tyereskovának, a kozmoszba való utazása is.

A Baikonur Űrközpont Kazahsztánban található, és a Szovjetunió idején épült. Az űrközpont jelenleg is használatban van, és az orosz űrprogram fontos bázisa.

Az űrközpont területe mintegy 6 717 négyzetkilométer, ami az egész ország területének kb. 1%-a. A terület azonban nem teljes egészében használatban van, csak a kilövő állomások és az űrközponti épületek elfoglalják.

A Baikonur Űrközpontban található a világ egyik legnagyobb építménye, az Energia-Művek. Ez az építmény a Szovjetunió Energia űrrepülőgépének összeszerelésére szolgált.

Az űrközpontban található a világ egyik legnagyobb kilövő állomása is, a Gagarin Startállomás. Ez a startállomás már az első űrhajók, a Vosztok és a Szalyut űrállomások indításának helyszíne volt.

A Baikonur Űrközpont a nemzetközi űrprogramokban is fontos szerepet játszik, mivel itt indulnak az oroszok által üzemeltetett űrhajók, amelyek az International Space Station (ISS) űrállomást ellátják.

Az űrközpont környékén élő emberek számára a kilövések gyakran láthatóak és hallhatóak. Az orosz űrhajók általában a Soyuz típusú űrhajókkal indulnak a Baikonur Űrközpontból.

Összességében a Baikonur Űrközpont rendkívül fontos szerepet játszik az űrhajózás és a kozmikus kutatás történetében, és ma is az űrprogramok fontos bázisa.

Pleszeck Űrközpont, Oroszország:

Az orosz hadsereg és űrkutatási ügynökség (Roscosmos) bázisa, ahol a legtöbb katonai és tudományos kutatási célú rakéta indul.

A Pleszeck Űrközpontot Oroszországban, a város közelében található. Az orosz hadsereg és az űrkutatási ügynökség, a Roscosmos használja. Ez a bázis elsősorban a katonai és tudományos kutatási célokra indított rakétákat használja, de néhány kereskedelmi űrrepülési projektben is részt vett. A Pleszeck Űrközpontot 1966-ban alapították, és azóta számos űrmisszió indult innen, többek között a Mars Fobosz-Grunt misszió is.

Jiuquan Űrközpont, Kína:

Kína legnagyobb rakétakilövő bázisa, amely az ország északi részén található. Innen indult a kínai űrhajós, Yang Liwei az első kínai űrutazása 2003-ban.

Néhány érdekes adat a Jiuquan Űrközponttal kapcsolatban:

- A Jiuquan Űrközpont Kína legelső és legnagyobb űrközpontja, amelyet 1958-ban alapítottak.

- A Jiuquan Űrközpont helye Kína északnyugati részén, a Gansu tartományban található.

- Az űrközpont területe közel 2800 km², ami nagyjából a Luxemburgi Nagyhercegség területének megfelelő.

- Az űrközpontban két fő indítóállomás található: az egyik az űrhajók indítására szolgál, míg a másik a műholdak és a rakéták indítására szolgál.

- Az űrközpontban több típusú rakétát is tesztelnek, beleértve a kínai CZ-2, CZ-4 és CZ-11 típusú rakétákat.

- Az űrközpontban a kínai űrhajósok kiképzésére is sor kerül. A kínai űrhajósok közül többen a Jiuquan Űrközpontból indultak az űrbe.

- Az űrközpontban számos fontos űrkutatási és űrtechnológiai projektet hajtanak végre, beleértve az első kínai űrhajós küldetést, a Shenzhou-5-öt, valamint a Holdra küldött űrszondákat.

- Az űrközpontban található egy űrkutatási múzeum is, amely bemutatja Kína űrkutatásának történetét és eredményeit.

Satish Dhawan Űrközpont, India:

India űrkutatási szervezete, az ISRO bázisa, ahol a PSLV, a GSLV és a Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV Mk III) rakéták indultak, amelyekkel India sikeresen indított űrszondákat a Marsra és a Holdra.

A Satish Dhawan Űrközpont (SDSC), korábban Sriharikota Űrközpont néven ismert, az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) fő bázisa. Az SDSC Sriharikota településén található az Indiai állam délkeleti részén, Andhra Pradesh államban. Az űrközpont Indiától északra helyezkedik el, a Középső Indiai-öböl partján, a két nagy folyó, a Godavari és a Krishna deltájának közötti keskeny földsávon.

Az SDSC három nagy területből áll: a Nyugati Fokozatú Indukciós Motor (PSOM) tesztterületből, a Nyugati Fokozatú Indukciós Motor Laboratóriumból és a Nyugati Fokozatú Indukciós Motor Gyártó Egységből. Az űrközpont a világ egyik legnagyobb és leginkább technológiailag fejlett űrközpontja, amely magában foglalja az űrrepülés minden aspektusát, beleértve a tervezést, a gyártást és a földi kísérleteket is.

Az SDSC-ről induló űrrepülőgépek közé tartozik az ISRO Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV), a Geosynchronous Satellite Launch Vehicle (GSLV) és a GSLV Mark III. Az SDSC-ről a PSLV rakétákkal több mint 300 műholdat és űrszondát indítottak már, többek között az Indiai Űrkutatási Szervezet Chandrayaan-1 Hold-misszióját és a Mars Orbiter Mission-t is.

Az SDSC nem csak az űrrepülésről szól, hanem fontos szerepet játszik az űrkutatásban is. Az űrközpontban található egy űrkutatási laboratórium, amely az űrkutatási technológiák fejlesztésére és tesztelésére szakosodott. Az űrközpontban található egy űrszimulációs központ is, amely a világűr szimulációját teszi lehetővé földi környezetben. Az űrközpontban működik egy különleges űrteleszkóp, a Chandra X-sugaras Obszervatórium is, amely az űrben található forró, töltött anyagokat és fekete lyukakat vizsgálja.

Tanegashima Űrközpont, Japán:

Japán legnagyobb rakétakilövő bázisa, amely az ország déli részén, a Kyushu-szigetnél található. Innen indulnak az H-IIA és H-IIB típusú rakéták, amelyekkel Japán űrszondákat indított a Merkúr és a Vénusz irányába.

A Tanegashima Űrközpont Japán legnagyobb űrkutatási létesítménye, amely az ország déli részén, a Kyushu-szigetnél található. A bázis 1969-ben nyitotta meg kapuit, és azóta számos űrmissziót indítottak innen.

A Tanegashima Űrközpont Japán űrkutatási ügynöksége, a JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency) fő bázisa. A JAXA 2003-ban alakult, az előtte létező ISAS (Institute of Space and Astronautical Science), a NAL (National Aerospace Laboratory of Japan) és a NASDA (National Space Development Agency of Japan) egyesítésével.

A Tanegashima Űrközponton két kifutópálya található. Az első kifutópálya 3000 méter hosszú, a második pedig 2700 méter hosszú. Mindkét pálya betonból készült, és alkalmas a legnagyobb japán rakéták, a H-IIA és H-IIB típusok indítására.

Az űrközpont jelentős szerepet játszott a Japán űrkutatási programjának fejlesztésében, és fontos szerepet töltött be a NASA űrkutatási programjának támogatásában is. A bázison dolgozó kutatók és mérnökök számos technológiai újítást fejlesztettek ki, amelyek jelentősen hozzájárultak a japán űrprogram sikerességéhez.

A Tanegashima Űrközponton indították el az első japán űrszondát, a Momo-1-et 2003-ban, amelyet a JAXA saját fejlesztésű rakétája, a M-V vitte fel a világűrbe. Azóta a bázisról számos sikeres missziót indítottak, köztük az Akatsuki és a Hayabusa-2 űrszondákat.

A Tanegashima Űrközpontban található egy űrközpont látogatóközpont is, ahol a látogatók megismerkedhetnek a japán űrkutatási programmal és a bázis munkájával. A látogatóközpontban látható egy valódi H-IIA rakéta, amelyről kiderül, hogy a japán űrkutatási program egyik legfontosabb jelképe.

Ezek csak néhány példa a világ legnagyobb rakétakilövő bázisaira. A többi közül néhány található még Oroszországban, Európában, Kínában és az Egyesült Államokban.

Az alábbi videóban egy titkos - európai - űrközpontot leplezett le a HóVarjú youtube csatorna. Döbbenet!

Az európai tőzsde készülődik...

Ma este 22:05-kor érkezik az SAP második negyedéves eredménye, amivel Németországban is kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon és egyúttal besűrűsödik az európai vállalati naptár is.
2025. 07. 22. 15:00
Megosztás:

A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora

A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére és növekedése felgyorsítására a Pandora. A világ legnagyobb ékszermárkája a fogyasztói élmény fejlesztését helyezte digitális stratégiájának középpontjába, támogatásul pedig az SAP-t választotta – a jövőben az SAP S/4HANA Cloud-ot, illetve a RISE with SAP megoldást alkalmazza.
2025. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Trump médiacége a TMTG meglepő húzással lett az egyik legnagyobb Bitcoin-befektető

Donald Trump neve eddig is erősen összefonódott a kriptovaluták világával, de most új szintre emelte a részvételét: médiavállalata, a Trump Media & Technology Group (TMTG) több mint 2 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. Ezzel a lépéssel a TMTG belépett a világ legnagyobb Bitcoin-tartalékkal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalatai közé — és ez komoly hullámokat keltett a piacon és a politikában egyaránt.
2025. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint nagyobb pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek a csehek, mint korábban

Nagyobb pénzügyi tartalékkal rendelkeznek és jobban spórolnak a csehek, mint korábban - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet az Ipsos közvélemény-kutató intézet készített júniusban a Home Credit pénzügyi csoport megrendelésére.
2025. 07. 22. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum új korszakba lép: egyre több cég veszi fel a mérlegébe a második legnagyobb kriptót

A vállalati szektorban eddig főként a bitcoin számított mérlegre vehető digitális eszköznek. Most azonban egyre több cég ismeri fel az Ethereum – vagyis az ether (ETH) – valódi értékét, és tesz vele komoly fogadásokat. Már nem csak a decentralizált pénzügyek jövőjére, hanem az Ethereum-alapú tokenizációra is építenek. A trend nem véletlen, és komoly pénzeket mozgat meg.
2025. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara újonnan kinevezett elnökével egyeztetett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Dr. Keszte Róbertet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) újonnan kinevezett elnökét, Barbara Zollmannt a DUIHK ügyvezető elnökségi tagját, valamint Dirk Wölfert a DUIHK kommunikációs osztályvezetőjét.
2025. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Rekordszámú felvételiző, bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő – ilyen lesz az idei a 2025-ös albérletszezon

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. Az ingatlan.com legfrissebb adatai alapján a bérleti díjak emelkedése továbbra is mérsékeltebb, mint a lakásáraké, ráadásul a kínálat bővülése tovább fékezheti az albérlet-drágulást.
2025. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Tavaly a vállalatcsoport 70 telephelyét üzemeltette teljes mértékben megújuló elektromos árammal . Az E.ON teljes szén-dioxid-kibocsátása 2019-hez képest 84 százalékkal csökkent. 2024-ben összesen több mint 160 milliárd forintot fordított energiahálózatainak fejlesztésére a vállalat. A nemek közötti bérkülönbség az E.ON-nál sokkal kisebb, mint a magyarországi átlag és az Európai Uniós elvárás.
2025. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Albérletek biztosítása: a bérbeadó vagy a bérlő köti a lakásbiztosítást?

Két nap múlva, szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, az ezt követő hetekben pedig ismét felpörög az albérletpiac: több ezer diák próbál majd az új tanintézménye közelében számára kedvező feltételekkel albérletet találni. E feltételek között gyakran elsikkad az ingatlan megfelelő biztosítottságának kérdése, sok esetben csak a károk bekövetkezte nyomán derül ki, hogy kötöttek-e megfelelő biztosítás a bérleményre.
2025. 07. 22. 06:00
Megosztás:

Átadták a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő új kerékpárutat

Átadták hétfőn a Zalaegerszeget Teskánddal összekötő több mint négy kilométeres új kerékpárutat, amit közel 600 millió forint európai uniós támogatásból valósítottak meg - tájékoztatta a város önkormányzata hétfőn az MTI-t.
2025. 07. 22. 05:00
Megosztás:

Magyarország a végsőkig kitart az orosz gáz mellett, szemben a V4 országokkal

Az orosz gázról való leválás radikális fordulatot hozott Európában, de a V4-országok eltérő utakat választottak: Lengyelország norvég gázzal és hőszivattyúkkal vált, Szlovákia az LNG és az azeri gáz mellett tette le a voksot, Csehország a szénről áll le. Eközben Magyarország továbbra is kitart az orosz behozatal mellett, miközben vészesen közeledik a 2027-es uniós importstop. Az ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszékének energiaföldrajzi munkacsoportja dr. Munkácsy Béla vezetésével elemezte a helyzetet melyet a masfelfok.hu publikált.
2025. 07. 22. 04:00
Megosztás:

Nincs több haladék, augusztustól élesednek az amerikai vámok

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter vasárnap kijelentette, hogy augusztus 1. a határidő, amikor is minden országnak meg kell kezdenie a vámok fizetését az Egyesült Államok számára. Lutnick ugyanakkor hozzátette, hogy az USA augusztus 1. után is nyitott a tárgyalásokra.
2025. 07. 22. 03:00
Megosztás:

Gyengélkedik a luxuspiac: 5,5 százalékkal csökkent a Burberry negyedéves bevétele

A brit Burberry Group, a világ egyik vezető luxus ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó cégének bevétele 5,5 százalékkal csökkent a június végével záródott pénzügyi első negyedévében.
2025. 07. 22. 02:00
Megosztás:

A Stellantis 2,3 milliárd euró veszteséggel zárt az első fél évet

A Fiat Chrysler és a PSA Group egyesüléséből létrejött Stellantis NV autógyártó a nem végleges adatok szerint 2,3 milliárd euró veszteséggel zárta az első fél évet, szemben az egy évvel korábbi 5,6 milliárd eurós nettó nyereséggel.
2025. 07. 22. 01:00
Megosztás:

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat

Szerdán hirdetik ki a felsőoktatási ponthatárokat; a fiatalok 20 órától kapnak sms-t az eredményről - mondta a felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkár hétfőn az M1 aktuális csatorna műsorában.
2025. 07. 22. 00:05
Megosztás:

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Nyomás alatt maradhat az olaj árfolyama

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn hordónként 67,3 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 69 dollár körül mozgott.
2025. 07. 21. 20:00
Megosztás:

Nézz rá az EURÓ árfolyamra! Mi a furcsa?

Pénteken minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot, 399 körül oldalazott a forint az euró ellenében.
2025. 07. 21. 19:00
Megosztás: