A1 besorolást kapott az MBH Jelzálogbank jelzáloglevél-programját
A bank hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a nemzetközi hitelminősítő általi kedvező kockázati besorolást támogatta, hogy a jelzáloglevelekre és a kibocsátó jelzálogbankokra különleges és rendkívül szigorú előírások vonatkoznak, amelyek nemcsak a befektetések biztonságát szavatoló fedezetek összetételét és méretét szabályozzák, hanem egy esetleges kibocsátói csőd esetén speciális védelmet biztosítanak a befektetők számára.
A Moody's emellett figyelembe vette, hogy az MBH Jelzálogbank esetében a mögöttes ingatlanfedezetek szinte teljes egészét összességében alacsony kockázatúnak tekinthető lakossági jelzáloghitelek alkotják, a hitelintézet jelzáloglevél-programja mintegy 30 százalékkal túlfedezett, vagyis csaknem harmadával több fedezet áll rendelkezésre, mint a forgalomban lévő jelzáloglevelek állománya.
Nagy Gyula, a hitelintézet vezérigazgatója a közleményben elmondta: ez a minősítés is azt támasztja alá, hogy rendszeres kibocsátóként az MBH Jelzálogbank a magyar tőkepiac rendkívül stabil, meghatározó szereplője, amely a befektetők érdekeit szem előtt tartva nagy hangsúlyt fektet arra, hogy folyamatosan figyelje az aktuális befektetői igényeket, és ehhez alkalmazkodva alakítsa tőkepiaci stratégiáját. Kiemelte: a jelzáloglevelek az egyik legbiztonságosabbnak tekintett befektetési lehetőséget jelentik a tőkepiacon.
A Moody's egyúttal azt is bejelentette, hogy a hitelintézet jelzáloglevél-programjára adott hosszú lejáratú - a magyar szuverén államadósság besorolásánál négy fokozattal magasabb - minősítés bázisát jelentő besorolás (CRA) az MBH Jelzálogbank esetében a szintén a befektetési kategóriába tartozó Baa3 fokozat.
A jelzáloglevelek kibocsátásával szerzett forrásokból az MBH Jelzálogbank refinanszírozási hitelt nyújt partnerbankjainak, ezáltal támogatva a főként a lakosság körében végzett jelzáloghitelezési tevékenységüket. A hitelintézet idén eddig öt tőzsdei jelzáloglevél-tranzakciót hajtott végre: 27,3 milliárd forint értékben bocsátott ki, és 25,4 milliárd forint értékben vásárolt vissza jelzálogleveleket.
Az MBH Jelzálogbank Nyrt. 1998-ban kezdte meg működését FHB Földhitel- és Jelzálogbank néven. Az első szakosított jelzálogbanki pénzintézetként lefektette a jelzálogbanki háttérrel működő jelzáloghitelezési üzletág alapjait a magyar bankpiacon, és országszerte elérhetővé tette a jelzáloglevéllel finanszírozott jelzálogalapú finanszírozást. A bank profilja 2018-tól letisztult, refinanszírozó jelzálogbankként működik, fő tevékenységi köre ennek megfelelően a jelzáloghitelek refinanszírozása az MBH Csoport tagjai és csoporton kívüli partnerbankok számára, valamint a jelzáloglevél-kibocsátás. Az MBH Jelzálogbank 2023. május 1-je óta a második legnagyobb hazai bankcsoport, az MBH Csoport tagjaként végzi üzleti tevékenységét.