A Z és az X generációs munkavállalók a legelégedetlenebbek

Nem sokkal jobb a helyzet a milleniumiak körében, akik csak minimális mértékben elégedettebbek, mint a Z és az X generáció képviselői.

A Z és az X generációs munkavállalók a legelégedetlenebbek

A vezetők túlságosan optimisták alkalmazottaik boldogságát illetően – derül ki a Capgemini Kutatóintézet legfrissebb kutatásából. A 750 vezető és 1500 alkalmazott bevonásával készített felmérés alapján elmondható, hogy az alkalmazottak csak kevesebb mint egyharmada elégedett a munkájával. Ezzel szemben a vezetők túlnyomó többsége (92%) hisz az általa irányított vagy felügyelt alkalmazottak maradéktalan elégedettségében. A megkérdezettek körében a millenniumiak valamivel boldogabbak (31%), mint a Z és az X generációs kollégák (25%, illetve 27%).

„Az alkalmazottak figyelme, fókusza és személyes prioritásai jelentősen megváltoztak. A kiemelt fontosságú témák mások, mint a járvány előtt. Az alkalmazottak manapság jobban értékelik az emberi kapcsolatokat és az empátiát, mint a technológia előrehaladásával biztosított távmunkát” – emeli ki a kutatásban részt vett Christian Schmeichel, az SAP alelnöke.

A Z generációs munkavállalók fele munkát váltana

A kutatás szerint az alkalmazottak egyharmada azt tervezi, hogy egy éven belül elhagyja jelenlegi cégét. A távozni szándékozó munkavállalók többsége (66%) a következő 3-9 hónapon belül tervezi ezt meglépni. Korcsoportonként a Z generációs munkavállalók közel fele – a 18 és 24 év közöttiek – fontolgatja a távozást. Munkavállalói típus szerint az ipari szektorban dolgozók nagyobb valószínűséggel mondják azt, hogy a jelenlegi vállalatuk elhagyását tervezik (40%), mint a szaktudást igénylő munkakörökben (32%) és a „frontvonalban” dolgozók (31%). Az energiaipar (44%) és a közüzemi ágazatok (40%) képviselői azok, akik a legnagyobb arányban nyilatkoztak úgy, hogy távoznának aktuális munkahelyükről.

Ezen túlmenően az alkalmazottakat megkérdezték arról, hogy mekkora valószínűséggel távoznak, ha ugyanazt a munkát egy másik cégnél ugyanazzal a javadalmazással ajánlják fel nekik. Az helyzet azonban így sem túl rózsás: a megkérdezettek még nagyobb hányada (52%) mondta azt, hogy valószínűleg ebben az esetben is távozna.  A Z generációs alkalmazottak valamivel nagyobb valószínűséggel távoznának (59%), mint X generációs (57%) és millenniumi (51%) kollégáik. Mindeközben a vezetők mindössze 6%-a gondolja úgy, hogy alkalmazottai munkahelyet váltanának, ha ugyanazt a munkát ugyanazzal a fizetéssel ajánlanák fel egy másik cégnél. Így mindenképp sürgető lépésekre van szüksége a vállalatoknak, ha meg szeretnék tartani alkalmazottaikat.

Mit várnak a munkavállalók a jelenlegi helyzetben?

A kutatás egyértelműen rávilágított arra, hogy mind az állandó, mind az alkalmi munkavállalók a munka tisztázását (pl. annak ismeretét, hogy mely feladatot, miért szükségszerű elvégezni) a legfontosabb tényezőnek tartják (72%, illetve 70%). Az állandó munkavállalók esetében a második legfontosabb tényező a munka és a magánélet egyensúlya (71%), míg a rugalmas munkavállalók esetében ez a tanulás és a képességfejlesztés (68%).

Az állandó stressz és készültség vezet a munkavállalók kiégéséhez

A kutatás alapján egyértelműen kirajzolódni látszik, hogy hogyan és miként állítható meg a munkavállalók „elvándorlási” folyamata.

A munkavállalók többsége (65%) szerint a legfontosabb a munka és a magánélet egyensúlya lenne. Csak 28% érzi úgy, hogy munkabeosztása kellően rugalmas ahhoz, hogy ezt az egyensúlyt elérhesse, míg 29%-uk találja kezelhetőnek a munkaterhét és érzi úgy, hogy akkor vehet ki szabadságot, amikor akarja.

Egy korábbi, hibrid munkával kapcsolatos kutatás arra is rávilágított, hogy a munkavállalók 56%-a tart a stressztől és a „mindig bekapcsolt” állapottól, különösen a távoli munkavégzés során könnyen kiég. Emellett a mostani eredmények is azt mutatják, hogy erős összefüggés van a munkavállalók azon érzése között, hogy „nem bíznak meg bennük”, hogy maguk menedzseljenek egyes folyamatokat és a kiégési arány között. Azoknak az alkalmazottaknak a 66%-a, akik úgy érzik, hogy mikromenedzselés alatt állnak kiégettnek érzi magát. Sőt, az alkalmazottak egyharmada (34%) is, akik ugyan nem érzik magukat mikromenedzseltnek, de kiégettnek annál inkább.

Egyre sürgetőbb az új HR-stratégia kidolgozása

Az eredmények alapján egyértelműen látszik, hogy gyors, hatékony megoldásra van szükség. A szakértők ezért azt javasolják, hogy a vállalatok dolgozzanak ki egy, a teljes vállalatra vonatkozó személyzeti stratégiát, amely minden munkavállaló számára magasabb elégedettségi élményt biztosíthat.

Igaz nem sok, de jó munkavállaló-kezelésre már most is akad jó példa. Ilyen a Patagonia ruházati kereskedő hozzáállása is, amely kézikönyvet készített ’Hadd menjenek szörfözni a munkavállalóim’ címmel. Ezzel arra szeretné ösztönözni az alkalmazottait, hogy vegyenek ki szabadságot és szörfözzenek, amikor az óceán hullámai azt lehetővé teszik. Továbbá arra is lehetőséget biztosítanak, hogy az egy éve a cégnél dolgozó munkavállalók két hónap szabadságot vegyenek ki, amennyiben önkénteskedni szeretnének egy környezetvédelmi szervezetnél.

Megoldásra kell törekedni a munkavállalók megtartása érdekében

A kutatás eredményei egyértelműen rávilágítanak arra, hogy napjaink munkavállalói közül sokan bizonyos mértékig elégedetlenek. Azonban a vezetők nagyrészt nincsenek tisztában ezzel, annak ellenére, hogy az elégedett munkavállaló egyértelműen pozitív hatással lehet az üzleti mutatókra. Az elégedetlenséget kiváltó okok sok különböző dimenziót ölelnek fel, kezdve az alkalmazottak napi munkájuk során tapasztaltaktól, a karrier előrelépési- és fejlődési lehetőségekig, egészen a munka-magánélet egyensúlyáig és az anyagi juttatásokig. Az munkavállalói elégedettség javításának előnyei nyilvánvalóak, de – egyelőre – nem sok szervezet teszi ezt hatékonyan. Pedig újraértelmezett HR-stratégiával a folyamat dinamikája mérsékelhető.


Elfogadták a törvényt! Ezért kell a nyugdíjhoz bejelentett munkaviszony

A borítékban kapott fizetés ára: ezért számít minden bejelentett év és forint a nyugdíjnál.
2026. 07. 11. 01:00
Megosztás:

A balatonfüredi Kisfaludy Strand a Balaton legjobb strandja

A balatonfüredi Kisfaludy Strand nyerte el a Balaton Legjobb Strandja 2026. címet, az elismerést pénteken Fonyódon adták át a Balatoni Szövetség (BSZ) Kék Hullám Zászló díjkiosztó rendezvényén.
2026. 07. 11. 00:05
Megosztás:

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti fegyveripari üzletet

Katar megvétózott egy Németország és Izrael közötti üzletet, amelynek keretében a Volkswagen egyik németországi gyárában az izraeli Vaskupola légvédelmi rendszerhez gyártottak volna alkatrészeket - jelentette a Maariv című izraeli lap hírportálja pénteken német sajtóértesüléseket is idézve.
2026. 07. 10. 23:00
Megosztás:

A klímakockázatok felértékelhetik a fenntarthatóság szerepét a mezőgazdaságban

Rekordmagas, 44 pontos értéket ért el a mezőgazdasági vállalatok fenntarthatósági indexe a K&H fenntarthatósági index 2026 első félévi felmérése szerint. A javulás hátterében nem elsősorban a szabályozói megfelelés áll, hanem az a felismerés, hogy az aszály, a vízhiány, a szélsőséges időjárási események és az ezekből fakadó üzleti kockázatok közvetlenül befolyásolják a vállalkozások működését és versenyképességét.
2026. 07. 10. 22:00
Megosztás:

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék, csökkent az olajár

Vegyesen zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék pénteken. A londoni FTSE-100 mutató 0,24 százalék emelkedéssel, a frankfurti DAX-index 0,13 százalék csökkenéssel, a párizsi CAC-40 index pedig 0,15 százalék növekedéssel fejezte be a napot.
2026. 07. 10. 21:00
Megosztás:

Lezárult a kiberbiztonsági auditok határideje

Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a hazai NIS2 szabályozás végrehajtása, ugyanis 2026. június 30-ig kellett az auditkötelezett szervezeteknek lefolytatniuk kiberbiztonsági auditjukat. A Hatósághoz beérkezett adatok alapján az érintett szervezetek túlnyomó többsége határidőben teljesítette kötelezettségét, az eddig feldolgozott auditjelentések pedig azt mutatják, hogy a szervezetek jelentős része sikeresen megfelelt az előírásoknak. Az auditorok tapasztalatai szerint a vezetői elkötelezettség és a megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező információbiztonsági felelősök kulcsszerepet játszanak a sikeres megfelelésben.
2026. 07. 10. 20:00
Megosztás:

A SWIFT volt innovációs vezetője cáfolta az XRP-integráció hírét

Újabb, az XRP közösségében gyorsan terjedő piaci pletykát cáfolt a SWIFT korábbi innovációs vezetője. Tom Zschach szerint nincs realitása annak, hogy a globális bankközi üzenetküldő rendszer a Ripple kriptovalutáját építse be infrastruktúrájába. A határozott nyilatkozat ismét ráirányította a figyelmet arra, milyen könnyen válhatnak ellenőrizetlen közösségimédia-bejegyzések komoly árfolyam-várakozások alapjává.
2026. 07. 10. 18:00
Megosztás:

Románia lakossága 2080-ig 15,6 millióra csökkenhet

A jelenleg 19 milliós Románia állandó lakossága 15,6 millióra csökkenhet 2080-ig - vetítette előre a statisztikai intézet (INS) abban a közleményben, amelyet pénteken tett közzé a népesedési világnap alkalmából.
2026. 07. 10. 17:00
Megosztás:

A Polygon hálózatán terjeszkedik a PayPal stabilcoinja: beépített megfelelés és fiatkapcsolatok érkeznek

A PayPal amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, a PYUSD natív formában is elérhetővé vált a Polygon blokkláncán. A Paxos által kibocsátott token integrációja lehetővé teheti, hogy a vállalatok egyetlen rendszerben fogadjanak fiatpénzt, teljesítsenek nemzetközi stabilcoin-tranzakciókat, majd váltsák vissza az összeget helyi devizára. A fejlesztés fontos mérföldkő lehet a Polygon stabilcoin-alapú fizetési stratégiájában.
2026. 07. 10. 16:00
Megosztás:

Masszív lemaradásban a régió és Magyarország - a legkorszerűbb terápiák harmada érhető el

Miközben egy spanyol beteg kezelésére a legmodernebb terápiák 76 százaléka áll rendelkezésre, a kelet-európai régióban ugyanez az arány mindössze 31 százalék. Ráadásul a régiós országokban sokkal lassabban férnek hozzá a betegek a korszerű kezelésekhez. A gyógyszerekhez való hozzáférés, valamint az egészségügy és a készítmények területén alulfinanszírozottnak számít Magyarország, ez pedig gazdasági kérdés is, amellett, hogy a magyarok életkilátásai is kedvezőtlenebbek.
2026. 07. 10. 15:00
Megosztás:

Németországban 2,3 százalékra lassult az infláció júniusban

Németországban 2,3 százalékra csökkent az éves infláció júniusban az egy hónappal korábban jegyzett 2,6 százalékról a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett végleges adatai szerint.
2026. 07. 10. 14:00
Megosztás:

Felrobbant a Solana stabilcoinpiaca: 154%-os növekedést hozott a fizetési fordulat

A Solana egyre látványosabban tör ki a kizárólag kriptokereskedésre használt blokkláncok köréből. A hálózaton tartott stabilcoinok értéke 2025 eleje óta 154%-kal emelkedett, miközben a Mastercard, a MoneyGram, dél-koreai pénzügyi szolgáltatók és digitális bankok is megjelentek az ökoszisztémában. A következő nagy verseny már nemcsak a decentralizált pénzügyekről, hanem a mindennapi fizetésekről szólhat.
2026. 07. 10. 13:00
Megosztás:

Az Európai Parlament tovább erősíti a légi utasok jogait

Gyorsabb és egyszerűbb kártalanítás, pótdíjmentes egymás melletti ülőhelyek a gyerekkel utazóknak, a kézipoggyász díját már eleve tartalmazó jegyár – ez a szabály lesz, nem a kivétel.
2026. 07. 10. 12:00
Megosztás:

Optimista befektetői hangulatban emelkedtek a vezető európai indexek

Három napnyi lejtmenet után csütörtökön túlnyomó többségében emelkedtek a mértékadó európai indexek, a páneurópai Stoxx600 0,8%-kal került feljebb, melynek szektorindexei közül épp az a technológia (+2,8%) és az alapanyag (+3,3%) járult hozzá leginkább az emelkedéshez, ami a hét korábbi részében gyengélkedett.
2026. 07. 10. 11:00
Megosztás:

A Sony Bank 40 millió dolláros stabilcoinbankot épít az Egyesült Államokban

Feltételes amerikai hatósági engedélyt kapott a Sony Bank egy New York-i székhelyű nemzeti vagyonkezelő bank létrehozására. A Connectia Trust néven induló leányvállalat dollárhoz kötött stabilcoin kibocsátásával és kezelésével foglalkozhat, a digitális fizetőeszköz pedig később a PlayStation, a Crunchyroll és a Sony más online szolgáltatásaiban is megjelenhet.
2026. 07. 10. 10:00
Megosztás:

Enyhe emelkedéssel indulhat a kereskedés a tőzsdén az elemző szerint

A pénteki kereskedés iránykereséssel, enyhe emelkedéssel indulhat a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. szenior elemzője szerint. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1771,1 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 142 613,39 ponton zárt csütörtökön.
2026. 07. 10. 09:00
Megosztás:

Erősödött a forint péntek reggelre

Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel a csütörtök esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
2026. 07. 10. 08:00
Megosztás:

Nem fogy el a vizünk - csak nem tudjuk megtartani! - a Körkörös.hu legfrissebb elemzése

A kiszáradó tavak, az aszályok és a rekordalacsony vízállások csak a felszínen látható jelei egy jóval összetettebb folyamatnak. A Körkörös.hu legfrissebb elemzése az OECD 2026-os vízgazdálkodási jelentése, a Zöldgazdaság 2026 tanulmánykötet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a HungaroMet, a WWF Magyarország, a Magyar Tudományos Akadémia, valamint további hazai és nemzetközi szakmai források alapján mutatja be, miért nem csupán a csapadék mennyisége, hanem a vízmegtartás képessége válik Magyarország egyik legfontosabb fenntarthatósági kihívásává. A cikk azt is körüljárja, hogyan alakult át a Kárpát-medence vízháztartása, milyen szerepet játszanak a természetalapú megoldások, a vízvisszatartás és a szivacsvárosok az alkalmazkodásban, illetve a vízgazdálkodás szemléletváltása miként kapcsolódik a körforgásos gazdaság alapelveihez.
2026. 07. 10. 07:00
Megosztás:

Új FAO jelentés a mezőgazdasági termékpiacokról és az azokat ért sokkhatásokról

Növekszik a világ egyre inkább összefonódó élelmiszer- és mezőgazdasági piacait érő sokkhatások gyakorisága és intenzitása, ám a bizonyítékok azt mutatják, hogy hatékony szakpolitikai intézkedésekkel enyhíthető és lerövidíthető a hatásuk – áll az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) ma közzétett új globális jelentésében.
2026. 07. 10. 05:00
Megosztás:

Jó hangulatban kezdték a nyarat a befektetők

Kedvező befektetői hangulat jellemzi a nyár kezdetét: a K&H Értékpapír legfrissebb befektetői hangulatindexe 40 ponton áll, miután a megkérdezettek 56 százaléka a részvénypiacok emelkedésére számít a következő hat hónapban. A kevésbé bizakodók aránya 16 százalék volt, így a mutató továbbra is átlag feletti optimizmust jelez.
2026. 07. 10. 04:00
Megosztás: