A világ lítium piaca és a lítium tőzsdei árfolyama
Itt érdemes kiemelni, hogy a nyugati világban csak 2021 júliusa óta van jegyzett piaca a terméknek, de Kínában, ahol a világ színesfém kohászati kapacitásának több mint a fele van, már 2017-től jegyezték a lítium termékeket, elsősorban a lítium-karbonátot.
A kínai lítium-karbonát árak a 2020 végi tonnánkénti 50 ezer jüanról (6900 dollár) 2022 végére 600 ezer jüanra (83.500 dollár) emelkedtek. Azóta mindkét piacon korrekció van, az európai árak a napokban estek tonnánként 40 ezer dollár alá.
A korrekció oka elsősorban a vártnál némileg gyengébb elektromos autó kereslet és a magas árszint. Hozzá kell tenni, hogy a mostani ár még mindig duplája a 2019-es jegyzéseknek.
London Metal Exchange lítium-hidroxid jegyzésárak (USA dollár/tonna)
Forrás:
Bloomberg Kínai lítium-karbonát árak (jüan/tonna)
Forrás: tradingeconomics.com
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) nemrég jelentette meg előrejelzését, melyben további növekedésre számít a lítium felhasználásban. Az IEA becslése szerint az energiaátmenethez szükséges fémek piaca már most 320 milliárd dollár értékű és további gyors emelkedés várható.
Egy másik cég, a CMI szerint a globális lítium-ion piac a 2022-es 48,8 milliárd dollárról 2030-ra 184,1 milliárd dollárra nő, ami évi 18,5%-os bővülést jelent. Más elemző cégek hasonló nagyságrendű növekedést várnak.
Három részvényt érdemes kiemelni a nyugati világból, mely sikeres lehet, ha a növekedési tervek megvalósulnak:
- Albemarle (ALB): Az amerikai vegyipari vállalat fő tevékenysége a lítium bányászat és feldolgozás. Mellette brómgyártással és katalizátor anyagok előállításával is foglalkozik a cég.
- Sociedad Quimica y Minera de Chile (SQM): Chile legnagyobb bányászati cége, az Atacama sivatag területén termel lítiumot és más műtrágya alapanyagokat, illetve színesfém kohászattal foglalkozik.
- Lithium Americas (LAC): Az USA-ban és Argentínában működő kanadai vállalat. A GM 650 millió dollárért tulajdonrészt vásárolt a társaságban.
A lítium piac növekedése több tényezőtől is függ: mekkora lesz a kereslet az elektromos autók és az akkumulátorok iránt, milyen mértékben tud nőni a kínálat, illetve milyen helyettesítő termékek lépnek be a piacra.
Az utóbbi esetben érdemes kiemelni a nátrium alapú megoldásokat, amelyek főleg a statikus akkumulátorok esetében jelenthetnek konkurenciát. Ezek az akkumulátorok nehezebbek és kisebb az energiasűrűségük, viszont a magas lítium árak és a kisebb egyéb anyagfelhasználás (kobalt, nikkel) miatt jóval olcsóbban előállíthatók, mint a lítium-ion megoldások.