Adókihágás miatt menesztette a Konzervatív Párt elnökét a brit kormányfő

Adójogi kihágás miatt menesztette vasárnap Rishi Sunak brit miniszterelnök a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöki tisztségéből Nadhim Zahawit.

Adókihágás miatt menesztette a Konzervatív Párt elnökét a brit kormányfő

A Konzervatív Párt elnökének jórészt adminisztratív jellegű tisztsége nem azonos a mindenkori miniszterelnök - jelenleg Rishi Sunak -, illetve ellenzéki időszakokban a miniszterelnök-jelölt által betöltött pártvezetői poszttal. A pártelnöki tisztség betöltője ugyanakkor rendszerint a brit kormány vagy az árnyékkormány magas rangú tagja tárca nélküli miniszteri, illetve  miniszterjelölti beosztásban.

Zahawi menesztésének előzményeként a kormányfő által kezdeményezett etikai vizsgálat vezetője, Sir Laurie Magnus - a miniszteri magatartási normák és a kormánytisztviselők érdekeltségeit szabályozó előírások betartását felügyelő testület vezetője - vasárnap előterjesztett jelentésében megállapította: Zahawi nem számolt be a brit adóhivatallal lezajlott vitájáról és a hivatal által rá kiszabott mulasztási bírságról, amikor tavaly nyáron a kettővel ezelőtti miniszterelnök, Boris Johnson kinevezte őt pénzügyminiszterré.

Pénzügyminiszterként Zahawi az adóhivatal tevékenységét is felügyelte. A vizsgálat szerint Zahawi a következő két miniszterelnököt, Liz Trusst és Rishi Sunakot sem tájékoztatta az ügyről. Az adóvita jóval korábbra nyúlik vissza.

Nadhim Zahawi a 2000-ben létrehozott, mára Nagy-Britannia legnagyobb közvélemény- és piackutató cégcsoportjává fejlődött YouGov társalapítója volt, az elmúlt hetekben megjelent brit sajtóértesülések szerint azonban az őt megillető alapítói részvénycsomagot egy olyan gibraltári bejegyzésű alapban helyezte el, amely szüleinek érdekeltsége volt. A sajtóbeszámolók nyomán Zahawi elismerte, hogy adójogi szempontból ez "gondatlanság" volt, de azt tagadta, hogy adóelkerülési célból választotta volna ezt a befektetési konstrukciót. Az adóhivatal azonban megbírságolta a politikust, és bár a pénzbüntetés összege nem derült ki, egyöntetű sajtóértesülések szerint több millió fontról van szó.

A BBC brit közszolgálati médiatársaság úgy tudja, hogy a Zahawi által utólagosan befizetett adóhátralék és a bírság együttes összege elérte az ötmillió fontot (2,2 milliárd forint). Rishi Sunak miniszterelnök a miniszteri magatartási normák súlyos megsértésével indokolta Zahawi felmentését a Konzervatív Párt elnöki tisztségéből.

Sunak ugyanakkor a menesztést bejelentő vasárnapi levelében elismerően szólt Zahawi korábbi tevékenységéről, mindenekelőtt arról a munkáról, amelyet a politikus egészségügyi államtitkárként a koronavírus-járvány elleni nagy-britanniai oltási kampány elindításában és irányításában végzett. A kormányfőnek küldött válaszában Zahawi nem tért ki közvetlenül a vizsgálat megállapításaira, ugyanakkor kifogásolta a sajtó magatartását, külön kiemelve az egyik lap minapi szalagcímét, amely szerint "szorul már a hurok" az ő nyaka körül.

Csütörtökön is folytatódott az esés a nyugat-európai piacokon

Csütörtökön tovább estek a nyugat-európai piacok. A STOXX 600 ismét 0,6%-kal került lejjebb. A DAX 0,2%-ot, a CAC 40 0,7%-ot, az FTSE 100 0,5%-ot veszített értékéből. A befektetők a közel-keleti háború közepette az ismét megugró olajárak miatt aggódhattak, ami újra előtérbe helyezte az inflációs félelmeket.
2026. 03. 13. 08:30
Megosztás:

Nagy esésben zártak az amerikai részvények csütörtökön

Nagy esésben zártak az amerikai részvényindexek csütörtökön. Az S&P 500 1,5%-kal, a Dow Jones 1,6%-kal, a Nasdaq Composite 1,8%-kal került lejjebb. Az energiaiparon (+1%) és a defenzívnek számító alapvető fogyasztási cikkek (+0,1%) és közművek (+0,7%) szektorán kívül az S&P 500 minden szektora veszteséget könyvelt el. Az esés mögött elsősorban az iráni háborúval kapcsolatos kedvezőtlen hírek állhattak.
2026. 03. 13. 08:00
Megosztás:

Közép- és Kelet-Európa a geopolitikai bizonytalanság korában: Kitekintés 2026-ra

A Grayling globális Public Affairs és PR tanácsadó vállalat közzétette CEE Outlook 2026 című jelentését, amely azokat a politikai, szabályozási és gazdasági folyamatokat elemzi, melyek a következő évben Közép- és Kelet-Európát alakítják.
2026. 03. 13. 07:30
Megosztás:

Megjelent a minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatását célzó új pályázat

A Nemzetgazdasági Minisztérium új pályázati felhívással támogatja a hazai klaszterek működését és fejlődését. A 2026. március 12-én megjelent GINOP Plusz-1.1.6-25 „Minősített klasztermenedzsment szervezetek támogatása” című felhívás keretében az iparági vagy innovációs minősítéssel rendelkező klaszterek klasztermenedzsment szervezetei 20 millió és 120 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak. A támogatás maximális intenzitása 85 százalék, amelyhez 25 százalék előleg is igényelhető, a projektek megvalósítására pedig legfeljebb 36 hónap áll rendelkezésre.
2026. 03. 13. 07:00
Megosztás:

Felpörgött a hitelezés tavaly az Ersténél

Lendületesen bővült tavaly a lakossági- és a vállalati hitelezés is az Ersténél. Az újonnan kihelyezett lakossági hitelek volumene 2025-ben 55 százalékkal haladta meg az előző évit, míg a vállalkozások esetében a növekedés 70 százalékos volt. Szépen gyarapodtak a megtakarítások is. A magyarországi Erste-csoport által kezelt lakossági befektetések és betétek összértéke az év végére 14 százalékkal 7453 milliárd forintra nőtt.
2026. 03. 13. 06:00
Megosztás:

Mit kezdjünk az okostelefonokkal az iskolában?

A digitális eszközhasználatról szóló pedagógiai kutatások hosszú ideig szinte kizárólag az előnyöket emelték ki. A 2020-as évekig a hangsúly azon volt, hogyan képesek ezek a készülékek segíteni a tanulást és a tanítást. A Covid-járvány vége azonban fordulópontot jelentett: egyre többet tudunk meg arról, milyen árnyoldalai vannak a folyamatos online jelenlétnek, és miért van szükség a korlátozásra.
2026. 03. 13. 05:30
Megosztás:

Élénkülő forgalom és stabil hitelpiac: az állami támogatások és a kislakások húzzák az ingatlanpiacot

Az ingatlanpiaci forgalom a januári megtorpanás után februárban ismét élénkült, miközben a hitelpiaci volumen tartósan magas szinten stabilizálódott. A piaci dinamikát vidéken az állami támogatások, a fővárosban a befektetési kedv határozza meg.
2026. 03. 13. 05:00
Megosztás:

Szigorodó EPR ellenőrzések, fókuszban az adatszolgáltatás és a nyilvántartások

A 2026. évi országos hulladékgazdálkodási ellenőrzési terv alapján idén átfogó hatósági vizsgálatokra számíthatnak azok a vállalkozások, amelyekre a kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR) rendszer kötelezettségei vonatkoznak. A Deloitte Magyarország szakértői szerint az ellenőrzések középpontjában a nyilvántartásba vételi, nyilvántartás-vezetési, adatszolgáltatási és díjfizetési kötelezettségek teljesítése áll majd.
2026. 03. 13. 04:00
Megosztás:

Új szintre lép Kelet-Magyarország intermodális logisztikája

Új szintre emeli a térség intermodális logisztikai kapcsolatait az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. (EWG) és az A.P. Moller - Maersk együttműködése. A vállalatok képviselői a fényeslitkei EWG terminálon, ünnepélyes keretek között mutatták be azt a megállapodást, amelynek keretében a világ egyik vezető integrált logisztikai vállalata konténerdepó- és dry port szolgáltatást indít a terminálon, erősítve a térség szerepét a globális ellátási láncokban és az intermodális áruszállításban. Ezzel az EWG a világ szárazföldi intermodális termináljainak abba a mintegy 10 százalékába kerül, amely infrastruktúrája és működési feltételei alapján alkalmas szárazkikötői funkció betöltésére.
2026. 03. 13. 03:30
Megosztás:

Londoni elemzők: lekerült a napirendről a márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés

Londoni elemzők egybehangzó csütörtöki előrejelzései szerint lekerült a napirendről a piaci szereplők által eddig széleskörűen várt márciusi brit jegybanki kamatcsökkentés az iráni konfliktus miatt megugrott olajárak és az ebből eredő, várhatóan újjáéledő inflációs nyomás miatt. Az új elemzői prognózisok ugyanakkor tartósan magas olajárak esetére enyhe idei világgazdasági recessziót sem zárnak ki, bár ennek csekély valószínűséget tulajdonítanak.
2026. 03. 13. 03:00
Megosztás:

Török ügynökség: az ország turizmusa zavartalanul működik

A közel-keleti régió egyes részein zajló konfliktusok nem érintik Törökországot, az ország turisztikai szolgáltatásai minden desztinációban a megszokott rendben, fennakadás nélkül működnek - tájékoztatta a Török Turizmusfejlesztési és Promóciós Ügynökség (TGA) csütörtökön az MTI-t.
2026. 03. 13. 02:30
Megosztás:

Házasság nélkül éltek együtt, élettársként? Komoly bajban lesztek így

Még ma is sokan bizonytalanok az élettársak közötti vagyonjogi szabályokkal kapcsolatban, noha becslések szerint jelenleg körülbelül egymillió magyar él élettársi kapcsolatban. Egy friss kutatás szerint, amelyet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara készíttetett, az ilyen kapcsolatban élőknek csak kis része tudja pontosan, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 03. 13. 02:00
Megosztás:

Czepek Gábor: várjuk Kijev válaszát

Véget értek a csütörtöki energetikai tárgyalások Kijevben; tizenhét ország volt kíváncsi a magyar álláspontra, arra, hogy mit gondolunk a Barátság kőolajvezetékről - közölte Czepek Gábor, a kőolajvezeték állapotát vizsgáló magyar küldöttség vezetője az ukrán fővárosból jelentkezve esti Facebook-videójában.
2026. 03. 13. 01:30
Megosztás:

Sokk az 5-ös lottónál: bizonyos számok eltűntek

Vajon léteznek „szerencsésebb” lottószámok? Több ezer magyar ötöslottó sorsolás adatainak elemzése után meglepő statisztika rajzolódik ki. Bár a lottó elvileg teljesen véletlen, az eddigi húzások mégis azt mutatják, hogy bizonyos számok feltűnően gyakran, míg mások megdöbbentően ritkán kerültek ki a sorsológömbből.
2026. 03. 13. 01:00
Megosztás:

Aranytoll díjjal ismert el sajtómunkatársakat a NAV

Harmadik alkalommal adta át a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a NAV Aranytoll díjat a magyar sajtó napja alkalmából csütörtökön azoknak a médiaszakembereknek, akik munkájukkal segítik a hivatal üzeneteinek eljuttatását az adózókhoz - tájékoztatták az MTI-t.
2026. 03. 13. 00:30
Megosztás:

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja mint idén

Spanyolországban 47 éve nem volt olyan csapadékos az év első két hónapja, mint idén - közölte a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet) csütörtökön Madridban.
2026. 03. 12. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 11. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 03. 12. 23:00
Megosztás:

Veszélyes termékek kiszűrése – hatodik helyen Magyarország az uniós rangsorban

2025-ben minden eddiginél több, összesen 4671 figyelmeztetést regisztrált az uniós termékbiztonsági riasztási rendszer. A magyar hatóságok 2025-ben 317 veszélyes termékről küldtek riasztást a Safety Gate rendszerbe, ezzel Magyarország a 6. helyet szerezte meg az európai országok között, többek között olyan országokat megelőzve, mint Lengyelország, Ausztria vagy éppen Románia.
2026. 03. 12. 22:30
Megosztás:

Sztrájkba lépett a szlovén rendőrszakszervezet

Sztrájkba lépett csütörtökön a nagyobb szlovén rendőrszakszervezet (PSS): a munkabeszüntetés kezdetén mintegy kétszáz rendőr tüntetett a ljubljanai kormánypalota előtt jobb munkakörülményeket követelve.
2026. 03. 12. 22:00
Megosztás:

Hollandia álláspontot nyújt be a hágai bíróságnak az Izrael elleni népirtási ügyben

Hollandia álláspontot kíván benyújtani a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságnak a Dél-Afrika által Izrael ellen indított, népirtás gyanújával kapcsolatos ügyben - közölte csütörtökön a holland külügyminisztérium.
2026. 03. 12. 21:30
Megosztás: